Wrastające włoski - przyczyny, objawy i skuteczne sposoby leczenia
Kiedy włoski wrastają?
Wrastające włosy są konsekwencją przede wszystkim depilacji woskiem lub depilatorem elektrycznym. Ale bywa i tak, że nawet golenie maszynką jednorazową (na ogół stępioną, wyszczerbioną) powoduje wrastanie włosków, po prostu niektóre osoby mają taką skłonność. Najbardziej popularne miejsca, w których mogą pojawić się wrastające włosy to nogi, okolice bikini i pachy. Mężczyźni mogą zmagać się z wrastającymi włosami na szyi i pod brodą, niezależnie od tego, czy golą się żyletką, czy maszynka elektryczną.
Bywa, że wrastające włoski powodują bardzo zaawansowane stany zapalne i bolesne guzki. Wtedy trzeba niestety udać się do dermatologa i raczej zastanowić nad innym sposobem usuwania owłosienia.
Zwykle jednak wrośnięte włoski możemy okiełznać przy pomocy dermokosmetyków dostępnych w drogeriach i aptekach, zawierających kwas glikolowy, kwas salicylowy czy kwas mlekowy. Jeśli systematycznie depilujemy ciało, równie starannie powinnyśmy nakładać na nie te specyfiki. Zmiękczają one naskórek sprawiając, że włoskom łatwiej jest się przez niego przebić.
Innym sposobem na wrastające włosy są różnego rodzaju peelingi. Peelingi cukrowe, peelingi solne, z sody, kawy, czy zmielonych pestek moreli. Możesz kupić gotowy produkt lub sama zrobić peeling w domu, wykorzystując do tego miód, olej kokosowy lub oliwę z oliwek. Tak naprawdę to nie ma znaczenia, jaki zrobisz peeling, więc zrób taki, jaki najbardziej lubisz. Chodzi o to, by zetrzeć stwardniały naskórek, a tym samym ułatwić włoskom prosty wzrost. Jeśli masz tendencję do wrastających włosków możesz też po prostu szorować ciało szorstką gąbką, rękawicą lub szczoteczką do ciała. Da to ten sam efekt, co peeling, z tą różnicą, że szorowanie oczywiście nie odżywi skóry w żaden sposób, więc na koniec nie zapomnij nawilżyć ciała dobrej jakości balsamem lub np. olejem kokosowym. I uwaga! Nie szoruj zbyt mocno ani zbyt często (najwyżej raz na dwa tygodnie), bo możesz tylko pogorszyć sprawę. Naskórek będzie się bronił i rozrastał jeszcze intensywniej. By skórę zmiękczyć i przyspieszyć wydostawanie się włosów, można zastosować też zwykłą sól. Rozpuść łyżkę soli w szklance letniej wody i przy pomocy wacika kosmetycznego nacieraj skórę dwa razy dziennie.
Sposoby na wrastające włoski po depilacji – jak się ich pozbyć i jak im zapobiegać?
Zastanawiasz się, co na wrastające włoski przyniesie najlepszy efekt? Pamiętaj, że każdy jest inny i nie każda skóra będzie reagować w ten sam sposób. Warto połączyć kilka różnych metod zapobiegawczych. Poznaj nasze sprawdzone sposoby na rozprawienie się z popularnym problemem wrastających włosków.
Wrastające włosy na nogach – czy golisz się odpowiednio?
Marzysz o gładkiej, bezproblemowej skórze? Co na wrastające włoski na nogach sprawdzi się najlepiej? Choć wrastające włoski nie są problemem szczególnie poważnym – z pewnością są uciążliwe. Możesz znacznie ograniczyć wrastające włoski po goleniu, wykonując depilację w odpowiedni sposób.
Być może wydaje ci się to dość nieintuicyjne, jednak warto golić nogi wzdłuż kierunku wzrostu włosa. Prowadź maszynkę od kolana w stronę stopy. Osoby stosujące tę technikę dużo rzadziej skarżą się na wrastające włoski.
