Depilacja woskiem a problem wrastających włosków - Jak uniknąć i zaradzić?
Skuteczny sposób na wrastające włoski – peeling skóry między zabiegami depilacji woskiem.
Depilacja woskiem to niezawodny i bezpieczny sposób na pozbywanie się niechcianego owłosienia ciała, jednak przy regularnym stosowaniu tego zabiegu może pojawić się problem wrastających włosów.
Wrastające włoski mogą być prawdziwym utrapieniem, powodując dyskomfort i często tworząc bolesne grudki na skórze. Do rozwiązania tego problemu kluczem jest regularne stosowanie peelingu, specjalnych preparatów z kwasem salicylowym oraz akcesoriów do złuszczania naskórka.
Eksfoliacja jest to proces usuwania martwych komórek naskórka, który ułatwia wydostanie się nowych włosków na powierzchnię skóry. Zaliczamy do tego peeling np. cukrowy, solny, chemiczny, enzymatyczny, szczotkowanie ciała i używanie szorstkiej rękawicy.
Kiedy włoski wrastają?
Wrastające włosy są konsekwencją przede wszystkim depilacji woskiem lub depilatorem elektrycznym. Ale bywa i tak, że nawet golenie maszynką jednorazową (na ogół stępioną, wyszczerbioną) powoduje wrastanie włosków, po prostu niektóre osoby mają taką skłonność. Najbardziej popularne miejsca, w których mogą pojawić się wrastające włosy to nogi, okolice bikini i pachy. Mężczyźni mogą zmagać się z wrastającymi włosami na szyi i pod brodą, niezależnie od tego, czy golą się żyletką, czy maszynka elektryczną.
Bywa, że wrastające włoski powodują bardzo zaawansowane stany zapalne i bolesne guzki. Wtedy trzeba niestety udać się do dermatologa i raczej zastanowić nad innym sposobem usuwania owłosienia.
Zwykle jednak wrośnięte włoski możemy okiełznać przy pomocy dermokosmetyków dostępnych w drogeriach i aptekach, zawierających kwas glikolowy, kwas salicylowy czy kwas mlekowy. Jeśli systematycznie depilujemy ciało, równie starannie powinnyśmy nakładać na nie te specyfiki. Zmiękczają one naskórek sprawiając, że włoskom łatwiej jest się przez niego przebić.
Innym sposobem na wrastające włosy są różnego rodzaju peelingi. Peelingi cukrowe, peelingi solne, z sody, kawy, czy zmielonych pestek moreli. Możesz kupić gotowy produkt lub sama zrobić peeling w domu, wykorzystując do tego miód, olej kokosowy lub oliwę z oliwek. Tak naprawdę to nie ma znaczenia, jaki zrobisz peeling, więc zrób taki, jaki najbardziej lubisz. Chodzi o to, by zetrzeć stwardniały naskórek, a tym samym ułatwić włoskom prosty wzrost. Jeśli masz tendencję do wrastających włosków możesz też po prostu szorować ciało szorstką gąbką, rękawicą lub szczoteczką do ciała. Da to ten sam efekt, co peeling, z tą różnicą, że szorowanie oczywiście nie odżywi skóry w żaden sposób, więc na koniec nie zapomnij nawilżyć ciała dobrej jakości balsamem lub np. olejem kokosowym. I uwaga! Nie szoruj zbyt mocno ani zbyt często (najwyżej raz na dwa tygodnie), bo możesz tylko pogorszyć sprawę. Naskórek będzie się bronił i rozrastał jeszcze intensywniej. By skórę zmiękczyć i przyspieszyć wydostawanie się włosów, można zastosować też zwykłą sól. Rozpuść łyżkę soli w szklance letniej wody i przy pomocy wacika kosmetycznego nacieraj skórę dwa razy dziennie.
Krem na wrastające włoski nie pomaga? Wypróbuj trwałą depilację
Czasem nawet intensywna pielęgnacja nie przynosi pożądanych efektów. Jeśli wrastające włoski pojawiają się u ciebie często i sprawiają ci duży dyskomfort, udaj się do dermatologa lub kosmetyczki. Specjalista przeprowadzi z tobą konsultację i wybierze najbardziej skuteczny sposób dalszego postępowania.
W wielu przypadkach najlepsza może okazać się trwała depilacja. Gdy usuniesz włosy na zawsze, wrastające włoski na nogach już nigdy nie będą cię drażnić. Zastanawiasz się, jak wygląda tego typu zabieg?
Najlepszy sposób na wrastające włoski
Depilacja laserowa, czyli epilacja, sprawia że twoje włosy nie będą już nigdy odrastać. Jest to jedyny tak skuteczny i trwały sposób na wrastające włoski. Podczas zabiegu naświetlania wiązka lasera przenika w głąb warstw twojej skóry, do cebulki włosa. Tam reaguje z melaniną zawartą wewnątrz włosów i wypala go wraz z korzeniami. Procedura jest całkowicie bezpieczna – laser nie wpływa w żaden sposób na twoją skórę ani narządy wewnętrzne. Co więcej, nowoczesna technologia chłodząca sprawia, że wcale nie jest on bolesny ani nieprzyjemny.
