Aloesowy krem do twarzy - Sekret pięknej i zdrowej skóry
Jak zrobić aloes na twarz?
Warto używać sprawdzonych produktów, a można zdać się na siebie i naturę w stu procentach przygotowując domowej produkcji kosmetyki. Satysfakcja z własnego wyrobu jest gwarantowana.
Podstawowy warunek to posiadanie doniczkowej rośliny aloesu w domu. Rodzaje, które mają zastosowanie lecznicze to:
- aloes zwyczajny,
- aloes drzewiasty,
- aloes uzbrojony.
Dwa pierwsze są najpopularniejsze i najczęściej uprawiane w Polsce. Nie należy się martwić, uprawa takich roślin jest bardzo prosta. Do wydobycia tego co najlepsze w aloesie drzewiastym wystarczy odciąć liść i wyciskać z niego sok jak z tubki od pasty do zębów. Natomiast w przypadku aloesu zwyczajnego po odcięciu liścia trzeba również odciąć brzegi i przeciąć liść wzdłuż. Następnie najlepiej łyżką zeskrobać żelowy miąższ do naczynia. W przypadku tej odmiany, jeżeli chcemy uzyskać formę soku należy zmiksować żel w blenderze.
Najlepiej nie przechowywać wydobytego aloesu dłużej niż 3-4 dni, ponieważ po tym czasie jego barwa zaczyna się zmieniać, a on sam traci swoje właściwości.
Jak wykonać tonik oraz peeling z aloesu?
Z żelu aloesowego możemy w szybki i łatwy sposób wykonać domowy tonik oraz peeling.
Tonik aloesowo-cytrynowy
Tonik ma za zadanie nawilżyć oraz rozjaśnić naszą skórę. Stosujemy go dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Domowy tonik przechowujemy w lodówce maksymalnie przez tydzień.
Tonik z aloesem i rumiankiem
Tonik wykonany z aloesu i rumianku wykaże na naszej skórze działanie nawilżające, łagodzące oraz przeciwzapalne.
Peeling z aloesu i truskawek
Peeling oczyszcza głębokie warstwy skóry, poprawia ukrwienie, ściera martwy naskórek, wyrównuje koloryt cery oraz odżywia.
- 4 łyżeczki żelu aloesowego,
- 4 duże truskawki,
- 2 płaskie łyżeczki miodu.
Truskawki rozgniatamy, a następnie dodajemy do nich aloesowy żel oraz miód. Składniki mieszamy ze sobą, a mieszankę nakładamy na twarz kolistymi ruchami. Peeling pozostawiamy skórze na około 10 minut. Na końcu zmywamy letnią wodą.
Aloesowy peeling cukrowy
Peeling cukrowy z aloesem i cytryną ma właściwości rozjaśniające przebarwienia, a także łagodzące i zmniejszające widoczność porów. Aloes na twarz w takim wydaniu sprawi, że skóra będzie rozświetlona i nawilżona.
- 2 stołowe łyżki żelu z aloesu,
- cukier trzcinowy,
- kilka kropli wyciśniętego soku z cytryny.
Do niewielkiej ilości cukru trzcinowego dodajemy żel aloesowy oraz sok z cytryny. Mieszankę nakładamy na twarz kolistymi ruchami, a następnie zmywamy ciepłą wodą.
Jak zrobić domowe maseczki z aloesu? 5 przepisów
Aloesowe maseczki na twarz możemy wykonać samodzielnie. Jakich użyć składników prócz żelu aloesowego? Możemy wykorzystać kurkumę, miód, oliwę z oliwek lub sodę oczyszczoną.
Żel aloesowy możemy również stosować samodzielnie. Wystarczy, że nałożymy go tak jak maseczkę i pozostawimy na twarzy na 15 minut. Po upływie tego czasu zmywamy go letnią wodą.
Maseczka z aloesu i kurkumy do cery tłustej
Maseczka z aloesu i kurkumy dedykowana jest skórze tłustej oraz ze skłonnościami do występowania zmian trądzikowych. Aloes neutralizuje wydzielanie sebum, działa przeciwzapalnie, wyrównuje koloryt cery oraz nadaje jej blasku.
