Preparat rozjaśniający włosy - wszystko, co musisz wiedzieć
Znaczenie pielęgnacji włosów rozjaśnianych
Po zabiegu rozjaśniania kluczową rolę odgrywa odpowiednia rutyna pielęgnacyjna. Chcąc zachować uzyskany efekt, włosy wymagają odpowiedniej troski. Fryzjer powinien polecić klientce / klientowi szampon i odżywkę do włosów rozjaśnianych, a także preparat ochronny zawierający filtry UV.
Na jakiś czas warto ograniczyć korzystanie z takich urządzeń jak suszarka, lokówka czy prostownica. Z pewnością zdrowe dla włosów może się okazać rzadsze ich mycie, a także unikanie silikonów blokujących łuskę włosa (nie mylić z tymi „bezpiecznymi”, np. amodimethicone, dimethicone, PEG-silikony, cyclomethicone).
Należy pamiętać, że głównym zadaniem w pielęgnacji włosów rozjaśnianych jest nawilżanie. Warto zapewnić włosom kompleksową pielęgnację opartą na profesjonalnych produktach, które zawierają humektanty.
Szampon rumiankowy rozjaśniający do włosów tłustych – Eva Natura Style
Szampon rumiankowy Eva Natura Style to kolejny produkt, za który zapłacicie tylko kilka złotych. Przeznaczony jest do włosów tłustych i normalnych, a oprócz rumianku zawiera też kwas mlekowy, który nawilża włosy i skórę głowy. Dobrze się pieni, jest bardzo wydajny i – co podkreślają Wizażanki w swoich opiniach – przedłuża świeżość fryzury.
Szampon rozjaśniający włosy Eva Natura Style, podobnie jak Familijny, zdobył od Wizażanek wysoką ocenę, bo aż 4,3 na 5. Włosy ładnie się po nim układają, są odbite u nasady i wolniej się przetłuszczają. Piszą jednak, że trzeba go traktować jako tzw. rypacz, ponieważ oczyszcza bardzo mocno i przy codziennym stosowaniu może przesuszyć włosy.
(…) Zmniejsza przetłuszczanie się włosów, lekko je rozjaśnia przy dłuższym stosowaniu, poprawia ich kondycję. Po użyciu włosy aż skrzypią, więc wymaga użycia odżywki, ale dla mnie to zupełnie naturalne. Podnosi włosy i nadaje im zdrowego blasku. (…)
Profesjonalny rozjaśniacz do włosów
Rozjaśnianie włosów w domu jest możliwe na kilka sposobów, kosmetyk może mieć różną formę i może to być np. rozjaśniacz do włosów w sprayu, w kremie, w płynie, a nawet rozjaśniacz w pudrze.
Zanim zabierzesz się za rozjaśnianie włosów, koniecznie przeprowadź na skórze próbę uczuleniową, bo być może preparat zawiera jakiś składnik, który powoduje u Ciebie uczulenie, które objawiać się może:
- świądem,
- wysypką na skórze,
- wypadaniem włosów,
- opuchlizną twarzy i oczu,
- a nawet trudnościami z oddychaniem.
Próbę uczuleniową przeprowadź na 48 godzin przed rozjaśnianiem włosów. Jak ją przeprowadzić? nałóż po prostu odrobinę rozjaśniacza do włosów na palec i posmaruj się za uchem, następnie zaczekaj na reakcję organizmu. Jeśli reakcji nie będzie, bez przeszkód może zastosować ten rozjaśniacz do włosów.
Po drugie, zawsze czytaj ulotkę dołączoną do rozjaśniacza, ponieważ każdy producent opracował swój własny sposób stosowania preparatu. Natomiast po zapoznaniu się z ulotką, zawsze przestrzegaj i wykonuj instrukcje rozjaśniania włosów krok po kroku i nigdy nie opuszczaj kroków, nawet jeśli wydają Ci się one błahe!
Czy rozjaśnianie włosów w domu to dobry pomysł?
