Przyczyny i leczenie kropek na palcach - Jak pozbyć się problemu?

Pękająca sucha skóra na palcach u nóg – możliwe przyczyny

Stopy każdego dnia przyjmują spore obciążenie, utrzymując całe ciało i odbierając nacisk generowany podczas stania, chodzenia czy biegania. Zabezpieczamy je obuwiem, jednak jeśli jest ono nieodpowiednio dobrane, uwiera lub blokuje przepływ powietrza – skóra staje się narażona na otarcia i odparzenia. Wówczas występuje dyskomfort podczas wykonywania niemal każdej czynności.

Długotrwałe tarcie, w tym przez niewygodne buty, wzmaga nadmierne rogowacenie skóry. Pękająca skóra na stopach najczęściej dotyczy pięt i palców - ich zewnętrznych części stykających się z obuwiem, takich jak zgięć i szczelin, w których gromadzi się wilgoć, co prowadzi do odparzeń oraz pęknięć.

Ponadto skóra na stopach zawiera sporo gruczołów potowych. Z kolei nadmierna potliwość stwarza środowisko przyjazne namnażaniu się grzybów i bakterii — pękająca skóra może więc być objawem infekcji grzybiczej.

Przyczyny pojawienia się krost na rękach

Przyczyn wystąpienia krost na rękach może być bardzo wiele, dlatego często zidentyfikowanie czynnika wywołującego bywa bardzo trudne. Pojawienie się krost na rękach może być wynikiem m.in.:

  • alergii,
  • zakażenia skóry rąk,
  • zaburzenia rogowacenia skóry,
  • choroby związanej z innym układem, np. pokarmowym.

Alergia

Ukazanie się krostek na skórze kończyn górnych, w tym także na dłoniach, może wynikać m.in. z alergii pokarmowej lub skórnej. Jeśli za pojawienie się krostek na rękach odpowiedzialny jest konkretny kosmetyk lub artykuł chemii domowej, należy jak najszybciej zaprzestać jego stosowania. Jeśli objaw wynika natomiast ze spożywania konkretnego produktu spożywczego, można wykluczyć go z diety na jakiś czas i sprawdzić, czy eliminacja przyniosła oczekiwany rezultat, czyli czy objaw ustąpił. Jeśli jednak produkt ten stanowi ważny element codziennej diety, jak np. gluten, należy wykluczać go z jadłospisu tylko pod okiem specjalisty.

Należy pamiętać, że częstym alergenem wywołującym krosty na skórze może być także noszona biżuteria, mająca bezpośredni kontakt ze skórą.

Zakażenie

Za wywołanie zmian skórnych o podłożu zakaźnym odpowiedzialne są bakterie, grzyby oraz pasożyty, dlatego przy podejrzeniu objawu pochodzenia infekcyjnego należy przeprowadzić szereg badań mikrobiologicznych. Dzięki nim możliwa będzie identyfikacja konkretnego patogenu. Krostom na rękach, które powstały wskutek zakażenia, towarzyszy zazwyczaj zaczerwienienie skóry, uczucie swędzenia, a czasem także ukazanie się ropnych pęcherzyków na powierzchni skóry.

Spis treści:

  • Dlaczego skóra pęka? Etapy odwodnienia i wysuszenia naskórka na rękach.
  • Jakiej pielęgnacji i ochrony potrzebuje pękająca skóra na dłoniach? Jak zapobiegać dalszym przypadkom?
  • Jak pielęgnować skórę skłonną do pękania? Domowe sposoby na pękającą skórę na palcach dłoni.
  • Jakich sposobów pielęgnacji wymaga sucha i pękająca skóra na palcach u nóg oraz zgięciach palców?
  • Pękająca sucha skóra na palcach u nóg – możliwe przyczyny
  • Pękanie skóry na palcach jako objaw przewlekłego niedoboru lub braku witamin
  • Choroby dermatologiczne a pękająca skóra na palcach — atopowe zapalenie skóry, ale nie tylko

Ciało człowieka, w zależności od płci, stylu życia, wieku i stanu zdrowia, składa się w 50-75% z wody, która jest podstawą prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu. Naskórek jest nawilżony przez wodę od wewnątrz, jak i zewnątrz, a poznanie i utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia jest kluczowe dla zachowania zdrowia komórek skóry i innych narządów.

Przez uciekanie wody z naskórka ten traci elastyczność, pory ulegają rozszerzeniu, pojawiają się łuszczące fragmenty i obszary bardziej narażone na postęp procesów starzenia. Pęknięcia pojawiają się najczęściej na opuszkach. Gdy w tym momencie nie podejmiemy żadnych kroków, pękająca skóra na dłoniach, stopach, zgięciach kolan oraz łokci szybko stanie się problemem nie tylko estetycznym, lecz także zdrowotnym.

