Twarde krostki na dłoniach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

14 chorób, które można rozpoznać po objawach na dłoniach

Okazuje się, że stan naszych rąk jest ściśle powiązany z kondycją całego organizmu.

Czy da się wyczytać przyszłość z dłoni? Na pewno można się z nich dowiedzieć, czy jesteśmy zdrowi.

Czerwone kropki (plamki) w ustach a choroby zakaźne

Zmiany w ustach często są pierwszym objawem różnych chorób zakaźnych. Może je wywoływać np. wirus bostoński, który najczęściej atakuje dzieci w wieku przedszkolnym. Grypa bostońska może rozwinąć się także u osób dorosłych, jednak zdarza się to dość rzadko. Objawy zakażenia wirusem bostońskim to m.in.:

  • ogólne złe samopoczucie,
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
  • wysoka gorączka,
  • brak apetytu
  • zmiany w ustach w postaci czerwonych plamek,
  • plamista wysypka na dłoniach i podeszwach stóp,
  • objawy grypopodobne np. ból mięśni i stawów oraz uczucie rozbicia.

Dolegliwości związane z wirusem bostońskim mogą być bardzo uciążliwe i są niebezpieczne w szczególności dla niemowląt, małych dzieci oraz osób z obniżoną odpornością.

Zdarza się, że w jamie ustnej pojawią się krostki, które są objawem np. zakażenia wirusem ospy wietrznej oraz opryszczki. Opryszczkowe zapalenie śluzówki może objawiać się owrzodzeniami jamy ustnej, a także gorączką i ogólnym złym samopoczuciem. W obrębie ognisk zapalnych tworzą się bolesne nadżerki, które mogą wymagać specjalistycznego leczenia. Inne choroby, które objawiają się zmianami w jamie ustnej to m.in. mononukleoza zakaźna, niektóre infekcje sezonowe, COVID-19, a także awitaminozy, czyli niedobory ważnych witamin.

Skąd się biorą zmiany na podniebieniu?

Czerwone plamy na podniebieniu miękkim i podniebieniu twardym, po wewnętrznej stronie policzków, a także na języku to często pierwszy objaw m.in. podrażnienia śluzówki, które może być spowodowane działaniem różnych czynników. Zaliczamy do nich m.in. substancje chemiczne, które obecne są w dymie papierosowym, alergeny z żywności, a także drobnoustroje, które naturalnie bytują w obrębie jamy ustnej. Gdy dojdzie do zachwiania równowagi mikrobiologicznej śluzówki jamy ustnej np. na skutek braku odpowiedniej higieny, to szkodliwe drobnoustroje mogą zacząć się namnażać, co powoduje rozwój stanu zapalnego. Zdarza się, że czerwone kropki (plamy) w obrębie jamy ustnej są związane z uszkodzeniami mechanicznymi śluzówki. Za mechaniczne uszkodzenia śluzówki jamy ustnej najczęściej odpowiadają twarde pokarmy, niewłaściwie dopasowane protezy zębowe i aparaty ortodontyczne.

Najczęstsze przyczyny pojawienia się zaczerwienienia, pieczenia oraz krostek na śluzówce jamy ustnej to m.in.:

  • urazy mechaniczne (przygryzienie policzka lub języka, otarcia spowodowane twardymi pokarmami oraz protezami i aparatami ortodontycznymi),
  • zakażenia wirusowe i bakteryjne,
  • zakażenia grzybicze,
  • afty,
  • palenie papierosów,
  • nadmierne spożywanie alkoholu,
  • stosowanie płynów do płukania ust z alkoholem,
  • spożywanie pokarmów, które zawierają uczulające nas alergeny.

O uszkodzenie śluzówki jamy ustnej oraz zakażenie drobnoustrojami nietrudno, zwłaszcza jeżeli mamy skłonność np. do obgryzania paznokci oraz wkładania do ust przedmiotów, które niekoniecznie powinny się w nich znaleźć. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Na dłoniach i przedmiotach znajdują się różne drobnoustroje np. wirusy, którymi możemy także zarazić się drogą kropelkową. Z powodu podrażnień i stanów zapalnych w obrębie błony śluzowej jamy ustnej często cierpią osoby noszące protezy zębowe i aparaty ortodontyczne oraz osoby, u których rozwinęły się różne choroby stomatologiczne. W przypadku uszkodzeń śluzówki może pojawić się także ból języka, który podrażniany jest np. przez krawędź protezy zębowej. Jeżeli zaczerwienienie oraz ból pojawiły się po spożyciu gorących napojów lub pokarmów, to mogło dojść do poparzenia delikatnej błony śluzowej jamy ustnej.

Tłuszczowe grudki na dłoniach są znamionem choroby

Żółte grudki na dłoniach wypełnione tłuszczem wskazują na hipercholesterolemię rodzinną. To ciężka choroba wiążąca się m. in. ze zbyt wysokim poziomem frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu). Jej konsekwencją są problemy z układem krążenia i większe ryzyko śmierci w wyniku chorób serca 21 .

Jeśli spałeś z ręką pod ciałem, a po przebudzeniu odkryłeś, że nie możesz nią ruszać - nie ma powodu do zmartwień: po prostu chwilowo odciąłeś w niej komunikację komórek nerwowych.

Natomiast drętwienie środkowego palca to objaw zespołu cieśni kanału nadgarstka - zwyrodnienia układu nerwowego, będącego wynikiem np. nieprawidłowej pozycji siedzącej (praca biurowa) 22 .

Inną możliwą przyczyną jest guz Pancoasta (rak oskrzela). Czasem daje on nacieki, które prowadzą do problemów z układem nerwowym i mogą objawiać się brakiem czucia w kończynach 23 .

Powodem zaburzeń hormonalnych może być zachwiana homeostaza organizmu, wynikająca z nieprawidłowego funkcjonowania tego gruczołu, ale też efekt fizjologicznych zmian zachodzących w organizmie na przykład pod wpływem menopauzy.

Czytaj dalej...

przy regeneracji skóry często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę jako silny antyoksydant wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;.

Czytaj dalej...

Choć wśród Polaków i Polek blond włosy są dosyć powszechnym zjawiskiem, w rzeczywistości jesteśmy przypadkiem dość rzadkim środkowa i północna Europa to jedyny obszar, gdzie aż tyle osób rodzi się z naturalnie jasnymi włosami.

Czytaj dalej...

Skórę z chorobowymi zmianami można także poddawać fototerapii, w trakcie której wykorzystuje się światło ultrafioletowe hamujące powstawanie zmian łuszczycowych lub fotochemioterapii połączenie ekspozycji na promienie UVA z lekami wrażliwymi na światło.

Czytaj dalej...