Jak rozjaśnić włosy w domu - Praktyczny przewodnik
Największe błędy przy rozjaśnianiu włosów
Prawidłowe użycie rozjaśniacza nie jest łatwe i może się skończyć całkowitym zniszczeniem włosów lub otrzymaniem zupełnie innego koloru, niż oczekiwaliśmy. Przygotowałyśmy dla was listę najczęstszych błędów przy rozjaśnianiu włosów, których powinniśmy unikać!
Zbyt częste rozjaśnianie
Zbyt często rozjaśnianie włosów może prowadzić do ich całkowitego zniszczenia. W tym przypadku kosmyki będą się kruszyć, łamach, będą maksymalnie przesuszona i matowe. Najlepiej nie rozjaśniać włosów częściej niż raz na trzy miesiące, a odstępy półroczne byłyby idealne dla naszych włosów. Pamiętajcie, że każde rozjaśnianie uszkadza strukturę włosa!
Zobacz także
Dodatkowo pod żadnym pozorem nie należy wykonywać jednego rozjaśniania po drugim, gdyż może dojść do spalenia włosów. Takie spalone włosy dosłownie będą odrywać się przy najdelikatniejszych pociągnięciu.
Zły produkt do rozjaśniania
Wybór odpowiedniego produktu do rozjaśniania nie jest łatwy. Najlepiej oczywiście sprawdziłyby się produkty profesjonalne, jednak wymagają one umiejętności i wiedzy na temat tego typu kosmetyków. Mamy do wyboru 4 stężenia oksydantu:
- 3% - delikatne rozjaśnienie o 1-2 tony, nie zadziała na bardzo ciemne włosy
- 6% – rozjaśnienie o 2-3 tony,
- 9% – rozjaśnienie o 3-4 tony, może podrażnić skórę głowy i negatywnie wpłynąć na kondycję włosów,
- 12% – rozjaśnienie o 4-7 tonów, bardzo niszczy włosy.
Jeśli stawiamy na rozjaśniacz z drogerii, wybierzmy taki, który rozjaśni włosy o maksymalnie 2-3 tony. Stopniowe rozjaśnianie mniej zniszczy włosy oraz da nam większą kontrolę koloru.
Nieprawidłowe użycie rozjaśniacza
Najważniejsze jest to, aby nie przetrzymywać rozjaśniacza dłużej, niż jest to wskazane na opakowaniu. Pamiętajmy, że kosmetyk powinniśmy nakładać dość szybko, gdyż pierwsze pasma, na które nałożyłyśmy produkt, mogą się spalić zanik zakończymy aplikacje! Z drugiej strony istotna jest precyzja, żeby uniknąć plam. Warto poprosić kogo o pomoc przy aplikacji rozjaśniacza lub wybrać produkt stopniowo rozjaśniający włosy.
Rozjaśnianie włosów henną
Jeśli struktura waszych włosów jest zniszczona, odradzamy stosowanie tradycyjnych farb. Dużo lepiej w roli koloryzatora sprawdzą się na przykład maski tymczasowo barwiące włosy albo właśnie henna. Z tym, że henna nie ma właściwości rozjaśniających. Podstawową zasadą rozjaśniania jest utlenienie, a henna po prostu nie ma naturalnie takich właściwości.
To roślina farbująca na rudo-czerwono. Na rynku są jednak specjalne mieszanki, które mogą wprowadzać konsumentów w błąd. Napis na opakowaniu "henna ciemny blond" albo "henna jasny blond" tylko podbijają refleksy na włosach, które już są w tym kolorze. Słynna henna Cassia również nie ma zdolności rozjaśniających. Jedyne, co uda się osiągnąć z jej pomocą, to złocisty kolor.
Rozjaśnianie włosów krok po kroku - jak nie zniszczyć włosów i uzyskać piękny kolor?
Rozjaśnienie włosów w domu często kończy się ich zniszczeniem lub uzyskaniem niechcianego, żółtego odcienia. Przygotowałyśmy dla was instrukcję krok po kroku jak rozjaśnić włosy w domu oraz opisałyśmy najczęściej występujące błędy przy rozjaśnianiu, których musicie unikać!
Rozjaśnienie włosów zaczyna się od wyboru odpowiedniego produktu. Najlepiej sprawdzą się tutaj profesjonalne rozjaśniacze z oksydantem 3-6%, które bezpiecznie rozjaśnią nasze pasma. Pamiętajcie, żeby nie trzymać produkty zbyt długo oraz nie aplikować go na zniszczone włosy, to jednak nie są jedyne zasady, których należy się trzymać.
Płukanka z rumianku – naturalny sposób na rozjaśnienie włosów?
Rośnie na niejednej łące. Cudownie pachnie. Często pijemy z niego napar jako herbatkę. A jak działa na włosy? Poznaj całą prawdę o właściwościach rumianku i jego zastosowaniu w pielęgnacji włosów.
Kocha, nie kocha… Każdy chyba zna tę wyliczankę i zabawę w odrywanie kwiatom płatków. Zamiast jednak wróżyć z płatków, zadbaj o swoje włosy. Bo one z pewnością pokochają rumianek i nie potrzeba do tego żadnej wróżby. Sprawdź, jak działa rumianek na włosy i czy pomoże rozjaśnić kosmyki.
- jakie substancje aktywne znajdują się w rumianku
- czy rumianek rozjaśnia włosy?
- jak przygotować płukankę z rumianku
- czy rumianek wzmacnia i wygładza włosy?

Jak naturalnie rozjaśnić włosy - miód na włosy
Jeśli chcemy uzyskać delikatne, bursztynowe pasemka, możemy użyć płynnego miodu na włosy. Miód możemy zaaplikować bezpośrednio na pasma, na kilka minut przed myciem. Dodatkowo miód to humektant, który skutecznie nawilży nasze włosy.
Ta metoda jest jednak nieco uciążliwa - miód trudno rozprowadzić na włosach, a następnie po kilku minutach może być on trudny do wypłukania wodą. Dlatego zalecamy przygotować miksturę rozjaśniającą włosy z łyżki miodu, soku z połówki cytryny oraz około 200 ml wody. Tak przygotowaną naturalną płukanką przelewamy włosy, a następnie po kilku minutach spłukujemy ciepłą wodą (nie myjemy dodatkowo szamponem).
Ta metoda może wspomóc naturalne rozjaśnianie włosów cytryną i rumiankiem, co więcej bez przeszkód możemy stosować je naprzemiennie, aby zyskać jeszcze lepsze efekty, a także przekonać się, który ze sposobów na to jak naturalnie rozjaśnić włosy działa u nas najlepiej. Warto jednak zauważyć, że domowymi sposobami nie rozjaśnimy włosów bardziej, niż o jeden ton. Jeśli naturalnie mamy ciemne włosy, a marzy nam się jasny blond, to w takim przypadku niezbędna będzie wizyta u fryzjera, który rozjaśni włosy rozjaśniaczem.