Skóra dłoni ma specyficzną budowę – jest bardzo cienka, wrażliwa na niskie temperatury, a także pozbawiona gruczołów łojowych, których zadaniem jest m.in. nawilżanie i ochrona naskórka. Na powierzchni dłoni, w przeciwieństwie do rąk, znajduje się też stosunkowo niewiele podskórnej tkanki tłuszczowej. Z tego powodu naskórek dłoni jest bardziej narażony na odwodnienie, wysuszenie oraz rozwarstwianie się, co wygląda nieestetycznie.

Odwodnienie prowadzi kolejno do przesuszenia, a to skutkuje skłonnością do podrażnień. Przerwanie ciągłości tkanek zwykle dotyczy miejsc najbardziej narażonych na kontakt z czynnikami zewnętrznymi, dlatego problemem jest zwykle pękająca skóra na palcach u rąk i nóg.

Przyczyny krostek na rękach

Przyczyny powstawania krostek na rękach i sposoby walki z nimi poznamy, jeżeli przeanalizujemy, jak one wyglądają, gdzie dokładnie się pojawiają i w jakich okolicznościach. Wysypka bywa objawem ciężkiej choroby, a często jest lekceważona i zauważana dopiero wtedy, gdy zajmie większy obszar skóry lub pojawią się dodatkowe objawy. Niektóre zmiany skórne mogą wskazywać także na alergie lub zakażenie gronkowcem.

Zmiany skórne pojawiają się najczęściej z powodu:

  • alergii kontaktowej (skórnej),
  • alergii pokarmowej,
  • infekcji wirusowej i grzybiczej,
  • nadkażenia skóry,
  • otyłości,
  • cukrzycy i problemów z gospodarką hormonalną,
  • stosowania nieodpowiednich kosmetyków.

Drobne krostki na rękach

Bardzo drobne krostki na rękach, przypominające podskórną kaszkę, które z reguły nie swędzą i nie są zaczerwienione, to najczęściej zmiany skórne wywołane przez alergię pokarmową lub alergię kontaktową. Wysypka pojawia się jakiś czas po kontakcie z alergenem i takie problemy skórne, mimo że z pozoru niezbyt problematyczne, powinny skłonić nas do wizyty u lekarza i rozpoznać alergen, który powoduje wypryski.

Zmiany pojawiające się na rękach mogą także świadczyć o poważnych chorobach. Krostki na rękach i przedramionach, które układają się w okręgi to objaw ziarniaka obrączkowego – samoistnej choroby zapalnej, którą zwalcza się stosując preparaty miejscowe.

Jeśli z kolei drobne krostki, jak i skóra wokół nich jest zaczerwieniona, a poprzednio spędziliśmy wiele czasu na słońcu, to naprawdopodobniej obserwowane zmiany skórne to objaw oparzenia słonecznego. Okolicy zmian skórnych towarzyszyć będzie także obrzęk i tkliwość. W takim przypadku konieczne będzie zastosowanie łagodzących kosmetyków z panthenolem, pomocny będzie także domowy sposób w postaci nakładania jogurtu bądź kefiru w celu zredukowania zmian zapalnych.

Z kolei bardzo suche i swędzące krostki mogą być także objawem AZS - taka wysypka uogólniona w postaci wykwitów skórnych połączonych ze schodzącą, bardzo suchą skórą wymaga konsultacji z dermatologiem, który dobierze odpowiednie kosmetyki w celu ukojenia objawów.

Czytaj dalej...

Choroba nie należy do wyjątkowo groźnych, ale nie można jej objawów lekceważyć i trzeba jak najszybciej udać się na wizytę do lekarza, aby wykluczyć ryzyko cięższego przebiegu i ewentualnych powikłań.

Czytaj dalej...

Wyprysk kontaktowy może być wywołany przez kosmetyki, proszek do prania i inne środki czystości, gumę, środki zapachowe, leki do stosowania miejscowego, metale jak nikiel, chrom i kobalt obecne zwłaszcza w biżuterii, okularach i suwakach , środki odkażające, benzynę, olej napędowy i formaldehyd zawarty w odzieży i lakierach do paznokci.

Czytaj dalej...

Niektóre ze zmian na ustach w postaci grudek, pęcherzyków czy krostek łatwo rozpoznać i wyeliminować, ale jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, lepiej zasięgnąć porady lekarza dermatologa lub stomatologa.

Czytaj dalej...