Pryszcz bez czubka - Przyczyny, Leczenie i Porady

Jak zapobiegać pryszczom?

Trądzik na czole – dlaczego się pojawił?

Pryszcze to schorzenie dermatologiczne. Pojawiają się one na ciele zazwyczaj tam, gdzie partie skóry wydzielają naturalny łój. Występują w formie grudek, torbieli ropnych, zaskórników, wągrów, krostek, ale też… blizn. Pryszcze ropne mogą z kolei wiązać się z nieprawidłową dietą, a także złym trybem życia. Mało tego trądzik na plecach, na twarzy czy też na brodzie może świadczyć o:

  • zaburzeniach hormonalnych lub immunologicznych,
  • przeroście gruczołów łojotokowych,
  • nadmiernym rogowaceniu skóry,
  • bakteriach i wirusach w organizmie,
  • uwarunkowaniach genetycznych,
  • stanie zapalnym skóry.

Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić skuteczne usuwanie pryszczy na czole? Istnieją naturalne sposoby na trądzik, które pomogą pozbyć się kłopotliwej dolegliwości! A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na ból żołądka?

1. Jedz zdrowo!

Co jest najlepsze na trądzik? Otóż, najlepsze domowe sposoby na pryszcze to… prawidłowe odżywianie się! Właśnie w tym punkcie tkwi najczęściej problem, jeżeli chodzi o syfy na twarzy. Koniecznie zrezygnuj z części pokarmów, aby zminimalizować zmiany na skórze i nie doprowadzić do tego, że jeszcze mocniej się one… nasilą! Z czego lepiej zrezygnować?

Aby jak najlepiej pozbyć się trądziku, koniecznie wypijaj napary z ziół (np. rumianku czy bratka polnego). Ziołowa detoksykacja oczyści dolegliwości, jakie związane są z nieprawidłową przemianą materii. Pamiętaj również o tym, że pryszcze ropne mogą pojawiać się, bo nie tolerujesz jakiegoś składniku pokarmowego! Koniecznie zweryfikuj więc, co może być głównym źródłem problemu w diecie.

2. Nawadniaj się!

Woda to życie! I nie bez powodu właśnie tak się o niej mówi. Zbilansowaną dietę należy uzupełnić o nawadnianie organizmu, najlepiej niegazowaną wodą źródlaną. Im więcej będziesz wody wypijać, tym lepiej będzie wyglądała cera – odzyskując blask i piękny koloryt. Pamiętaj, że woda wypłukuje toksyny z organizmu, a także poprawia krążenie i wpływa na całą kondycję naszej skóry. Picie wody i codzienne korzystanie z jej właściwości to szybkie sposoby na uporanie się z trądzikiem. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na cieknący katar.

4 rodzaje pryszczy – poznaj je wszystkie, a łatwiej się ich pozbędziesz

Pryszcz to pryszcz, ale nie każdy pryszcz jest taki sam. I żeby skutecznie zwalczać trądzikowe wypryski warto poznać przede wszystkim rodzaje pryszczy i dostosować do nich metody postępowania tudzież używaną „broń”, czyli wszelkie maści tabletki czy inne przeciwtrądzikowe specyfiki.

Poniższy artykuł przygotowałam na podstawie publikacji w serwisie acne.about.com (polecam!). Nie jest to może pełna klasyfikacja, ale i ta ściągawka powinna się wam przydać tym bardziej, że oprócz opisów poszczególnych rodzajów pryszczy zamieszczam dodatkowo informacje na temat podstawowych metod postępowania z nimi. Mam nadzieję, że ściąga okaże się pomocna.

Ważna uwaga:

Zdjęcie, które widzisz na początku jest zdjęciem poglądowym i jednocześnie punktem odniesienia. Niestety nie dysponują fotografiami poszczególnych rodzajów pryszczy, ale postaram się je możliwie najdokładniej opisać w odniesieniu do tego właśnie zdjęcia.

Postaram się zrobić to tak, byś nie miał / nie miała żadnych wątpliwości. Jeśli jednak jakiekolwiek się pojawią proponuję byś poszukał / poszukała poszczególnych rodzajów w zdjęciach google, ewentualnie wysłał / wysłała pytanie do mnie – wtedy postaram się rozstrzygnąć ewentualne wątpliwości.

Wypróbuj zastrzyk kortyzonu

Innym profesjonalnym leczeniem dużych wyprysków jest zastrzyk kortyzonu. Mała igła służy do wstrzykiwania rozcieńczonego steroidu w wyprysk. W ciągu zaledwie kilku dni pryszcz kurczy się i znika. Ponownie, ta procedura musi być wykonana przez dermatologa, ale jest to szybki sposób na wyleczenie uporczywych pryszczy.

Zastrzyk kortyzonu powinien być traktowany jako ostatnia deska ratunku, ponieważ może powodować działania niepożądane, takie jak wgniecenie skóry wokół miejsca wstrzyknięcia. Zastrzyki z kortyzonu nie są odpowiednie dla każdej osoby lub każdej skazy. Skontaktuj się z dermatologiem, aby sprawdzić, czy jest to dla Ciebie odpowiednie.

Wystrzelenie pryszcza może pogorszyć sytuację lub pozostawić bliznę. Zamiast tego spróbuj nakładać ciepły kompres kilka razy dziennie lub zastosować zabieg punktowy. Jeśli minie kilka tygodni bez poprawy, umów się na wizytę u dermatologa. Pryszcz, który nie zniknie, może wymagać leczenia chirurgicznego nakłuciem lub zastrzyku kortyzonu.

Rodzaje pryszczy

Wypryski trądziku pojawiają się, gdy pory w skórze zostają zatkane nadmiarem sebum i komórek skóry. Czasami bakterie mogą dostać się do twoich porów i ulec zapaleniu i zakażeniu.

Niektóre typowe rodzaje pryszczy, których leczenie może trwać dłużej, obejmują:

  • Guzki trądzikowe: twarde, zaognione i bolesne węzły głęboko w skórze
  • Torbiele trądzikowe: duże, czerwone, bolesne i wypełnione ropą wypryski głęboko w skórze
  • Grudki: małe czerwone lub różowe i zapalne guzki na skórze, które mogą być tkliwe
  • Krosty: czerwone, delikatne guzki na skórze z białą ropą, często nazywane zaskórnikami

Im mniejszy jest pryszcz i im bliżej powierzchni skóry, tym szybciej zwykle się goi. Chociaż nie ma szybkiego sposobu na leczenie pryszczy, jest kilka rzeczy, które powinieneś i nie powinieneś robić, aby pomóc im odejść.


Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych.

Czytaj dalej...

Dlatego my w naszym płynie zamiast wody używamy świeżo przygotowanego naparu z ziół, w których jest zawarta cała gama substancji aktywnych, które nie tylko oczyszczają naszą skórę, ale odpowiednio o nią dbają.

Czytaj dalej...

Jak działają kwasy AHA złuszczają, regenerują naskórek, regulują pracę gruczołów łojowych- przyczyniając się do zmniejszenia powstawania pryszczy, regulują proces rogowacenia- przyspieszając go, co pozwala pozbyć się pryszcza.

Czytaj dalej...