Jak pozbyć się ropnych pryszczy na żuchwie?
Pryszcze na żuchwie – jak można je usunąć? Sprawdź, na co wskazują zmiany w tym miejscu!
Ostatnio zauważyłeś, że na twojej skórze pojawiły się pryszcze na żuchwie? To częsta lokalizacja zmian trądzikowych. Na szczęście możesz skutecznie uporać się z tym problemem. Poznaj najlepsze sposoby!
Trądzik to często występująca przewlekła choroba skóry, której bardzo trudno się pozbyć. Wbrew pozorom nie pojawia się jedynie u nastolatków, ale także u osób dorosłych. Jej głównym objawem są wykwity skórne mające zwykle charakter zapalny. Można je dostrzec przede wszystkim na czole i nosie. U niektórych pokazują się pryszcze na żuchwie. Przeczytaj, jakie mogą być przyczyny opisywanych zmian na żuchwie!
Skąd się biorą pryszcze na żuchwie?
Gdy dostrzegłeś, że pojawiły się u ciebie pryszcze na żuchwie, to możesz podejrzewać, że odpowiadają za nie hormony. U nastolatków mogą być objawem trądziku młodzieńczego i zmian hormonalnych. Takie zmiany bardzo często pojawiają się też u kobiet w ciąży. Na występowanie pryszczy na żuchwie wpływają również inne czynniki takie jak np. niezdrowa dieta, palenie papierosów, nieodpowiednia higiena, a nawet alergia skórna.
Pryszcze na żuchwie wyglądają bardzo nieestetycznie, dlatego warto wiedzieć, jak można im zapobiegać. Aby zmniejszyć ryzyko powstawania tego typu wyprysków, warto przede wszystkim zadbać o odpowiednią pielęgnację. Każdego dnia sięgaj po specjalne kosmetyki – żele, toniki i peelingi przeznaczone do skóry trądzikowej. Wskazane jest również unikanie używek i nadmiernego stresu. Zmiany muszą zajść także w diecie – nie powinno brakować w niej owoców i warzyw, a poza tym unikaj fast-foodów, czy napojów gazowanych.
Dieta przy trądziku ropowiczym
Leczenie wyprysków ropnych nie będzie skuteczne, jeśli w kuracji nie uwzględnicie zmian w codziennym jadłospisie. Warto ograniczyć produkty sprzyjające powstawaniu zmian skórnych, a należą do nich produkty wysokoprzetworzone, fast foody, słodycze. Warto też zastanowić się nad wykonaniem badań na nietolerancje pokarmowe i wykluczeniem konkretnych pokarmów. Niewskazane są używki: papierosy, alkohol, nadmiar kawy.
Pamiętajcie o spożywaniu pokarmów bogatych w błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe, które odpowiadają za prawidłowy skład i płynność sebum, oraz witaminy i minerały poprawiające kondycję skóry: cynk, siarkę, miedź, żelazo, krzem, witaminy z grupy B. Bardzo ważne jest także pilnowanie ilości wypijanej wody – zaleca się 2 litry dziennie.
Pryszcze na brodzie – co oznaczają?
Trądzik na brodzie i żuchwie jest stosunkowo częstym zjawiskiem u młodzieży i dorosłych. Pojawienie się pryszczy na brodzie może oznaczać wiele rzeczy, chociaż najczęściej związane jest ze zmianami hormonalnymi. Duże znaczenie ma również higiena, a szczególnie częste dotykania brody brudnymi rękami. Na brodzie znajduje się wiele gruczołów łojowych, dlatego skóra na tej części twarzy często jest tłusta, co sprzyja przyleganiu zanieczyszczeń, zatykaniu się porów i powstawaniu pryszczy. Dlatego tak ważna jest właściwa higiena.
Wypryski na brodzie u nastolatków
Wypryski na brodzie u nastolatków są najczęściej wynikiem zmian hormonalnych i stanowią element trądziku młodzieńczego. Pryszcze na brodzie mogą mieć formę zaskórników lub dużych i nieestetycznych pryszczy, które przyczyniają się do obniżenia samooceny. Dużym problemem w walce z trądzikiem na brodzie u nastolatków są próby samodzielnego pozbycia się krost przez wyciskanie pryszczy. Zwykle doprowadza to do powiększania się stanu zapalnego i rozleglejszych zmian.
Bolące pryszcze na brodzie u dorosłych
Bolące pryszcze na brodzie u dorosłych to nie tylko problem estetyczny, ale częsty objaw zmian lub zaburzeń hormonalnych. U kobiet pojawianie się bolących krost na brodzie często związane jest z cyklem miesiączkowym. Pojedyncze wypryski wyskakują przede wszystkim przed miesiączką. Jeśli są stale obecne mogą świadczyć o zespole policystycznych jajników (PCOS) lub o problemach z tarczycą.
U dorosłych mężczyzn problemy hormonalne zdarzają się znacznie rzadziej, dlatego krosty na brodzie mogą wiązać się z goleniem – stosowanymi kosmetykami i maszynkami.

Leczenie trądziku ropowiczego
Leczenie trądziku wymaga najczęściej wdrożenia leków i preparatów dostępnych wyłącznie na receptę. Leczenie wyprysków ropnych pod okiem dermatologa jest konieczne w przypadku znacznego nasilenia zmian, ponieważ zaniedbanie problemu może doprowadzić do powstania głębokich blizn potrądzikowych i przebarwień.
Lekarz może przepisać antybiotyk, który zadziała na bakterie wywołujące trądzik, bądź retinoidy, zarówno do stosowania miejscowego, jak i doustnego. Do retinoidów zalecanych przy ropnych zmianach należy izotretynoina wpływająca na wszystkie kluczowe czynniki odpowiedzialne za trądzikowe zmiany skórne. Hamuje ona aktywność gruczołów łojowych, reguluje proces keratynizacji, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Możliwe jest również wprowadzenie leków hormonalnych, jeśli zalecone przez dermatologa badania wskażą na wyraźne nieprawidłowości.
Zobacz także: Izotek – jakie są efekty kuracji izotretynoiną i jakie są działania niepożądane
