Skuteczne metody usuwania owłosienia - Odkrywanie tajemnic depilacji

Czy robić peeling przed depilacją laserową?

Wiele osób zastanawia się, czy może wykonać np. peeling do nóg przed depilacją. Kosmetyki złuszczające naskórek, przeznaczone do użytku osobistego, dzielą się na cztery kategorie – peelingi mechaniczne, fizyczne, enzymatyczne, chemiczne. Każdy z nich służy jednemu celowi, czyli pozbyciu się zrogowaciałego naskórka, jednak sposoby oddziaływania na naszą skórę diametralnie się od siebie różnią i mogą wywołać skutki uboczne.

Szczotkowanie na sucho przed depilacją laserową

Najbezpieczniejszy ze sposobów usuwania martwych komórek naskórka to peeling mechaniczny, który wykonuje się przy pomocy szczotkowania na sucho. Nie wymaga używania dodatkowych kosmetyków, dlatego najmniej prawdopodobne są jakiekolwiek powikłania po nim. Nie oznacza to jednak, że takowe nie występują. Osoby, które wykonują szczotkowanie rozpoczynając od stóp, stoją przed zagrożeniem przeniesienia na wyższe partie skóry grzybicy lub infekcji bakteryjnej.

Peeling mechaniczny przed depilacją laserem

Mechaniczny, szczególnie domowy peeling przed depilacją, może posiadać zbyt duże cząsteczki trące, które powodują mikrouszkodzenia lub nawet drobne ranki, w które mogą wdać się infekcje bakteryjne i grzybicze. Również materiały, których używa się do stworzenia peelingów, takie jak zmielone orzechy, mogą wywołać silną reakcją alergiczną.

Peelingi enzymami i kwasami przed zabiegiem laserowym

Peelingi z rodzaju enzymatycznych i chemicznych działają złuszczająco dzięki zawartości substancji rozpuszczających martwy naskórek. W przypadku tych pierwszych, składnikiem czynnym są enzymy roślinne lub ziołowe, w drugim – związki chemiczne, przede wszystkim kwasy. Każda z tych składowych kosmetyków do eksfoliacji może podrażnić skórę oraz uczulić.

Bezpieczne rozwiązanie przed depilacją laserową

Z powyższych informacji wynika, że najbezpieczniejszym wyjściem jest odstawienie peelingów na co najmniej dwa tygodnie przed depilacją. Pomoże to uniknąć możliwych do pojawiania się problemów, takich jak podrażnienie, zakażenie o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym oraz reakcji na alergeny. Jeśli jednak wykonaliście peeling, depilacja laserowa powinna zostać odłożona w czasie o tydzień.

Sprawdź, czy nie masz przeciwwskazań!

Pierwszym i najważniejszym przeciwwskazaniem do depilacji laserowej jest ciąża lub okres karmienia piersią. Przeszkodą do wykonania zabiegu jest choroba nowotworowa. Przed zabiegiem wymagany jest okres remisji choroby trwający minimum 5 lat oraz konsultacja z lekarzem specjalistą z zakresu onkologii. Kolejne przeciwwskazania to przewlekłe choroby skóry, takie jak łuszczyca, czy rybia łuska. Bielactwo nie pozwala na zastosowanie naświetlań ze względu na brak pigmentu, który mógłby wchłonąć energię wiązki światła. Z depilacji laserem należy zrezygnować, jeśli chorujecie na cukrzycę (szczególnie źle wyrównaną), borykacie się z problemem krzepliwości krwi lub gdy posiadacie wszczepiony rozrusznik serca, defibrylator lub metalowe implanty.

Istnieją pewne czasowe przeciwwskazania do wykonania depilacji laserowej. Podstawowym czynnikiem zmuszającym do przesunięcia zabiegu w czasie jest ekspozycja skóry na promienie słoneczne lub korzystanie z solarium. Jeśli opalaliście się, musicie odczekać co najmniej 6 tygodni, aż skóra powróci do swojego naturalnego koloru. Przyjmowanie leków fotouczulających, szczególnie tych zawierających retinol, zmusza do odczekania około 30 dni przed poddaniem się depilacji laserem. Podobnie wygląda to w przypadku osób przyjmujących leki zawierające przeciwtrądzikową izotretynoinę. W tym przypadku czas oczekiwania musi wynieść nawet pół roku. Przed zabiegami depilacji laserowej nie należy przez co najmniej tydzień spożywać fotouczulających ziół, takich jak nagietek lub dziurawiec.

