Pryszcze z białą wydzieliną - Przyczyny, Leczenie i Porady

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Polecane artykuły

Zaparcia w ciąży — jak sobie z nimi radzić? Sposoby leczenia zaparć w ciąży

Tabletka „dzień po” (antykoncepcja awaryjna) - jak działa i kiedy się ją stosuje? Wskazania i przeciwwskazania, działania niepożądane

Różne problemy żołądkowe u kobiet w ciąży

Test ciążowy - kiedy wykonać? Rodzaje testów ciążowych, ich czułość i wiarygodność

Najważniejsze zalecenia dotyczące badań prenatalnych

Czop śluzowy - jak wygląda, jaką rolę odgrywa i kiedy odchodzi?

Pryszcze – Krosty

Jak wyglądają krosty?

Jeśli można mówić o istnieniu typowego pryszcza, to takim typowym pryszczem jest krostka. Moi znajomi często mówili o tym „zjawisku” – dioda. Też czasem je tak nazywam. Krosty są dość mocno zaczerwienione a w ich punkcie centralnym tkwi biały łepek, pod którym, blisko pod powierzchnią czai się ropa.
Wygląda to tak, że aż trudno powstrzymać się przed wyciśnięciem, ale … mimo wszystko radzę się powstrzymać, bo nigdy nie wiadomo, jakie paskudztwa przy wyciskaniu krosty dostaną się do środka i jakiego bałaganu mogą narobić.

Jak powstają krosty?

To również efekt nagromadzenia się pod skórą zanieczyszczeń (z łojem i różnymi innymi organicznymi śmieciami) oraz działalności bakterii. Tyle tylko, że krostka tworzy się już wtedy, gdy do boju przystąpią białe krwinki. W efekcie ich działalności (i wcześniejszej działalności bakterii) tworzy się ropa, która zbiera się w skórze, jest wypychana ku górze i widać ją tuż pod powierzchnią często bardzo cieniutkiego w tym miejscu, obumarłego naskórka.

Jak postępować z krostami?

Gdy widzę krostę muszę wykazać się ogromną siłą woli, by jej nie wycisnąć. Większość osób tak ma.

A wyciskanie naprawdę nie jest wskazane, bo może uszkadzać skórę, mogą po tym pozostać nieładne blizny i przebarwienia (dorobiłam się takich, a jakże), a poza tym otwiera ono drogę bakteriom, które mogą powodować poważniejsze problemy niż zwykłe pryszcze.

Krosty najlepiej traktować płynami przeciwbakteryjnymi, kremami o takim działaniu lub wspomnianym już wyżej olejkiem herbacianym – on też je ładnie wysusza.

Przy dużej ilości krost wskazane jest typowe trądzikowe leczenie, czyli … warto odwiedzić dermatologa.

Rodzaje pryszczy na twarzy - czym są "pryszcze"?

Pryszcze są popularnym określeniem wszystkich wykwitów skórnych, które mogą być objawem zarówno trądziku pospolitego, jak i sporadycznie pojawiających się zmian na skórze. Pryszcze przeważnie kojarzą nam się z niewielkimi krostkami, wypełnionymi białą ropą, ale to nie jedyny typ krostki, którą określamy tym mianem. Pamiętajmy, że idealne, całkowicie pozbawione pryszczy cery są rzadkością i każdy przynajmniej raz w życiu doświadczył walki z chociaż pojedynczą krostką na twarzy lub na ciele. Zmiany skórne rozwijają się w miejscach, w których mamy najbardziej aktywne gruczoły łojowe, a więc zazwyczaj w strefie T na twarzy (na czole, brodzie, w okolicy ust i nosa), na dekolcie lub plecach.

Zaskórniki, potocznie nazywane wągrami, to zapchane zanieczyszczeniami pory. Są jedną z najczęściej występujących niedoskonałości skórnych. Zazwyczaj mają średnicę od 1 do 3 mm. Występują w dwóch odmianach: otwartej i zamkniętej.

