Skuteczna maść na pryszcze - Jak pozbyć się kłopotliwych niedoskonałości skóry
Recepturowe maści na pryszcze
Oprócz gotowych preparatów na pryszcze w aptece możemy dostać również inne preparaty na trądzik, które skutecznie zwalczą pryszcze. Istotna jest tu receptura apteczna maści na pryszcze. Najczęściej w ich składzie znajdziemy kwas salicylowy, siarkę strąconą, cynk, rezorcynę, ichtamol czy inne składniki zwalczające trądzik.
Ogromną zaletą recepturowych maści aptecznych na pryszcze jest fakt, że są one przygotowywane zgodnie z indywidualnie dobraną do pacjenta recepturą. Oznacza to, że taka maść będzie miała idealnie dopasowany skład do potrzeb danej skóry, a często będzie zawierać składniki, których nie znajdziemy w produktach gotowych. Jednocześnie zmniejszamy ryzyko alergii, a także działań niepożądanych, ponieważ maść recepturowa na pryszcze nie będzie zawierać zbędnych składników i konserwantów.
Jak leczyć pryszcze?
Leczenie pryszczy to nic innego jak leczenie trądziku pospolitego. W całym procesie można zastosować farmakoterapię doustną i leczenie miejscowe. Miejscowe leczenie pryszczy polega na nakładaniu na skórę żeli, kremów i różnych maści. Kluczowe są tu składniki aktywne tych preparatów. Najlepiej wybierać takie, które w składzie zawierają:
- nadtlenek benzoilu,
- retinoidy,
- kwas salicylowy,
- azalainian,
- antybiotyki.
Pomogą one pozbyć się zaskórników, a także złagodzą stan zapalny skóry i spowolnią rozwój bakterii odpowiedzialnych za pojawianie się pryszczy. Doustne leczenie trądziku, polegające głównie na stosowaniu takich retinoidów jak izotretynoina, jest wykorzystywane głównie w przypadku ciężkiego trądziku, gdy leczenie miejscowe nie jest skuteczne.
Retinoidy są skuteczne w przypadku zmian trądzikowych o różnym podłożu. Jego działanie jest dość szerokie i obejmuje ograniczenie produkcji łoju, stanów zapalnych i lepszej regeneracji skóry. Należy jednak pamiętać, że nie należy ich stosować na własną rękę. Leczenie trądziku retinoidami doustnymi jest możliwe tylko pod ścisłą kontrolą lekarza, ponieważ wiąże się z pojawieniem działań niepożądanych.
Trądzik i związane z nim pryszcze można leczyć również w inny sposób. Zaleca się wizytę u dermatologa, który po przeprowadzeniu wywiadu i obejrzeniu zmian skórnych może zalecić terapię światłem, a więc fototerapię lub terapię laserem. W przypadku pryszczy ważna jest również zmiana diety i stylu życia. Zmiany skórne pojawiają się w wyniku spożywania m.in. produktów o wysokim indeksie glikemicznym, a także w wyniku czynników, które mogą nasilać trądzik.
Unikaj!
- Wyciskania pryszczy
- Opalania na słońcu i w solarium
- Pokarmów, które pogarszają wygląd skóry
- Uczulających kosmetyków
- Stresu
- Niewyspania
Systematyczna pielęgnacja skóry jest podstawą w leczeniu trądziku. Pamiętajmy o codziennym oczyszczaniu, tonizowaniu i nawilżaniu. Raz w tygodniu zastosujmy peeling enzymatyczny. Kolejnym etapem jest nakładanie preparatów zawierających składniki działające przeciwłojotokowo, złuszczająco oraz przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie (np. żel na noc Benzacne). Dbajmy o urozmaiconą dietę, odpowiednią ilość snu i unikajmy długotrwałego stresu. Sposobów na trądzik jest wiele. Obserwujmy swoje ciało i znajdźmy takie rozwiązania, które okażą się najlepsze w naszym przypadku. Pamiętajmy, że nie ma uniwersalnego lekarstwa dla wszystkich.