Bąble z płynem surowiczym - Tajemnicza Symfonia Wewnętrznego Świata

Kiedy znikną bąble po oparzeniu?

Bąble po oparzeniu są nie tylko nieestetyczne, ale męczące. Na dłoniach przeszkadzają w codziennych czynnościach, swędzą, drażnią, czasem sprawiają ból. Nic dziwnego, że chcemy wiedzieć, kiedy znikną. Oparzenia II stopnia, po których powstają pęcherze to tzw. oparzenia powierzchniowe. Ich leczenie trwa najczęściej do 2 tygodni.

Pojawienie się niewielkich przebarwień po wyleczeniu nie jest niczym groźnym. Niestety po oparzeniu olejem może się też głębsze uszkodzenie skóry. Tego typu oparzenia, tzw. głębokie, leczy się około 3 tygodni. Mogą po nich pozostać blizny.

Na szczęście większość oparzeń, jeżeli zadziała się prawidłowo, jest łatwa do wyleczenia. Pamiętaj tylko, że jeżeli podejrzewasz u siebie poparzenie drugiego stopnia to skonsultuj sposób leczenia z lekarzem. Lżejsze poparzenia możesz leczyć w domu, zimnymi okładami i podanymi w tabeli preparatami.

Wysięk surowiczy – czy jest powodem do niepokoju?

Wysięk jest naturalną reakcją obronną organizmu. Jeśli rana goi się prawidłowo, a wysięk ma rzadką i przezroczystą konsystencję, nie ma powodów do niepokoju. Wysięk wspomaga i przyspiesza proces gojenia się rany. Chroni przed jej wyschnięciem i pomaga w utrzymaniu wilgotnego środowiska, które jest sprzymierzeńcem dla prawidłowego procesu gojenia się rany.

Ponadto wspiera migrację komórek naprawczych i dostarcza niezbędnych do procesu metabolizmu substancji odżywczych.

Jednak w przypadku, gdy jego ilość będzie trudna do opanowania, należy zgłosić się do lekarza. Nadmierna produkcja jest najczęściej następstwem narastającego zakażenia rany. Powodem do niepokoju jest również nieprzyjemny, zapach, czerwona lub biała barwa, a także nieodpowiednia konsystencja – zbyt rzadka lub zbyt wodnista.

Bąble na skórze jak po oparzeniu

Najczęstszą przyczyną powstawania bąbli na skórze są oparzenia. Do oparzenia może dojść w wyniku kontaktu skóry z wysoką temperaturą, promieniowaniem lub substancją żrącą. Bąble powstałe na skórze w skutek oparzenia, zazwyczaj są wypełnione płynem surowiczym, który ma na celu ochronę organizmu przed rożnymi zakażeniami. Z tego powodu nie należy ich przebijać.

Często oparzenia powstają przy gotowaniu, a jeśli czynność ta powtarzana jest przez nas codziennie - trudno o to, by bąble szybko i sprawnie się wygoiły. Zazwyczaj ich leczenie na dłoniach może trwać do ok. 2. a nawet 3. tygodni.

Bąble po oparzeniu różnią się wyglądem w zależności od tego, jaki czynnik je spowodował. Zazwyczaj takie bąble mają kilka milimetrów średnicy.

Jak postępować, gdy pojawi się wysięk?

Sączące się rany wymagają szczególnej pielęgnacji, a kluczowe jest stosowanie odpowiednio dobranego opatrunku. Opatrunek powinien umożliwiać kontakt z łożyskiem rany i wchłaniać wysięk. Jednak ważne jest by nie wysuszał i nie zaklejał rany.

Dobrym rozwiązaniem są hydrokoloidowe oraz opatrunki żelowe, które poprzez regulację mikrośrodowiska przyspieszają proces gojenia się rany. W przypadku znacznej ilości wysięku – trudnej do wchłonięcia, powinniśmy często zmieniać opatrunek.

Należy jednak zachować szczególną ostrożność, bowiem każda zmiana opatrunku zwiększa ryzyko zakażenia rany drobnoustrojami i przerywa proces gojenia.

Opatrunek zmieniamy tylko wtedy, gdy jest taka konieczność. Ponadto sączących się ran nie należy dotykać, polewać alkoholem, gencjaną ani też przebijać powstałych pęcherzy. W przypadku pojawienia się wątpliwości lub jakichkolwiek nieprawidłowości, należy zgłosić się do lekarza.

Niekiedy nie udaje się uniknąć powstania pęcherza, a wówczas niezbędna jest pewna wiedza chroniąca przed zbyt pochopnym działaniem, które, zamiast przyspieszyć proces gojenia, tylko pogorszy sytuację.

Czytaj dalej...

solny peeling do stóp SWEDERM MINT SALTY FOOT SCRUB, który dzięki zawartości ekstraktów roślinnych i witaminy E nie tylko złuszcza martwy naskórek, lecz także zmiękcza, nawilża skórę oraz przywraca jej elastyczność.

Czytaj dalej...

Wysypka pojawia się jakiś czas po kontakcie z alergenem i takie problemy skórne, mimo że z pozoru niezbyt problematyczne, powinny skłonić nas do wizyty u lekarza i rozpoznać alergen, który powoduje wypryski.

Czytaj dalej...

Pełni szereg ważnych funkcji chroni przed przenikaniem szkodliwych substancji, jest miejscem wielu reakcji immunologicznych, zabezpiecza organizm przed utratą płynów zewnątrzustrojowych, a ponadto absorbuje promieniowanie ultrafioletowe.

Czytaj dalej...