- 1 łyżka stołowa żelu aloesowego,
- ¼ łyżki stołowej kurkumy,
- 2 łyżki stołowe hydrolatu wody różanej.
Mieszamy ze sobą żel aloesowy, kurkumę oraz wodę różaną do momentu uformowania się gęstej pasty. Maseczkę nakładamy na twarz, pozostawiamy na 20 minut, a następnie zmywamy ciepłą wodą.
Uwaga: Kurkuma może pozostawić żółtawy odcień na skórze. To naturalna reakcja – wystarczy ponownie umyć twarz.
Maseczka z aloesu i sody oczyszczonej
Maseczka z sodą oczyszczoną wpłynie na elastyczność skóry oraz złagodzi trądzik. Polecana jest dla osób z cerą trądzikową oraz cerą dojrzałą.
- 1 łyżka stołowa żelu aloesowego,
- 1 łyżka stołowa sody oczyszczonej.
Musimy zmieszać ze sobą żel aloesowy oraz sodę oczyszczoną, tak, aby powstała gęsta maseczka. Następnie aplikujemy ją na twarz i pozostawiamy na 5 minut. Na końcu zmywamy ją letnią wodą.
Przeciwzmarszczkowa maseczka z aloesu
Maseczka przeciwzmarszczkowa ma za zadanie nadać skórze blask, przywrócić jej elastyczność, wygładzić oraz nawilżyć. Wszystkie składniki maseczki są źródłem witaminy C, która jest naturalnym antyoksydantem i bierze udział w procesie produkcji włókien kolagenowych.
- 2 łyżki stołowe żelu z aloesu,
- 1 ugotowany ziemniak,
- 1,5 łyżki stołowej oliwy z oliwek,
- 10 kropli wyciśniętego soku z cytryny.
Przeciwwskazania do stosowania aloesu na twarz
Mimo swojej niezliczonej ilości zalet to nie w każdym przypadku i nie zawsze może stosować aloes. Oczywiste przeciwskazanie to na pewno reakcja alergiczna. Jeżeli po użyciu żelu na ręce, po wewnętrznej stronie w miejscu zgięcia łokcia na skórze pojawiają się zaczerwienienia należy nie próbować stosowania na twarzy. Wówczas warto sprawdzić, czy nie jest się uczulonym na aloes.
Kolejnym przypadkiem kiedy aloes nie jest wskazany to duże i głębokie rany. Wtedy trzeba udać się do lekarza i skorzystać z jego pomocy oraz poprosić o ewentualne wskazówki pielęgnacyjne.
Przeciwwskazaniem do doustnego stosowania wyciągu z aloesu mogą być:
- choroby serca,
- cukrzyca,
- hemoroidy,
- choroby nerek,
- niedrożność jelit,
- wrzodziejące zapalenie okrężnicy, dlatego w przypadku takiego rodzaju suplementacji przed jej wprowadzeniem warto zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.
Krem z aloesem - właściwości i działanie
Aloes to sukulent znany od dawna. Już w starożytności był wykorzystywany do leczenia oparzeń i ran. Sok z liści rośliny zawiera bogactwo witamin: A, C, E oraz z grupy B (niacynę, cholinę oraz kwas foliowy), mikroelementy: wapń, selen, cynk, potas, miedź, mangan, sód, chrom, magnez, sterole roślinne, kwasy tłuszczowe (m.in. kwas linolowy, linolenowy, kaprylowy) oraz aminokwasy.
Mówiąc o działaniu aloesu należy wspomnieć o właściwościach:
- bakteriobójczych,
- grzybobójczych,
- przeciwzapalnych,
- kojących i przyspieszających regenerację skóry.
Co ważne, aloes nie ma właściwości komedogennych, nie powoduje więc powstawania zaskórników. Dzięki temu kremy z aloesem nadają się również do pielęgnacji cer borykających się z problemami trądziku. Roślina wykazuje zdolności tonizujące, przywracające odpowiedni poziom pH skórze.