Pierwsza depilacja u dziewczynki - Kiedy i Jak? Porady dla Rodziców
Jakie są objawy przed pierwszą miesiączką?
To matka powinna zdradzić córce sekrety kobiecości i przełamać wstyd przed mówieniem o własnym ciele i potrzebach, w tym także seksualnych. Jeśli podejmujemy się rozmowy, warto zacząć od początku, czyli pierwszych oznak dojrzewania, dbając przy tym o przyjemną, luźną atmosferę. Wiele dziewcząt nie rozumie bowiem objawów przed pierwszym okresem, takich jak rosnące piersi, pojawiające się na ciele owłosienie, w szczególności w miejscach intymnych i pod pachami. Szczególnie niepokojący jest dla nich także wydzielający się z pochwy biały śluz (często bardzo obficie), który również pojawia się rok, czasem nawet dwa lata przed pierwszą miesiączką. Należy wyjaśnić iż to normalne zjawiska, których następnym etapem będzie menstruacja, a konsekwencją w przyszłości możliwość posiadania dzieci.
Młode osoby chcą przede wszystkim wiedzieć w jakim wieku może pojawić się okres. W naszej szerokości geograficznej średnio dziewczynki rasy białej miesiączkują po raz pierwszy w wieku od 11 do 14 lat. Być może pomocna może być informacja, że drobniejsze dziewczynki dojrzewają później, a te krąglejsze czy wręcz otyłe, szybciej.
Najważniejszą informacją jest fakt, iż nie jest możliwe określenie kiedy dokładnie wystąpi menstruacja. Wyjaśnijmy, że każdy organizm dojrzewa w swoim tempie i objawy pierwszej miesiączki, jak i kolejnych, u każdej dziewczynki mogą być różne. Należy uświadomić sobie fakt, iż brak pierwszej menstruacji nie powinien dawać poczucia bycia gorszym od koleżanki, która miesiączkuje na przykład od roku czy ma zauważalne piersi, podczas gdy córka nie ma ich widocznych wcale.
Pierwsza depilacja. Co wybrać?
Czym się golić w młodym wieku? Tak naprawdę wiek nie ma tutaj większego znaczenia. Każdy powinien dobrać odpowiednią metodę dla siebie. W dzisiejszych czasach możliwości jest dużo, jak również mnóstwo informacji na ten temat. Zanim młoda osoba podejmie jakiekolwiek działanie z tego zakresu, powinna dowiedzieć się na temat różnych sposobów depilacji jak najwięcej. Oczywiście warto, aby pomogli w tym rodzice. Jak się golić za pierwszym razem, aby przebiegało to bezstresowo? Być może warto zacząć od mniej inwazyjnych metod, a ewentualnie z czasem dokonać zmiany.
Pierwsza depilacja u dziewczynki zazwyczaj przebiega za pomocą jednorazowej maszynki do golenia. Ta metoda, o ile przeprowadzana jest odpowiednio, nie powinna powodować bólu czy dyskomfortu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że włoski bardzo szybko odrosną i często będą jeszcze o wiele grubsze i bardziej widoczne niż wcześniej. Warto uświadomić zatem dzieciom czy nastolatkom, że jeżeli włoski są mało widoczne, to być może na razie nie warto ich ruszać. Usunięcie ich maszynką może bowiem spowodować realny problem. Oczywiście w przypadku tej metody należy wybierać nową, jednorazową maszynkę do golenia. Niedopuszczalne jest stosowanie kilka razy tej samej czy należącej do innej osoby. Łatwo wówczas o uszkodzenie skóry i tym samym – ból oraz dyskomfort. Jak się golić, by było bezpiecznie i efektywnie? Najlepiej robić to po kąpieli i z użyciem pianki do golenia. Oczywiście należy dać sobie czas i robić to bardzo precyzyjnie. Za pierwszym razem można poprosić o pomoc eksperta z salonu kosmetycznego.
Plastry z woskiem, choć bardzo popularne, mogą zrazić do usuwania niechcianego owłosienia. Ta metoda jest bowiem bardzo bolesna i dosyć trudna w realizacji za pierwszym razem. Chyba że, wykonujemy ją w profesjonalnym salonie kosmetycznym.
