Szybki i skuteczny sposób na pryszcze w domu
Domowe sposoby na trądzik. Jak pozbyć się pryszczy?
Domowe sposoby na trądzik są tanie, a przy regularnym stosowaniu pomagają poprawić kondycję cery, zredukować zaskórniki i pryszcze. Najpopularniejsze są maseczki, z których większość przygotujecie z produktów dostępnych w waszej kuchni. Pielęgnację mogą uzupełnić też domowe peelingi, ziołowe toniki, a nawet oleje roślinne dobrane do cery tłustej i trądzikowej.
Domowe sposoby na trądzik opierają się na dobrze znanych produktach, które cenione są ze względu na działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, kojące, regenerujące. Jest to nie tylko popularny aloes czy miód, ale też cynamon czy. soda oczyszczona. Gojenie krostek przyspieszy olejek z drzewa herbacianego, a sok z cytryny zadziała złuszczająco i pomoże rozjaśnić przebarwienia pozostałe po zmianach trądzikowych.
Spis treści:
- Czym jest trądzik?
- Objawy trądziku
- Przyczyny powstawania trądziku
- Domowe maseczki na trądzik
- Domowe sposoby na trądzik: toniki DIY
- Domowy peeling na trądzik zaskórnikowy
- Jak wyleczyć trądzik: olejek z drzewa herbacianego
- Czym myć twarz z pryszczami: metoda OCM
- Błędy w pielęgnacji cery trądzikowej
Czym jest trądzik?
Trądzik to choroba dermatologiczna o różnym nasileniu i przebiegu. Często niestety ma postać przewlekłą, z tendencją do nawrotów. Kojarzy się głównie z okresem dojrzewania, w rzeczywistości jednak dotyka również dorosłych, nieraz właśnie dopiero po 30. roku życia pojawiając się po raz pierwszy. Zarówno trądzik młodzieńczy, jak i trądzik u osób dorosłych może mieć nasilenie od słabego, przez umiarkowane, aż po ciężkie, które wymaga nieraz wielomiesięcznego leczenia pod okiem dermatologa.
Trądzik jest chorobą skóry, dla której typowe jest występowanie zmian o różnym charakterze. Najbardziej łagodna postać trądziku to trądzik zaskórnikowy, który jednak ma tendencję do przekształcania się w bardziej zaawansowaną formę. Zaskórniki są zmianami niezapalnymi, które podzielić można na otwarte i zamknięte. Zaskórniki otwarte to charakterystyczne czarne punkciki, których kolor wynika z faktu utlenienia zapychającej pory wydzieliny złożonej z łoju i złuszczonych komórek naskórka. Zaskórniki zamknięte natomiast to wyczuwalne pod palcami drobne krostki o jasnym kolorze.
Trądzik zaskórnikowy to często wstęp do trądziku grudkowego i grudkowo-krostkowego, w którym na skórze obecne są już zmiany zapalne, a więc właśnie grudki i krostki. O stanie zapalnym świadczy ich czerwone zabarwienie i obecność ropnej wydzieliny. Do ciężkich postaci trądziku, z wykwitami, które pozostawiają po sobie głębokie blizny, zalicza się między innymi trądzik torbielowaty czy trądzik odwrócony. Do powszechnych objawów trądziku różnego rodzaju zalicza się też nadmierny łojotok oraz rozszerzone pory.
Zobacz także
Specyficznym rodzajem trądziku, który różni się objawami od wymienionych powyżej, jest trądzik różowaty. Oprócz zapalnych krost w jego przypadku występuje też rumień i rozszerzone naczynka. Jest chorobą dotykającą głównie kobiety w okresie menopauzy, jednak występuje również o mężczyzn, u których z kolei częściej powstaje objaw w postaci tzw. guzowatości nosa.
Naturalne sposoby na pryszcze. Jak pozbyć się pryszcza domowym sposobem?
Pryszcz znika najczęściej dopiero po kilku dniach. Przez ten czas ukrywamy go pod warstwą makijażu lub wyciskamy w wielkich bólach. O ile trądzik wymaga specjalistycznego leczenia, pojedynczego pryszcza można szybko unieszkodliwić. Domowe pasty, maści i toniki przyspieszają gojenie się krosty, co zapobiega powstawaniu blizn i przebarwień po pryszczu.
Spis treści
- Pasta z miodu i cynamonu
- Stempel z czosnku
- Pasta pomidorowa
- Maseczka z kurkumy i oleju kokosowego
- Co jeść, żeby mieć piękną cerę?
- Sok z cytrusów
- Pasta do zębów
- Soda oczyszczona
Pryszcze, chociaż kojarzą się głównie z wiekiem nastoletnim, to problem, który dotyczy wielu osób. Niezależnie od rodzaju cery, wieku czy stanu zdrowia czasem po prostu pojawiają się, psując wygląd całej twarzy, dekoltu czy pleców. Aby w pełni wyleczyć krostę potrzebnych jest kilka dni, czasem nawet więcej. Absolutnie nie należy wyciskać pryszcza, bo może to skutkować pojawieniem się jeszcze większej ilości wyprysków. Co zrobić, aby pozbyć się pryszczy i zapobiegać powstawaniu następnych?