Jak pozbyć się przebarwień po trądziku - Skuteczne sposoby i porady

Blizny i przebarwienia potrądzikowe – podsumowanie

Blizny i przebarwienia po trądziku to nie tylko problem estetyczny. Ich obecność na skórze w dużej mierze wpływa na nasze samopoczucie i to, jak siebie postrzegamy. Co więcej, widoczne przebarwienia to także częsty powód stygmatyzacji i wykluczenia społecznego.

Choć pozbycie się przebarwień potrądzikowych wymaga cierpliwości, to nie jest niemożliwe. Z odpowiednimi kosmetykami o ukierunkowanym działaniu, do których zalicza się nowa gama produktów Mela B3 możesz cieszyć się rozświetloną skórą o ujednoliconym kolorycie i bez przebarwień.

  1. Sałagan K., Niemyska K., Blizny potrądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka, Kosmetologia Estetyczna 4/2018/vol. 7.
  2. Materiały prasowe marki

Czy przebarwienia po trądziku znikną?

Choć zdarza się, że potrądzikowe zmiany hiperpigmentacyjne znikają samoistnie, większość z nich wymaga podjęcia działań, zmierzających do ograniczenia ich widoczności. Jakich? Wiele osób sięga po produkty o działaniu rozjaśniającym. Ich składniki to witamina C, kwas azelainowy lub kojowy, niacynamid czy ekstrakt z lukrecji. Inną metodą walki z przebarwieniami są złuszczające peelingi oraz wyrównujące koloryt skóry preparaty maskujące.

Na przebarwienia po trądziku znane są także domowe sposoby, takie jak okłady z plastrów cytryny, stosowanie sody oczyszczonej lub wody utlenionej. Wiążą się one jednak z dużym ryzykiem podrażnienia skóry, a ich skuteczność nie jest wysoka. Bezpieczną i przynoszącą satysfakcjonujące efekty metodą na zmiany potrądzikowe są specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej. To dobry wybór zwłaszcza w przypadku głębokich i zaawansowanych zmian barwnikowych.

Przebarwienia po trądziku – czy można im zapobiec? Jak je leczyć?

Trądzik pospolity to najczęstsza przewlekła choroba skóry. Może sprzyjać powstawaniu powikłań w postaci blizn i przebarwień, które bywają równie niepożądane, co same wykwity trądzikowe. Mogą negatywnie wpływać na samopoczucie i samoocenę pacjentów. Istnieją jednak metody pozwalające zarówno zapobiegać, jak i pozbyć się przebarwień potrądzikowych.

W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze z nich, jak retinoidy, kwas azelainowy, antyoksydanty, metody zabiegowe i inne. Leczenie odbywać się może za pomocą leków dostępnych na receptę (recepta online).

Czy warto stosować krem na przebarwienia po trądziku?

Wiele osób chętnie sięga po krem na przebarwienia po trądziku. Bez wątpienia jest to najwygodniejszy i najmniej czasochłonny sposób na walkę z tymi zmianami skórnymi. Konieczne jest jedynie znalezienie właściwego produktu.

Przebarwienia po trądziku można rozjaśnić za pomocą regularnego stosowania kremu hamującego proces powstawania melaniny w skórze. Warto poszukać kosmetyku, który będzie zawierał jak najwięcej składników pochodzenia naturalnegomówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

Produkt bazujący na składnikach pochodzenia naturalnego będzie nie tylko bezpieczny dla skóry.

Okaże się również bardzo skuteczny, zwłaszcza, jeśli w jego składzie znajdą się następujące składniki:

  • ekstrakt z lukrecji – zawiera substancję o nazwie glabrydyna, która posiada właściwości depigmentacyjne – ma zdolność do hamowania procesu melanogenezy. Rozjaśniające działanie ekstraktu z lukrecji skutecznością dorównuje hydrochinonowi, przy czym w przeciwieństwie do tego składnika, ekstrakt nie wykazuje działania toksycznego. W lukrecji występuje również kwas glicyryzynowy, który ma silne działanie przeciwzapalne i dzięki temu pomaga wyciszyć zmiany trądzikowe. Korzyścią wynikającą ze stosowania ekstraktu będzie także poprawa nawilżenia skóry,
  • nanozłoto – ma silne właściwości naprawcze i regenerujące. Stymuluje syntezę kolagenu, odmładzając skórę. Hamuje też wydzielanie melaniny, co pozwala rozjaśnić przebarwienia. Wspiera gojenie zmian trądzikowych i zapobiega ich powstawaniu, ze względu na swoje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

Aby z powodzeniem pozbyć się przebarwień, należy używać kremu rozjaśniającego naprawdę regularnie. Trzeba po niego sięgać codziennie, rano i wieczorem, aby zapewnić skórze optymalną regenerację.

Przebarwienia po trądziku – dlaczego powstają?

Przebarwienia po trądziku są rezultatem zaburzeń melanogenezy – procesu wytwarzania naturalnego barwnika w skórze. W wyniku stanu zapalnego, podczas gojenia się zmian trądzikowych może dojść do miejscowej nadmiernej produkcji melaniny. Rezultatem są przebarwienia – plamy o jasnobrązowym lub różowawym kolorze. Niektóre z nich z czasem zanikają, a inne pozostają na stałe i zaburzają naturalny koloryt cery.

Co zwiększa ryzyko przebarwień po trądziku?Jak można temu zapobiegać?
Wyciskanie zmianZamiast wyciskać zmiany, stosuj kremy ze składnikami przyśpieszającymi ich gojenie (cynk, nanozłoto).
Ekspozycja na słońceUnikaj wystawiania twarzy z aktywnymi zmianami trądzikowymi na słońce i stosuj ochronę przeciwsłoneczną.
Źle dobrane kosmetykiSprawdzaj skład kosmetyków do twarzy i wystrzegaj się tych ze składnikami przesuszającymi – mogą zaburzyć regenerację skóry. Uważaj na przykład na produkty zawierające alkohol etylowy. Stosuj kremy nawilżające.

zaburzenia hormonalne zbyt wysoki poziom androgenów, które pobudzają gruczoły łojowe do pracy, co prowadzi do wydzielania nadmiaru sebum, ale istotne są też nieprawidłowości w poziomie prolaktyny czy progesteronu;.

Czytaj dalej...

rogowacenie okołomieszkowe związane z zaburzonym procesem keratynizacji skóry, są to charakterystyczne drobne czerwonawe krostki, czasem swędzące, a pokryta nimi skóra na pośladkach przypomina szorstką tarkę; rogowacenie najczęściej dotyczy właśnie pośladków i ramion, a jej bezpośrednią przyczyną jest zatkanie ujść mieszków włosowych martwym naskórkiem.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych.

Czytaj dalej...