"Różnorodność narośli skórnych"

INTRUZ: punkt rubinowy

ROZWIĄZANIE: laseroterapia oraz elektrokoagulacja

Ich fachowa nazwa to naczyniaki rubinowe. To niewielkie, różowe, fioletowe, czerwone, a nawet granatowe plamy lub grudki, które powstają jako efekt nieprawidłowego rozszerzania się drobnych naczyń krwionośnych, zazwyczaj u osób po 30. roku życia. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale wyglądają nieestetycznie i dlatego często wolimy się ich pozbyć. Jednym ze sposobów usunięcia naczyniaków jest laseroterapia. – Przyłożona do skóry pacjenta głowica emituje wiązkę światła, która namierza znamię i usuwa źródło problemu – tłumaczy dr Bliżanowska. – Wystarczy nie więcej niż kilkanaście minut, by naczyniak stał się wyraźnie mniej widoczny. W niektórych przypadkach zabieg trzeba powtórzyć.

Zastosowana technologia gwarantująca dwupasmowy zasięg światła sprawia, że metoda jest skuteczniejsza, niż inne lasery np IPL. Dzięki temu skraca się także czas rekonwalescencji. Jedynym dyskomfortem po zabiegu jest delikatne pieczenie, utrzymujące się maksymalnie przez dobę. Przeciwwskazań dla laseroterapii jest niewiele i należą do nich m.in.: ciąża, opalenizna, padaczka, tzw. „alergia na słońce” oraz przyjmowanie leków i ziół uwrażliwiających skórę na światło (np. dziurawiec).

Narośl na skórze – co to może być?

  • Wyprysk – choroba zapalna skóry. Wypryskowi towarzyszy swędzenie i łuszczenie się skóry. Ma postać czerwonych grudek, które zamieniają się w pęcherzyki. W przypadku nadkażenia pojawiają się zmiany ropne i wydzielina, które po zaschnięciu tworzą szarożółte strupy.
  • Liszaj płaski – choroba zapalna skóry, która przebiega z silnym świądem. Charakterystyczne dla liszaja płaskiego są czerwone wykwity grudkowate. Najczęściej lokalizują się w dolnych partiach nóg lub na wewnętrznej stronie nadgarstków.
  • Czyrak – infekcja skórna, zapalna krosta wypełniona ropą. Czyrak to czarna lub czerwona narośl na skórze. Jest ropnym zapaleniem okołomieszkowym, któremu towarzyszy wytworzenie się czopa martwiczego. Czyrak najpierw ma postać guzka, następnie guzka z krostą.
  • Liszajec – bardzo zakaźna infekcja skórna, która powoduje powstawanie zasychających pęcherzy. Liszajec zazwyczaj umiejscawia się na twarzy, najczęściej w okolicy nosa bądź ust.
  • Półpasiec – ostra wirusowa choroba zakaźna, bolesny nawrót ospy wietrznej. Chorobę wywołuje wirus Herpes virus varicella. Ma formę czerwonych narośli skórnych (pęcherzy i pęcherzyków surowiczych), które najczęściej pojawiają się na twarzy. Są bolesne i swędzące (podobnie jak w ospie wietrznej).
  • Grzybica skóry – wywołana przez grzyby. W grzybicy pojawia się czerwona narośl (grudki), plamy, krostki, z których może wyciekać ropa (w przypadku stanu zapalnego), a skóra swędzi i łuszczy się.
  • Brodawka – niegroźna, grudkowa zmiana skórna. Nazywana potocznie kurzajką (biała narośl na skórze). Wywołuje ją wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Brodawki mogą być różnego rodzaju:
  • Brodawki zwykłe – najczęściej koloru skóry, o nierównej powierzchni, o wielkości kilku milimetrów. Najczęściej lokalizują się na rękach.
  • Brodawki płaskie – mają gładką powierzchnię i lekko wypukły kształt.
  • Brodawki stóp – lokalizują się na podeszwach stóp. Mają kolor skóry i szorstką powierzchnię. Mogą być rozsiane i głębokie lub powierzchowne, występujące w skupiskach.
  • Brodawki przejściowe – podobne do brodawek zwykłych i brodawek płaskich. Najczęściej występują u osób z obniżoną odpornością.
  • Brodawki płciowe (kłykciny kończyste) – przenoszone drogą płciową, mają formę i kształt ciemnych kalafiorowatych grudek.
  • Dysplazja Lewandowsky’ego–Lutza (łac. Epidermodysplasia verruciformis) – stan przedrakowy, ma formę rozlanych na całym ciele płaskich brodawek z czerwonymi bądź brązowymi plamami.