Na konsultacji z lekarzem należy zgłosić lekarzowi wszelkie przyjmowane w danym czasie antybiotyki, sterydy i leki psychotropowe, ponieważ mogą one stanowić czasowe przeciwwskazanie. Bezpośrednio przed depilacją laserową należy powstrzymać się przed wykonywaniem wszelkiego mechanicznego usuwania owłosienia. Zabieg laserem nie przyniesie wtedy oczekiwanych skutków. Należy też unikać uszkodzeń naskórka oraz domowych zabiegów, które mogą w jakikolwiek sposób podrażnić skórę w miejscu przeznaczonym do zabiegu.

Kiedy zrobić peeling?

Aby cieszyć się takimi efektami, trzeba zrobić peeling dzień lub dwa przed depilacją. Złuszczenie naskórka tuż przed zabiegiem może doprowadzić do podrażnienia go. Warto dbać o to zwłaszcza w przypadku stosowania bardziej inwazyjnych zabiegów depilacyjnych (np. plastrów z woskiem czy depilatora elektrycznego).

Peelingi warto stosować przynajmniej jeden albo dwa razy w tygodniu. Mogą to być domowe peelingi (np. zawierające kawę czy cukier), ale również gotowe kosmetyki z drogerii, które zawierają drobinki ścierające.

Po wykonaniu peelingu, skórę trzeba nawilżyć, stosując balsam, masło lub olejek do ciała. Świetnie sprawdzą się chociażby masło shea, olej arganowy czy olej migdałowy. Stosowanie takich kosmetyków pomoże uelastycznić i nawilżyć skórę, poprawi jej jędrność. Mocniejsza skóra lepiej zniesie zabiegi depilacyjne, dzięki czemu będzie wyglądać piękniej.

Skin Care With Skin Peeling

Caring for peeling skin starts with addressing the cause of the peeling.

  • Keep your skin moisturized.
  • Look for products such as aloe vera or a soy-based product.
  • Avoid petroleum-based or other oil-based products, which can trap heat and make the burn worse.
  • Drink plenty of water to stay hydrated.
  • Continue moisturizing when the skin starts to peel, cover peeling skin as it heals, and leave the peeling skin alone to slough off on its own.
  • Cover up when outdoors since after a sunburn, skin is more sensitive to additional ultraviolet (UV) ray damage).

For peeling skin syndrome: Apply emollient (skin-softening) ointments, such as Vaseline (petroleum jelly), particularly after a bath.

For keratolysis exfoliativa:

  • Protect your skin from irritants.
  • Use hand cream (particularly ones that contain urea, lactic acid, or silicone).

For jock itch:

  • Wash the area and dry with a clean towel that is separate from the one you use for the rest of your body.
  • Use an antifungal product as directed.
  • Change clothing daily (especially underwear).
  • Treat other fungal infections, such as athlete's foot, if applicable.

Chemical Peel

A chemical peel ( chemoexfoliation ) is a procedure used to improve the appearance of the skin on the face, neck or hands.

It may be used for:

  • Pigmentary disorders: Lentigines , ephelides , melasma
  • Inflammatory disorders: Acne, rosacea
  • Scarring: Acne, traumatic, surgical
  • Chronoaging: Superficial and medium-depth wrinkles
  • Precancerous lesions: Actinic keratoses

With a chemical peel, different acidic solutions ( salicylic acid, lactic acid, glycolic acid) are used on the skin to stimulate:

Przeprowadzenie peelingowania nóg może pomóc w usunięciu suchych, zrogowaciałych obszarów skóry, poprawić teksturę skóry, oraz przygotować ją do lepszej absorpcji składników nawilżających zawartych w kremach i balsamach.

Czytaj dalej...

Część z tych informacji jest niezbędna dla działania naszego serwisu, w pozostałym zakresie możesz skonfigurować swoje preferencje w zakresie poszczególnych celów, poprzez zaznaczenie stosownej zgody przy każdym z nich.

Czytaj dalej...

Każdy nasz skropak wykonany jest ze składników pochodzenia roślinnego - dodatkowo jest całkowicie kompostowalny, a proces utylizacji tego wypełniacza nie powoduje zanieczyszczania środowiska naturalnego.

Czytaj dalej...

Pokud na AHA kyseliny nejste zvyklí, udělejte si nejprve test snášenlivosti zejména v případě, že máte citlivou pleť a používejte sérum jednou týdně, ti zkušenější pak mohou peeling používat maximálně 3krát za týden.

Czytaj dalej...