Skuteczne metody usuwania włosów z twarzy - Poradnik kompleksowego pielęgnowania urody
Czy można depilować twarz laserem?
Depilacja laserowa twarzy to coraz bardziej popularna metoda usuwania niechcianego owłosienia. Jest to skuteczna i stosunkowo bezpieczna metoda, szczególnie polecana osobom, które chcą uzyskać długotrwałe efekty.
Depilacja laserowa twarzy to zaawansowany zabieg kosmetyczny wykorzystujący wiązkę skoncentrowanego światła laserowego, która penetruje skórę w celu zniszczenia cebulek włosowych. Dzięki selektywnej fototermolizie, laser celuje w melaninę, czyli pigment znajdujący się we włoskach, co pozwala na precyzyjne i skuteczne usunięcie nawet ciemnych i grubych włosów, minimalizując jednocześnie ryzyko uszkodzenia otaczającej skóry. Zabieg jest stosunkowo szybki i może być dostosowany do różnych typów skóry oraz koloru włosów, co czyni go uniwersalnym rozwiązaniem dla wielu osób.
Czy wszystkie obszary ciała mogą być poddane zabiegowi laserowej depilacji?
Okolice brwi są wykluczone, ze względu na bliskość oczu i ryzyko uszkodzenia wzroku. Podczas wykonania zabiegu depilacji laserowej zarówno obsługa jak i pacjent ze względu na ochronę oczu muszą mieć założone specjalne okulary ochronne. Wszystkie pozostałe obszary, łącznie ze środkową częścią brwi są skutecznie poddawane depilacji. Obszary skory pokryte znamionami lub tatuażami będą omijane podczas wykonywania laserowej depilacji ze względów bezpieczeństwa.
Z całym przekonaniem należy podkreślić, że uzyskamy trwałe zmniejszenie ilości i grubości włosów. U niektórych pacjentów możliwa jest do osiągnięcia redukcja włosów o 99%. Zwykle owłosienie zmniejsza się o 85% po serii zalecanych sesji. W celu osiągnięcia pełnej satysfakcji przez pacjentów oferujemy oczywiście dodatkowe kolejne zabiegi. Uwaga! Zmiany hormonalne mogą wpływać na wzrost włosów w przyszłości.
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU LASEROWEGO USUWANIA OWŁOSIENIA
Minimum trzy tygodnie przed planowanym zabiegiem laserowego usuwania owłosienia nie wolno usuwać włosów w sposób mechaniczny, czyli za pomocą pęsety, depilatora elektrycznego czy wosku. Dzień przed zabiegiem należy ogolić skórę w obszarze, który ma zostać poddany epilacji. Ważne jest natomiast, aby pozostawić niewielki fragment owłosienia (1×1 cm), co ułatwi pielęgniarce ocenę grubości i koloru włosków. W przypadku przyjmowania leków lub ziół należy skonsultować się ze specjalistą, który zadecyduje, czy nie występuje ryzyko wystąpienia fotouczulenia. Bezpośrednio przed zabiegiem nie powinno się wsmarowywać w skórę kremów czy balsamów natłuszczających.
W dniu zabiegu pacjent wypełnia wywiad lekarski, mający na celu kwalifikację i wykluczenie ewentualnie występujących przeciwwskazań. Podejmowana jest także decyzja, którym laserem będzie wykonany zabieg.
PRZEBIEG ZABIEGU
Jeżeli do zabiegu używany jest laser diodowy, w pierwszej kolejności przykładany jest do skóry czytnik melaniny, za pomocą którego dokonywana jest analiza fototypu skóry i automatycznie ustawiane zostają parametry zabiegu. Następnie pielęgniarka dobiera rodzaj głowicy, sugerując się wielkością obszaru zabiegowego. Przy dużych obszarach, jak nogi czy plecy stosuje się zazwyczaj skaner, przy mniejszych, jak np. wąsik wybierana jest mała precyzyjna „rączka”. Głowice przykładane są do skóry, tak, aby światło lasera dotarło do każdego niechcianego włosa. Dla większego komfortu skóra jest stale chłodzona.
PO ZABIEGU
Bezpośrednio po zabiegu obszar poddany epilacji jest zaczerwieniony i nieco obrzęknięty, może być odczuwalne także pieczenie, co jest normalną reakcją. Łagodząco działają wtedy zimne okłady i specjalistyczne preparaty. Objawy te ustępują zazwyczaj do 48 godzin, w niektórych, ale rzadkich przypadkach mogą utrzymywać się nieco dłużej.
Ewentualne mogące mieć miejsce powikłania – pęcherzyki, strupki, nadżerki, przebarwienia i odbarwienia – zdarzają się sporadycznie, związane są one najczęściej z nieprzestrzeganiem zasad przygotowania i postępowania po zabiegu. Należy wtedy zgłosić się do gabinetu. Objawy te mają zazwyczaj charakter przejściowy, ale należy z nimi właściwie postępować i odpowiednio wspomóc skórę w regeneracji.
Laserowe usuwanie owłosienia, czyli epilacja
Laserowe usuwanie owłosienia może pomóc zniwelować problem niechcianego owłosienia, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. U pań włoski pojawiają się w niestandardowych miejscach, często bywają też ciemne i gęste, co stanowi dodatkowy dyskomfort. Panowie borykają się natomiast najczęściej z podrażnieniami po goleniu, zwłaszcza w okolicy szyi. W obu przypadkach często owłosienie niektórych części ciała jest bardziej obfite niż byśmy tego chcieli. Tradycyjne metody depilacji oprócz tego, że są czasochłonne i krótkotrwałe, związane są z wieloma niedogodnościami. Doskonałą alternatywą dla golarki, wosku czy depilatora jest epilacja, czyli trwałe usuwanie owłosienia.
Spis treści:
Czym jest epilacja?
Mechanizm działania
Wskazania
Urządzenia laserowe
Przygotowanie do zabiegu
Przebieg zabiegu
Po zabiegu
Częstotliwość wykonywania zabiegu
Korzyści
Przeciwwskazania

CZĘSTOTLIWOŚĆ ZABIEGU LASEROWEGO USUWANIA OWŁOSIENIA
Odstępy między zabiegami laserowego usuwania owłosienia zależą od obszaru ciała poddawanego epilacji. Na twarzy zabiegi wykonuje się średnio co 4-6 tygodni, na ciele po upływnie ok. 10-12 tygodni. Ten czas potrzebny jest do tego, aby kolejne partie włosów wchodzących w fazę wzrostu, czyli anagenu, były dla lasera zauważalne, możliwe do wychwycenia i efektywnego usunięcia.
KORZYŚCI DEPILACJI LASEROWEJ
Terapia laserowa w przypadku usuwania nadmiernego owłosienia to oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy. Fundusze przeznaczane na czasową depilację często znacznie przewyższają koszty serii zabiegów epilacji. Warto zatem wybrać skuteczną i trwałą metodę, która wyeliminuje problemy związane z niechcianym owłosieniem i uczyni skórę gładką i przyjemną w dotyku.
PRZECIWWSKAZANIA
Epilacja jest bezpieczną metodą zabiegową, jednak jak każda procedura ma swoje przeciwskazania. Główne z nich to – opalona skóra, ciąża, aktywne infekcje skórne, przerwana ciągłość naskórka, bliznowce, przyjmowanie retinoidów, leków obniżających krzepliwość krwi, leków i ziół światłouczulających. Z zabiegu wyklucza pacjenta również epilepsja, łuszczyca, bielactwo, cukrzyca oraz rozrusznik serca.