Tatuaż a depilacja - Czy można wykonywać depilację w obszarze tatuażu?

Depilacja laserowa a tatuaż – czy zawsze można wykonać zabieg?

Tatuaże są w dzisiejszych czasach bardzo modne. Coraz więcej osób decyduje się na tę formę zdobienia ciała. Często jednak dopiero potem właściciele tatuaży zastanawiają się nad tym, czy np. to nie wyklucza ich z potencjalnych pacjentów gabinetów depilacji laserowej. Główna obawa dotyczy barwnika zawartego w tatuaży. Pojawia się sporo wątpliwości. Czy naświetlony barwnik podczas zabiegu nie zmieni swojego koloru? Czy skóra pokryta tatuażem nie ulegnie uszkodzeniu? A może to jest szkodliwe jeszcze w jakiś inny sposób?

Na początek skupmy się na tym, co łączy włos oraz tatuaż. Energia wiązki emitowanej podczas zabiegu trwałej redukcji owłosienia jest absorbowana przez melaninę – specjalny barwnik, który jest we włosach. Największa ilość melaniny mieści się w cebulce włosa. A to oznacza, że możemy osiągnąć oczekiwany efekt, tj. zniszczyć tę część włosa. Energia lasera zamienia się w ciepło, które uszkadza komórki, dzięki którym włosy rosną. W dzisiejszych czasach zabiegi depilacji laserowej są bardzo nowoczesne. Jeszcze nie tak dawno różnica pomiędzy odcieniem skóry i włosów musiała być bardzo wyraźna, tak aby osiągnąć oczekiwany efekt. Obecnie nie ma to już tak dużego znaczenia. Stosowane sprzęty są bardzo nowoczesne, choć co do zasady usuwanie jasnych włosów z ciemnej skóry (np. bardzo opalonej) może być utrudnione.

Dlaczego tak się dzieje? Energia z lasera skoncentrowana jest na ciemnym barwniku. A przecież właśnie ten znajduje się w tatuażach. Barwnik może zachować się analogicznie do barwnika z włosów. Oznacza to, że przyciągnie energię i ulegnie uszkodzeniu przez nagły, znaczny wzrost temperatury. Jaki będzie tego efekt? Barwnik, który uległ zniszczeniu, może zniknąć, co sprawi, że tatuaż się po prostu odbarwi. Trzeba powiedzieć, że podobną aktywność wykonuje się w przypadku laserowego usuwania tatuaży (te zabiegi także cieszą się coraz większym zainteresowaniem). W przypadku likwidacji tatuaży dobiera się jednak inne parametry urządzeń. Depilacja w miejscu tatuażu nie jest zatem prostą czynnością i teoretycznie nie powinna mieć miejsca (tylko teoretycznie, ale o tym za chwilę). Odbarwienie tatuażu to jedna z konsekwencji. Czy jest ich więcej?

Depilacja laserowa a tatuaż – czy to dobry pomysł?

Regularne golenie lub depilowanie ciała potrafi zająć wiele czasu niezależnie od tego, czy wykonywane są w domu, czy w salonie kosmetycznym. Na szczęście dzięki epilacji laserowej możesz zapomnieć o nieestetycznych włoskach na nogach, rękach, pod pachami i w okolicach bikini. Jednak czy można ją stosować, gdy skórę ozdabiają tatuaże? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, najpierw musisz dowiedzieć się, co łączy włoski na Twoim ciele z pigmentem używanym podczas tatuowania.

  • Jak depilacja laserowa wpływa na tatuaż?

W skrócie wiązka światła lasera pochłaniana jest przez melaninę, czyli naturalny barwnik włosów. Wytworzona przez urządzenie energia zamieniana jest w ciepło, które uszkadza komórki pobudzające wzrost owłosienia. Dzięki temu skóra staje się gładka, a na Ty nie musisz przejmować się włoskami na nogach czy pod pachami.

Ze względu na to, że promień lasera absorbowany jest przez ciemny barwnik we włosach, stosowanie go na skórę pokrytą tatuażami może przynieść opłakane skutki. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że ozdoba odbarwi się i zniszczy, a w miejscu przystawienia głowicy urządzenia mogą pojawić się bolesne oparzenia i podrażnienia.

Tatuaż a depilacja laserowa

W dzisiejszych czasach wiele osób posiada tatuaże. Są one modną formą zdobienia ciała. Tatuują się osoby w różnym wieku, panie i panowie. Nierzadko zdarza się jednak, że dopiero po wykonaniu tatuażu dowiadujemy się o pewnych ograniczeniach z nim związanych. Czy tatuaż wyklucza możliwość przeprowadzenia zabiegu depilacji laserowej? To częste i bardzo ważne pytanie, dlatego zdecydowaliśmy się wyjaśnić tę kwestię.

Osoby mające tatuaż powinny w szczególnie uważny sposób zapoznać się z zasadami działania lasera. Depilacja laserowa polega na wychwyceniu barwnika włosa – melaniny. Najwięcej tego barwnika znajduje się w cebulce włosa. Laser uszkadza cebulkę i mieszki włosowe w wyniku przekształcenia wiązki światła w wysoką temperaturę po dotarciu do barwnika. Dzięki temu uniemożliwiamy wzrost włosa i uzyskujemy efekt gładkiej skóry. Jak zatem będzie wyglądał tatuaż po naświetlaniu skóry laserem?

