Jak pozbyć się ropnych pryszczy na żuchwie?

Pryszcz na wardze - jaka jest przyczyna kłopotów i jak go wyeliminować?

Guzki i elementy zapalnej wysypki wokół jamy ustnej często wskazują na zakażenie jedną z form wirusa opryszczki, ale to zjawisko może być objawem innych patologii. Wizualnie określić charakter pochodzenia wysypki jest trudne, więc należy skonsultować się z dermatologiem i wykonać odpowiednie testy.

Wada ta jest obserwowana na tle problemów zewnętrznych lub kosmetycznych oraz poważnych chorób wewnętrznych. Aby zrozumieć, dlaczego pryszcz na wardze pękł, należy dokładnie przestudiować jego wygląd i zwrócić uwagę na towarzyszące objawy - swędzenie lub ból, łuszczenie się naskórka, zaczerwienienie i obrzęk skóry. Te pośrednie objawy mogą pomóc w dalszej diagnozie. Jeśli nie możesz zrozumieć, dlaczego powstał pryszcz na wardze, musisz odwiedzić lekarza. Badanie laboratoryjne pęknięć naskórka ustali przyczyny zmian skórnych.

Białe pryszcze na wardze

Głównym czynnikiem wywołującym obecność małych i bezbolesnych form jasnego koloru jest nieprawidłowe działanie gruczołów łojowych i nagromadzenie łoju w porach. Zamknięty komedo wygląda jak małe, niezapalne krosty na dolnej wardze, na dole tworzy się rzadziej. Przyczyny tego typu wysypki:

  • niewłaściwa selekcja kosmetyków,
  • brak odpowiedniej higieny,
  • reakcja alergiczna na drażniące,
  • zmiana klimatu,
  • naruszenie równowagi hormonów.

Białe lub jasnoszare pryszcze na wardze mogą tworzyć się dzięki połączeniu kilku wymienionych czynników. Ponadto, pogłębić patologię:

  • zaburzenia w działaniu przewodu żołądkowo-jelitowego,
  • wrodzone anomalie pęcherzyka żółciowego,
  • podatność na silne uczucia, depresję i stres,
  • palenie,
  • nawyk gryzienia i ciągłego dotykania ust.

Leczenie trądziku na brodzie i żuchwie

W przypadku krost na brodzie warto skonsultować się ze specjalistą, szczególnie w przypadku rozległych zmian u osób dorosłych. Wybór metody leczenia zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. W niektórych przypadkach wystarczy odpowiednia pielęgnacja skóry i leki bez recepty, w innych konieczne jest zastosowanie specjalistycznych terapii leczniczych.

Wykorzystanie leków bez recepty, zawierających kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu lub kwas azelainowy może być pomocne w przypadku niewielkich zmian. Umiarkowany lub ciężki trądzik na brodzie wymaga zwykle zastosowania leków na receptę. Zazwyczaj pacjentom przepisywane są preparaty o działaniu miejscowych:

  • retinoidy, np. Izotziaja, Isotrex,
  • antybiotyki, np. Dalacin T, Klindacin T,
  • kremy i maści regulujące wydzielanie sebum, np. Acnatac, Duac.

W rzadkich przypadkach konieczne jest działanie ogólnoustrojowe. Wówczas przepisuje się retinoidy doustne (np. Axotret, Curacne), antybiotyki (przy zakażeniach skóry, np. Clindamycin MIP, Dalacin C) lub leki hormonalne (np. Cyprodiol, Syndi-35).

Skąd się biorą pryszcze na żuchwie?

Gdy dostrzegłeś, że pojawiły się u ciebie pryszcze na żuchwie, to możesz podejrzewać, że odpowiadają za nie hormony. U nastolatków mogą być objawem trądziku młodzieńczego i zmian hormonalnych. Takie zmiany bardzo często pojawiają się też u kobiet w ciąży. Na występowanie pryszczy na żuchwie wpływają również inne czynniki takie jak np. niezdrowa dieta, palenie papierosów, nieodpowiednia higiena, a nawet alergia skórna.

Pryszcze na żuchwie wyglądają bardzo nieestetycznie, dlatego warto wiedzieć, jak można im zapobiegać. Aby zmniejszyć ryzyko powstawania tego typu wyprysków, warto przede wszystkim zadbać o odpowiednią pielęgnację. Każdego dnia sięgaj po specjalne kosmetyki – żele, toniki i peelingi przeznaczone do skóry trądzikowej. Wskazane jest również unikanie używek i nadmiernego stresu. Zmiany muszą zajść także w diecie – nie powinno brakować w niej owoców i warzyw, a poza tym unikaj fast-foodów, czy napojów gazowanych.

Pryszcze na żuchwie – jak można je usunąć? Sprawdź, na co wskazują zmiany w tym miejscu!

Ostatnio zauważyłeś, że na twojej skórze pojawiły się pryszcze na żuchwie? To częsta lokalizacja zmian trądzikowych. Na szczęście możesz skutecznie uporać się z tym problemem. Poznaj najlepsze sposoby!

Trądzik to często występująca przewlekła choroba skóry, której bardzo trudno się pozbyć. Wbrew pozorom nie pojawia się jedynie u nastolatków, ale także u osób dorosłych. Jej głównym objawem są wykwity skórne mające zwykle charakter zapalny. Można je dostrzec przede wszystkim na czole i nosie. U niektórych pokazują się pryszcze na żuchwie. Przeczytaj, jakie mogą być przyczyny opisywanych zmian na żuchwie!

Chociaż w przypadku poważniejszych form trądziku konieczna może być konsultacja z dermatologiem i stosowanie specjalistycznych leków, istnieje również wiele domowych sposobów, które mogą wspomóc leczenie ropnych pryszczy na twarzy.

Czytaj dalej...

Leczenie wyprysków ropnych pod okiem dermatologa jest konieczne w przypadku znacznego nasilenia zmian, ponieważ zaniedbanie problemu może doprowadzić do powstania głębokich blizn potrądzikowych i przebarwień.

Czytaj dalej...

wypróbować domowe sposoby na ropne pryszcze maseczki na bazie glinki, delikatne złuszczanie za pomocą peelingów enzymatycznych, stosowanie octu jabłkowego lub leków dostępnych bez recepty zawierających kwas salicylowy i azelainowy oraz nadtlenek benzoilu,.

Czytaj dalej...

Do powstawania zmian trądzikowych przyczyniają się również nasze codzienne nawyki dotykanie skóry brudnymi rękami, rozdrapywanie i wyciskanie krost, a także stosowanie preparatów na pryszcze, które w swoim składzie mają alkohol oraz inne substancje, które mogą podrażniać skórę.

Czytaj dalej...