Sennik pryszcze ropne - Tłumaczenie znaczenia snu o ropnych pryszczach
Kompulsywne wyciskanie pryszczy
Kiedy pozbywanie się wszelkich krost i wyprysków, zmienia się w kompulsywne wyciskanie pryszczy mowa o trądziku neuropatycznym, u podstawy którego leżą zaburzenia psychiczne. Trądzik neuropatyczny nazywany jest też trądzikiem z rozdrapania. Często dotyka on młode osoby, często nastolatki, choć zmagają się z nim też osoby dorosłe. Trądzik neuropatyczny ma swoje podłoże w niskiej samoocenie oraz surowej, nierealnej ocenie własnego wyglądu. Dążenie do perfekcji objawia się w tym przypadku wyciskaniem nawet najmniejszych, a czasami nawet niewidocznych pryszczy. Krótkotrwała ulga oraz zadowolenie po pozbyciu się zmiany szybko przeradza się w poczucie winy oraz złość. Ostatecznie choroba daje widoczne, objawy w postaci rozdrapanych ran i zagojonych śladów. Ciągłe dotykanie twarzy powoduje też pojawianie się nowych wyprysków, co prowadzi do błędnego koła. Niestety, bardzo często po wyciśniętym zaskórniku zostaje trudne do usunięcia przebarwienie lub blizna. W takim wypadku odpowiedź na pytanie, czy wyciskanie pryszczy jest zdrowe, bez wątpienia jest negatywna. Leczenie kompulsywnego wyciskania pryszczy powinno obejmować równoległą terapię dermatologiczną i psychologiczną.
Wyciskanie pryszczy na twarzy zdecydowanie powinna zastąpić odpowiednia pielęgnacja z wykorzystaniem przebadanych klinicznie dermokosmetyków. Tutaj ważne miejsce zajmuje oczywiście oczyszczanie twarzy z wykorzystaniem produktów myjących. Pomoże Ci w tym Żel oczyszczający do twarzy i ciała Eucerin DermoPure. To produkt niekomedogenny, który pozostawia skórę oczyszczoną, świeżą i jędrną. Usuwa nadmiar sebum, makijaż oraz nieczystości zalegające na skórze.
Po oczyszczaniu sięgnij po kremy i kuracje ze składnikami takimi jak np. Kwas Salicylowy, który działa złuszczająco, antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Złagodzą one stan istniejących wyprysków i zapobiegną powstawaniu kolejnych. Do takich produktów należy Krem–kuracja złuszczająco–wygładzająca Eucerin DermoPure oraz Serum o potrójnym działaniu Eucerin DermoPure. A jeśli zależy Ci na szybkim ukryciu pryszcza postaw na korektor punktowy Eucerin DermoPure. To formuła, która redukuje punktowe wypryski, a dzięki zawartości pigmentu dodatkowo je maskuje.
TOP 3 kosmetyki na ropne pryszcze na twarzy
Żeby ułatwić wam zadanie, mamy dla was miniranking z kosmetykami, które warto włączyć do pielęgnacji skóry trądzikowej. Wszystkie cieszą się dużą popularnością wśród Wizażanek, a ich skuteczność potwierdzają wysokie oceny w bazie KWC.
Krem na niedoskonałości La Roche-Posay
Krem Effaclar Duo (+) to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych kosmetyków aptecznych do cery problematycznej. Zgromadził aż 874 recenzje i uzyskał ocenę 4,1/5. Aż 357 Wizażanek uznało go za swój hit! Może też pochwalić się tytułem Kosmetyku Wszech Czasów.
Krem zawiera m.in. niacynamid i cynk oraz kojącą wodę termalną. Ogranicza pryszcze, zapobiega ich powstawaniu, przeciwdziała powstawaniu przebarwień. Wiele Wizażanek pisze w opiniach, że jest bezkonkurencyjny w redukcji trądzikowych zmian, wyprysków i zaskórników. Jako wady niektóre recenzentki wskazują uczucie pieczenia czy wysuszanie skóry.
Działa idealnie na niedoskonałości skórne, zapalne zmiany trądzikowe. Krem zmniejsza widoczność wyprysków, kaszki oraz zaskórniki. Dzięki niemu nie powstawały mi nowe blizny. Poprawia kondycję skóry. Skraca okres gojenia i zapobiega powstawaniu nowych zmian. (…) Ma kremową konsystencję, lecz nie jest ona tłusta i zapychająca. Nie powoduje powstawania zaskórników. Skuteczność: już po pierwszym użyciu zauważyłam zmiany! Skóra była gładka, lśniąca, a jej koloryt wyrównany
Serum z kwasem migdałowym Bielenda
Bielenda Super Power Mezo Serum również może pochwalić się wysoką oceną 4,4/5, aż 806 recenzjami i tytułem Kosmetyku Wszech Czasów. Zawiera kwas migdałowy, kwas laktobionowy, niacynamid i nawilżający kwas hialuronowy. Taki skład sprawia, że serum złuszcza naskórek, zwęża pory, zmniejsza widoczność przebarwień i poprawia jędrność skóry.
Jak wyglądają ropne pryszcze?
Ropne pryszcze na twarzy są jednym z rodzajów zmian trądzikowych, które mogą pojawić się na skórze. Są one zmianami zapalnymi, w przeciwieństwie do zaskórników otwartych i zamkniętych, które zaliczane są do zmian niezapalnych. Oznacza to, że w obrębie wykwitu skórnego doszło do rozwoju stanu zapalnego i namnożenia się bakterii trądzikowych, co uwidacznia się w postaci zaczerwienienia i nagromadzenia wydzieliny ropnej.
Ropne pryszcze, które zwykle nie ograniczają się tylko do twarzy, ale obejmują też plecy czy dekolt, mogą występować pojedynczo, ale najczęściej tworzą mniejsze lub większe skupiska. Ich rozmieszczenie zmienia się również w zależności od wieku. W przypadku trądziku młodzieńczego ropne pryszcze na twarzy najliczniej pokrywają strefę T, podczas gdy trądzik dorosłych charakteryzuje się skupieniem ropnych krost na brodzie i linii żuchwy.
Ropne zmiany mogą przyjmować różne rozmiary, odmienne może być też nasilenie schorzenia. W przypadku występowania licznych krost, nieraz bardzo głębokich o charakterze torbieli, można mówić o tzw. trądziku ropowiczym. Jest on jedną z trudniejszych w leczeniu odmian trądziku.
Zobacz także
Domowe sposoby na ropne krosty na twarzy
Jeśli lubicie w pielęgnacji stosować własnoręcznie przygotowane kosmetyki, polecamy wam kilka domowych sposobów na pryszcze. Pomogą one ukoić problematyczną cerę, przyspieszą gojenie zmian trądzikowych i zadziałają lekko złuszczająco i rozjaśniająco.
- punktowy preparat z sody oczyszczonej – wymieszajcie sodę z wodą do uzyskania gęstej pasty i nałóżcie ją na pryszcze, pozostawcie na ok. 20 minut i zmyjcie wodą,
- maseczka z kurkumy – kurkuma działa silnie przeciwbakteryjnie, dlatego szczególnie polecana jest właśnie do cery trądzikowej, łyżeczkę kurkumy zmieszajcie z łyżką jogurtu naturalnego i połową łyżeczki cynamonu, nałóżcie na 15 minut i zmyjcie,
- tonik cytrynowy – sok wyciśnięty z cytryny zakwasi skórę, co zapobiegnie namnażaniu bakterii, zadziała też złuszczająco i rozjaśniająco, możecie przecierać twarz czystym sokiem bądź rozcieńczyć go wodą.