Lasery

Użycie laserów do usunięcia narośli skórnej jest skutecznym sposobem leczenia wielu schorzeń. Ponadto, czas rekonwalescencji jest często krótszy niż w przypadku tradycyjnej operacji. Ważne jest jednak, aby zrozumieć ryzyko związane z procedurą. Przed rozważeniem terapii laserowej, warto porozmawiać z lekarzem.

Istnieje wiele rodzajów laserów, a każdy z nich ma swoje własne zastosowania. Na przykład, pulsacyjny laser barwnikowy może być stosowany do leczenia zmian naczyniowych. Duży rozmiar plamki lasera pozwala na szybkie leczenie dużych zmian.

Lasery Fraxel są stosowane do leczenia różnych schorzeń, w tym drobnych linii, zmarszczek i blizn potrądzikowych. Laser stymuluje produkcję kolagenu w skórze właściwej, co wzmacnia i napina skórę.

Lasery na dwutlenku węgla, znane również jako lasery CO2, są popularne w odmładzaniu starzejącej się i uszkodzonej skóry. Emitują one światło w zakresie dalekiej podczerwieni. Światło jest pochłaniane przez wodę w komórkach skóry, która następnie wytwarza ciepło. Skóra jest wtedy stymulowana do wzrostu nowych, zdrowszych komórek.

Z drugiej strony, laser nieablacyjny ma na celu ominięcie zewnętrznej warstwy skóry i skierowanie strumienia ciepła bezpośrednio do skóry właściwej. Krótkie pulsowanie lasera sprawia, że prawdopodobieństwo spowodowania urazu termicznego jest mniejsze. Rezultatem zabiegu mogą być pęcherze lub tymczasowe białe grudki.

Terapia intensywnym światłem pulsacyjnym to kolejny sposób na naprawę blizn. Zabieg ten wykorzystuje skoncentrowaną wiązkę światła, aby skierować ją na konkretny kolor w skórze. Leczony obszar będzie puchnąć i swędzieć, a Ty będziesz musiała stosować maść na ten obszar kilka razy dziennie. Może być również stosowany do leczenia uszkodzeń słonecznych i trądziku różowatego.

Pierwszą osobą, która zastosowała lasery w problemach skórnych, był dermatolog Leon Goldman. Od tego czasu w technologii laserowej dokonano licznych postępów, które zrewolucjonizowały leczenie wad wrodzonych i innych schorzeń skóry.

W przypadku łagodnego trądziku można stosować preparaty na bazie kwasu salicylowego lub benzoiloperoksydu, natomiast w przypadku cięższych zmian skórnych może być konieczne stosowanie antybiotyków lub leków hormonalnych.

Czytaj dalej...

Wyróżnia się dwa rodzaje barwnika eumelaninę barwnik brązowoczarny, zmniejszający wrażliwość skóry na ekspozycję słoneczną występuje u osób o ciemnej karnacji, ciemnych włosach i oczach , oraz feomelaninę barwnik żółtoczerwonobrązowy, o działaniu prokancerogennym sprzyjającym rozwojowi nowotworów , tzn.

Czytaj dalej...

Chociaż depilacja laserowa przynosi bardziej spektakularne i trwalsze efekty, depilacja bikini depilatorem IPL ma tę przewagę, że w ostatecznym rozrachunku jest mniej kosztowna, bo wiąże się z jednorazowym wydatkiem od około 300 zł do 2000 zł.

Czytaj dalej...

Cały sekret trwałego zniszczenia zbędnego owłosienia tkwi w zastosowaniu fali skutecznej tylko w przypadku melaniny , czyli o długości od 700 do 1000nm w przypadku lasera Vectus emitowane są fale o długości 810 nm.

Czytaj dalej...