Usuwanie włosów laserowo - Cena, Skuteczność i Wszystko, co Musisz Wiedzieć
Depilacja laserowa głowy. Czy jest to możliwe?
Depilacja laserowa jest najskuteczniejszą metodą trwałego usuwania niepożądanego owłosienia i od wielu lat cieszy się rosnącą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. To wygodne rozwiązanie dla osób, które mają dosyć częstego golenia się maszynką lub bolesnej depilacji woskiem − tym bardziej, że nieraz po tego typu zabiegach skóra jest podrażniona, włoski wrastają, a w konsekwencji może pojawić się stan zapalny.
W dzisiejszych czasach problem częściowego łysienia dotyka aż 70% mężczyzn, w mniejszym stopniu również kobiet. Najczęstszą przyczyną nadmiernego wypadania włosów są czynniki hormonalne. Objawem łysienia androgenowego jest postępująca utrata włosów od czoła i skroni aż po czubek głowy. Powodem pogorszenia kondycji włosów może być również zła dieta, długotrwały stres czy niewłaściwa pielęgnacja włosów i skóry głowy. Pacjenci uwielbiają efekt idealnie gładkiej skóry – nie dziwi zatem fakt, że w ofercie niektórych gabinetów medycyny estetycznej pojawiła się także możliwość depilacji laserowej głowy. Zabieg polega na wykorzystaniu wiązki światła o odpowiedniej długości fali. Energia świetlna, napotykając na swojej drodze melaninę włosa, wnika w niego z całą siłą, uszkadzając lub niszcząc jego macierz.
Już po pierwszym zabiegu włos staje się słabszy i cieńszy, a w przypadku zniszczenia mieszka, nie ma możliwości odrośnięcia. Trzeba jednak pamiętać, że jedno spotkanie nie wystarczy, aby całkowicie pozbyć się niechcianego owłosienia. Laser usuwa tylko włoski znajdujące się w fazie anagenu, czyli aktywnego wzrostu. Dlatego też zaleca się wykonanie serii zabiegów, aby w rezultacie trwale pozbyć się niechcianych włosów. Na szczęście zawartość melaniny we włosie na tej części ciała jest dość wysoka (oprócz włosów siwych oraz siwiejących w odcieniu najjaśniejszego blondu), zatem światło lasera ma możliwość całkiem skutecznego rozgrzania mieszka włosowego.
Laserowa depilacja głowy – przeciwwskazania
Należy jednak pamiętać, że nie każdy może zostać zakwalifikowany do zabiegu depilacji laserowej głowy. Przeciwwskazaniami są m.in.
- świeża opalenizna, zmiany skórne lub stany chorobowe na skórze,
- osoby cierpiące na choroby skóry takie jak łupież, bielactwo, rybia łuska lub łuszczyca również nie powinny korzystać z zabiegów laserowego usuwania włosów z głowy,
- depilacja woskiem, depilatorem lub pęsetą (zaprzestać 1 miesiąc przed planowanym zabiegiem),
- leki światło-uczulające, antybiotyki,
- peeling (przestać używać na 1 tydzień przed planowanym zabiegiem),
- opryszczka w miejscach planowanej depilacji laserowej,
- choroby nowotworowe, padaczka.
Osoby o bardzo jasnych i delikatnych włosach do niedawna nie mogły poddać się depilacji laserowej, gdyż laser nie był w stanie efektywnie wychwycić takiego owłosienia, przez co sam zabieg charakteryzował się dosyć niską skutecznością.
W ostatnim czasie pojawiły się na rynku innowacyjne urządzenia, które zrewolucjonizowały świat depilacji laserowej. Przykładem takiego urządzenia umożliwiającego wykonywanie zabiegów na różnych fototypach skóry jest innowacyjny autorski laser stosowany w gabinetach Depilacja.pl. Sprzęt z taką samą precyzją usuwa owłosienie zarówno z bardzo jasnej, jak i ciemniejszej karnacji.
Jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?
I skórę, i włosy do zabiegu depilacji laserowej należy odpowiednio przygotować.
- Na miesiąc przed zabiegiem nie wolno się opalać, bo w opalonej skórze jest bardzo dużo melaniny, która przyciąga światło lasera. Skóra się nie spali, ale depilacja będzie mniej efektywna, bo melanina ze skóry pochłonie dawkę przeznaczoną dla melaniny z włosów.
- Nie należy również stosować samoopalaczy.
- Na około 3-4 tygodnie przed planowanym zabiegiem trzeba też odstawić leki fotouczulające oraz herbatki ziołowe z dziurawcem i nagietkiem.
- Skóra nie może być podrażniona ani przesuszona.
- Na tydzień przed zabiegiem nie można używać kremów do depilacji, nie wolno też stosować kremów ani maści z witaminą A, C, retinolem, izotretinoiną i kwasami owocowymi.
- Na kilka dni przed zabiegiem okolic, które będą depilowane, nie wolno smarować lekami ani stosować preparatów złuszczających.
- W dniu zabiegu skóra powinna być czysta, bez kremów, makijażu, perfum czy dezodorantów.
- Jeśli próba laserowa odbyła się kilka dni wcześniej, bezpośrednio przed zabiegiem należy zgolić włosy w miejscu depilacji (jeśli próby nie było, można ogolić włoski tuż przed zabiegiem, by osoba wykonująca zabieg mogła ocenić barwę włosów).
Depilacja włosów na głowie – skuteczne metody
Aby wykonać depilację włosów na głowie, możemy skorzystać z tradycyjnych, domowych sposobów lub wybrać nowoczesną depilację laserową głowy.
Do najbardziej tradycyjnych metod depilacji głowy należy zastosowanie jednorazowej maszynki do golenia. Usunięcie włosów tą metodą jest łatwe, szybkie i bezbolesne. Trwałość golenia w tym przypadku nie jest oczywiście oszałamiająca, aczkolwiek czas potrzebny do jej wykonania zazwyczaj jest o wiele, wiele krótszy, niż w przypadku golenia twarzy.
Depilacja woskiem, kremem do depilacji, wyrywanie włosków pęsetą, stosowanie depilatora mechanicznego – sposoby te, popularne w zastosowaniu dla innych partii ciała, raczej nie są przyjemnymi ani bezpiecznymi metodami pozbywania się niechcianych włosków z głowy. Zrywanie wosku czy też stosowanie agresywnych kosmetyków rozpuszczających włos, może w konsekwencji przynieść więcej szkód i bólu, niż pożytku.

Czy zabieg usuwania tatuażu jest refundowany przez NFZ?
Usuwanie tatuażu nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, że pacjent musi pokryć koszty zabiegu we własnym zakresie.
Usuwanie tatuażu to proces, który wymaga czasu i kosztów. Cena usuwania tatuażu zależy od wielu czynników, w tym od wielkości i rodzaju tatuażu, miejsca na ciele, gdzie się znajduje, oraz liczby zabiegów potrzebnych do jego usunięcia. W Polsce ceny usuwania tatuażu wynoszą około 200-700 zł za sesję. Koszty te mogą się jednak różnić w zależności od miasta i kliniki, w której odbywają się zabiegi. Przed podjęciem decyzji o usuwaniu tatuażu, warto skonsultować się z dermatologiem lub specjalistą od usuwania tatuażu, aby uzyskać porady dotyczące najlepszych metod usuwania oraz orientacyjnych kosztów zabiegu.
Przeczytaj również:
