"Objawy uczulenia na szampon - Jak je rozpoznać i co z nimi zrobić"

Alergia skórna: jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć?

Alergia skórna objawia się nieestetycznymi wykwitami i uporczywym świądem. Dolegliwości te najczęściej wiążą się z tzw. wypryskiem kontaktowym lub atopowym zapaleniem skóry, ale mogą też stanowić efekt nieprawidłowych reakcji na składniki pokarmu, pyłki roślin czy roztocza kurzu. Jak leczyć tego typu schorzenia?

  • Alergia skórna to różnego rodzaju schorzenia objawiające się w postaci wyprysków skórnych i świądu, takie jak wyprysk kontaktowy czy AZS.
  • Odczyny alergiczne na skórze mogą też wywoływać składniki diety, a także pyłki roślin, roztocza kurzu, sierść zwierząt, grzyby i pleśnie.
  • W leczeniu alergii skórnych zaleca się eliminację czynników uczulających oraz stosowanie leków przeciwhistaminowych i glikokortykosteroidów.
  • Co to jest alergia skórna?
  • Przyczyny alergii skórnej
    • Alergia skórna a tarczyca
    • Alergia skórna na twarzy. Gdzie jeszcze może się pojawić?
    • Objawy alergii skórnej u dzieci
    • Leki na alergię skórną u dzieci
    • Maść na alergię skórną

    Alergia na kosmetyki. Objawy i leczenie uczulenia na kosmetyki

    Alergia na kosmetyki pojawia się już po użyciu danego produktu, jednak wiedza o tym, czym jest i jakie ma objawy oraz jak powinno się ją leczyć, pomoże szybko uporać się z jej konsekwencjami.

    Spis treści

    Alergia na kosmetyki dotyczy około 15 procent ich użytkowników, z czego większość stanowią kobiety, które częściej niż mężczyźni z nich korzystają. Kosmetyki są substancjami, które mają zewnętrzny kontakt z ludzkim ciałem: stosujemy je na skórę, włosy, zęby. Dzięki nim utrzymujemy czystość ciała i je pielęgnujemy. Używanie kosmetyków jest bardzo rozpowszechnione, a i niektóre z nich zawierają składniki, będące silnymi alergenami, czyli substancjami uczulającymi.

    Uczulenie na nikiel diagnozuje się na podstawie wykonania naskórkowych testów płatkowych. Takie testy mają postać plastrów, które nakleja się na skórę – najlepiej na skórę pleców, choć można je umieszczać również na skórze ud i ramion.

    Na plastrach umieszczonych jest typowo 36 alergenów, które najczęściej odpowiadają za alergię kontaktową. Plastry utrzymuje się na plecach przez 48 godzin, po czym są one ściągane i dokonywany jest pierwszy odczyt. W miejscu, gdzie doszło do dodatniej reakcji, widoczne są nasilone zmiany rumieniowe, grudkowe, a czasami nawet pęcherzyki.

    Odczytu dokonuje się również po dobie od zdjęcia testów, czyli po 72 godzinach od ich założenia. Czasami zdarza się tak, że dodatnia reakcja na dany alergen jest widoczna dopiero w drugim odczycie. Naskórkowe testy płatkowe można wykonać w warunkach ambulatoryjnych oraz w szpitalnych, w zależności od procedur, jakie oferuje dana placówka.

Warto jednak zaznaczyć, że dyskomfort pojawiający się zaraz po aplikacji kosmetyku, świadczy o nadwrażliwości skóry, natomiast gdy po kilku godzinach w miejscu aplikacji pojawiają się widoczne zmiany, mówimy o alergii.

Czytaj dalej...

Egzema między palcami dłoni , czy umiejscowiona w innych rejonach dłoni może również być wynikiem dziedziczenia pewnych skłonności po przodkach oraz osłabienia funkcjonowania układu immunologicznego.

Czytaj dalej...

To, czy i w jakim stopniu wystąpi alergia na kosmetyki, zależy od wielu czynników, przede wszystkim od częstotliwości i czasu ich używania, stanu skóry i miejsca, na które kosmetyk został zaaplikowany.

Czytaj dalej...

Każde ubranie zwłaszcza dziecięce powinno zostać wyprasowane po praniu, ponieważ wysoka temperatura żelazka to idealny sterylizator, dzięki któremu skutecznie można się pozbyć wszelkich resztek drobnoustrojów, które mogą być dodatkowym czynnikiem alergizującym.

Czytaj dalej...