Przyczyny i Skuteczne Metody Pozbycia Się Pryszczy
Pryszcz - skąd się bierze, jak się go pozbyć
Powstawanie pryszczy na skórze związane jest z trądzikiem, chorobą skóry obfitującej w gruczoły łojowe. Trądzik to dolegliwość powszechna, często występująca w okresie dojrzewania tak u kobiet, jak i mężczyzn. U mężczyzn ma on przebieg ostrzejszy. Trądzik występuje najczęściej w okolicach obfitujących w gruczoły łojowe, to znaczy w strefie T na twarzy i w rynnach potowych na klatce piersiowej i plecach.
Trądzik rozpoczyna się powiększeniem gruczołów łojowych i nasilonym wydzielaniem łoju. Następuje nadmierne i zmienione rogowacenie ujścia mieszka włosowego, do którego wnika przewód gruczołu łojowego. W ten sposób powstaje czop rogowy, który wypełnia mieszek włosowy i wypycha go ku górze. Dochodzi do zablokowania wydzielania łoju i powstaje woreczek wypełniony tłuszczami i keratyną czyli zaskórnik (comedo). Wraz z powstawaniem zaskórników gwałtownie rozmnażają się bakterie, które normalnie występują w skórze i na jej powierzchni jako nieszkodliwe drobnoustroje. Dopiero łój je uzjadliwia, jest dla nich doskonałą pożywką i stwarza warunki do namnażania.
4 rodzaje pryszczy – poznaj je wszystkie, a łatwiej się ich pozbędziesz
Pryszcz to pryszcz, ale nie każdy pryszcz jest taki sam. I żeby skutecznie zwalczać trądzikowe wypryski warto poznać przede wszystkim rodzaje pryszczy i dostosować do nich metody postępowania tudzież używaną „broń”, czyli wszelkie maści tabletki czy inne przeciwtrądzikowe specyfiki.
Poniższy artykuł przygotowałam na podstawie publikacji w serwisie acne.about.com (polecam!). Nie jest to może pełna klasyfikacja, ale i ta ściągawka powinna się wam przydać tym bardziej, że oprócz opisów poszczególnych rodzajów pryszczy zamieszczam dodatkowo informacje na temat podstawowych metod postępowania z nimi. Mam nadzieję, że ściąga okaże się pomocna.
Ważna uwaga:
Zdjęcie, które widzisz na początku jest zdjęciem poglądowym i jednocześnie punktem odniesienia. Niestety nie dysponują fotografiami poszczególnych rodzajów pryszczy, ale postaram się je możliwie najdokładniej opisać w odniesieniu do tego właśnie zdjęcia.
Postaram się zrobić to tak, byś nie miał / nie miała żadnych wątpliwości. Jeśli jednak jakiekolwiek się pojawią proponuję byś poszukał / poszukała poszczególnych rodzajów w zdjęciach google, ewentualnie wysłał / wysłała pytanie do mnie – wtedy postaram się rozstrzygnąć ewentualne wątpliwości.
Wypróbuj zastrzyk kortyzonu
Innym profesjonalnym leczeniem dużych wyprysków jest zastrzyk kortyzonu. Mała igła służy do wstrzykiwania rozcieńczonego steroidu w wyprysk. W ciągu zaledwie kilku dni pryszcz kurczy się i znika. Ponownie, ta procedura musi być wykonana przez dermatologa, ale jest to szybki sposób na wyleczenie uporczywych pryszczy.
Zastrzyk kortyzonu powinien być traktowany jako ostatnia deska ratunku, ponieważ może powodować działania niepożądane, takie jak wgniecenie skóry wokół miejsca wstrzyknięcia. Zastrzyki z kortyzonu nie są odpowiednie dla każdej osoby lub każdej skazy. Skontaktuj się z dermatologiem, aby sprawdzić, czy jest to dla Ciebie odpowiednie.
Wystrzelenie pryszcza może pogorszyć sytuację lub pozostawić bliznę. Zamiast tego spróbuj nakładać ciepły kompres kilka razy dziennie lub zastosować zabieg punktowy. Jeśli minie kilka tygodni bez poprawy, umów się na wizytę u dermatologa. Pryszcz, który nie zniknie, może wymagać leczenia chirurgicznego nakłuciem lub zastrzyku kortyzonu.