Samo-robione balsamy do mycia twarzy - Odkryj tajemnicę naturalnej pielęgnacji

OCM - metoda oczyszczania twarzy olejami

OCM (z ang. Oil Cleansing Method) to metoda oczyszczania cery za pomocą olejku lub mieszanki olejków. Mycie twarzy olejkiem opiera się na zasadzie tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Co to oznacza? Warto wspomnieć czym jest nasze sebum. Jest lipidową mieszanką, w jej skład wchodzą tłuszcze woski i sterole. Olej doskonale usuwa ze skóry tłuste substancje do których bez wątpienia należy nasza naturalna wydzielina – sebum oraz rozpuszczone w nim wszelkie zanieczyszczenia, brud, kurz, resztki pielęgnacji, makijaż. Olej skutecznie łączy się z sebum, co umożliwia jego wniknięcie w głąb i dokładne oczyszczenie porów skóry ze wszelkich zanieczyszczeń. Wnikając odpowiednio głęboko działa na zabrudzenia jak magnes.

Bardzo istotne jest to, że olejki nie naruszają naszej bariery hydrolipidowej. Co to oznacza? Bariera hydrolipidowa jest warstwą ochronną skóry, która składa się z wody oraz lipidów. Do jej funkcji należy ochrona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz przed nadmierną utratą wody. Nienaruszona warstwa zapewnia odpowiedni stopień nawilżenia oraz spełnia swoje funkcje ochronne, dlatego tak ważne jest aby była w odpowiedniej kondycji. Oleje skutecznie oczyszczają lecz nieinwazyjnie. Dzięki czemu po umyciu nie powodują dyskomfortu ściągnięcia ani wysuszenia. Warto również wspomnieć, że olejki nie zaburzają pH naszej skóry.

Oczyszczanie cery olejkami - czy to sposób dla każdej cery?

Z olejkami do mycia polubią się przede wszystkim skóry suche i odwodnione. Dla których tradycyjne metody do demakijażu są zbyt mocne, czyli powodują przesuszenie i ściągnięcie. Olejki nie tylko oczyszczają, ale dodatkowo pielęgnują i odżywiają skórę dostarczając jej wielu cennych składników pielęgnacyjnych. Pozostawiając ją miękką i wygładzoną bez uczucia ściągnięcia.

Olejki są również odpowiednie dla skór tłustych i mieszanych. Zapewniają dokładne i skuteczne oczyszczenie. Jeśli jednak ta forma jest dla Ciebie zbyt ciężka lub obawiasz się ryzyka zapchania skóry polecamy oczyszczanie dwuetapowe. Na czym polega? W pierwszym kroku rutyny wieczornej postaw na olejek, który rozpuści wszelkie zanieczyszczenia. W drugim kroku użyj kosmetyku bazującego na wodzie oraz delikatnych substancjach myjących. Świetnie sprawdzi się do tego Twój ulubiony żel lub pianka. Do mycia wybieraj lekkie formuły i pamiętaj, że masaż z olejkiem nie powinien trwać zbyt długo. Po takim demakijażu skóra będzie idealnie oczyszczona i przygotowana na kolejne kroki pielęgnacji. Nie zaleca się oczyszczania olejkami w przypadku mocnego trądziku, w pielęgnacji takich cer należy być wyjątkowo ostrożnym. Nieodpowiednio wykonany demakijaże lub nieprawidłowo dobrany produkt, może zaostrzyć zmiany zapalne, w takim przypadku warto zasięgnąć rady swojego dermatologa lub kosmetologa.

Oczyszczanie olejkami sprawdzi się również w przypadku skór wrażliwych i naczyniowych. Wiele kosmetyków zawiera w swoim składzie witaminy oraz substancje, które przyspieszają odnowę komórkową i mają działanie łagodzące. Po zastosowaniu obserwuj swoja skórę, czy produkt który wybrałeś jest dla niej odpowiedni. Jeśli Twoja skóra jest zbyt delikatna i chciałabyś uniknąć mechanicznego wycierania ręczniczkiem, sprawdzi się u Ciebie podobnie jak w przypadku skór tłustych i mieszanych oczyszczanie dwuetapowe.

Najlepsze przepisy na domowe kosmetyki z masłem shea

To kosmetyk, który nie tylko świetnie działa, ale fajnie wygląda, dlatego z powodzeniem możecie kogoś nim obdarować. Solne babeczki są bardzo cennym kosmetykiem, ponieważ wykorzystane w nich masło shea genialnie nawilża i poprawia stan skóry, a sól himalajska zawiera aż 84 minerały nieocenione w pielęgnacji ciała.

Masło shea rozpuśćcie w kąpieli wodnej. Przelejcie masełko do silikonowych foremek. Poczekajcie, aż lekko ostygnie i dodajcie sól himalajską. Jej kryształki opadną na dno, ale nie rozpuszczą się. Odczekajcie jeszcze trochę (masło lekko stężeje) i dodajcie następną porcję solnych kryształków. Foremki wstawcie do lodówki, aby shea stężało całkowicie. Wystarczą 2 godziny, aby solne babeczki były gotowe do użycia.

TIP! Możecie wrzucić je do kąpieli, lub używać jako kostki do peelingu ciała. Jeśli macie w domu olejek eteryczny – możecie dodać po kropelce do każdej babeczki – nabierze ona właściwości aromaterapeutycznych 🙂

3. Czekoladowy błyszczyk pielęgnujący usta
  • 1/5 łyżki masła shea,
  • 1/5 łyżki utartej gorzkiej czekolady,
  • 1/5 łyżki wosku pszczelego,
  • pół łyżki (nawet można ciut więcej) oleju rycynowego (genialnie nabłyszcza!),
  • kropelka olejku eterycznego lub szczypta cynamonu.

W kąpieli wodnej powoli podgrzejcie masło shea, olejek rycynowy, wosk pszczeli tak aby wszystkie składniki przybrały płynną postać. Następnie dodajemy utartą czekoladę i mieszamy, aż ona również się stopi i połączy z pozostałymi składnikami. Na koniec dodajemy cynamon lub wybrany olejek eteryczny, pasujący zapachem do dodanej czekolady. Mieszankę wlejcie do małego, ozdobnego słoiczka i pozostawcie na trochę w spokoju, aby błyszczyk ostygnął.

DIY Sezamowy balsam do ciała.

Witajcie :) Nieco zmieniony, ulepszony i bardziej odżywczy od swojego poprzednika . O pięknym zapachu sezamu i widocznym działaniu - nawilża, natłuszcza i chroni skórę . Niezbędny w mojej pielęgnacji :) Ten trafił do koleżanki. Skład: Faza olejowa (30%) MGS 3% (3g) Alkohol cetylowy 4% (4g) Olej sezamowy 15% (15g) Olej kokosowy 8% (8g) Faza wodna (70%) Woda destylowana 62% (62g) Gliceryna 8% (8g) