Pierwsze rozjaśnianie włosów - Poradnik dla Początkujących
Czego będziesz potrzebować, farbując włosy w domu?
Zanim przejdziemy do rozjaśniania, należy zgromadzić wszystkie niezbędne akcesoria, żeby mieć je zawsze pod ręką. Przygotowana mieszanka powinna zostać jak najszybciej nałożona na włosy, wobec czego nie będziemy mieć później czasu, by szukać poszczególnych rzeczy. Podczas farbowania warto również poprosić o pomoc drugą osobę. W ten sposób będziemy mieli pewność, że wszystkie kosmyki zostały dokładnie pokryte farbą.
Do rozjaśniania będziesz potrzebować:
- pędzelka – posłuży on do aplikacji produktu bezpośrednio na włosy,
- miseczki ze szkła lub tworzywa sztucznego (należy unikać metalowych) – to w niej przygotujesz rozjaśniacz,
- rękawiczek ochronnych – najlepiej lateksowych, a w przypadku uczulenia na ten materiał możesz wybrać tworzywo sztuczne,
- spinek i grzebienia – dzięki nim sprawnie podzielisz włosy na partie,
- starych ubrań oraz ręcznika – jeśli odrobina rozjaśniacza przedostanie się na odzież, nie będzie nam szkoda jej wyrzucić. Dodatkowo warto zarzucić na ramiona ręcznik lub zabezpieczyć nim posadzkę, by produkt nie miał kontaktu z podłogą, co mogłoby spowodować trudne do usunięcia plamy,
- wazeliny lub tłustego kremu – zabezpiecz nim skórę wokół włosów, by w razie konieczności łatwo pozbyć się pozostałości farby,
- szamponu – najlepiej takiego, który przywraca naturalne pH i skutecznie oczyszcza.
Rozjaśnianie włosów – co to takiego?
Rozjaśnianie włosów to zabieg chemiczny wykonywany w większości salonów fryzjerskich. Polega na pozbawieniu włosów pigmentu odpowiedzialnego za naturalny kolor porostu. Czynność prowadzi do uzyskania odcieni jaśniejszych od koloru wyjściowego do 7 (a czasem i 9) tonów. W praktyce stosuje się rozjaśniacze proszkowe z oksydantami o stężeniu 3, 6, 9 i 12%.
Skalę poziomów, o które można rozjaśnić włosy, definiuje zakres rozjaśnienia włosów. Zwykle informację o mocy rozjaśniacza można znaleźć w widocznym miejscu opakowania produktu (np. do 7 tonów). Stopień rozjaśnienia włosów to konkretny poziom kolorystyczny, do którego można rozjaśnić włosy. Na stopień rozjaśnienia wpływają takie czynniki jak: rodzaj i stężenie zastosowanego środka rozjaśniającego, a także zawartość melaniny we włosach.
Kąpiel rozjaśniająca
Kolejnym sposobem, który możesz wykorzystać w domu jest kąpiel rozjaśniająca. Polega ona na przygotowaniu specjalnej mieszanki, do której przygotowania wykorzystuje się najczęściej rozjaśniacz oraz szampon lub odżywkę. Powstałą miksturę nakłada się na kosmyki. Taki zabieg idealnie sprawdzi się do rozjaśniania włosów naturalnych i farbowanych. Dzięki takiej mieszance struktura pasm nie będzie naruszona, w odróżnieniu do zastosowania mocniejszych substancji. Należy jednak pamiętać, aby tego zabiegu nie przeprowadzać na kosmykach, które są mocno zniszczone. Efekt, który daje kąpiel jest przede wszystkim bardzo naturalny.
Odpowiednia pielęgnacja włosów rozjaśnionych jest bardzo istotna. Po zabiegu, najważniejsze jest nawilżanie. Pojaśnianie powoduje usunięcie powierzchniowej, oleistej warstwy na włosach, która naturalnie produkowana jest przez skórę głowy. Co więcej, zabieg ten powoduje otwarcie łusek włosa, przez co stają się szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Stan powinien unormować się po 1-2 tygodniach. Warto abyś odstawiła wszystkie sprzęty używane do stylizacji włosów: suszarkę, prostownicę, lokówkę. Pomocne będzie także zmniejszenie częstotliwości mycia włosów, gdyż substancje zawarte w niektórych szamponach, mogą powodować przesuszenie. Dlatego też zalecamy użycie szamponu bogatego w składniki aktywne i wyciągi roślinne, na przykład Szampon Biotynox.
Rozjaśnianie włosów, może nadać Twojej twarzy zupełnie świeżego, nowego wyglądu. Decydując się na taki zabieg, warto mieć świadomość jego konsekwencji oraz faktu wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji.
Jeśli nie masz doświadczenia w farbowaniu włosów – zrezygnuj z domowego pojaśniania i zostaw go w rękach profesjonalistów.