Rozjaśnianie włosów w domu jest dobrym pomysłem tylko wtedym, gdy masz odpowiednią wiedzę na temat kwestii bezpieczeństwa oraz samego procesu. Niżej znajdziesz omawiamy kilka podstawowych kwestii, które warto przemyśleć przed podjęciem decyzji.
- Doświadczenie i wiedza: Rozjaśnianie włosów to proces chemiczny, który może wpływać na kondycję i strukturę włosów. Jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia z rozjaśnianiem włosów, warto wcześniej obejrzeć kilka filmików na YouTube, które w pełni dokumentują rozjaśnianie włosów rozjaśniaczem.
- Ryzyko uszkodzenia włosów: Niewłaściwe użycie rozjaśniacza lub jego nadużywanie może prowadzić do uszkodzeń włosów, takich jak przesuszenie, łamliwość, matowość, zmiana struktury (np. ze średnioporowatych zrobią się wysokoporowate). Profesjonalistki/profesjonaliści mają wiedzę na temat rodzajów włosów, składników chemicznych i sposobów działania, co minimalizuje ryzyko.
- Różnorodność odcieni włosów: Osiągnięcie jednolitego, wymarzonego koloru przy rozjaśnianiu włosów może być szczególnie trudne, gdy twoje włosy mają różne odcienie lub były wcześniej farbowane. Fryzjerki i fryzjerzy mają umiejętności i narzędzia, które pozwalają na dostosowanie procesu i czasu rozjaśniania do twojej konkretnej sytuacji.
- Pielęgnacja i utrzymanie koloru: Po rozjaśnianiu włosów ważne jest odpowiednie nawilżanie i pielęgnacja, aby przywrócić ich kondycję i zapobiec nadmiernemu wysuszeniu.
Jak dbać o rozjaśnione włosy?
Rozjaśniane włosy muszą być odpowiednio pielęgnowane – nie ma co do tego wątpliwości. Poniżej znajduje się kilka podstawowych zasad pielęgnacji włosów po rozjaśnianiu. Im więcej wysiłku i czasu poświęcisz swoim kosmykom, tym lepiej odpłacą Ci się pięknymi lśniącymi refleksami na włosach!
Ogólna pielęgnacja włosów
Rozjaśnianie włosów trochę nadwyrężyło ich kondycję, warto więc dać im teraz odpocząć i zrezygnować ze suszarki, lokówki i prostownicy, ponieważ włosy powinnaś chronić teraz przed bardzo gorącym i bardzo zimnym powietrzem (zimą koniecznie noś czapkę).
Poza tym staraj się nosić włosy rozpuszczone, a nie spięte ciasną gumką, w pielęgnacji włosów pomoże też podcinanie końcówek co miesiąc, ponieważ to właśnie końcówki włosów najbardziej są narażone na przesuszenie.
Ponadto mycie włosów staraj się przeprowadzać jak najczęściej i koniecznie używaj delikatnych szamponów bez silikonów (bez SLS).
Witaminy do włosów
Włosy rozjaśnione, potrzebują rzecz jasna odpowiedniej pielęgnacji i troskliwej opieki, ponieważ zniszczone rozjaśnieniem koloru, stały się delikatniejsze, suchsze i bardziej splątane.
Nic nie stoi na przeszkodzie wtedy, aby zacząć stosować preparaty, które stosuje się do pielęgnacji włosów farbowanych.
Takie preparaty bowiem dostarczają włosom oraz skórze głowy właściwych składników odżywczych, najczęściej są to witaminy poprawiające kondycję włosów, wspierając odbudowę ich struktury. Dobrze, jeśli preparaty do pielęgnacji włosów rozjaśnionych zawierają elastynę i wyciągi roślinne z rumianku i ceramidy.
Dieta na zdrowe włosy
Aby odżywić rozjaśnione włosy, warto włączyć do diety tłuszcze złożone oraz kwasy Omega, np.:
- oliwę,
- ryby,
- awokado,
- orzechy,
- ziarna,
- rośliny strączkowe,
- a także oleje roślinne.
Ponadto warto regularnie pić pokrzywę oraz czystka.