Odkryłam skuteczny sposób na wypadanie włosów, część III

Umów wizytę u dermatologa

Problem wypadania włosów warto w pierwszej kolejności skonsultować z lekarzem rodzinnym. Razem z pacjentem przeanalizuje jego stan zdrowia i przebyte choroby, obecnie stosowaną dietę i przyjmowane leki. Zleci również podstawowe badania diagnostyczne, aby móc ocenić, co może być przyczyną utraty włosów. Przyczyn jest naprawdę wiele, dlatego warto rozpocząć wstępną diagnostykę, by lekarz mógł nas skierować do odpowiedniego specjalisty.

Jeżeli problem wynika z zaburzeń układu hormonalnego, należy zgłosić się do endokrynologa. Gdy lekarz stwierdzi, że przyczyną może być choroba skóry, wówczas skieruje nas do dermatologa. Może on wykonać dodatkowe badania, takie jak: trichogram, trichoskopia, czy pobrać wycinek ze skóry głowy.

Do lekarza specjalisty możemy się zapisać ze pośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki.pl. Pacjenci mają do wyboru tysiące specjalistów z całej Polski, którzy oferują wizyty na NFZ i prywatne.

Czy wpadanie włosów powinno niepokoić?

To, jak wyglądają nasze włosy uzależnione jest od wielu czynników, takich jak odziedziczone geny, stan naszego zdrowia, styl życia oraz tego, w jaki sposób dbamy o swoją fryzurę. Warto mieć świadomość, że wypadanie włosów to zupełnie naturalne zjawisko. Zwykle w ciągu każdego dnia tracimy od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu włosów. To niewiele, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że na naszej głowie znajduje się ich od 100 do nawet 150 tysięcy. Gdy jednak tracimy więcej niż sto włosów dziennie, a na szczotce pojawia się ich coraz więcej, powinniśmy poszukać przyczyny tej sytuacji.

Włosy mogą wypadać z różnych powodów. Bardzo często przyczyną jest ich zła pielęgnacja. Mogą im szkodzić niektóre kosmetyki, szczególnie te zawierające silne detergenty lub silikony, które mocno obciążają włosy. Nie bez winy jest także stylizowanie włosów, częste farbowanie, traktowanie ich prostownicą, upinanie ich w fryzury, które mocno napinają włosy, jak kok, czy koński ogon.

Na kondycję włosów wpływają również warunki pogodowe. Latem narażone są na mocne słońce i promieniowanie UV, często również na kąpiele w morzu czy basenie z chlorowaną wodą. Zimą smagane są przez zimy wiatr, deszcz i śnieg. Chowanie ich pod czapką chroni je wprawdzie przed wiatrem, jednak często się przez to elektryzują i szybciej przetłuszczają.

Są jednak czynniki, na które nie mamy wpływu, a które mają znaczący wpływ na kondycję włosów. Ich wypadanie może być wywołane:

  • czynnikami psychogennymi, jak silny stres, nerwica,
  • przebyciem choroby zakaźnej,
  • niedożywieniem i związanym z nim niedoborami białka i aminokwasów,
  • niedoborami niektórych minerałów np. żelaza, cynku,
  • niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy,
  • niektórymi lekami np. immunosupresyjnymi, przeciwtarczycowymi, przeciwzakrzepowymi,
  • niektóre choroby skóry np. grzybica, łupież, łuszczyca,
  • zatruciem np. rtęcią lub arsenem.

Domowa pielęgnacja na wypadające włosy

Od czego zacząć? Od tego, co robimy dla włosów na co dzień, czyli od właściwej pielęgnacji. Do mycia włosów należy dobrać szampon o delikatnym składzie ukierunkowany na wzmocnienie włosów (patrz: akapit poniżej). Wybierać należy spośród takich bez siarczanów (SLES i SLS), gdyż mogą nadmiernie wysuszać skórę i włosy. Jeśli włosy są cienkie i delikatne, lepszym wyborem niż zwykła odżywka do spłukiwania, może okazać się odżywka w spreju.

Jeśli włosy mają sezonowe osłabienie lub wynika ono z przebytych infekcji, warto zaserwować im łagodną pielęgnację opartą o naturalne składniki. Polka Ocet Morelowy Wzmocnienie i Odżywienie jest szamponem, który łagodnie, ale dokładnie oczyszcza włosy i skórę głowy i wzmacnia je. Stopniowo nabierają większej objętości. Spłukując z włosów szampon, należy ustawić wodę na letnią, aby zbyt mocno nie przegrzewać mieszków włosowych.

Po umyciu warto zastosować odżywkę lub maskę do włosów. Opcjonalnie produkt, który łączy cechy tych dwóch kosmetyków np. Tołpa Green Wzmocnienie - odżywka-maska do włosów. Zawiera ekstrakt z granatu, który chroni przed promieniowaniem UV. I wzmacniający włosy rokitnik. Przywraca włosom blask, miękkość i je odbudowuje od samej nasady. Jeśli natomiast włosy są nie tylko osłabione, ale także matowe, przyda im się zastrzyk odżywienia z maski Biovax Botanic Wzmocnienie i Blask. Zawiera ocet jabłkowy, ekstrakt z rozmarynu i tataraku. Nawilża, zmiękcza, wygładza i wzmacnia włosy. Warto także stymulować skórę głowy stosując wcierki. Doskonała jest NaturalME Wcierka do Skóry Głowy i Włosów. Zawiera hydrolat rozmarynowy, ekstrakt z palmy sabałowej, wodę kokosową i d-pantenol. Wzmacnia i stymuluje wzrost włosów. Kondycjonująco i naprawczo na osłabione włosy zadziała lotion Seboradin Przeciw Wypadaniu Włosów. Zawiera lucernę bogatą w fitoestrogeny, która wpływa na odbudowę keratyny. A także wyciąg z drzewa oliwnego, który przedłuża zdolność produkcji nowych włosów, aminokwasyowy kompleks witaminy H, który wzmacnia zakotwiczenia włosów w cebulce.

Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem , należy zmieszać oba składniki ilość zależy od własnych preferencji do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę.

Czytaj dalej...

Zostawia na skórze tłusty film, ale mnie to nie przeszkadza, nakładam go na noc grubszą warstwę i idę spać Rano skóra jest widocznie nawilżona, a po pewnym czasie zauważyłam, że moje zmarszczki wokół oczu jakby stały się płytsze.

Czytaj dalej...

Obecny jest też wyciąg z kultury bakterii Vitreoscilla, który działa łagodząco i kojąco, przeciwstarzeniowa ramnoza, dotleniająca i antyoksydacyjna kofeina oraz wygładzająca i poprawiająca kontur twarzy adenozyna.

Czytaj dalej...

Obecne w składzie proteiny ze słodkich migdałów, escyna, rutyna, witaminy C i E sprawiają, że zmniejszają się zaczerwienienia, pajączki są mniej widoczne, skóra ma wyrównany koloryt, jest nawilżona i ujędrniona.

Czytaj dalej...