Pryszcz w kąciku ust - Przyczyny, Skuteczne Leczenie i Profilaktyka

Co jest przyczyną zajadów?

Przyczyn pojawiania się zajadów jest naprawdę dużo. Od nieodpowiedniej higieny i pielęgnacji skóry ust, po niedobory witamin. Jednak w każdym z przypadków, zajadów nie wolno lekceważyć. Rozrastające się zakażenie i długotrwały okres gojenia mogą prowadzić do powstawania blizn w kącikach ust, które będą widoczne przez całe życie.

  • Infekcja grzybicza lub bakteryjna – ciepłe, wilgotne kąciki ust są idealnym środowiskiem do namnażania się grzybów i bakterii. Jeśli masz skłonności do zajadów, staraj się nie oblizywać ust. Utrzymuj te okolice w czystości, ale również często je nawilżaj (np. bezbarwną i bezzapachową pomadką), by nie dopuścić do pękania skóry.
  • Antybiotykoterapia – wyjaławia organizm i pozbawia go bakterii, także tych dobrych, które chronią przed powstawaniem zajadów. Antybiotykoterapia sprzyja zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym, dlatego tak ważne jest przyjmowanie probiotyków w czasie leczenie antybiotykiem.
  • Niedobory witamin i składników odżywczych – zajady występują często u osób, które cierpią na niedobór witaminy B12, a także niedobór żelaza. Witamina B12 wraz z witaminą A odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych, natomiast niedobór żelaza jest przyczyną niedokrwistości, która objawia się m.in. kątowym zapaleniem warg.
  • Cukrzyca – jednym z objawów choroby jest wyjątkowo sucha, pękająca skóra. Cukrzycy mają niestety problem również z zajadami.
  • Izotretynoina – terapia z wykorzystaniem izotretynoiny, najczęściej w przypadku leczenia trądziku, hamuje rozwój komórek łojowych, co prowadzi do suchości skóry, a także do pękania warg i powstawania zajadów.
  • Zabiegi dentystyczne, nieodpowiednia higiena – zabiegi dentystyczne, a także ortodontyczne i noszenie niedopasowanej protezy powodują często urazy w kącikach ust, które przeradzają się w bolesne zajady. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej prowadzi także do namnażania się w kącikach bakterii i grzybów.

Jak uniknąć zajadów?

Najlepszym sposobem na uniknięcie zajadów jest utrzymywanie zdrowej, zbilansowanej diety i spożywanie pokarmów zawierających żelazo i białko. Należy także dbać o kondycję ust i ich okolic, często nawilżać skórę i nie dopuszczać do jej pękania. Najlepiej także powstrzymać się od oblizywania ust, szczególnie w okresie zimowych, gdy cienka skóra ust dodatkowo narażona jest na działanie mrozu.

  • Nosisz protezę lub aparat ortodontyczny? Często oblizujesz usta? Masz niedobory witamin, cierpisz na anemię lub chorobę przewlekłą, która obniża odporność? Masz tendencję do ssania kciuka, obgryzania skórek lub trzymania w buzi różnych przedmiotów (np. długopisów)? Te wszystkie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia zajadów. Jeśli chcesz ich uniknąć, dbaj o kąciki ust, w których zbiera się ślina, nawilżaj delikatną skórę i ograniczaj złe nawyki.

Trądzik wokół ust. O czym świadczą pryszcze na ustach i wokół nich?

Wypryski w okolicy ust, najczęściej swędzące, są objawem okołoustnego zapalenia skóry, które obecnie jest uważane za rodzaj trądziku różowatego – tłumaczy dermatolożka, Olga Warszawik. Zmiany te powstają lub się zaostrzają pod wpływem stosowania na skórę twarzy preparatów sterydowych. Pryszcze wokół ust mogą również się pojawiać pod wpływem promieniowania ultrafioletowego albo zmian hormonalnych. U części osób wywołującym je czynnikiem może być także alergia na preparaty stosowane do pielęgnacji skóry i do makijażu – dowiadujemy się. A to jeszcze nie wszystko.

Przyczyną wyprysków w okolicy ust może być także. pasta do zębów, więc kiedy pryszcze wokół ust się pojawią, należy zastanowić się, czy nie zmieniliśmy niedawno pasty, albo czy nie uczuliliśmy się na tą, której używamy od dawna – informuje dermatolożka.

Pasta do zębów na pryszcze – zdarzyło Ci się nakładać ją na wypryski? Oto, dlaczego nigdy więcej nie powinnaś tego robić

Jak rozpoznać pryszcz?

Pryszcze rozwijają się, gdy pory zostają zablokowane. Pory to otwory w skórze, przez które uwalniany jest olej i pot. Kiedy pory są zablokowane, normalne bakterie skóry mogą dostać się do porów, powodując czerwoną, wypukłą plamę.

Możesz poczuć pryszcz, zanim go zobaczysz. Na przykład obszar tuż pod skórą może być wrażliwy lub możesz wyczuć niewielki guzek pod skórą. Dość często jednak pryszcze pojawiają się bez ostrzeżenia. Możesz iść spać jednej nocy i obudzić się z dużym pryszczem. Niektóre rzeczy, które odróżniają pryszcz od opryszczki to:

  • Pryszcze mogą rozwijać się na całej twarzy, w tym na granicy wargi. Kiedy pryszcze pojawiają się na granicy wargi, można je łatwo pomylić z opryszczką, zwłaszcza we wczesnych stadiach.
  • Pryszcze nigdy nie pojawiają się bezpośrednio na samej wardze. Jeśli masz skazę pośrodku warg, prawdopodobnie jest to opryszczka.
  • Pryszcze tworzą wypukły czerwony guzek, a nie pęcherz. W miarę postępu pryszcza może rozwinąć się zaskórnik, który ma szczyty w środku czerwonego guza. Ale nadal wyraźnie nie jest to pęcherz. Większość pryszczy ma pojedynczą zaskórnik, ale niektóre stają się tak duże, że rozwijają kilka głów.
  • Trądzik nie jest zaraźliwy. W przeciwieństwie do opryszczki, pryszcze nie są zaraźliwe. Możesz więc przytulać, całować i dzielić się balsamem do ust z kimś, kto ma pryszcz i nigdy sam go nie dostaniesz.
  • Może tworzyć się bezpośrednio na wardze
  • Tworzy pęcherz lub skupisko pęcherzy
  • jest zaraźliwy
  • Nigdy nie występuje bezpośrednio na samej wardze, ale może znajdować się na granicy warg
  • Tworzy wypukły, czerwony guzek, na którym może pojawić się zaskórnik, ale nie pęcherz
  • nie jest zaraźliwy

Jednak warto skrupulatnie wykonywać polecenia lekarza, ponieważ pojawienie się powikłań po opryszczkowym zapaleniu spojówki może doprowadzić do zmętnienia widzenia czy nawet do trwałej utraty wzroku.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Trądzik młodzieńczy rozwija się przecież w okresie dojrzewania, w czasie którego w organizmach młodych ludzi dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu androgenów hormonów płciowych o działaniu maskulinizującym.

Czytaj dalej...

Dlatego my w naszym płynie zamiast wody używamy świeżo przygotowanego naparu z ziół, w których jest zawarta cała gama substancji aktywnych, które nie tylko oczyszczają naszą skórę, ale odpowiednio o nią dbają.

Czytaj dalej...