"Objawy uczulenia na szampon - Jak je rozpoznać i co z nimi zrobić"
Alergia na kosmetyki: objawy
Objawy alergii na kosmetyki możemy dostrzec wszędzie, gdzie substancje alergizujące zostały użyte. Jako że najczęściej aplikujemy preparaty na twarz, objawy alergii zauważymy na policzkach, powiekach, czole. Alergia na kosmetyki objawia się w postaci kontaktowego zapalenia skóry. Pojawia się więc świąd skóry, staje się ona zaczerwieniona, sucha. Rzadziej – w poważniejszych przypadkach - na jej powierzchni można dojrzeć pęcherze i zgrubienia, staje się ona złuszczona. W sytuacji wystąpienia lżejszych objawów wystarczy zaprzestać używania kosmetyku wywołującego alergię, natomiast silniejsze objawy wymagają konsultacji z dermatologiem.
Przede wszystkim, aby nie musieć leczyć alergii na kosmetyki, warto jej zapobiegać. Jak to zrobić? Wykonując próbę alergiczną przed użyciem preparatu: w miejscu zetknięcia ucha i policzka należy nanieść niewielką ilość preparatu i obserwować, czy skóra nie reaguje alergicznie. W przypadku wystąpienia alergii na kosmetyki należy zaprzestać stosowania kosmetyku, który ją powoduje.
Najmocniejszą formą walki z alergią na kosmetyki jest immunoterapia swoista (STI). Osoba uczulona otrzymuje szczepionki, w których stopniowo wzrasta zawarta w nich dawka alergenu, który wywołuje u niej uczulenie. Immunoterapia nie tylko hamuje rozwój alergii, ale również skutkuje tym, że dana osoba przestaje być uczulona na konkretne alergeny. Warto jednak dodać, że immunoterapia jest wieloletnim procesem, więc na rezultaty trzeba poczekać. Zastosowanie tej metody wymaga wcześniejszych kontroli u dermatologa oraz musi być poprzedzone testami skórnymi i oznaczeniami stężenia swoistych immunoglobin IgE w surowicy krwi.
Czynnikiem ryzyka uczulenia na nikiel jest płeć, bo zdecydowanie częściej przypadłość ta dotyczy kobiet. Co więcej, osoby uczulone na inny metal – pallad również mają większe ryzyko uczulenia na nikiel, ponieważ te dwa metale reagują ze sobą w sposób krzyżowy.
Na uczulenie na nikiel są też bardziej narażone niektóre grupy zawodowe:
- kasjerzy – ponieważ mają stały kontakt z monetami,
Uczulenie na nikiel a tatuaż
Wykonanie tatuażu może spowodować ujawnienie się w danym miejscu alergii kontaktowej na nikiel. Dlaczego? Igły, które są używane do wprowadzania barwnika, często zawierają w swoim składzie nikiel. Co więcej, niektóre barwniki również mogą zawierać ten metal. Jeżeli mamy zdiagnozowane uczulenie na nikiel, to lepiej zrezygnować z wykonywania tatuażu, a jeśli już go wykonujemy – dokładnie sprawdzić skład barwników oraz narzędzi w danym salonie.
Uczulenie na nikiel a aparat ortodontyczny
Jeżeli osoba z uczuleniem na nikiel założy aparat ortodontyczny zawierający ten metal, to istnieje bardzo duża szansa na pojawienie się nieprzyjemnych objawów. Z tego powodu należy wybierać takie aparaty ortodontyczne, które nie zawierają w swoim składzie niklu. Jeżeli mamy stwierdzone uczulenie na nikiel, to fakt ten należy koniecznie zgłosić swojemu stomatologowi.
Alergia na szampon
Cała zawartość iLive jest sprawdzana medycznie lub sprawdzana pod względem faktycznym, aby zapewnić jak największą dokładność faktyczną.
Mamy ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i tylko linki do renomowanych serwisów medialnych, akademickich instytucji badawczych i, o ile to możliwe, recenzowanych badań medycznych. Zauważ, że liczby w nawiasach ([1], [2] itd.) Są linkami do tych badań, które można kliknąć.
Jeśli uważasz, że któraś z naszych treści jest niedokładna, nieaktualna lub w inny sposób wątpliwa, wybierz ją i naciśnij Ctrl + Enter.
Wiele osób napotkało problem, gdy szampon nie jest odpowiedni. Ale reakcja alergiczna na szampon, zjawisko nie rzadkie, ale wymagające bardziej ostrożnego podejścia do wyboru szamponu. Dlaczego występuje alergia na szampon? Jakie są przyczyny alergii? Czy można temu zapobiec? I te pytania, w rzeczywistości, dużo.
Niektórzy uważają, że przyczyną procesów alergicznych skóry głowy może być pojawienie się taniego środka do mycia głowy. Ale to wcale nie jest tak, ponieważ alergia może pojawić się nawet po odwiedzeniu drogiego salonu piękności, w którym używane są profesjonalne szampony i balsamy.
Teraz rozważymy bardziej szczegółowo, dlaczego powstaje taki rodzaj reakcji alergicznej.
[1], [2]
Alergia skórna: jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć?
Alergia skórna objawia się nieestetycznymi wykwitami i uporczywym świądem. Dolegliwości te najczęściej wiążą się z tzw. wypryskiem kontaktowym lub atopowym zapaleniem skóry, ale mogą też stanowić efekt nieprawidłowych reakcji na składniki pokarmu, pyłki roślin czy roztocza kurzu. Jak leczyć tego typu schorzenia?
- Alergia skórna to różnego rodzaju schorzenia objawiające się w postaci wyprysków skórnych i świądu, takie jak wyprysk kontaktowy czy AZS.
- Odczyny alergiczne na skórze mogą też wywoływać składniki diety, a także pyłki roślin, roztocza kurzu, sierść zwierząt, grzyby i pleśnie.
- W leczeniu alergii skórnych zaleca się eliminację czynników uczulających oraz stosowanie leków przeciwhistaminowych i glikokortykosteroidów.
- Co to jest alergia skórna?
- Przyczyny alergii skórnej
- Alergia skórna a tarczyca
- Alergia skórna na twarzy. Gdzie jeszcze może się pojawić?
- Objawy alergii skórnej u dzieci
- Leki na alergię skórną u dzieci
- Maść na alergię skórną