"Tabletki antykoncepcyjne a depilacja laserowa - Wpływ na Skuteczność i Bezpieczeństwo"
Leki fotouczulające a laser
Lasery do depilacji wyjątkowo rzadko wywołują jakiekolwiek skutki uboczne, należy jednak pamiętać, że operują one silną wiązką energii świetlnej, która nie pozostaje całkowicie obojętna dla skóry. Wszystko co jemy i przyjmujemy w jakiś sposób oddziałuje na cały organizm, a zatem i skórę. Nawet zwykła herbata ziołowa może okazać się chwilowym przeciwwskazaniem do wykonania depilacji laserowej na dowolnym fragmencie ciała. Aby zabieg depilacji laserowej przyniósł spodziewane skutki, nie powodując przy okazji drobnych uszkodzeń w warstwach skóry, należy na kilka lub kilkanaście dni odstawić leki lub suplementy zawierające substancje fotouczulające. Zatem czego unikać przed depilacją laserową?
Leki fotouczulające
Przed przystąpieniem do epilacji wiele klientek i klientów niesłusznie obawia się bólu i na wszelki wypadek zażywają leki przeciwbólowe. Niestety część z nich posiada właściwości powodujące nadwrażliwość na promieniowanie. Należą do nich:
- ibuprofen
- pyralgina
- naproksen
- ketoprofen
- diklofenak
Antybiotyki również potrafią wywołać na naszej skórze reakcję podobną do oparzenia słonecznego. Należą do nich przede wszystkim:
- sulfonamidy
- doksycyklina
- pefloksacyna
Reakcję fototoksyczną mogą spowodować leki moczopędne, stosowane przede wszystkim przy zapaleniach dróg moczowych i zatrzymywaniu wody w organizmie. Zabiegu depilacji laserowej nie wykonacie, jeśli w ciągu 2 tygodni przed nim przyjmowaliście następujące substancje:
Leki psychotropowe oraz uspokajające, których nie należy przyjmować, gdy Wasza skóra ma mieć kontakt z laserem do depilacji, to:
- chlorpromazyna
- fenotiazyna
- pernazyna
- amitryptylina
- chlordiazepoksyd
Leki przeciwtrądzikowe, które należy odstawić na kilkanaście dni przed planowanym zabiegiem, czyli:
Depilacja laserowa a przyjmowane leki
Zabieg depilacji laserowej jest bezpieczny i bezinwazyjny dla organizmu, jednak wciąż trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Restrykcje przed zabiegiem dotyczą przede wszystkim używanych kosmetyków, ekspozycji na słońce oraz przyjmowanych leków i suplementów. Przed zabiegiem najprawdopodobniej czeka Cię także rozmowa z lekarzem bądź kosmetologiem, który przedstawi Ci dokładnie listę zakazanych środków oraz pomoże Ci ustalić, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do zabiegu. Warto dopytać, jakie będą efekty, jeżeli leczysz się na choroby przewlekłe czy nawet bierzesz coś na alergię, ponieważ depilacja laserowa a leki to istotny temat, którego nie możesz pominąć. W Epilou przed wizytą wytłumaczymy Ci, jak podejść do niego rozsądnie, a także, o czym należy poinformować osobę przygotowującą Cię do zabiegu.
Co znajdziesz w artykule?
- Depilacja laserowa a przyjmowane leki – które mogą być przeciwwskazaniem?
- Leki przeciwbólowe a depilacja laserowa – nie wszystkie można przyjąć przed zabiegiem!
- Co jeśli złapie choroba? Czyli kwestia antybiotyków
- Depilacja laserowa a leki hormonalne
- Leki antydepresyjne – częste przeciwwskazanie
- Niewskazane suplementy? Herbaty ziołowe muszą zaczekać

Depilacja laserowa a antykoncepcja hormonalna
Antykoncepcja nie jest przeciwwskazaniem do depilacji laserowej, jednak jeżeli została przypisana ze względu na zaburzenia hormonalne, np. hirsutyzm lub PCOS, koniecznie skonsultuj się z kosmetologiem. Jeśli przyjmowane są leki na tarczycę, co związane jest z problemami hormonalnymi, również należy uprzedzić o tym specjalistę. Zabieg może zostać przeprowadzony tylko u osób, u których gospodarka hormonalna jest ustabilizowana. Nie zaleca się depilacji laserowej podczas zażywania leków z estrogenem, może się on znajdować w niektórych środkach antykoncepcyjnych, np. jest wydzielany przez spiralę antykoncepcyjną.
Zastosowanie depilacji laserowej przy niezalecanej substancji może mieć różne efekty: niektóre leki pogorszą skuteczność zabiegu, inne mogą powodować rumień, przebarwienia lub nawet oparzenia na skórze. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby podczas wywiadu ze specjalistą podać wszystkie stosowane preparaty i zastosować się do wskazówek otrzymanych podczas wizyty. Przez zabiegiem zapoznaj się z listą przeciwwskazań, aby być przygotowanym do rozmowy z kosmetyczką. Nie podejmuj się też odstawienia leków na własną rękę, wszystkie decyzje powinny zostać skonsultowane z lekarzem i specjalistą.
Czy ten post był pomocny?
Bądź pierwszym który oceni!
Depilacja laserowa a antybiotyki
Na liście przeciwwskazań do depilacji laserowej znajdują się także niektóre antybiotyki, głównie te zawierające w swoim składzie azytromycynę, metronidazol, kotrimoksazol oraz tetracyklinę. Jeżeli przyjmujesz takowe, a chcesz skorzystać z depilacji laserowej, to musisz odstawić je na około 2 tygodnie przed zabiegiem.
Przed laseroterapią nie można przyjmować też preparatów homeopatycznych, steroidowych, tiazydowych, niektórych leków przeciwnadciśnieniowych, na serce, moczopędnych, sulfonamidów, niesteroidowych środków przeciwreumatycznych, leków przeciwbakteryjnych, przeciwdepresyjnych, przeciwwymiotnych czy pochodnych retinoidów, w tym szczepionej, m.in. przeciwko grypie.

Leki fotouczulające a laser – o czym musisz pamiętać?
Czym są leki powodujące nadwrażliwość na światło? Które z nich mogą zaszkodzić w przypadku zabiegów medycyny estetycznej? Dziś zajmiemy się tym, jak współgrają ze sobą leki fotouczulające a laser do depilacji.
Przed każdym zabiegiem, szczególnie tym działającym na głębsze warstwy skóry, należy zapoznać się z jego charakterystyką. Ważne są nie tylko wskazania do zastosowania konkretnej terapii oraz korzyści, jakie może ona przynieść. Zawsze bezwzględnie należy sprawdzić przeciwwskazania, aby zabiegi były w pełni bezpieczne i skuteczne. Depilacja laserowa, mimo że jest uznawana za najbezpieczniejszy zabieg kosmetyczny, również posiada pewną grupę przeciwwskazań. Cześć z nich uniemożliwia wykonanie epilacji jedynie tymczasowo. Przybliżymy Wam czym są substancje fotouczulające, jaki jest ich wpływ na działanie lasera oraz Waszą skórę. Zapraszamy do czytania!
