Szybki i skuteczny sposób na pryszcze w domu
Jak wyleczyć trądzik: olejek z drzewa herbacianego
Stosowanie olejków eterycznych jest bardzo wskazane w pielęgnacji skóry z trądzikiem. Działają one przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Dodatkowo regulują prace gruczołów łojowych, ale przy tym nie wysuszają nadmiernie cery. W przypadku cery ze skłonnością do trądziku najlepiej sprawdzi się olejek z drzewa herbacianego, który doskonale znany jest z silnych właściwości antyseptycznych.
W jaki sposób go stosować? Możecie nałożyć kroplę olejku na patyczek kosmetyczny, a następnie posmarować nim trądzikowe zmiany skórne. Czynność powtarzajcie co kilka godzin, aż do całkowitego zagojenia. Olejek świetnie sprawdzi się też jako dodatek do opisanych wyżej maseczek. Po prostu dodajcie do przyrządzonej mieszanki 2-3 krople olejku.
Warto wiedzieć, że olejek z drzewa herbacianego jest jednym z nielicznych olejków eterycznych, które mogą być nakładane na skórę bez rozcieńczenia. Pamiętajcie jednak, żeby i tak przed pierwszym użyciem wykonać próbę uczuleniową.
Czym jest trądzik?
Trądzik to choroba dermatologiczna o różnym nasileniu i przebiegu. Często niestety ma postać przewlekłą, z tendencją do nawrotów. Kojarzy się głównie z okresem dojrzewania, w rzeczywistości jednak dotyka również dorosłych, nieraz właśnie dopiero po 30. roku życia pojawiając się po raz pierwszy. Zarówno trądzik młodzieńczy, jak i trądzik u osób dorosłych może mieć nasilenie od słabego, przez umiarkowane, aż po ciężkie, które wymaga nieraz wielomiesięcznego leczenia pod okiem dermatologa.
Trądzik jest chorobą skóry, dla której typowe jest występowanie zmian o różnym charakterze. Najbardziej łagodna postać trądziku to trądzik zaskórnikowy, który jednak ma tendencję do przekształcania się w bardziej zaawansowaną formę. Zaskórniki są zmianami niezapalnymi, które podzielić można na otwarte i zamknięte. Zaskórniki otwarte to charakterystyczne czarne punkciki, których kolor wynika z faktu utlenienia zapychającej pory wydzieliny złożonej z łoju i złuszczonych komórek naskórka. Zaskórniki zamknięte natomiast to wyczuwalne pod palcami drobne krostki o jasnym kolorze.
Trądzik zaskórnikowy to często wstęp do trądziku grudkowego i grudkowo-krostkowego, w którym na skórze obecne są już zmiany zapalne, a więc właśnie grudki i krostki. O stanie zapalnym świadczy ich czerwone zabarwienie i obecność ropnej wydzieliny. Do ciężkich postaci trądziku, z wykwitami, które pozostawiają po sobie głębokie blizny, zalicza się między innymi trądzik torbielowaty czy trądzik odwrócony. Do powszechnych objawów trądziku różnego rodzaju zalicza się też nadmierny łojotok oraz rozszerzone pory.
Zobacz także
Specyficznym rodzajem trądziku, który różni się objawami od wymienionych powyżej, jest trądzik różowaty. Oprócz zapalnych krost w jego przypadku występuje też rumień i rozszerzone naczynka. Jest chorobą dotykającą głównie kobiety w okresie menopauzy, jednak występuje również o mężczyzn, u których z kolei częściej powstaje objaw w postaci tzw. guzowatości nosa.
Jak pozbyć się pryszczy? Sposoby na krosty i pryszcze
Skóra trądzikowa to problem, który dotyka nie tylko nastolatków. Nieprawidłowa praca gruczołów łojowych powoduje, że na skórze pojawiają się zaskórniki i wykwity grudkowo-krostkowe. Mocny trądzik można wyleczyć tylko skrupulatną i odpowiednią pielęgnacją skóry. Dowiedz się, jak dbać o cerę trądzikową.
Spis treści
- Jak pielęgnować skórę trądzikową?
- Kosmetyki do cery trądzikowej
- Wypryski na linii włosów
- Jak pozbyć się trądziku?
- Jak działają kosmetyki przeciwtrądzikowe?
- Domowe sposoby na pozbycie się krost i pryszczy
- Skąd się bierze trądzik?
- Jak pozbyć się pryszczy i krost?
Trądzik to choroba przewlekła, trudna do leczenia. Wynika on z nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Najwięcej z nich występuje w obrębie tzw. strefy T, czyli w okolicach czoła, nosa i brody - przede wszystkim właśnie tam pojawiają się zmiany trądzikowe. Mogą się jednak pojawiać również na plecach i dekolcie. Stres i hormony pobudzają gruczoły do wydzielania nadmiaru sebum, a w efekcie skóra staje się przetłuszczona i świecąca. Sebum jest świetną pożywka dla bakterii - mikroorganizmy rozkładają je, a produkty rozkładu działają na skórę drażniąco. Skutkiem jest zaczerwienienie skóry i zmiany krostkowe.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.