Depilacja woskiem a problem wrastających włosków - Jak uniknąć i zaradzić?
Jak poradzić sobie z zapaleniem mieszków włosowych?
Zapalenie mieszków włosowych natomiast wyleczysz aspiryną – w tym celu w łyżce wody rozpuść dwie tabletki i rozmieszaj z łyżką miodu. Otrzymaną papkę nałóż na podrażnioną skórę i pozostaw na 10 minut, a następnie spłucz. Lubisz czarną herbatę? Gdy w szklance zostanie ci torebka, natrzyj nią podrażnioną skórę. Zawarty w herbacie kwas taninowy zmniejsza zaczerwienie i stan zapalny, działa przeciwbakteryjnie. Podobnie aloes. Warto hodować w doniczce tę roślinę, bo np. w takim momencie jest niezastąpiona. Oderwij kawałek liścia i nacieraj sokiem zaczerwienione mieszki dwa razy dziennie.
Opisane powyżej metody, jak peeling i szorowanie, można oczywiście również potraktować jako profilaktykę. Bo najważniejsze w tej kwestii jest prawidłowe przygotowanie skóry, a następnie właściwe wykonywanie depilacji. Często włoski wrastają, bo gdzieś został popełniony błąd. Jeśli np. nie jesteś pewna, jak właściwie nakładać wosk lub przyklejać plastry w domu, lepiej skorzystaj z usług kosmetyczki.
Rozwiązaniem dla pań zmagających się z mocno wrastającymi włoskami, a następnie naprawdę dużymi podrażnieniami może okazać się depilacja laserowa. Ten zabieg nie tylko usuwa włosy, ale i leczy skórę. A co ważne, gdy zdecydujemy się na depilację laserową, a już mamy wrośnięte włoski, wcale nie musimy czekać, aż wydostaną się na zewnątrz, ani im w tym w żaden sposób pomagać. Ten zabieg zlikwiduje nawet wrośnięte włoski, ponieważ promieniowanie wydzielane przez laser pochłaniane jest przez melaninę (barwnik) mieszków włosowych i skóry. Cebulka włosa zostaje zniszczona i już się nie odnawia. Pamiętajmy jednak, że dla trwałego efektu należy wykonać pełną serię zabiegów, których liczba uzależniona jest od koloru, rodzaju, ilości i struktury włosków.
Wrastające włosy – skąd bierze się ten problem?
Kiedy golisz włosy, one natychmiast zaczynają odrastać. Kiedy nie mogą przedostać się przez warstwę skóry, zaczynają zawijać się do wewnątrz. Może być to spowodowane kilkoma różnymi przyczynami:
- wrastające włoski pojawiają się, gdy są one zbyt słabe, żeby przedostać się przez naskórek,
- wrastające włosy po goleniu mogą często występować, gdy sama skóra jest zbyt gruba – przyczyną może być zbyt rzadkie złuszczanie martwego naskórka lub za szybkie narastanie naskórka,
- czasem proces wzrostu włosa zostaje zakłócony – nie rośnie on do góry, tylko w dół, w stronę przeciwną do ujścia mieszka włosowego,
- włoski mogą też rosnąć w odpowiednią stronę, lecz pod niewłaściwym kątem.
Żarty się skończyły… Trudniejsze przypadki wrastania włosków – co na nie poradzić?
Niestety, ale jeżeli chodzi o ciężkie problemy z wrastającymi włoskami to stosowanie jedynie peelingów może nie wystarczyć. Następnym krokiem jest zastosowanie preparatów zmiękczających, w których składzie znajduje się mocznik lub aspiryna gwarantująca działanie przeciwzapalne i łagodzące obrzęki. Większość z nich można stosować dopiero 3 dni od wykonanej depilacji, 2 razy dziennie (rano i wieczorem) przez maksymalnie 2 tygodnie.
W salonie znajdziemy szereg produktów zalecanych stricte w walce przeciwko wrastającym włosom. Wśród nich znajdziemy Depileve Folisan będący preparatem o płynnej konsystencji. W jego składzie znajduje się kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwzapalnie i złuszczająco tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia zapalenia mieszka włosowego. Aplikator roll-on jest nie tylko hitem estetycznym, gdyż fiolka preparatu przypomina błyszczyk, ale także umożliwia precyzyjną i wygodną aplikację specyfiku.