Pierwsze włosy łonowe u dziewczynki - Co to oznacza i jak odpowiednio reagować?
Brak włosów u dziecka – dlaczego dziecku nie rosną włosy?
Co jednak należałoby zrobić, jeśli kilkuletniemu dziecku nie rosną włosy? Prawda jest taka, że sam rodzic zdziała tutaj bardzo niewiele. Niektóre osoby próbują ścinać włoski swojej pociechy na krótko albo wręcz golić je maszynką, w nadziei, że dzięki temu odrosną one znacznie bujniejsze i gęstsze. Choć część opiekunów zaręcza o skuteczności owej metody, nie potwierdzają jej żadne naukowe badania.
Jeżeli więc mimo upływu czasu włosy naszej pociechy są wątłe i rosną bardzo opornie, warto skonsultować się z dermatologiem. Może on zlecić potrzebne badania (np. hormonów tarczycy) i zadecydować o dalszym postępowaniu. Warto jednak wiedzieć, że na jakość włosów wpływają głównie czynniki genetyczne – a tych nie da się zmodyfikować.
Włosy łonowe u 7-letniej dziewczynki – co robić?
Co zrobić, jeśli zauważysz włosy łonowe u dziewczynki 7-letniej? W takiej sytuacji warto wybrać się z córką do lekarza, który przeprowadzi badania i na podstawie ich wyników postawi trafną diagnozę. Jeżeli przyczyną przedwczesnego dojrzewania płciowego są nowotwory, choroby tarczycy albo nadmierna produkcja GnRH, specjalista wdroży odpowiednie leczenie.
Przede wszystkim należy rozpocząć od postawienia diagnozy i rozpoznania, czy włosy łonowe u 7-letniej dziewczynki występują samodzielnie, czy może towarzyszą im inne objawy i choroby. Często lekarze sprawdzają także wiek kostny, który analizuje się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego dłoni. Dodatkowo należy wykonać badania hormonalne, w tym skontrolować poziom hormonów płciowych – estradiolu i testosteronu oraz gonadotropin, a także wykonanie USG jajników i macicy. W zależności od otrzymanych wyników konieczne może być przeprowadzenie dokładniejszej diagnostyki.
Leczenie przedwczesnego dojrzewania płciowego jest uzależnione od przyczyny problemu oraz stopnia zaawansowania. Przykładowo, jeżeli jedynym objawem są włosy łonowe u 7-letniej dziewczynki, a przeprowadzone badania nie wykazały nic niepokojącego – zazwyczaj zaleca się regularne kontrole.
Inaczej jest w sytuacji, gdy za przedwczesne pojawienie się włosów łonowych odpowiadają inne choroby, np. guzek w okolicach podwzgórza czy nowotwór. W tym przypadku leczenie jest dopasowywane indywidualnie.
Zobacz także
Według podręczników medycznych dojrzewanie płciowe (z dużą osobniczą zmiennością) następuje w okresie między 8 a 18 rokiem życia, to znaczy, że większość osób dojrzewa w tym okresie, ale niektóre mogą rozpocząć ten proces szybciej lub skończyć później. Dane medyczne opierają się na statystyce. U dzieci już w wieku 5-7 lat zwiększa się wydzielanie hormonów nadnerczowych - androgenów. U niektórych dzieci może wystąpić wysokie stężenie tych hormonów lub nadmierna wrażliwość organizmu na ich działanie i pojawiają się izolowane objawy działania hormonów bez innych objawów dojrzewania. Najczęściej jest to pojawienie się owłosienia:
- łonowego,
- pachowego,
- oraz nadmierne wydzielanie potu i szybszy wzrost.
Niemniej jednak myślę, że warto by zasięgnąć porady endokrynologa dziecięcego i wykonać badanie USG jamy brzusznej i miednicy, pozwoli to wykluczyć zaburzenia hormonalne zlokalizowane w jajnikach lub nadnerczach.
Włoski łonowe u dziecka. Skąd się biorą?
Zauważyłam u swojej 7-letniej córki kilka włosków łonowych. Zaniepokoiło mnie to, przecież to chyba za wcześnie? Czy może to być efekt jakoś zaburzeń hormonalnych lub innych nieprawidłowości czy po prostu tak wcześnie zaczęło się dojrzewanie? Pati
Włosy łonowe uwidaczniają się najczęściej w okresie dojrzewania płciowego czyli wtedy, gdy w życiu człowieka pojawiają się zmiany fizyczne i psychiczne. Proces ten u dziewczynek i chłopców rozpoczyna się między 6. a 8. rokiem życia (faza utajona).
