Rodzaje trądziku - przewodnik wizualny
Jak leczyć trądzik?
Leczenie trądziku powinno być indywidualnie dobrane do rodzaju trądziku i jego zaawansowania. Dlatego też każdy pacjent powinien być traktowany indywidualnie, a leczenie powinno być poprzedzone obszernym wywiadem oraz badaniem pacjenta. W leczeniu trądziku stosuje się przede wszystkim leczenie miejscowe. Pacjentom przepisuje się maść na trądzik o odpowiednim składzie, która łagodzi objawy trądziku. Stosuje się również krem na trądzik, peelingi lub zabiegi kosmetyczne.
W leczeniu stosuje się też tabletki na trądzik, a jeśli przyczyną trądziku jest nieodpowiednie odżywianie to zalecana jest dieta na trądzik, która pozwoli złagodzić jego przebieg. W niektórych przypadkach pomocne bywają zioła na trądzik o właściwościach kojących, oczyszczających oraz przeciwzapalnych.
Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania.
Trądzik różowaty
W przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego, trądzik różowaty jest poważną, przewlekłą chorobą. Dotyka osoby w wieku od 30 do 60, bez względu na płeć.
Cechą charakterystyczną tej formy trądziku są rozległe rumieńce na policzkach, nosie i czole. Oprócz czerwonych plam, trądzik różowaty wywołuje także niewielkie guzki na ustach.
Często spotykanym objawem są także rozszerzone naczynia krwionośne oraz zaczerwienienia oczu, które stają się z tego powodu nadwrażliwe na bodźce zewnętrzne. W zaawansowanym stadium choroby na nosie pojawiają się duże zgrubienia i rumienie – to Rhinophema, przypominająca na pierwszy rzut oka objawy związane z chorobą alkoholową.Skąd bierze się trądzik różowaty? Wśród głównych przyczyn wymienia się:
- ekstremalne temperatury,
- nadmierny wysiłek,
- stany lękowe,
- zmiany klimatu,
- oparzenia słoneczne,
- silny wiatr.
Chorobę nasilić mogą także różnego rodzaju używki, napoje z dużą zawartością kofeiny, pikantne przyprawy, tłuste wędliny i tłusty nabiał. Leczenie trądziku różowatego jest bardzo skomplikowane i czasochłonne. Zawsze też trzeba się liczyć z nawrotem choroby, jeśli tylko na powrót pojawią się niekorzystne czynniki. Pacjenci z trądzikiem różowatym muszą przyjmować antybiotyki i leki wzmacniające skórę, nie obejdzie się także bez specjalnych maści pielęgnacyjnych do wrażliwej skóry.
Niezwykle ważny jest dobór środków do pielęgnacji twarzy oraz dieta. Doświadczenie pokazuje, że dzięki zmianie nawyków żywieniowych czerwone plamy mogą złagodnieć lub wręcz całkowicie zniknąć. Musimy też unikać słońca, wietrznej pogody i ekspozycji na zanieczyszczenia przemysłowe.
Trądzik chlorowy
Trądzik chlorowy to bodaj najgroźniejsza forma trądziku. To zespół chorobowy objawiający się nadmiernym zrogowaceniem naskórka.
U pacjentów z tym schorzeniem funkcje gruczołów łojowych zostają zaburzone i w konsekwencji na twarzy wyrastają twarde zgrubienia, a w poszerzonych porach czopują się masy rogowo-łojowe.
Przyczyny trądziku różowatego
Istnieje wiele przyczyn trądziku różowatego. Bezpośrednio uważa się, że wywodzi się on z połączenia zaburzeń naczyniowych z zaburzeniami gruczołów łojowych. Pojawianie się zmian mogą zaostrzać takie czynniki, jak:
- zaburzenia gospodarki hormonalnej,
- drożdżaki,
- wirus opryszczki,
- spożywanie alkoholu,
- spożywanie ostrych potraw,
- stres,
- nadmierna ekspozycja na słońce,
- nieodpowiednia pielęgnacja skóry,
- narażanie się na działanie czynników drażniących (basen, sauna, gorące kąpiele).
Ponadto chorobę mogą zaostrzać alergie wziewne. Najczęstsze alergeny to:
- kurz,
- pyłki drzew,
- pyłki chwastów,
- pierze,
- pleśń,
- roztocza np. nużeniec.
Trądzik różowaty objawy swe nasila jeśli:
- stosujemy nieodpowiednią dietę, bogatą w ciężkostrawne potrawy i alkohol,
- przyjmujemy niektóre leki np. obniżające poziom cholesterolu,
- palimy papierosy,
- doświadczamy stresu,
- narażamy skórę na gwałtowne zmiany temperatur,
- narażamy twarz na nadmierną ekspozycję na słońce.
Rodzaje trądziku
Najbardziej powszechny jest trądzik młodzieńczy,dotykający niemal trzy czwarte dojrzewającej młodzieży. Najczęściej mija samoistnie, chociaż czasami wymaga leczenia dermatologicznego. Trądzik może wystąpić nawet u świeżo urodzonych dzieci, nie omija także osób w starszym wieku. Zaawansowane stadia trądziku są niezwykle uciążliwe i bolesne, dlatego należy szybko reagować i konsultować sposób leczenia z dermatologiem.
Przyczyny trądziku młodzieńczego
Trądzik młodzieńczy to nic innego jak efekt zmian hormonalnych w organizmie. Młody człowiek, kiedy dojrzewa, przechodzi prawdziwą rewolucję jeśli chodzi o jego gospodarkę hormonalną.
Do głosu dochodzą wtedy hormony płciowe, powodujące wzrost gruczołów łojowych. Gruczoły te zaczynają produkować coraz większe ilości łoju, który znajduje ujście w postaci pryszczy na twarzy, ramionach, plecach.
Ponieważ skóra zaczyna rogowacieć i dochodzi do akumulacji naskórka, ujścia mieszków włosowych zatykają się, przez co nadmiar sebum nie może się swobodnie wydostać na zewnątrz. Tak powstaje zaskórnik, który zaatakowany przez bakterie wywołuje stan zapalny. W miejscu zakażenia gromadzi się ropa, co objawia się nieładną grudką na skórze.
Mity i ciekawostki o trądziku młodzieńczym
Powszechnie uważa się, że wyskakiwanie pryszczy to poniekąd efekt braku higieny. Nie jest to prawdą. Jest raczej odwrotnie. Nastolatkom bardzo zależy na atrakcyjnym wyglądzie, więc spędzają w łazience długie godziny, starając się uporać z kłopotliwym problemem.
Ich dbałość o skórę jest tak przesadna, że konsekwencją tych zabiegów jest nadwrażliwa skóra. Nadmiar kosmetyków oczyszczających prowadzi do zaognienia stanów zapalnych i w ten sposób krostki zaczynają się powiększać zamiast znikać, w dodatku jest ich coraz więcej.
Dobór odpowiednich kosmetyków
Nastolatki źle też dobierają kosmetyki do pielęgnacji skóry trądzikowej. Jedynym wyborem są serie do cery wrażliwej, tymczasem wiele osób sięga po kosmetyki do cery tłustej, a one przesuszają skórę i stymulują gruczoły do nadprodukcji łoju.
