Ziaja krem nawilżający - Sekret pięknej i zdrowej skóry

Składniki kremu potencjalnie komedogenne – dla jakiej cery są korzystne?

Komedogenność, w terminologii substancji kosmetycznych, oznacza te związki aktywne lub pomocnicze, z którymi wiąże się wyższe prawdopodobieństwo zalegania w porach skóry. Substancje komedogenne blokują ujścia gruczołów łojowych, przez co w skórze może (ale nie musi!) gromadzić się łój wraz z zanieczyszczeniami. U osób ze skórą tłustą i trądzikową, zwiększa to ryzyko tworzenia się zaskórników, wyprysków czy stanów zapalnych.

Jednak w przypadku cery suchej, zwłaszcza atopowej, związki komedogenne zwykle są niezbędne. Skóra bardzo wysuszona, poza nawilżeniem powinna być odpowiednio natłuszczona. Krem pozostawiający na niej barierę ochronną hamuje przeznaskórkową utratę wody i dodatkowo zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych.

Do najczęściej stosowanych w kosmetykach substancji komedogennych zalicza się m.in.:

  • oleje, np. z awokado, arganowy, migdałowy, kokosowy,
  • masło kakaowe, masło shea,
  • kwasy tłuszczowe i ich pochodne,
  • silikony,
  • lanolina, wazelina, parafina.

Podsumowując, substancje, które potencjalnie zapychają pory, teoretycznie powinny być tymi, których unikają posiadacze cery tłustej i trądzikowej, ale zwykle okazują się pomocnicze przy skórze suchej czy atopowej. Niemniej jednak, ważna jest także użyta ilość i indywidualna reakcja skóry po zastosowaniu kremu. Z tego względu, krem niekomedogenny może okazać się pomocny także u osób z suchą cerą, natomiast krem komedogenny może wspierać kondycję cery tłustej i mieszanej.

Recenzje 8

  • Od najwyższej oceny
  • Od najniższej oceny
  • Sortowanie domyślne
  • Od najstarszych

Dodanych produktów: 15

Napisanych recenzji: 184

5 / 5

4 grudnia 2023, o 20:09

Używa produktu od: miesiąc

Wykorzystała: w trakcie pierwszego opakowania

Kupiony w: Inna drogeria

Bardzo dobrze nawilża skórę

Krem kojący nawilżający kupiłam z polecenia konsultantki w salonie Ziaja. Krem kupiłam z myślą o ochronie suchej skóry w okresie zimowym kiedy skóra potrzebuje odżywienia i regeneracji. Krem jest jednym z wielu produktów z serii kuracja dermatologiczna pielęgnacja skóry z AZS.
Krem ma lekką konsystencję, jednak na skórze pozostawia długotrwałe odczucie głębokiego nawilżenia. Skóra przy codziennym stosowaniu staje się miękka i odżywiona. Świetnie sprawdza się zarówno jako krem na dzień jak i na noc. Co istotne nadaje się jako krem pod makijaż. Krem jest bardzo wydajny.
Tubka jest wygodna w użytkowaniu.
Cena kremu jest przystępna.

ZALETY: 1. Idealny dla suchej skóry
2. Nawilża i odżywia skórę
3. Można stosować na dzień/noc
4. Idealny krem pod makijaż
5. Wydajny

Dodanych produktów: 9

Napisanych recenzji: 101

4 / 5

11 czerwca 2023, o 11:06

Używa produktu od: miesiąc

Wykorzystała: w trakcie pierwszego opakowania

Kupiony w: Inna drogeria

Dobry krem dla wrażliwej cery lecz raczej na noc

Jestem zadowolona z działania kremu nawilżającego Ziaja kuracja AZS lecz używam go aktualnie głównie na noc, ponieważ długo wchłania się na mojej skórze i sprawia, że cera się świeci. Lubię delikatne glow ale jeżeli użyję go pod makijaż to cera wyglada na przetłuszczoną. Poza tym jednym minusem jestem bardzo zadowolona z właściwości nawilżających kremu. Skóra po jego użyciu jest odpowiednio odżywiona i nawilżona, miękka i przyjemna w dotyku. Krem nie powoduje żadnych zaczerwienień ani podrażnień. Nie blokuje porów, nie zauważyłam też żadnych nowych niedoskonałości podczas jego stosowania, a wręcz przeciwnie, widzę poprawę stanu cery. Nawilżenie jest długotrwałe a uczucie napięcia skóry po umyciu znika natychmiast po zastosowaniu kremu. Uważam że to świetna propozycja jako krem na noc dla osób z wrażliwą cerą.

Do jakiej cery nadaje się krem niekomedogenny?

Szczególną skłonność do zapychania porów skóry mają osoby z cerą tłustą, trądzikową i mieszaną. Te typy cer charakteryzują się nadprodukcją sebum, co w połączeniu z substancjami komedogennymi (potencjalnie zapychającymi) prowadzi do gromadzenia się łoju w porach. Z kolei w nim zatrzymywane są drobnoustroje i zanieczyszczenia odpowiedzialne za powstawanie niedoskonałości, takich jak krosty oraz wągry.

Niekomedogenny krem do twarzy polecany jest więc do codziennej pielęgnacji cery tłustej i mieszanej. Warto pamiętać, że taka skóra nie potrzebuje natłuszczenia, jednak należy dbać o jej intensywne nawilżenie oraz oczyszczenie.

W przypadku cery trądzikowej, poza nadmiernym przetłuszczaniem skóry, pojawiają się także krosty i zaskórniki. Dobrze dobrany krem niekomedogenny nie będzie przyczyniał się do powstawania nowych wykwitów, a jeśli zawarte są w nim składniki przeciwbakteryjne, może też redukować już powstałe niedoskonałości. Ponadto, cera trądzikowa potrzebuje starannego oczyszczenia i tonizacji.

Największą grupę stanowią formuły nawilżające, wzbogacone o fantastyczne składniki, takie jak oleje arganowy i z awokado, kwas hialuronowy, ekstrakt z ogórka, sok z liści aloesu i, oczywiście, oliwa z oliwek.

Czytaj dalej...

Tymczasem emitowane przez urządzenia elektroniczne światło niebieskie ma negatywny wpływ na skórę przyczynia się do powstawania wolnych rodników odpowiedzialnych za procesy starzenia się skóry, powoduje wewnątrzkomórkowy stres antyoksydacyjny, uszkadza włókna kolagenowe i nasila wydzielanie melaniny.

Czytaj dalej...

Jeśli decydujemy się na zabiegi z użyciem retinolu lub stosowanie profesjonalnych kosmetyków, planujmy je na jesień, ponieważ wykazują działanie drażniące, co w konsekwencji może prowadzić do uwrażliwienia skóry na działanie promieni UV - mówi Anna Adamowicz.

Czytaj dalej...

Wchłania się ale wiadomo że nie w 100 dlatego nie będzie dobry dla osób które potrzebują kosmetyku który w momencie się wchłonie i nie pozostawi nic na skórze, dlatego np na dzień w lato by się kompletnie nie sprawdził.

Czytaj dalej...