Pryszcze z białą wydzieliną - Przyczyny, Leczenie i Porady

Jak radzić sobie z różnymi rodzajami pryszczy?

Niezależnie od tego, z jaką zmianą mamy do czynienia, podstawową zasadą jest to, aby ich nie wyciskać samodzielnie. Wówczas dochodzi do przerwania ciągłości skóry, powstania ranek, a nieumiejętne manualne oczyszczanie może spowodować, że bakterie rozniosą się po całej twarzy.

Zobacz także: Maść na pryszcze - TOP 5 aptecznych produktów za kilka złotych

Wągry zazwyczaj znikają lub stają się o wiele mniej widoczne, gdy prawidłowo oczyszczamy oraz pielęgnujemy skórę. Regularny peeling, dobry demakijaż oraz oczyszczanie mają ogromny wpływ na widoczność niewielkich, czarnych plamek. Należy pamiętać, że wągry ma praktycznie każdy z nas, ponieważ wszyscy posiadamy pory, które mogą zostać wypełnione przez gromadzące się sebum. W przypadku zaskórników zamkniętych, manualne oczyszczanie powinno następować w sterylnych, gabinetowych warunkach. Możesz również spróbować wykonywać okłady z olejkiem z drzewa herbacianego.

Pryszcze, guzki oraz cysty również powinny być oczyszczane u specjalisty, w sterylnych warunkach. W przeciwnym razie warto stosować maści i kosmetyki dedykowane zmianom skórnym, które przyspieszają oraz ułatwiają proces gojenia. Zazwyczaj tworzone są one na bazie zielonej herbaty, która jest nieoceniona jeśli chodzi o swoje właściwości w niwelowaniu niedoskonałości.

W przypadku aktywnych zmian ropnych najlepiej wstrzymać się od wykonywania peelingu, który mógłby doprowadzić do wydobycia się ropnej wydzieliny i rozniesienia bakterii na większym obszarze skóry. Nakładając kremy i inne produkty pielęgnacyjne, a także makijaż, warto zadbać o to, aby zaczynać od zdrowych partii skóry, a te z wypryskami pokrywać na końcu. Pomoże to uniknąć rozsiania zmian na całej twarzy.

Pryszcze – Cysty (torbiele)

Jak wyglądają cysty?

Są bardzo nieestetyczne, to duże, mocno czerwone, rozlane zmiany skórne sięgające dość głęboko, bo aż do skóry właściwej, wypełnione ropą. Przy dotknięciu są dość miękkie i czuć, że wyraźnie coś się przelewa w środku.

Jak powstają cysty?

W ten sam sposób, co inne pryszcze – tyle że głęboko w skórze właściwej (jak guzy). Wypełnia je ropa, której może być tak dużo, że w skórze tworzą się wręcz głębokie leje, bo zawartość cysty wręcz rozsadza skórę i może zniszczyć mieszek.

Cysty są o tyle poważne, że nawet bez wyciskania mogą zostawić paskudne blizny po sobie.

Jak postępować z cystami?

Tu niestety sprawa jest tak poważna, że nawet mając pojedynczą dużą cystę lepiej iść do lekarza po pomoc. Co prawda taka cysta może też sama zniknąć po potraktowaniu jej (powierzchownie, bo wszelkie wyciskanie oczywiście zabronione) czymś przeciwtrądzikowym, ale lepiej nie ryzykować i skorzystać z fachowej pomocy.

Powiązane wpisy

Pryszcze – Guzki i guzy

Jak wyglądają guzy?

Są podobne do grudek, ale o ile grudki są umiejscowione dość płytko, to guzy rozwijają się w głębszych warstwach skóry. Po naciśnięciu takiego guza (jest na wierzchu czerwony) czuć wyraźnie ból i twardość umiejscowioną dość głęboko.

Jak powstają guzy?

Guzy powstają w sposób podobny do grudek tzn. najpierw dochodzi do powstania luki w ścianie pora skóry, a następnie luka ta wypełnia się zanieczyszczeniami, dołączają się bakterie i rodzi się problem.

Problem jest tym większy, że głęboko w skórze może dojść do kolejnych pęknięć i tworzenia się kolejnych luk i w ten sposób guz rośnie i wypełnia głęboko położone warstwy skóry.

Jak postępować z guzami?

Nawet jeśli mocno się postarasz, to guza i tak nie wyciśniesz. Jest to oczywiście niewskazane, a powiedziałabym wręcz, że absolutnie zabronione. Próbując wycisnąć guza możesz jedynie doprowadzić do rozlania się jego zawartości wewnątrz skóry i rozprzestrzenić problem na większe powierzchnie.

Pojedyncze guzki mogą (i powinny) zanikać tak, jak grudki. Możesz je smarować po wierzchu środkami przeciwbakteryjnymi i też powinny zadziałać, choć nie tak dobrze, jak przy grudkach (muszą głębiej penetrować skórę).

Jeśli masz skłonności do tworzenia się guzów i masz ich sporo na ciele – konieczne będzie leczenie dermatologiczne, prawdopodobnie ogólnoustrojowe (tabletki). Samodzielnie niewiele zdziałasz.

przy regeneracji skóry często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę jako silny antyoksydant wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...