Szampon leczniczy na pryszcze - Skuteczne rozwiązanie dla zdrowej skóry
Dowiedz się więcej na temat:
W drogeriach i aptekach można dobrać też szampon przeciwłupieżowy dla dzieci. Dobry preparat powinien być łagodny i nie podrażniać skóry głowy dziecka oraz nie powodować łzawienia podczas mycia głowy.
Szampon na łupież suchy powinien mieć odczyn lekko kwaśny wynoszący (pH 5,5). Jeśli problem łuszczącego się naskórka jest spowodowany używaniem nieodpowiednich kosmetyków, można najpierw kilka razy umyć włosy łagodnym szamponem bez konserwantów i silikonów – w niektórych przypadkach jest to wystarczająca kuracja. Warunkiem jest konsekwentna zmiana dotychczasowych kosmetyków do pielęgnacji, które nie zawierają agresywnie działających substancji, powodujących łupież suchy.
Jeśli łupież suchy spowodowany jest nadwrażliwością na drożdżaki Pityrosporum ovale, należy zastosować szampon leczniczy przeznaczony do łupieżu suchego. Czasami po jego użyciu łupież nasila się – świadczy to o skuteczności preparatu i nie należy go odstawiać. W przypadku gdy schorzenie nie ustąpi po kilkakrotnym zastosowaniu leczniczego szamponu przeciwłupieżowego, należy zmienić produkt na zawierający inne substancje o działaniu aktywnym, a najlepiej udać się z wizytą do lekarza dermatologa.
Szampon na łupież tłusty zawiera oprócz substancji grzybobójczych, także składniki regulujące produkcję sebum (łoju), które jest pożywką dla Pityrosporum ovale. Szampon przeciwłupieżowy skuteczny w leczeniu łupieżu tłustego powinien także redukować świąd skóry, mieć działanie przeciwzapalne, łagodzące i regulujące rogowacenie naskórka.
Ropne krosty na głowie we włosach
Ropne krosty na głowie we włosach z dużą dozą prawdopodobieństwa są skórną manifestacją zapalenia mieszków włosowych. Jest to infekcja wywoływana przez gronkowce, czyli jedne z najbardziej zjadliwych bakterii gram dodatnich.
Stan zapalny pierwotnie obejmuje ujścia mieszków włosowych, a następnie całe mieszki oraz ich otoczenie. Z czasem powstają bolące krosty na głowie, a także strupy.
Wyróżnia się kilka postaci infekcji, wśród których na wyróżnienie zasługują:
- Figówka, która stanowi ropne zapalenie mieszków włosowych w postaci przewlekłej, utrzymujące się długi miesiącami, a nawet latami. Wypryski na głowie pojawiają się pod włosami, ale też na twarzy. Mają charakter krost oraz zmiękczonych grudek. W miejscu wykwitów włosy wychodzą z mieszków z wyjątkową łatwością, co sprzyja miejscowemu łysieniu.
- Czyraczność, a więc ropne zapalenie okołomieszkowe, związane z powstaniem martwiczego czopa. Schorzenie to często występuje u osób cierpiących na cukrzycę, zaburzenia czynności nerek oraz niedostatki odporności.
Jeśli ropne krosty pojawią się u dziecka, zwłaszcza niemowlaka, należy zareagować jak najszybciej i przede wszystkim zadbać o to, by maluch nie dotykał i nie rozdrapywał wyprysków.
Co na łupież?
Wśród środków, które powstały z myślą o łupieżu – łojotokowym, pstrym czy suchym, można wyróżnić przede wszystkim szampony, odżywki, płyny i żele.
Podstawą pielęgnacji przy tej dolegliwości jest szampon od łupieżu. Preparat tego typu zawiera składniki, które wspierają eliminację tego problemu.
Szampon przeciwłupieżowy może zawierać np.:
- klotrimazol,
- pirytionian cynku,
- piroktonian olaminy lub cyklopiroksolaminę,
- klimbazol.
Te składniki aktywne wspierają walkę z bytującymi na skórze grzybami, a zatem usuwanie przyczyn łupieżu. Mogą też wspomagać działania antybakteryjne i przeciwzapalne, a w konsekwencji – normalizację produkcji sebum. Ma to znaczenie zwłaszcza w preparatach na łupież łojotokowy.
Dodatkowo skład szamponów na łupież jest często wzbogacany o składniki wspierające pielęgnację skóry głowy oraz włosów – np. glicerynę, proteiny pszenicy, witaminy A i E, inulinę czy oleje (m.in. jojoba czy makadamia).