"Różnorodność narośli skórnych"

INTRUZ: prosak

ROZWIĄZANIE: peeling chemiczny, elektrokoagulacja

Jeden z najmniejszych skórnych intruzów, bo wygląda jak pojedyncze ziarenko maku. Biała lub żółta kuleczka przebijająca spod warstwy naskórka w okolicy powiek, skroni czy na policzkach także potrafi zepsuć nasz wygląd. Pojawia się, gdy w ujściu gruczołu łojowego dochodzi do nadmiernego gromadzenia łoju. Aby uwolnić twarz od takich torbieli, przeważnie wystarczy poddać się u dermatologa oczyszczającemu peelingowi chemicznemu z użyciem właściwego kwasu, np. pirogronowego. Czasem duża liczba prosaków wymaga zastosowania wypalania prądem. – Wszelkie zabiegi usuwania wyrostków ze skóry dobrze jest wykonywać jesienią, kiedy promieniowanie słoneczne jest słabsze niż latem – zaznacza założycielka WellDerm.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Diagnostyka narośli i chorób skórnych

Diagnostyka zmian i narośli na skórze opiera się na różnorodnych metodach, pozwalających na ustalenie dokładnych przyczyn, którymi mogą być między innymi choroby przenoszone drogą płciową. Dermatolog zwykle dokonuje badania fizykalnego skóry i ocenia zmiany pod kątem ich wyglądu, kształtu, rozmiaru, koloru, tekstury i umiejscowienia. Niekiedy w przypadku zmian lekarz może zlecić badania laboratoryjne, analizę próbek skóry, testy alergiczne czy badania mikrobiologiczne, które mogą dostarczyć dodatkowych informacji na temat obecności infekcji, stanu układu odpornościowego, reakcji alergicznych czy obecności markerów innych chorób.

W trakcie badania histopatologicznego pobiera się próbki tkanki ze zmiany skórnej i przekazaniu jej do analizy mikroskopowej. Pozwala ono na ocenę struktury tkanki, identyfikację zmian patologicznych, kontrolę pod kątem obecność komórek nowotworowych lub stanów zapalnych.

Należy pamiętać, że każda zmiana skórna wymaga indywidualnej oceny i diagnozy lekarza dermatologa. Niektóre narośla i włókniaki skóry mogą być łagodne i samoistnie ustępować, ale inne wymagają leczenia z powodów estetycznych lub zdrowotnych. Ważne jest, aby nie lekceważyć zmian skórnych i skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów.

Przyczyny brodawek, włókniaków i narośli skórnych

Przyczyny narośli na skórze mogą być różnorodne. Wiele powoduje wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), wywołującego brodawki łojotokowe, brodawki stóp, brodawki płaskie, brodawki płciowe czy kłykciny kończyste. Brodawka to zazwyczaj dość twarda narośl, niebędąca objawem poważnej choroby. Wiele z nich to tak zwane brodawki przejściowe, zanikające z czasem samoistnie. Warto jednak wiedzieć, że zakażenie wirusem HPV następuje zwykle przez bezpośredni kontakt skóry z zakażoną osobą lub zainfekowanym obszarem.

Brodawki zwykłe i włókniaki to z kolei łagodne guzki skóry, powstające na powierzchni skóry z tkanki łącznej włóknistych komórek naskórka. Przyczyny powstawania włókniaków twardych i miękkich mogą mieć podłoże genetyczne. Niektóre rodzaje włókniaków mogą się rozwijać także w wyniku urazów skóry lub podrażnień. Inne narośla oraz zmiany skórne mogą wynikać z nieprawidłowości w naczyniach krwionośnych. Włókniaki twarde natomiast powstają wskutek nadmiernego namnażania się komórek tkanki łącznej.

Pod powierzchnią skóry mogą też pojawić się torbiele, czyli pęcherzykowate struktury wypełnione płynem podobnym do żelu. Torbiel to łagodna zmiana skórna i najczęściej nie powoduje poważniejszych problemów, ale mogą przybierać różne rozmiary i występować w wielu miejscach na ciele. Narośl na skórze może przybierać różne barwy, warto więc zwrócić uwagę na to, czy jest to czerwona narośl, brązowe narośle oraz czy ma szorstką powierzchnię.

Skąd się biorą narośla na skórze? Przyczyny, objawy i metody leczenia

Narośla na skórze, takie jak brodawki łojotokowe, brodawki stóp czy włókniaki miękkie są powszechnymi zmianami i mogą występować u osób w każdym wieku. Zwykle nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale powodują dyskomfort i są niepożądane ze względów estetycznych.

Jednymi z najczęstszych odmian brodawek i narośli skórnych są brodawki łojotokowe, brodawki płaskie (inaczej brodawki młodociane, Verrucae Planae Juveniles), rogowacenie łojotokowe oraz brodawki mozaikowe i brodawki weneryczne. Pojawiają się jako niewielkie guzki o nieregularnym kształcie, różnej wielkości i kolorze skóry zarówno na rękach, w okolicy powiek, jak i w jamie ustnej.

Bez odpowiedniej pielęgnacji oraz leków trądzik sam nie zniknie, dlatego warto wybrać się do specjalisty, który dobierze zabiegi pielęgnacyjne pomocne w walce z problematycznym trądzikiem różnego rodzaju.

Czytaj dalej...

Wyróżnia się dwa rodzaje barwnika eumelaninę barwnik brązowoczarny, zmniejszający wrażliwość skóry na ekspozycję słoneczną występuje u osób o ciemnej karnacji, ciemnych włosach i oczach , oraz feomelaninę barwnik żółtoczerwonobrązowy, o działaniu prokancerogennym sprzyjającym rozwojowi nowotworów , tzn.

Czytaj dalej...

Chociaż depilacja laserowa przynosi bardziej spektakularne i trwalsze efekty, depilacja bikini depilatorem IPL ma tę przewagę, że w ostatecznym rozrachunku jest mniej kosztowna, bo wiąże się z jednorazowym wydatkiem od około 300 zł do 2000 zł.

Czytaj dalej...

Dodatkowe funkcje, takie jak samopoziomowanie, zwiększające komfort pracy, czy możliwość blokady linii, umożliwiająca projektowanie linii pod dowolnym kątem, również mogą być istotne w zależności od potrzeb użytkownika.

Czytaj dalej...