Jeśli chcesz trwale pozbyć się owłosienia i wrastających włosków, będziesz musiała wykonać kilka takich zabiegów – z odstępami co około 6 tygodni. Skuteczność depilacji laserowej uzależniona jest od barwy twojej skóry i odcienia włosów. Ciemne włosy i jasna cera to najbardziej korzystna konfiguracja. Już nawet 1–2 zabiegi widocznie zredukują twoje owłosienie. Mniejsza liczba odrastających włosów oznacza też znacznie rzadziej wrastające włoski.
Wrastające włoski po depilacji mogą pojawiać się po goleniu na różne sposoby – maszynką, depilatorem elektrycznym lub woskiem. Jedyną metodą, która trwale uwolni cię od tego problemu, jest laserowe usuwanie włosów. Wrastające włoski możesz łagodzić i redukować domowymi sposobami. Najważniejsza jest odpowiednia higiena i częste nawilżanie skóry. Dbaj o to, aby nie doprowadzić do żadnych zakażeń ani rozwoju stanu zapalnego. Jeśli masz jakiekolwiek obawy co do stanu twojej skóry, skontaktuj się z dermatologiem.
Depilacja woskiem – wady i zalety
Depilacja woskiem należy do jednych ze sposobów pozbycia się niechcianego owłosienia. Jest to zabieg, który można wykonać zarówno w warunkach domowych, jak i w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych. Jakie są wady i zalety tego sposobu depilacji oraz na czym polega ta metoda?
Depilacja woskiem należy do jednych z najpopularniejszych mechanicznych sposobów pozbywania się niechcianego owłosienia. Metoda ta jest dość szybka, skuteczna, a także można ją stosować na różnych częściach ciała [1].
Depilacja ta polega na nakładaniu na skórę półpłynnego wosku , ogrzanego do odpowiedniej temperatury. Następnie przy pomocy paska fizelinowego odrywa się go szybkim, zdecydowanym ruchem w przeciwną stronę do wzrostu owłosienia. Skuteczność depilacji zależy od długości włosków – powinny one mierzyć około 0,5 cm [4].

Jaki rodzaj peelingu wybrać?
Na rynku istnieje wiele rodzajów peelingów, takich jak mechaniczny, chemiczny i enzymatyczny.
Peeling mechaniczny wykorzystuje drobne ziarna (np. cukier czy sól) do złuszczania martwych komórek skóry.
Peeling chemiczny używa kwasów (np. salicylowego, glikolowego).
Peeling enzymatyczny opiera się na enzymach pozyskiwanych z roślin – do najpopularniejszych należy papaja, z które pozyskuje się enzym o nazwie papaina, oraz ananas będący źródłem bromeliny.
Szczotkowanie ciała również należy do metod eksfoliacji. Na rynku dostępne są m.in szczotki do masażu na sucho i na mokro – możesz dobrać odpowiednią szczotkę dla Swoich potrzeb.
Wybierz peeling, który jest odpowiedni dla Twojego rodzaju skóry. Jeśli masz skórę wrażliwą, unikaj agresywnych peelingów mechanicznych, które mogą podrażnić skórę. Zamiast tego wybierz delikatniejszy peeling enzymatyczny lub chemiczny, który łagodnie zdejmie martwy naskórek z Twojego ciała.
Jeżeli chodzi o peeling chemiczny, w WAXROOM® rekomendujemy dla Was InGrown X – it Solution od firmy Lycon. Ten spray należy stosować codziennie po depilacji woskiem. W swoim składzie zawiera 2% stężenie kwasu salicylowego. Mimo niskiej zawartości kwasu, przy codziennym stosowaniu uzyskujemy pożądany efekt bez skutków ubocznych.
Kupując produkty eksfoliujące do codziennego stosowania z kwasem salicylowym innych marek, zwracaj uwagę na stężenie kwasu – kupuj tylko te z niskim stężeniem, które nie zniszczą Twojej skóry.
W WAXROOM® możecie rownież zakupić Naszą autorską szczotkę z włókien agawy do szczotkowania na sucho. Wystarczą sesje co 2-3 dni, aby po kilku tygodniach zauważyć efekty szczotkowania. Dzięki temu, nie tylko pozbędziesz się wrośniętych włosków ale również poprawisz ujędrnienie skóry, zredukujesz cellulit i poprawisz jej ogólny wygląd.
Przeczytaj również: Dlaczego WAXROOM® to najlepszy wybór dla Twojej depilacji?Peelingowanie skóry między zabiegami depilacji woskiem to kluczowy element pielęgnacji skóry, który może uczynić Twoją skórę gładką, promienną i wolną od problemów związanych z wrastaniem włosków. Dlatego też nie zapominaj o nim w swojej rutynie pielęgnacyjnej i ciesz się piękną skórą każdego dnia!
