Pierwsze włosy łonowe u dziewczynki - Co to oznacza i jak odpowiednio reagować?

Wypadanie włosów u niemowlaka

Jak zostało już powiedziane, na początkowym etapie życia dziecka włosy mają charakter nietrwały i najczęściej następuje samoistne wypadanie włosów u niemowląt. Maluszek traci je również w sposób mechaniczny, kiedy np. ociera się o opiekuna albo o poduszkę w trakcie snu. To wszystko skutkuje “łysiną”, obserwowaną często w okolicach szóstego miesiąca od narodzin. Niedługo później zaczyna wyrastać mocniejsze, właściwe owłosienie.

Wielu rodziców martwi tzw. ciemieniucha, czyli żółty nalot na głowie niemowlęcia. Znamionuje ona łojotokowe zapalenie skóry, ale nie jest dla brzdąca ani groźna, ani bolesna. Na szczęście stosunkowo łatwo się jej też pozbyć, wystarczy regularnie natłuszczać główkę oliwką bądź olejem kokosowym. Dolegliwości powinny ustąpić szybko i bez problemu.

  • schorzenie tarczycy – zarówno przy niedoczynności, jak i nadczynności tego narządu może dochodzić do wypadania włosów,
  • łysienie plackowate – choroba o podłożu autoimmunologicznym, charakteryzująca się utratą włosów na ograniczonych obszarach głowy,
  • grzybica skóry głowy – częste zakażenie u dzieci, przed wypadaniem włosów obserwujemy nasilone łuszczenie naskórka,
  • stres i choroby psychiczne – m. in. trichotillomania, czyli patologiczne (i często niekontrolowane) wyrywanie sobie włosów z głowy.

„Czy owłosienie łonowe i pod pachami u 7-letniej dziewczynki to norma?”

Na pytanie odpowiada nasza ekspertka – Alicja Jaczewska.

„Czy owłosienie łonowe i pod pachami u 7-letniej dziewczynki to norma czy należy udać się do lekarza?”

Pojawienie się owłosienia łonowego (pubarche) i pachowego (axilarche) to elementy dojrzewania płciowego. Zazwyczaj pojawiają się, gdy gruczoły piersiowe zwiększają swoją objętość.

Za fizjologiczne uznajemy pojawienie się oznak dojrzewania płciowego między 8. a 13. rokiem życia u dziewczynek. Jeśli zatem pojawiły się już u 7-latki należy skonsultować się z pediatrą, który oceni całościowo dziecko pod kątem cech dojrzewania płciowego i w razie konieczności skieruje do endokrynologa.

Odpowiedź pełni rolę czysto informacyjną i nie stanowi porady medycznej ani zalecenia, służy wyłącznie celom edukacyjnym.

Tagi

Cienkie i delikatne, czyli kilka słów o dziecięcych włosach

Włosy u dziecka budzą wiele emocji. Zwłaszcza, gdy na świat przychodzi pierwszy maluch. Młoda mama i tata często zastanawiają się, czy to normalne, że noworodek jest łysy lub przeciwnie, że ma gęstą fryzurę.

Jeśli pojawiają się włosy, pytania koncentrują się wokół koloru i struktury. Jak to bowiem możliwe, że rodzice, którzy są brunetami, witają maluszka z blond włosami, a mama i tata o jasnych włosach, tulą niemowlę z rudymi kosmykami? Obawy dotyczą także skutków wytarcia na tyle głowy włosków i powstanie łysego placka. Gdy maluch kończy rok czy dwa latka, rodzice często zastanawiają się, jak poprawić gęstość fryzury. Wątpliwości budzi również fakt, kiedy warto udać się po raz pierwszy do fryzjera…

Pytań jest wiele. Czy istnieją na nie jednoznaczne, proste odpowiedzi?

Właśnie dlatego po nałożeniu roztworu rozjaśniającego możemy zauważyć, że włosy początkowo robią się pomarańczowe i czerwone, a dopiero później przechodzą w odcień blondu oczywiście wszystko zależy od tego, od jakiego koloru wyjściowego zaczynamy.

Czytaj dalej...

Zwróć uwagę przede wszystkim na witaminę C , która zwalcza wolne rodniki to właśnie one przyspieszają starzenie się komórek organizmu , a dzięki właściwościom lekko złuszczającym rozjaśnia przebarwienia i stymuluje odnowę naskórka.

Czytaj dalej...

Wiem, że chcesz nauczyć się włoskiego, ale ciągle brakuje Ci na to czasu , nie wiesz od czego zacząć , gubisz się materiałach do nauki w internecie, myślisz, że dla Ciebie jest już za późno na naukę.

Czytaj dalej...

Jeżeli bowiem usuwasz włoski każdego dnia to zdecydowanie nie należy używać peelingu za każdym razem, ponieważ potęguje to efekt podrażnienia skóry i jednocześnie nie pozwala się jej zregenerować oraz wyciszyć.

Czytaj dalej...