Samo-robione balsamy do mycia twarzy - Odkryj tajemnicę naturalnej pielęgnacji

5. Ujędrniający, naturalny balsam do ciała z masłem shea
  • 75g masła shea
  • łyżka oleju kokosowego,
  • 2 łyżki oleju migdałowego
  • łyżkę oleju macadamia
  • łyżkę oleju avocado
  • łyżkę oleju jojoba.

Połączcie ze sobą w kąpieli wodnej tłuszcze stałe, a oddzielnie tłuszcze płynne.

Całość wymieszaj i odstaw do przestygnięcia. Tężejący balsam ubijajcie mikserem (końcówką do ubijania piany) przez około 10 minut. Powstanie lekka jak chmurka miesanka, która ma idealną konsystencję gęstej śmietany. Balsam możecie urozmaicić eterycznymi olejkami aby zyskał aromatoterapeutyczne właściwości.

Gotowy balsam przełóżcie do szklanego, najlepiej ciemnego pojemnika. Gotowe 🙂

Znacie jakieś inne, fajne SHEA-PRZEPISY DIY? Podzielcie się wiedzą i doświadczeniem!

OCM - metoda oczyszczania twarzy olejami

OCM (z ang. Oil Cleansing Method) to metoda oczyszczania cery za pomocą olejku lub mieszanki olejków. Mycie twarzy olejkiem opiera się na zasadzie tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Co to oznacza? Warto wspomnieć czym jest nasze sebum. Jest lipidową mieszanką, w jej skład wchodzą tłuszcze woski i sterole. Olej doskonale usuwa ze skóry tłuste substancje do których bez wątpienia należy nasza naturalna wydzielina – sebum oraz rozpuszczone w nim wszelkie zanieczyszczenia, brud, kurz, resztki pielęgnacji, makijaż. Olej skutecznie łączy się z sebum, co umożliwia jego wniknięcie w głąb i dokładne oczyszczenie porów skóry ze wszelkich zanieczyszczeń. Wnikając odpowiednio głęboko działa na zabrudzenia jak magnes.

Bardzo istotne jest to, że olejki nie naruszają naszej bariery hydrolipidowej. Co to oznacza? Bariera hydrolipidowa jest warstwą ochronną skóry, która składa się z wody oraz lipidów. Do jej funkcji należy ochrona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz przed nadmierną utratą wody. Nienaruszona warstwa zapewnia odpowiedni stopień nawilżenia oraz spełnia swoje funkcje ochronne, dlatego tak ważne jest aby była w odpowiedniej kondycji. Oleje skutecznie oczyszczają lecz nieinwazyjnie. Dzięki czemu po umyciu nie powodują dyskomfortu ściągnięcia ani wysuszenia. Warto również wspomnieć, że olejki nie zaburzają pH naszej skóry.

Najlepsze przepisy na domowe kosmetyki z masłem shea

To kosmetyk, który nie tylko świetnie działa, ale fajnie wygląda, dlatego z powodzeniem możecie kogoś nim obdarować. Solne babeczki są bardzo cennym kosmetykiem, ponieważ wykorzystane w nich masło shea genialnie nawilża i poprawia stan skóry, a sól himalajska zawiera aż 84 minerały nieocenione w pielęgnacji ciała.

Masło shea rozpuśćcie w kąpieli wodnej. Przelejcie masełko do silikonowych foremek. Poczekajcie, aż lekko ostygnie i dodajcie sól himalajską. Jej kryształki opadną na dno, ale nie rozpuszczą się. Odczekajcie jeszcze trochę (masło lekko stężeje) i dodajcie następną porcję solnych kryształków. Foremki wstawcie do lodówki, aby shea stężało całkowicie. Wystarczą 2 godziny, aby solne babeczki były gotowe do użycia.