Co z barwnikiem?

W przypadku tatuażu również mamy do czynienia z barwnikiem, dlatego nie jest możliwe użycie lasera na jego powierzchni. Laser zadziałałby na tatuaż podobnie, jak na melaninę znajdującą się we włosie, a więc skutkowałoby to uszkodzeniem tatuażu, odbarwieniem, a nawet poparzeniem skóry. Po pewnym czasie mogą pojawić strupki, które odpadają razem z barwnikiem. Konsekwencje nieumiejętnego zastosowania lasera mogą być poważne i bolesne. Może bowiem dojść do powstania trwałych blizn w związku z gojeniem się poparzenia. Warto zaznaczyć, że laser jest w bardzo podobny sposób wykorzystywany w zabiegach usuwania tatuażu, jednak w tym przypadku jest to przede wszystkim inny rodzaj lasera, a także inaczej dobierane są parametry. Oznacza to, że laserowa depilacja w miejscu tatuażu nie jest możliwa, ale tatuaż nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu.

Czy tatuaż zawsze stanowi przeciwwskazanie do depilacji laserowej?

Czy występowania barwnika na skórze w formie tatuażu oznacza, że depilacja laserowa nie powinna mieć w ogóle miejsca? Oczywiście, że nie. Wszystko zależy od tego, co dokładnie chcemy depilować. Za pomocą lasera depiluje się okolice poza tatuażem, gdy sam tatuaż jest skutecznie ominięty. Nie należy mieć żadnych obaw, jeśli na przykład tatuaż znajduje się na plecach, a wykonywana jest depilacja laserowa pach.

Całkowicie bezpieczne wykonanie depilacji laserowej jest możliwe przy zabezpieczeniu tatuażu poprzez zakrycie lub zaklejenie tego miejsca. Problem pojawia się wtedy, kiedy np. ktoś ma tatuaż na nogach, a chciałby laserowo usunąć znajdujące się na nich włosy. Niestety prawdopodobnie wówczas nie będzie to możliwe. Kluczowy jest zatem wybór profesjonalnego gabinetu, w którym zabieg wykonywany jest przez specjalistę, dobrze znającego działanie lasera i dbającego o bezpieczeństwo pacjenta. Wykwalifikowany specjalista będzie pamiętał o odpowiedniej ochronie skóry i nie dopuści do zetknięcia wiązki lasera z tatuażem podczas depilacji.

Posiadacze tatuaży mogą brać pod uwagę zabiegi depilacji laserowej. Trzeba jednak zadbać o profesjonalne przeprowadzenie zabiegu i niezbędne zabezpieczenie wzoru. Jeśli planujemy ozdobić ciało tatuażem, ale też marzymy o gładkiej skórze, lepiej najpierw zdecydować się na depilację lub zrezygnować z obszernych wzorów na ciele, zwłaszcza w miejscu występowania owłosienia. Zapraszamy na konsultację ze specjalistą depilacji laserowej, który doradzi, jak najlepiej zaplanować zabieg.

Czy ten post był pomocny?

Bądź pierwszym który oceni!

Tatuaż a włosy na rękach i nogach – jak można się ich pozbyć?

Osoby mające tatuaże mogą odetchnąć z ulgą, gdyż ozdoby nie przekreślają całkowicie marzeń o gładkiej skórze. Wystarczy, że podczas zabiegu z pomocą lasera zostanie ona dokładnie zakryta, a promień emitowany z głowicy sprzętu nie będzie padał bezpośrednio na tę część skóry.

Tak samo należy zrobić w przypadku depilacji IPL – sprzęt działa na podobnej zasadzie, co laser. Musisz jednak wiedzieć, że w przeciwieństwie do fotodepilacji, usuwanie włosków z pomocą technologii IPL możesz wykonać samodzielnie w domu. Dlatego, jeżeli marzy Ci się gładka skóra, postaw na depilator IPL Philips Lumea. Więcej informacji o sprzęcie dowiesz się z: https://www.philips.pl/c-m-pe/usuwanie-wlosow/lumea-ipl

Poza trzema powyższymi efektami depilacji woskiem, po zabiegu skóra staje się gładka, oczyszczona i doskonale przygotowana do wchłaniania składników odżywczych zawartych w kremach, balsamach i oliwkach.

Czytaj dalej...

Jeżeli przyjmujesz te leki, a marzysz o depilacji laserowej, musisz je odstawić i odczekać odpowiedni czas zarówno odstawienie jak i okres przed poddaniem się działaniu lasera powinny być skonsultowane z lekarzem oraz kosmetologiem.

Czytaj dalej...

Osoby z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak łuszczyca, liszaj płaski, bielactwo nabyte, powinny zwrócić szczególną uwagę, ponieważ istnieje ryzyko, że tatuaż spowoduje reakcje zapalne w skórze.

Czytaj dalej...

Przy podejmowaniu decyzji wraz z kosmetologiem powinniście wziąć pod uwagę takie parametry, jak sposób emisji wiązki światła pulsacyjny lub ciągły , jej zdolności penetracyjne, stopień pochłaniania przez cząsteczki barwnika oraz konstrukcję głowicy, która może posiadać różne techniki obniżania bólu i zwiększania skuteczności zabiegu.

Czytaj dalej...