Szybki i skuteczny sposób na pryszcze w domu

Przyczyny powstawania trądziku

Przyczyny trądziku są złożone, często też niełatwo ustalić jeden konkretny czynnik. Na pogorszenie stanu skóry składa się zazwyczaj kilka mechanizmów, które w konsekwencji prowadzą do pojawienia się zaskórników i pryszczy. Należą do nich:

  • zaburzenia hormonalne – zbyt wysoki poziom androgenów, które pobudzają gruczoły łojowe do pracy, co prowadzi do wydzielania nadmiaru sebum, ale istotne są też nieprawidłowości w poziomie prolaktyny czy progesteronu,
  • zaburzenia keratynizacji – nieprawidłowe rogowacenie naskórka prowadzi między innymi do czopowania ujść gruczołów łojowych nagromadzonymi martwymi komórkami,
  • namnażanie bakterii trądzikowych Cutibacterium acnes (dawniej Propionibacterium acnes) nadmiar sebum jest doskonałą pożywką dla nich, a ich zwiększona ilość prowadzi do powstania stanu zapalnego w obrębie gruczołu łojowego.

Do powstania i nasilenia trądziku może przyczyniać się również nieprawidłowa dieta czy przewlekły stres. Istotną rolę odgrywają też czynniki genetyczne i predyspozycje występujące w rodzinie.

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

  • Jeśli trądzik ma charakter ciężki, powinniśmy przede wszystkim udać się do dermatologa, który przepisze nam odpowiednie leki i poleci specjalne, delikatne preparaty. Warto również odwiedzić lekarza endokrynologa, który zapozna się z wynikami badań hormonalnych i na ich podstawie stwierdzi, czy problem z trądzikiem ma właśnie takie podłoże.
  • Jeśli natomiast nasz trądzik jest lekki, żeby hamować rozwój choroby i utrzymywać skórę w jak najlepszym stanie, powinniśmy stosować się do podstawowych zasad pielęgnacji skóry z problemami.

Przede wszystkim stosujmy kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry trądzikowej. Wybierajmy te, na których znajduje się napis ''niekomedogenne'', czyli nie zapychające porów. Uważajmy jednak, bo wiele kosmetyków przeciwtrądzikowych działa silnie wysuszająco. Zazwyczaj za wysuszenie skóry odpowiedzialny jest kwas salicylowy, który ma właściwości odkażające i złuszczające. Zbyt częste stosowanie kosmetyków z kwasem salicylowym może prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry i zwiększenia jej szorstkości. Zwężone zostają ujścia kanalików gruczołów łojowych - paradoksalnie trądzik może się więc nasilić, ponieważ powstający w gruczołach łojowych łój nie ma jak wydostać się na przesuszoną skórę.

Kiedy skóra jest przesuszona, należy zrobić przerwę w stosowaniu preparatu, a nawet zastosować krem nawilżający (nie tłusty). W ten sposób nawilżymy skórę i przywrócimy jej prawidłowe napięcie i uwodnienie komórek. Skóra trądzikowa to skóra wrażliwa i nadreaktywna, unikajmy więc kremów perfumowanych. Podrażniać mogą ją też niektóre kosmetyki do włosów.

Składniki kosmetyków na trądzik:

  • tlenek cynku: absorbuje nadmiar wydzielanego przez gruczoły łojowe tłuszczu, dzięki czemu wspomaga proces łagodzenia łojotoku. Ma działanie antybakteryjne i przyspiesza gojenie się ran, propolis: substancja wytwarzana przez pszczoły o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym,
  • nadtlenek benzoilu: ma działanie złuszczające i przeciwbakteryjne. Dodatkowo ogranicza proces melanogenezy, jest więc przydatny przy zmniejszaniu przebarwień pozapalnych,
  • siarka: ma działanie antyseptyczne,
  • retinol: szczególnie polecany dla cery dojrzałej. Nie tylko leczy trądzik, ale zmniejsza stan zapalny skóry i łojotok, ale spłyca zmarszczki i poprawia koloryt skóry.

Czym myć twarz z pryszczami: metoda OCM

Cerę trądzikową trzeba dokładnie oczyszczać. Jednak stosowane preparaty mogą naruszać barierę hydrolipidową. Często więc jest tak, że skóra z trądzikiem przetłuszcza się, a równocześnie jest odwodniona i podatna na podrażnienia. Dlatego warto zastanowić się nad wprowadzeniem metody OCM, czyli oczyszczania twarzy olejami. Brzmi strasznie? Nie obawiajcie się, bo dobrze dobrana mieszanka olejów usunie wszelkie zanieczyszczenia, będzie łagodzić podrażnienia, a nawet pomoże pozbyć się trądziku.

Przy cerze tłustej i trądzikowej polecany jest m.in. olej lniany, olej z czarnuszki czy olej z krokosza barwierskiego. Żeby jednak przygotować mieszankę do olejowania twarzy, trzeba wybrany olej zmieszać z olejem rycynowym. Proporcja zalecana przy skórze problematycznej to 30% oleju rycynowego i 70% oleju bazowego, czyli jednego z wymienionych. W jaki sposób wykonać OCM?

  1. Usuńcie makijaż, np. za pomocą mleczka czy płynu micelarnego.
  2. Przygotowaną mieszankę nałóżcie na twarz i przez chwilę masujcie.
  3. Przyłóżcie do skóry bawełniany ręcznik bądź szmatkę muślinową nasączoną ciepłą wodą.
  4. Ponownie wymasujcie skórę mieszanką olejów i przyłóżcie namoczoną szmatkę. Czynność możecie powtórzyć.
  5. W ostatnim kroku namoczcie szmatkę wodą zimną i zetrzyjcie resztki olejów.

Nici wygładzają, napinają i zmniejszają głębokość zmarszczek do 16 w 15 minut, 5 kolagenu w trzech formach, perfekcyjne trio, którego synergistyczne działanie zapewnia spektakularne efekty na trzech poziomach skóry.

Czytaj dalej...

Nici wygładzają, napinają i zmniejszają głębokość zmarszczek do 16 w 15 minut, 5 kolagenu w trzech formach, perfekcyjne trio, którego synergistyczne działanie zapewnia spektakularne efekty na trzech poziomach skóry.

Czytaj dalej...

Warto pamiętać, że zabieg laserem diodowym jest niemal całkowicie bezbolesny większość osób poddających się zabiegowi raportuje delikatne mrowienie czy ewentualnie pieczenie, które ustępuje zaraz po zabiegu.

Czytaj dalej...

Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem , należy zmieszać oba składniki ilość zależy od własnych preferencji do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę.

Czytaj dalej...