Depilacja laserowa – od ilu lat jest możliwa?
Jedną z najskuteczniejszych metodą radzenia sobie z niechcianym owłosieniem jest depilacja laserowa. Wiek może być jednak przeszkodą do wykonania zabiegu. Czy osoba, która chce poddać się depilacji laserowej, musi mieć ukończone 18 lat? Formalnie nie. Warto jednak, by niepełnoletni pacjent zgłosił się do gabinetu z rodzicem, ewentualnie z upoważnieniem od opiekuna. Zresztą o wszelkich formalnościach poinformuje dana placówka przed umówieniem się na konkretną wizytę.
Niezależnie od tego, czy pacjent ma ukończone 18 lat, przed rozpoczęciem serii zabiegów musi umówić się na wizytę konsultacyjną. Tak przynajmniej odbywa się to w salonach Depilacja.pl. Takie spotkanie można zarezerwować bezpłatnie na stronie internetowej depilacja.pl . Podczas wizyty kosmetolog oceni stan skóry, porozmawia z pacjentem o oczekiwanych rezultatach i zada pytania o zdrowie. Tak zwany wywiad medyczny jest niezbędny, aby wykluczyć przeciwwskazania do zabiegu.
Tych ograniczeń jest całkiem sporo, niektóre są czasowe, a niektóre trwałe (już na zawsze pozbawiają pacjenta możliwości skorzystania z depilacji laserowej). Do tych pierwszych zaliczamy: ciążę, okres karmienia piersią, przyjmowanie ziół światłouczulających, rany na skórze i wiele innych. Bezwzględne przeciwwskazania to m.in. przebyte nowotwory. W razie wątpliwości kosmetolog pomoże określić, czy dana dolegliwość stanowi barierę przed dokonaniem zabiegu.
Pierwsza depilacja - jak się przygotować?
Bądź na bieżąco
Koniecznie wybierz się do sklepu lub sprawdź w internecie, jakie urządzenia i kosmetyki są obecnie dostępne na rynku. Poczytaj o składach produktów oraz o sposobie ich użytkowania.
Porozmawiaj z mamą, koleżankami, dermatologiem o zabiegu usuwania włosków, poznaj wszystkie dostępne metody. Poczytaj o nich. Możesz nawet umówić się z koleżankami na wspólną depilację np. nóg.
Mniej znaczy więcej
Skóra nastolatki jest jeszcze bardzo delikatna i kosmetyki o skomplikowanych składach, kremy i woski mogą wywoływać podrażnienia. Do pierwszej depilacji wystarczy tylko depilator i woda czy maszynka i woda, jeśli zdecydujesz się na użycie dodatkowych kosmetyków, wybierz te najbardziej naturalne - na bazie ziół i wyciągów z roślin.
Depilacja to normalna sprawa
Pamiętaj, że w depilacji nie ma nic nadzwyczajnego - wiele kobiet depiluje się na co dzień, a wiadomo, że największe obawy budzi pierwsze usuwanie włosków. Później depilacja stanie się po prostu częścią pielęgnacyjnego rytuału.

Depilacja laserowa – od jakiego wieku pojawiają się włoski na ciele?
Cały proces dojrzewania, jak i jego faktyczne rozpoczęcie, zależne są przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji. Duży wpływ mają na to uwarunkowania genetyczne oraz gospodarka hormonalna i karnacja. U dziewczynek pierwsze owłosienie pojawia się zazwyczaj w okolicach 12-13 roku życia. Włoski powoli zaczynają być widoczne na nogach, pod pachami, a następnie w okolicach bikini. Zdarza się jednak, że już dziesięciolatki mają bardzo widoczne owłosienie.
U chłopców cały proces następuje nieco później, bo w okolicach 13-15 roku życia, jednak i tutaj nie należy kierować się żadnymi konkretnymi regułami. Najpierw owłosienie pojawia się w sferze intymnej, a następnie na klatce piersiowej, nogach i rękach. Mniej więcej po upływie dwóch lat od momentu wystąpienia pierwszych włosków, u chłopców zaczyna powoli pokazywać się zarost na twarzy.
