Jaka maść na alergię skórną wybrać? Poradnik i wskazówki
Jak wygląda uczulenie na skórze? Na co zwrócić uwagę?
Zmiany pojawiające się na skórze mogą przybrać różną postać i lokalizację. Aby ustalić, czy są spowodowane reakcją alergiczną, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:
- Świąd – silny świąd jest objawem charakterystycznym dla reakcji alergicznych.
- Wygląd wysypki – najczęściej obserwowana pokrzywka alergiczna daje zmiany skórne w postaci bezbolesnych bąbli, które mogą przybrać kolor od czerwonego aż po białawy. Bąble mogą mieć różne rozmiary i kształty. Aby potwierdzić alergiczny charakter dolegliwości, można delikatnie ucisnąć palcem zmieniony chorobowo obszar – podczas ucisku bąble bledną.
- Lokalizacja zmian – kontaktowy wyprysk alergiczny ogranicza się zwykle do miejsc, w których doszło do kontaktu potencjalnego alergenu ze skórą. Niekiedy obejmuje także okolice węzłów chłonnych. Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się typową lokalizacją zmian chorobowych, które u starszych dzieci i dorosłych występują w zgięciach łokciowych i kolanowych, na powierzchni dłoni, na nadgarstkach i karku. U niemowląt pierwsze objawy AZS można zauważyć głównie na twarzy, szyi i owłosionej skórze głowy. Pokrzywka alergiczna może występować praktycznie na całym ciele.
- Czas pojawienia się zmian – pokrzywka alergiczna pojawia się nagle i zwykle równie szybko ustępuje. Kontaktowe zapalenie skóry rozwija się dopiero po 24-72 godzinach od zetknięcia z czynnikiem uczulającym.
Co to jest alergia skórna u psa?
Alergia skórna u psa to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Jest to reakcja immunologiczna organizmu na różne czynniki, które mogą pochodzić z pokarmu bądź ze środowiska. Alergia skórna objawia się swędzeniem, zaczerwienieniem, łuszczeniem się skóry czy nawet zmianami behawioralnymi. Nieleczona alergia może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak infekcje bakteryjne czy grzybicze, dlatego tak ważne jest jej wczesne rozpoznanie i leczenie.
Istnieją dziesiątki przyczyn, które mogą wywoływać reakcję alergiczną na skórze psa. Diagnoza tego problemu może być skomplikowana i wymaga od lekarza weterynarii dużego doświadczenia. Istnieją dwie główne grupy alergenów, które mogą prowadzić do objawów alergii skórnej:
- Alergeny pokarmowe
- Alergeny środowiskowe
Alergia pokarmowa u psa
Alergia skórna może być objawem alergii pokarmowej u psa. Problem powodują zwykle białka, które nie zostały strawione i dotarły do jelita cienkiego.
W przebiegu alergii pokarmowej dochodzi do dwóch podstawowych objawów na skórze: pokrzywki oraz atopowego zapalenia skóry. Zdecydowanie rzadziej może dojść do łojotoku oraz bakteryjnego zapalenia mieszków włosowych.
Najskuteczniejszym sposobem określenia, czy pies cierpi na alergię pokarmową, jest przeprowadzenie diety eliminacyjnej oraz testu prowokacyjnego.
Atopowe zapalenie skóry
Atopia jest jedną z najczęstszych przyczyn alergii u psów. Towarzyszą jej świąd twarzy, kończyn, pachwin, a nawet całego ciała. AZS u psa jest chorobą uwarunkowaną genetycznie i może występować u psów wrażliwych zarówno na alergeny pokarmowe, jak i środowiskowe, dlatego bardzo trudno wskazać jej główną przyczynę.
Alergiczne pchle zapalenie skóry
APSZ to typowy rodzaj choroby alergicznej o podłożu środowiskowym – głównym źródłem alergizującego czynnika jest ślina pcheł, która prowadzi do wysypki, zaczerwienienia i grudek na skórze, które mogą przerodzić się w wyłysienia o plackowatej powierzchni.
Domowe sposoby na alergię skórną. Co stosować?
Najskuteczniejsze domowe sposoby na alergię to unikanie kontaktu z substancjami powodującymi bezpośrednie reakcje uczuleniowe, takimi jak nikiel czy lateks, a także eliminacja z diety składników zawierających alergeny szkodliwe dla danej osoby.
Tego typu postępowanie wpisuje się we wszystkie rekomendacje naukowe. Pozostałe metody mogą stanowić wsparcie dla profesjonalnego leczenia, aczkolwiek nie zastępują go.
Są też takie, które są zupełnie nieskuteczne, a przynajmniej brak jest dowodów na ich efektywność.
Istnieje szereg roślin leczniczych, których stosowanie może łagodzić objawy, działając przeciwhistaminowo, przeciwświądowo, kojąco, nawilżająco.
Wśród produktów przynoszących ulgę w alergiach skórnych wymieniane są między innymi:
- olej z czarnuszki,
- oczar wirginijski,
- ocet jabłkowy,
- aloes,
- rumianek,
- melisa,
- miód.
Ale uwaga. Niektóre z nich same mogą uczulać - tak jest choćby w przypadku rumianku, który można pić, ale stosować też do przemywania skóry.
W tym drugim przypadku zaleca się wykonać próbę na małym fragmencie ciała. Alergizujący sam w sobie jest też miód, jednak stosowany w niewielkich dawkach może działać korzystnie, przy okazji zwiększając tolerancję organizmu (odczulanie).
Co jest dobre na alergie skórne ponadto? Warto wdrożyć specjalną dietę przeciwhistaminową, która ma na celu zmniejszenie podaży produktów żywnościowych zawierających histaminę, bądź też stymulujących jej wyrzut w organizmie.
Do pierwszej grupy należą między innymi sery długodojrzewające oraz ryby o ciemnym mięsie, do drugiej zaś m.in. czekolada, orzechy, szpinak, pomidory, truskawki.
Wielu pacjentów pyta o tabletki na alergie skórne bez recepty. Należą do tej grupy niektóre leki przeciwhistaminowe (szczegóły poniżej) a nawet sterydowe.
Alergia skórna: jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć?
Alergia skórna objawia się nieestetycznymi wykwitami i uporczywym świądem. Dolegliwości te najczęściej wiążą się z tzw. wypryskiem kontaktowym lub atopowym zapaleniem skóry, ale mogą też stanowić efekt nieprawidłowych reakcji na składniki pokarmu, pyłki roślin czy roztocza kurzu. Jak leczyć tego typu schorzenia?
- Alergia skórna to różnego rodzaju schorzenia objawiające się w postaci wyprysków skórnych i świądu, takie jak wyprysk kontaktowy czy AZS.
- Odczyny alergiczne na skórze mogą też wywoływać składniki diety, a także pyłki roślin, roztocza kurzu, sierść zwierząt, grzyby i pleśnie.
- W leczeniu alergii skórnych zaleca się eliminację czynników uczulających oraz stosowanie leków przeciwhistaminowych i glikokortykosteroidów.
- Co to jest alergia skórna?
- Przyczyny alergii skórnej
- Alergia skórna a tarczyca
- Alergia skórna na twarzy. Gdzie jeszcze może się pojawić?
- Objawy alergii skórnej u dzieci
- Leki na alergię skórną u dzieci
- Maść na alergię skórną