Przyczyny i leczenie kropek na palcach - Jak pozbyć się problemu?

Krostki na rękach – przyczyny i sposoby radzenia sobie z nimi

Krostki na rękach mogą być skutkiem jej zaburzonego rogowacenia, objawem alergii, zakażenia skóry lub choroby układu pokarmowego. By ich się pozbyć, czasami wystarczy tylko odpowiednia pielęgnacja skóry. Często jednak konieczne jest specjalistyczne leczenie.

Krostki na rękach często są nie tylko problemem estetycznym. Może im bowiem towarzyszyć uciążliwe swędzenie, a ich obecność wskazywać na znacznie poważniejszą dolegliwość. Dlatego krostki pokrywające ramiona, przedramiona czy dłonie warto pokazać lekarzowi. Tylko dermatolog może stwierdzić z całą pewnością, czy do poradzenia sobie z krostkami na rękach wystarczą nam odpowiednie kosmetyki, zalecone przez niego leki, czy też konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań.

Pękająca skóra na palcach – objawy i przyczyny pękającej skóry dłoni. Jak temu zapobiegać i tworzyć warstwę ochronną? Poznaj skuteczne sposoby.

Pękająca skóra na palcach, zwykle rąk, ale też u nóg, jest wynikiem odwodnienia i podrażnienia tkanek. Często występuje zimą, kiedy w pomieszczeniach panuje niska wilgotność i suche powietrze, a na zewnątrz jesteśmy narażeni na zmienną pogodę i działanie czynników atmosferycznych. Jednak za pękający naskórek na palcach mogą odpowiadać rozmaite przyczyny, w tym rodzaj pracy, niedobory witaminowe czy choroby dermatologiczne. Podpowiadamy, jakiej pielęgnacji potrzebuje skóra dłoni skłonna do wysuszenia i pękania oraz co stosować do leczenia ran!

Twoja prywatność jest dla nas ważna

Nasz serwis wykorzystuje mechanizmy między innymi takie jak cookies (ciasteczka), Web Storage i inne, które służą m.in. do zapewnienia optymalnej obsługi podczas wizyty w naszym serwisie. Powyższe mechanizmy mogą być wykorzystywane przez nas jak i przez naszych partnerów. Część z nich jest niezbędna do prawidłowego działania serwisu, w tym zapewnienia niezbędnego poziomu bezpieczeństwa, pozostałe (które możesz kontrolować) są wykorzystywane do:

  • obsługi dodatkowych funkcjonalności usprawniających działanie naszego serwisu,
  • analizy tego, w jaki sposób korzystasz z naszej strony,
  • marketingu bezpośredniego i wyświetlania reklam, w tym reklam spersonalizowanych,
  • udostępniania funkcji mediów społecznościowych.

Kliknij „Akceptuję i przechodzę do serwisu”, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie przez nas i naszych partnerów Twoich danych w powyższych celach.

Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć, możesz też wycofać zgodę na przetwarzanie Twoich danych tylko w niektórych celach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub chcesz przeprowadzić konfigurację szczegółową, to możesz tego dokonać za pomocą „Ustawień zaawansowanych”.

Więcej informacji na temat wykorzystywania narzędzi zewnętrznych w naszym serwisie znajdziesz w Regulaminie Serwisu.

Jakich sposobów pielęgnacji wymaga sucha i pękająca skóra na palcach u nóg oraz zgięciach palców?

Stopy należy regularnie złuszczać. Przy grubej warstwie zrogowaciałego, szorstkiego naskórka, zwłaszcza w okolicach pięt i paznokci, aby zapobiec dolegliwościom, można zdecydować się na jego mechaniczne usunięcie przy pomocy peelingu. Wypróbuj np. solny peeling do stóp SWEDERM® MINT SALTY FOOT SCRUB, który dzięki zawartości ekstraktów roślinnych i witaminy E nie tylko złuszcza martwy naskórek, lecz także zmiękcza, nawilża skórę oraz przywraca jej elastyczność. Pamiętaj jednak, aby nie wykonywać peelingów częściej niż 1-2 razy w tygodniu, ponieważ zbyt intensywne złuszczanie może pobudzić proces rogowacenia i pogorszyć kondycję naskórka.

