Pierwsze włosy łonowe u dziewczynki - Co to oznacza i jak odpowiednio reagować?
Przedwczesne dojrzewanie płciowe a włosy łonowe u dziewczynki 7-letniej – najważniejsze informacje
Warto pamiętać, że zazwyczaj włosy łonowe u dziewczynki 7-letniej nie są jedynym objawem przedwczesnego dojrzewania płciowego. Bardzo często pojawiają się także trądzik, owłosienie pach oraz szybszy wzrost. Jeżeli jednak nie zaobserwujesz u swojej córki innych oznak dojrzewania, możliwe, że ma ono łagodny przebieg.
Co więcej, jeżeli u twojej córki zostanie zdiagnozowane przedwczesne dojrzewanie płciowe, to warto mieć na uwadze, że może mieć ono powikłania. Zaliczamy do nich przede wszystkim niższy wzrost, ale nie tylko. Dotyczą one również sfery emocjonalnej – dziewczynka może mieć problem w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, co może spowodować problemy natury psychicznej.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że u zdarzają się przypadku, w których u młodszych dziewczynek pojawiają się męskie cechy, takie jak nadmierne owłosienie nie tylko na wzgórku łonowym, czy też obniżenie barwy głosu. Warto wtedy rozważyć skorzystanie z pomocy psychologicznej, aby problemy ze zdrowiem nie wpłynęły w negatywny i trwały sposób na psychikę dojrzewającej dziewczynki.
Dwa typy dojrzewania płciowego
Specjaliści wyodrębniają dwa podstawowe typy przedwczesnego dojrzewania płciowego:
- Pierwsze to prawdziwe przedwczesne dojrzewanie płciowe, czyli gonadoliberynozależne.
- Drugie zaś to rzekome przedwczesne dojrzewanie płciowe, nazywane również gonadoliberynoniezależnym.
Zmiany występujące u dzieci mogą mieć różne przyczyny u dziewcząt i chłopców. U dziewcząt przedwczesne dojrzewanie może być następstwem: torbieli jajnika, rozwijania się nowotworu, pierwotnej niedoczynności tarczycy czy wrodzonego przerostu nadnerczy. Podczas dojrzewania na całym ciele zaczyna być widoczne nadmierne owłosienie oraz powiększenie się łechtaczki.
U chłopców z kolei przedwczesne rzekome dojrzewanie płciowe może być skojarzone z: pierwotną niedoczynnością tarczycy, guzami jąder, przerostem wrodzonym nadnerczy lub ze zmianami nowotworowymi na nadnerczach. Oprócz owłosienia łonowego u dziecka widoczne jest także widoczne powiększenie się prącia.
Włoski łonowe u dziecka. Skąd się biorą?
Zauważyłam u swojej 7-letniej córki kilka włosków łonowych. Zaniepokoiło mnie to, przecież to chyba za wcześnie? Czy może to być efekt jakoś zaburzeń hormonalnych lub innych nieprawidłowości czy po prostu tak wcześnie zaczęło się dojrzewanie? Pati
Włosy łonowe uwidaczniają się najczęściej w okresie dojrzewania płciowego czyli wtedy, gdy w życiu człowieka pojawiają się zmiany fizyczne i psychiczne. Proces ten u dziewczynek i chłopców rozpoczyna się między 6. a 8. rokiem życia (faza utajona).
„Czy owłosienie łonowe i pod pachami u 7-letniej dziewczynki to norma?”
Na pytanie odpowiada nasza ekspertka – Alicja Jaczewska.
„Czy owłosienie łonowe i pod pachami u 7-letniej dziewczynki to norma czy należy udać się do lekarza?”
Pojawienie się owłosienia łonowego (pubarche) i pachowego (axilarche) to elementy dojrzewania płciowego. Zazwyczaj pojawiają się, gdy gruczoły piersiowe zwiększają swoją objętość.
Za fizjologiczne uznajemy pojawienie się oznak dojrzewania płciowego między 8. a 13. rokiem życia u dziewczynek. Jeśli zatem pojawiły się już u 7-latki należy skonsultować się z pediatrą, który oceni całościowo dziecko pod kątem cech dojrzewania płciowego i w razie konieczności skieruje do endokrynologa.
Odpowiedź pełni rolę czysto informacyjną i nie stanowi porady medycznej ani zalecenia, służy wyłącznie celom edukacyjnym.
Tagi

Cienkie i delikatne, czyli kilka słów o dziecięcych włosach
Włosy u dziecka budzą wiele emocji. Zwłaszcza, gdy na świat przychodzi pierwszy maluch. Młoda mama i tata często zastanawiają się, czy to normalne, że noworodek jest łysy lub przeciwnie, że ma gęstą fryzurę.
Jeśli pojawiają się włosy, pytania koncentrują się wokół koloru i struktury. Jak to bowiem możliwe, że rodzice, którzy są brunetami, witają maluszka z blond włosami, a mama i tata o jasnych włosach, tulą niemowlę z rudymi kosmykami? Obawy dotyczą także skutków wytarcia na tyle głowy włosków i powstanie łysego placka. Gdy maluch kończy rok czy dwa latka, rodzice często zastanawiają się, jak poprawić gęstość fryzury. Wątpliwości budzi również fakt, kiedy warto udać się po raz pierwszy do fryzjera…
Pytań jest wiele. Czy istnieją na nie jednoznaczne, proste odpowiedzi?