Pamiętaj też, aby zawsze dokładnie czyścić maszynki po goleniu oraz odkażać je przed kolejną depilacją. W ten sposób zmniejszysz ryzyko powstania zakażeń bakteryjnych. Jest to ważne w kwestii golenia każdej części ciała.
Wrastające włoski po depilacji będą częściej występować, jeżeli stosujesz tępą maszynkę. Na tym nigdy nie powinnaś oszczędzać. Koniecznie kupuj ostre żyletki i zawsze stosuj specjalne pianki do golenia. Depilacja to proces, w którym łatwo o podrażnienie skóry i mieszków włosowych. Dobrej jakości maszynka i kosmetyki zredukują ryzyko wrastających włosków i stanów zapalnych. Nie zaleca się też używania elektrycznego depilatora – jest to najczęstsza przyczyna wrastających włosów.
Co na wrastające włoski? Złuszczanie!
Jest to jeden z najłatwiejszych do wykonania, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na wrastające włoski. Powinnaś wykonywać peeling regularnie, choć nie za często. Optymalna częstotliwość to mniej więcej raz na tydzień. Istnieją różne rodzaje produktów dostosowanych do każdego typu skóry – koniecznie wybierz ten, który będzie najlepszy dla twoich potrzeb.
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?
Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.
Wrastające włoski można zniwelować, wykorzystując specjalistyczne środki lub sprawdzone domowe rozwiązania. Obecnie nierzadko do ich usunięcia stosuje się efektywne zabiegi laserowe. Wrastające włoski powodują podrażnienie skóry i wymagają specjalnej pielęgnacji. Dotyczą włosów na całym ciele, ale najczęściej problem pojawia się na twarzy, nogach, pachach i miejscach intymnych.
Żarty się skończyły… Trudniejsze przypadki wrastania włosków – co na nie poradzić?
Niestety, ale jeżeli chodzi o ciężkie problemy z wrastającymi włoskami to stosowanie jedynie peelingów może nie wystarczyć. Następnym krokiem jest zastosowanie preparatów zmiękczających, w których składzie znajduje się mocznik lub aspiryna gwarantująca działanie przeciwzapalne i łagodzące obrzęki. Większość z nich można stosować dopiero 3 dni od wykonanej depilacji, 2 razy dziennie (rano i wieczorem) przez maksymalnie 2 tygodnie.
W salonie znajdziemy szereg produktów zalecanych stricte w walce przeciwko wrastającym włosom. Wśród nich znajdziemy Depileve Folisan będący preparatem o płynnej konsystencji. W jego składzie znajduje się kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwzapalnie i złuszczająco tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia zapalenia mieszka włosowego. Aplikator roll-on jest nie tylko hitem estetycznym, gdyż fiolka preparatu przypomina błyszczyk, ale także umożliwia precyzyjną i wygodną aplikację specyfiku.

Czym są wrastające włoski?
Wrastające włoski pojawiają się, gdy po goleniu lub depilacji włos zamiast odrastać i przebić się ponad powierzchnię skóry, zagina się i zaczyna wrastać w skórę, w konsekwencji czego dochodzi do powstawania nieestetycznych i bolesnych krostek. Towarzyszy im silne uczucie swędzenia, ocieplenia i zaczerwienia skóry. Nierzadko dochodzi do obrzęku i rozwoju stanu zapalnego w miejscu wrastania włosa. Nazywa się on fachowo zapaleniem mieszków włosowych. Tendencję do wrastania wykazują zwłaszcza sztywne, kręcone i grube włoski. Problem ten pojawia się po depilacji chemicznej, elektronicznym depilatorem, a także po nieprawidłowo przeprowadzonym zabiegu woskowania. Depilacja woskiem, podczas której włosy usuwa się z cebulkami, znacznie osłabia strukturę włosa. Rzadziej wrastające włoski rozwijają się po goleniu maszynką.
Problem dotyczy najczęściej ciężarnych kobiet. Odpowiadają za to wahania hormonalne.
Okolice bikini, nogi, a zwłaszcza uda, pachy, broda i szyja to miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wrastania włosów.