  • Zaskórniki otwarte są wypełnione masą rogowo-łojową, która utlenia się od zawartej w nich keratyny, co skutkuje zmianą koloru na czarny.
  • Zaskórniki zamknięte to drobne wypukłości bez ujścia. Wokół nich nie występuje stan zapalny. Wypełnione są zbitą, czasem nawet twardą treścią w białym lub żółtym kolorze.
Zobacz także

Pryszcze – Cysty (torbiele)

Jak wyglądają cysty?

Są bardzo nieestetyczne, to duże, mocno czerwone, rozlane zmiany skórne sięgające dość głęboko, bo aż do skóry właściwej, wypełnione ropą. Przy dotknięciu są dość miękkie i czuć, że wyraźnie coś się przelewa w środku.

Jak powstają cysty?

W ten sam sposób, co inne pryszcze – tyle że głęboko w skórze właściwej (jak guzy). Wypełnia je ropa, której może być tak dużo, że w skórze tworzą się wręcz głębokie leje, bo zawartość cysty wręcz rozsadza skórę i może zniszczyć mieszek.

Cysty są o tyle poważne, że nawet bez wyciskania mogą zostawić paskudne blizny po sobie.

Jak postępować z cystami?

Tu niestety sprawa jest tak poważna, że nawet mając pojedynczą dużą cystę lepiej iść do lekarza po pomoc. Co prawda taka cysta może też sama zniknąć po potraktowaniu jej (powierzchownie, bo wszelkie wyciskanie oczywiście zabronione) czymś przeciwtrądzikowym, ale lepiej nie ryzykować i skorzystać z fachowej pomocy.

Powiązane wpisy

Domowe sposoby na pryszcze: pasta z miodu i cynamonu, pasta z pomidorów

Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem, należy zmieszać oba składniki (ilość zależy od własnych preferencji) do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę. Otrzymaną maseczkę należy nakładać punktowo na pryszcze, najlepiej po wieczornej toalecie i zostawić ją na całą noc. Cynamon oraz miód wykazują silne działanie antybakteryjne, dzięki czemu mogą zatrzymać rozwój ropnych wykwitów. Dodatkowo odżywiają skórę twarzy, a w ciągu nocy skóra w całości wchłonie domową pastę. Rozmiar pryszcza zmniejsza się już po pierwszej kuracji, jednak warto powtórzyć zabieg kilkukrotnie w ciągu następujących po sobie nocy, co dodatkowo nasili korzystne działanie pasty.

Podobne rezultaty może przynieść pasta pomidorowa. Kluczową rolę w walce z pryszczami odgrywa zawarty w tych warzywach likopen. To silny antyoksydant, chroniący przed atakiem wolnych rodników i działający pozytywnie na kondycję skóry. Likopen zapobiega przedwczesnym procesom starzenia i osłabia negatywny wpływ promieniowania ultrafioletowego (UV) na skórę, zwiększając naturalną ochronę przeciwsłoneczną skóry, chroniąc przed poparzeniami słonecznymi. Dodatkowo wspomaga zachowanie właściwej jędrności skóry i przywraca prawidłową gęstość. Likopen jest pomocny w walce z pryszczami. Aby wykonać przeciwpryszczową pastę, wystarczy rozgnieść pomidor widelcem, a następnie nałożyć powstałą papkę na ropne wykwity i pozostawić na 15–20 minut, po czym zmyć wodą. Pastę można stosować nawet kilka razy dziennie. Pryszcze powinny szybko się wysuszyć i zniknąć z powierzchni ciała!

Pryszcze podskórne mogą pojawić się w różnych miejscach na twarzy pryszcze podskórne na brodzie, skroniach, policzkach i żuchwie oraz częściach ciała, czasami bardzo nietypowych podskórne pryszcze pod pachami.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...