TIP! Możecie wrzucić je do kąpieli, lub używać jako kostki do peelingu ciała. Jeśli macie w domu olejek eteryczny – możecie dodać po kropelce do każdej babeczki – nabierze ona właściwości aromaterapeutycznych 🙂

4. Cukrowy peeling do ust z masłem shea

Peeling do ust był (zbyt!) długo lekceważony przeze mnie. Któregoś dnia postanowiłam go sobie zrobić… i od tej pory wykonuje go przynajmniej raz w tygodniu Usta nie tylko stają się miękkie i gładkie, ale również jakby…pełniejsze? No i mają piękny kolor. Najlepszy balsam do ust to oczywiście domowy DIY 🙂

Wszystko, co musicie zrobić, to rozpuścić odrobinę masła shea i masła kakaowego w kąpieli wodnej. Jeśli macie w domu miód z ekologicznej pasieki – dodajcie go odrobinę do całej mieszanki, ale dopiero na końcu, gdy całość lekko przestygnie. Cukier (najlepiej brązowy) również musi poczekać na niższą temperaturę olejków, ponieważ w przeciwnym razie po prostu jego drobinki się rozpuszczą. Peeling przełóżcie do ładnego słoiczka i…gotowe.

Olejek do mycia twarzy - jak stosować?

Na początku wybierz odpowiedni produkt dla potrzeb swojej skóry. Na dokładnie umyte wcześniej dłonie nałóż porcję produktu w ich zagłębienie, aby delikatnie go ogrzać. W zależności od zaleceń producenta, produkt stosujemy na suchą lub zwilżoną skórę twarzy. Następnie za pomocą delikatnych, okrężnych ruchów wykonuj masaż całej twarzy, tak aby dokładnie rozpuścić wszelkie zanieczyszczenia. Olejek poradzi sobie również z makijażem oczu i ust.

Kolejnym krokiem jest użycie bawełnianego ręcznika, który bardzo często jest w zestawie z olejkiem. Jak go użyć? Delikatnie zwilżony przyłóż do twarzy i odczekaj chwilkę, aby pochłonął olejek z zanieczyszczeniami. Taką czynność możesz powtórzyć, aby mieć pewność, że Twoja skóra jest prawidłowo oczyszczona bez uczucia tłustego filmu. Nie ma tutaj potrzeby mocnego pocierania, może to jedynie podrażnić skórę. Pamiętaj o higienie ręczniczka, warto mieć inną sztukę na zmianę i prać każdorazowo po użyciu. Niektóre olejki można również usunąć za pomocą ciepłej wody.

INCI Butyrospermum Parkii Shea Butter, Vitis Vinifera Grape Seed Oil, Mangifera Indica Mango Seed Butter, Persea Gratissima Avocado Oil, Olea europaea Olive Fruit Oil, Simmondsia Chinensis Jojoba Oil, Macadamia Ternifolia Seed Oil, Arnica Montana Infused Oil, Citrus Grandis Grapefruit Oil, Citrus Sinensis Sweet Orange Oil, Citrus Nobilis Mandarin Oil.

Czytaj dalej...

To może wydawać się oczywiste, ale wiele produktów zawierających alkohol i substancje aktywne narusza barierę ochronną skóry, prowadząc do zaczerwienienia, podrażnienia lub zatkania porów - zwłaszcza jeśli stosujesz je w połączeniu z silnie działającymi serum i kremami.

Czytaj dalej...

Niezapominajka alpejska jest bogata w składniki antybakteryjne i przeciwgrzybicze, zawiera antyoksydanty, działa przeciwłojotokowo i wzmacniająco, zawiera również śluzy, które zapobiegają podrażnieniom i zaczerwienieniom, a saponiny pozwalają na pozbycie się z kosmetyku SLS-ów.

Czytaj dalej...

Olej doskonale usuwa ze skóry tłuste substancje do których bez wątpienia należy nasza naturalna wydzielina sebum oraz rozpuszczone w nim wszelkie zanieczyszczenia, brud, kurz, resztki pielęgnacji, makijaż.

Czytaj dalej...