Olejek lawendowy - naturalny sposób na pozbycie się pryszczy
Właściwości olejku lawendowego
Olejek eteryczny lawendowy cieszy się sympatią osób zmagających się z problemami z zasypianiem, ale jego wpływ na ludzki organizm jest bardzo wszechstronny. Warto wiedzieć, że jest on jednym z najbezpieczniejszych w użyciu olejków eterycznych i można go stosować bezpośrednio na skórę.
Właściwości olejku wynikają ze składu kwiatów lawendy, które obfitują w:
- antocyjany - działają przeciwalergicznie, przeciwgrzybiczo, łagodzą wrzody układu pokarmowego,
- garbniki - działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie,
- kumaryny - uspokajają, łagodzą skurcze mięśni i obrzęki oraz rozszerzają naczynia krwionośne,
- fitosterole i flawonoidy - mają działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, podnoszą odporność,
- składniki mineralne.
Olejek pozyskuje się poprzez destylację parą wodną lub ekstrakcję rozpuszczalnikami świeżych, rozwiniętych kwiatów - wszystkie drogocenne składniki w nich zawarte trafiają do olejku w niezmienionej formie.
Oczar wirginijski
Obecnie oczar wirginijski jest składnikiem wielu komercyjnych produktów do pielęgnacji skóry. Zawiera garbniki, które są związkami organicznymi, służącymi jako środek ściągający. Oczar wirginijski doskonale nadaje się do ogólnej pielęgnacji skóry ze względu na jego właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające. Można go użyć, aby uspokoić ogniska zapalne, pocierając bezpośrednio obszary zagrożone. Można też połączyć wyciąg z oczaru z drzewem herbacianym i olejkiem lawendowym.
Jednym z głównych składników miejscowego leczenia trądziku jest kwas salicylowy. Jednak te zabiegi mogą powodować, że skóra staje się czerwona. Możliwe jest jednak użycie, bez skutków ubocznych, naturalnego źródła kwasu salicylowego z ekstraktu kory wierzby. Używa się go bezpośrednio na obszary dotknięte wypryskami.
Trądzik – jak się z nim uporać?
Trądzik to choroba skóry, która może być spowodowana zmianami hormonalnymi, złą dietą, nadmiernym rogowaceniem ujścia mieszków włosowych bądź mieć podłoże genetyczne. Przyczyn jest cała masa, wobec tego ta przypadłość dotyka osoby w różnym wieku, choć w wielu przypadkach dojrzewanie z reguły nasila objawy.
Przyczyną trądziku jest nieprawidłowe działanie gruczołów łojotokowych, które produkują za dużo sebum, a to z kolei przyczynia się do zamykania porów. Właśnie dlatego na skórze pojawiają się krostki i inne widoczne niedoskonałości, takie jak wągry.
Przy trądziku zazwyczaj mamy najwięcej pryszczy i wągrów zlokalizowanych w strefie T, czyli jest to czoło, nos oraz broda. Regularne oczyszczanie skóry pomaga usunąć nadmiar tłuszczu oraz zanieczyszczeń. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko pojawiania zaskórników, jak i innych zmian, bo pory się odblokują. W ten sposób cera będzie w dużo lepszym stanie, a produkcja sebum się znacząco zmniejszy.
Olejek lawendowy - zastosowanie zewnętrzne
Tym, co warto powiedzieć już na samym początku omawiania olejku lawendowego, jest fakt, że olejek lawendowy ma silne działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne, a więc używa się go do produkcji mydeł, kremów i żelów pod prysznic. Naturalne kosmetyki z olejkiem lawendowym świetnie sprawdzają się zwłaszcza w przypadku cery tłustej - mają działanie odkażające, tonizujące i odświeżające, łagodzące. Poza tym wyrównują kolor skóry.
Olejek ma także właściwości odmładzające skórę twarzy, ujędrnia ją i wygładza. Można więc przygotować z niego naturalną maseczkę do twarzy. Kilka kropli olejku wymieszaj z jedną łyżką glinki kosmetycznej i odrobiną ciepłej, przegotowanej wody. Nałóż maseczkę na twarz z pominięciem okolic ust, oczu i linii włosów, a po upływie około 20 minut zmyj ciepłą wodą. Przy regularnym stosowaniu zauważysz, że Twoja skóra staje się gładsza i bardziej jędrna, a zaczerwienienia po trądziku rozjaśnią się.
Także w chorobach skóry olejek lawendowy okazuje się niezastąpiony - wspomaga leczenie trądziku, egzemy, łagodzi objawy łuszczycy. Warto stosować go również na skórę poparzoną promieniami słonecznymi - wystarczy tylko posmarować ją kilkoma kroplami (nierozcieńczonego lub rozcieńczonego odrobiną wody) olejku. Podobnie postępujemy z ukąszeniami owadów - olejek skutecznie łagodzi uczucie swędzenia czy ból.
Olejku można używać również do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Podobnie jak w przypadku twarzy i ciała - odświeża skórę głowy, usuwa bakterie, reguluje wydzielanie sebum, poprawiając także wygląd włosów. Wystarczy zaaplikować odrobinę olejku u nasady włosów i rozprowadzić dokładnie na całej ich długości, a następnie umyć szamponem. Jest także bardzo skuteczny w leczeniu wszawicy - należy przygotować z niego płukankę i umyć nią dokładnie włosy, a za pomocą gęstego grzebienia zamoczonego w nierozcieńczonym olejku wyczesać gnidy.