Przed peelingiem lub jako oddzielny zabieg regeneracji skóry, warto moczyć stopy w roztworze soli do kąpieli. Do miski z ciepłą wodą dodaj SWEDERM® MINT FOOT BATH SALT. Preparat zawiera sól bogatą w odżywcze minerały, ekstrakty roślinne oraz mocznik o właściwościach zmiękczających skórę. Sól jest polecana także osobom, których stopy są zmęczone po ciężkim dniu lub wysiłku fizycznym. Po kąpieli skóra będzie oczyszczona, miękka i pachnąca.

W następnym kroku, po zmiękczeniu naskórka, warto nałożyć na stopy warstwę kremu nawilżającego. Jeśli skóra jest bardzo wysuszona i zrogowaciała, można zastosować maść, np. SWEDERM® HUDSALVA SENSITIVE, która intensywnie regeneruje i nawilża suchy naskórek. Zawiera alantoinę, glicerynę i bisabolol, dzięki czemu wykazuje właściwości przeciwzapalne i regeneracyjne oraz odżywcze. Mimo bogatej konsystencji, maść szybko się wchłania. Preparat jest polecany przede wszystkim osobom, których naskórek jest odwodniony, wysuszony i skłonny do rozwarstwiania się. Oprócz stóp możesz stosować maść do pielęgnacji skóry dłoni oraz innych partii ciała potrzebujących nawilżenia i regeneracji. Jest to produkt hipoalergiczny, więc sprawdzi się też u osób ze skórą wrażliwą, atopową, a także u małych dzieci.

Przyczyny krostek na rękach

Przyczyny powstawania krostek na rękach i sposoby walki z nimi poznamy, jeżeli przeanalizujemy, jak one wyglądają, gdzie dokładnie się pojawiają i w jakich okolicznościach. Wysypka bywa objawem ciężkiej choroby, a często jest lekceważona i zauważana dopiero wtedy, gdy zajmie większy obszar skóry lub pojawią się dodatkowe objawy. Niektóre zmiany skórne mogą wskazywać także na alergie lub zakażenie gronkowcem.

Zmiany skórne pojawiają się najczęściej z powodu:

  • alergii kontaktowej (skórnej),
  • alergii pokarmowej,
  • infekcji wirusowej i grzybiczej,
  • nadkażenia skóry,
  • otyłości,
  • cukrzycy i problemów z gospodarką hormonalną,
  • stosowania nieodpowiednich kosmetyków.

Z kolei bardzo suche i swędzące krostki mogą być także objawem AZS - taka wysypka uogólniona w postaci wykwitów skórnych połączonych ze schodzącą, bardzo suchą skórą wymaga konsultacji z dermatologiem, który dobierze odpowiednie kosmetyki w celu ukojenia objawów.

Czytaj dalej...

Jeśli czerwone plamy nie znikają , a stają się duże, rozszerzają się, zmienia się ich zabarwienie bądź struktura, pojawiają się zgrubienia oraz pęcherze, i towarzyszą temu inne objawy, należy bezzwłocznie zgłosić się do dermatologa.

Czytaj dalej...

Jeśli czerwone plamy nie znikają , a stają się duże, rozszerzają się, zmienia się ich zabarwienie bądź struktura, pojawiają się zgrubienia oraz pęcherze, i towarzyszą temu inne objawy, należy bezzwłocznie zgłosić się do dermatologa.

Czytaj dalej...

Wyprysk kontaktowy może być wywołany przez kosmetyki, proszek do prania i inne środki czystości, gumę, środki zapachowe, leki do stosowania miejscowego, metale jak nikiel, chrom i kobalt obecne zwłaszcza w biżuterii, okularach i suwakach , środki odkażające, benzynę, olej napędowy i formaldehyd zawarty w odzieży i lakierach do paznokci.

Czytaj dalej...