Pryszcze po porodzie - Jak radzić sobie z problemem i pielęgnować skórę po ciąży

Pryszcz - skąd się bierze, jak się go pozbyć

Powstawanie pryszczy na skórze związane jest z trądzikiem, chorobą skóry obfitującej w gruczoły łojowe. Trądzik to dolegliwość powszechna, często występująca w okresie dojrzewania tak u kobiet, jak i mężczyzn. U mężczyzn ma on przebieg ostrzejszy. Trądzik występuje najczęściej w okolicach obfitujących w gruczoły łojowe, to znaczy w strefie T na twarzy i w rynnach potowych na klatce piersiowej i plecach.

Trądzik rozpoczyna się powiększeniem gruczołów łojowych i nasilonym wydzielaniem łoju. Następuje nadmierne i zmienione rogowacenie ujścia mieszka włosowego, do którego wnika przewód gruczołu łojowego. W ten sposób powstaje czop rogowy, który wypełnia mieszek włosowy i wypycha go ku górze. Dochodzi do zablokowania wydzielania łoju i powstaje woreczek wypełniony tłuszczami i keratyną czyli zaskórnik (comedo). Wraz z powstawaniem zaskórników gwałtownie rozmnażają się bakterie, które normalnie występują w skórze i na jej powierzchni jako nieszkodliwe drobnoustroje. Dopiero łój je uzjadliwia, jest dla nich doskonałą pożywką i stwarza warunki do namnażania.

Laserowa rewitalizacja pochwy

Kolejną metodą jest laserowa rewitalizacja pochwy. Do takiego zabiegu zgłaszają się głownie kobiety ze spadkiem napięcia i rozluźnieniem pochwy i po urazach pochwy w trakcie porodu, ale również kobiety w okresie menopauzy i walczące z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Jest to małoinwazyjna metoda leczenia, którą zaleca się wypróbować przed zabiegiem chirurgicznym, aby w najlepszym wypadku w ogóle go ominąć.

Tak zwane laserowe odmładzanie pochwy (LVR – ang. laser vaginal rejuvenation) ma za zadanie poprawić funkcjonowanie narządów rozrodczych i zrekonstruować tkanki. Efektem takiego zabiegu jest uniesienie tkanek krocza oraz zwężenie pochwy. Oddziałując na ściany pochwy specjalnym urządzeniem, powoduje się ich fototermiczne napięcie i obkurczenie.

Urządzeń laserowych jest kilka na rynku, jednak frakcyjny laser ablacyjny uzyskał akceptację w środowisku medycznym jako najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy. Sesja laserowego odmładzania pochwy trwa około 10 – 20 minut i jest całkowicie bezbolesna. Pacjentki mogą poprosić o zastosowanie miejscowego znieczulenia, kiedy uczucie ocieplenia i pieczenia jest dla nich nie do wytrzymania. Sprawdź także ten artykuł: Ból pochwy w ciąży - przyczyny i możliwe konsekwencje.

Pryszcze na głowie u niemowlaka

Drobne krosty na skórze głowy mogą pojawić się na skórze bardzo małych dzieci, w tym niemowląt. Objawem towarzyszącym bywa wówczas swędzenie. W większości przypadków krosty są skutkiem reakcji alergicznej na szampon. W związku z tym lekarze rekomendują stosowanie dermokosmetyków hipoalergicznych, które nie mają w składzie substancji drażniących, SLS-ów, parabenów, sztucznych aromatów, barwników i środków konserwujących.

Zdarza się, że na skutek nieprawidłowej pielęgnacji tzw. ciemieniuchy, czyli łuszczącej się skóry w ciemieniowej części czaszki, dochodzi do zapalenia mieszków włosowych i zakażenia bakteryjnego. Stan zapalny z czopem ropnym w okolicy ciemieniowej u niemowląt wymaga pilnej konsultacji pediatrycznej. Pęknięcie i rozlanie się zainfekowanej treści może spowodować zakażenie naczyń mózgu, a konsekwencje tego są bardzo poważne. Tego rodzaju zmian nie można wyciskać, a do ich leczenia pediatra zaleca najczęściej maści z antybiotykiem lub antybiotyk doustny.

Trądzik po ciąży

Zaburzenia hormonalne zwykle po porodzie nie występują, dlatego dla wielu kobiet problemy z cerą kończą się wraz z porodem. W wielu jednak przypadkach nadal mamy do czynienia z brakiem równowagi hormonalnej, co skutkuje obfitszym wydzielaniem się sebum (łojotoku) przez skórę.

Efektem tych zmian są problemy z przetłuszczającymi się włosami i trądzikiem – zlokalizowanym nie tylko na twarzy, ale również czasem na plecach czy dekolcie. Są to zmiany, które mogą pogarszać samopoczucie młodej mamy.

Oprócz kilogramów, które pozostały jej po ciąży, musi mierzyć się z problemami skórnymi. To wszystko może skutecznie osłabiać jej poczucie atrakcyjności, a w skrajnych przypadkach wpływać również na rozwój depresji poporodowej.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Pochwa po porodzie siłami natury

Po porodzie naturalnym śluzówka pochwy jest cieńsza i skłonna do krwawień czy stanów zapalnych. Dlatego tak ważne jest, abyś w pierwszych dniach dbała o higienę miejsc intymnych bardziej niż kiedykolwiek. Zmiany hormonalne, zachodzące po porodzie, zaburzają mechanizmy samooczyszczania się pochwy, stąd zwiększone ryzyko infekcji.

Po porodzie produkcja śluzu szyjkowego jest opóźniona z powodu małej ilości estrogenów, których stężenie może wzrastać szybciej lub wolniej, w zależności od karmienia piersią. Wagina po urodzeniu dziecka jest zazwyczaj obolała, wrażliwa i sucha. Jeżeli środowisko wewnętrzne nie jest wystarczająco wilgotne, może to skutkować miejscowymi obrażeniami, bolesnym współżyciem oraz podatnością na zakażenia.

Okazuje się, że drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy, który posiada właściwości bakteriostatyczne i wiążące wodę, idealnie wspomaga gojenie się błon śluzowych, także regenerację błony śluzowej pochwy po porodzie naturalnym.

Preparaty zawierające drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy można zacząć stosować już po tygodniu od porodu, najlepiej wtedy, kiedy zostaną usunięte szwy z rany krocza. Pamiętaj, aby zadbać o czystość krocza i pochwy przed aplikacją preparatu.

W związku z niedoborem estrogenu i większym stężeniem prolaktyny podczas karmienia piersią, śluzówka pochwy jest bardzo cieniutka, pergaminowa i może dochodzić do uszkodzenia jej podczas próby stosunku płciowego. Ponieważ kobiety karmiące nie mogą przyjmować preparatów z estrogenami, kwas hialuronowy wydaje się idealnym rozwiązaniem problemu.

W Polsce możesz zakupić specjalne globulki dopochwowe bez recepty, które aplikuje się jedną na noc przez cały okres karmienia piersią. Dodatkowo podczas stosunku możesz skorzystać z żelu, który zadziała nawilżająco i poślizgowo – pamiętaj, że musi on zawierać kwas hialuronowy. Zapytaj farmaceutę o pomoc w wyborze odpowiednich preparatów.

Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...