Wypryski w okolicy nosa - Przyczyny, leczenie i skuteczne porady pielęgnacyjne
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Jak je usunąć?
Czasami mały pryszcz w nosie znika sam. Jeśli obszar jest łatwo dostępny (innymi słowy, tuż przy krawędzi nozdrza), zastosuj a ciepły kompres może być ulgą.
Musimy jednak oprzeć się pokusie poparzenia ziarna lub jego nakłucia. Wyskakujące pryszcze mogą powodować więcej stanów zapalnych i prowadzić do dodatkowych wyprysków. Ponadto może powodować rozprzestrzenianie się infekcji wewnątrz pryszcza na obszary takie jak mózg. Jeśli guzek lub pryszcz nie ustępuje lub nasila się ból lub tkliwość, powinniśmy udać się do lekarza. Doświadczanie objawów, takich jak gorączka lub obrzęk, jest również powodem do wizyty u lekarza. W takim przypadku możesz potrzebować maści z antybiotykiem takie jak bacytracyna lub mupirocyna, aby usunąć infekcję.
porysować lub spróbować pop ziarno może sprawić, że pory będą bardziej podatne na infekcje bakteryjne. Umożliwienie wyleczenia pryszcza bez przerywania go zapobiegnie rozwojowi poważniejszego stanu. Jeśli będziemy odczuwać duży dyskomfort, zwrócimy się do lekarza. Bezpiecznie nakłuwają pryszcz, aby złagodzić ból.
Istnieją również domowe sposoby, takie jak:
dostępne bez recepty leki przeciwbólowe
Przyjmowanie dostępnego bez recepty środka przeciwbólowego może pomóc złagodzić ból związany z pryszczem w nosie. Przykłady obejmują ibuprofen, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) i acetaminofen.
Gorące kompresy
Stosowanie ciepłych, wilgotnych okładów na nos może pomóc zmniejszyć ból i dyskomfort związany z pryszczem. Spróbujemy stosować kompresy trzy razy dziennie przez 15 do 20 minut.
Olejki eteryczne
Olejki eteryczne mogą również przynieść ulgę po nałożeniu na wnętrze nozdrzy. Przed użyciem olejków eterycznych upewnimy się, że nie jesteśmy na nie uczuleni. Olejki eteryczne musimy rozcieńczyć olejem nośnikowym. Będziemy unikać stosowania czystych olejków. Kilka olejków eterycznych może powodować poważne problemy, gdy są używane z pełną mocą.
Wypryski na dekolcie
Trądzik, który możemy zaobserwować na dekolcie to bardzo często efekt zapchanych gruczołów potowych. Jego pojawianie się bardzo często możemy zaobserwować po intensywnym treningu. Zapchane gruczoły potowe tworzą bolesne, czerwone guzki, bardzo często wypełnione ropą.
Chociaż wypryski na twarzy i ciele mogą spędzać nam sen z powiek, wpływać negatywnie na nasze samopoczucie oraz to, w jaki sposób funkcjonujemy w społeczeństwie, trądzik nie jest sytuacją bez wyjścia. W sieci istnieje niezliczona ilość „cudownych” sposobów na pokonanie trądziku, jednak to, o czym przede wszystkim należy pamiętać to cierpliwość i konsekwencja. Rozpoczynając naszą walkę z trądzikiem powinniśmy być świadomi tego, że wypryski nie znikną z naszej twarzy po upływie jednej nocy. Trądzik to choroba, dlatego też przede wszystkim powinniśmy udać się do lekarza dermatologa lub endokrynologa, który po dogłębnym wywiadzie i badaniu określi stan naszej skóry i dobierze odpowiednie leczenie.
Jak leczyć wypryski na skórze?
Oczywiście zaleca się kontakt z lekarzem dermatologiem. Samodzielna próba leczenia chorób skórnych ma marne szanse powodzenia, a czasem może nawet pogorszyć stan skóry.
W przypadku kontaktowego zapalenia skóry pacjent otrzyma leki antyhistaminowe, zatrzymujące reakcje alergiczne. Zdarza się, że zapalenie zajmuje więcej niż 1/3 powierzchni skóry. Wówczas lekarz może zdecydować się na podanie kortykosterydów, choć stosowanie sterydów wiąże się ze skutkami ubocznymi.
Dodatkowo, w przypadku kontaktowego zapalenia skóry stosujemy punktowo różne żele i maści, które przynoszą ulgę swędzącej i wysuszonej skórze.
Leczenie w przypadku AZS – stosuje się maści i kremy natłuszczające oraz leki przeciwzapalne, takie jak akrolimus czy pimekrolimus. Aby zmniejszyć uczucie świądu, przepisuje się preparaty ze steroidami oraz preparaty antyhistaminowe. Chorzy na atopowe zapalenie skóry powinni pamiętać o regularnym natłuszczaniu i nawilżaniu skóry.
Leczenie trądziku zależy od jego rodzaju i również powinno zostać skonsultowane z dermatologiem. Chorym przepisuje się najczęściej odpowiednie leki, a także ustawia się indywidualną pielęgnacją skóry.
Leczenie wszelkich wykwitów skórnych i innych problemów związanych ze skórą zawsze powinno odbywać się w konsultacji z lekarzem.