"Rewolucyjny krem BB - Bezkomedogenny cud pielęgnacyjny"

Najlepšie BB krémy: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

Hľadáte ten najlepší BB krém, no neviete, ktorej značke dôverovať? BB krémy spôsobili v kozmetickom priemysle malú revolúciu a tešia sa obľube u žien bez rozdielu veku. Sú presne tým beauty produktom, ktorý je nenáročný na aplikáciu, vždy po ruke a s výsledkom, vďaka ktorému nadobudneme pocit, že o našu pokožku je postarané a navyše aj dobre vyzerá.

Nasledujúci sprievodca výberom sa vám pokúsi priblížiť všetky dôležité vlastnosti BB krémov – čo je BB krém, ako sa používa aj pre koho je vhodný, aké sú jeho výhody aj nevýhody. Často sa objavuje otázka, či je lepšie používať make-up alebo BB krém, respektíve kedy si zobrať na pomoc ďalšiu zaujímavú alternatívu – CC krém.

Aby ste mali všetko komplet na jednom mieste, prešli sme testy a recenzie BB krémov a v nich našli horúcich favoritov, ktoré sprevádzajú veľmi dobré užívateľské hodnotenia. Práve názory od reálnych žien majú v tomto prípade vysokú výpovednú hodnotu. Hoci má pokožka každej z nás iné nároky, predsa len sa medzi stovkami BB krémov dajú nájsť hviezdy, ktoré sa možno stanú aj vašou „must have“ súčasťou kozmetickej taštičky.

Do jakiej cery nadaje się krem niekomedogenny?

Szczególną skłonność do zapychania porów skóry mają osoby z cerą tłustą, trądzikową i mieszaną. Te typy cer charakteryzują się nadprodukcją sebum, co w połączeniu z substancjami komedogennymi (potencjalnie zapychającymi) prowadzi do gromadzenia się łoju w porach. Z kolei w nim zatrzymywane są drobnoustroje i zanieczyszczenia odpowiedzialne za powstawanie niedoskonałości, takich jak krosty oraz wągry.

Niekomedogenny krem do twarzy polecany jest więc do codziennej pielęgnacji cery tłustej i mieszanej. Warto pamiętać, że taka skóra nie potrzebuje natłuszczenia, jednak należy dbać o jej intensywne nawilżenie oraz oczyszczenie.

W przypadku cery trądzikowej, poza nadmiernym przetłuszczaniem skóry, pojawiają się także krosty i zaskórniki. Dobrze dobrany krem niekomedogenny nie będzie przyczyniał się do powstawania nowych wykwitów, a jeśli zawarte są w nim składniki przeciwbakteryjne, może też redukować już powstałe niedoskonałości. Ponadto, cera trądzikowa potrzebuje starannego oczyszczenia i tonizacji.

Co powinien zawierać krem niekomedogenny?

Zachowanie optymalnego nawilżenia skóry to podstawa przy pielęgnacji każdego typu cery. Jednak to od kondycji skóry zależy rodzaj stosowanych kosmetyków. Krem niekomedogenny zwykle zawiera substancje naturalne, które u większości osób nie powodują zapychania porów. Są to m.in.:

  • kwas hialuronowy – jest naturalnym polisacharydem, intensywnie nawilża skórę i spowalnia procesy starzenia,
  • koenzym Q10 – jest silnym przeciwutleniaczem, chroni przed wolnymi rodnikami, a tym samym opóźnia starzenie się skóry,
  • olej z opuncji figowej – jest antyoksydantem, chroni skórę przed promieniami UV, ujędrnia, nawilża i redukuje powstawanie zmarszczek,
  • olej jojoba – zmniejsza wytwarzanie sebum, nawilża skórę, ujędrnia, chroni przed drobnoustrojami i promieniami UV,
  • arginina – to naturalny aminokwas, wzmacnia barierę hydrolipidową, a w głębokich warstwach skóry staje się humektantem odpowiedzialnym za nawodnienie,
  • panthenol i alantoina – nawilżają, działają ochronnie, przeciwzapalnie i regenerująco,
  • ceramidy – wspierają naturalne bariery ochronne, nawilżają i chronią przed promieniowaniem UV,
  • witamina C – działa ujędrniająco, poprawia koloryt skóry, przyspiesza gojenie i chroni przed czynnikami zewnętrznymi,
  • witamina E – jest silnym antyoksydantem, dlatego m.in. chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem,
  • minerały, np. cynk o działaniu ochronnym, przeciwbakteryjnym i ściągającym,
  • kwas mlekowy – działa m.in. nawilżająco, przeciwstarzeniowo, antybakteryjnie, a także reguluje pH skóry i usuwa martwy naskórek.

Składniki kremu potencjalnie komedogenne – dla jakiej cery są korzystne?

Komedogenność, w terminologii substancji kosmetycznych, oznacza te związki aktywne lub pomocnicze, z którymi wiąże się wyższe prawdopodobieństwo zalegania w porach skóry. Substancje komedogenne blokują ujścia gruczołów łojowych, przez co w skórze może (ale nie musi!) gromadzić się łój wraz z zanieczyszczeniami. U osób ze skórą tłustą i trądzikową, zwiększa to ryzyko tworzenia się zaskórników, wyprysków czy stanów zapalnych.

Jednak w przypadku cery suchej, zwłaszcza atopowej, związki komedogenne zwykle są niezbędne. Skóra bardzo wysuszona, poza nawilżeniem powinna być odpowiednio natłuszczona. Krem pozostawiający na niej barierę ochronną hamuje przeznaskórkową utratę wody i dodatkowo zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych.

Do najczęściej stosowanych w kosmetykach substancji komedogennych zalicza się m.in.:

  • oleje, np. z awokado, arganowy, migdałowy, kokosowy,
  • masło kakaowe, masło shea,
  • kwasy tłuszczowe i ich pochodne,
  • silikony,
  • lanolina, wazelina, parafina.

Podsumowując, substancje, które potencjalnie zapychają pory, teoretycznie powinny być tymi, których unikają posiadacze cery tłustej i trądzikowej, ale zwykle okazują się pomocnicze przy skórze suchej czy atopowej. Niemniej jednak, ważna jest także użyta ilość i indywidualna reakcja skóry po zastosowaniu kremu. Z tego względu, krem niekomedogenny może okazać się pomocny także u osób z suchą cerą, natomiast krem komedogenny może wspierać kondycję cery tłustej i mieszanej.

Najlepsze kremy do twarzy w przypadku cery dojrzałej, to te o działaniu nawilżającym i przeciwstarzeniowym, dlatego na piątym miejscu w rankingu mamy kosmetyk anti-age L Oreal Revitalift LASER X3 produkt idealny dla osób w wieku od 40 do 60 lat.

Czytaj dalej...

Przeciwzmarszczkowy krem do twarzy SPF 50 NIVEA SUN to krem z filtrem o formule z koenzymem Q10, który zapobiega pojawieniu się zmarszczek i plam pigmentacyjnych spowodowanych promieniowaniem słonecznym.

Czytaj dalej...

Działanie pielęgnacyjne jest dobre jednak spodziewałam się mocniejszego efektu, brakło tu mi intensywnego nawilżenia, i działania napinająco - ujędrniającego, a przy mojej dojrzałej suchej cerze najbardziej mi na tym zależało.

Czytaj dalej...

Liczba, którą umieszcza się przy skrócie SPF 15, 30, 50 oznacza stosunek czasu, po jakim na skórze chronionej filtrem pojawi się podrażnienie, do czasu powstania zaczerwienienia na skórze niechronionej preparatem z filtrem.

Czytaj dalej...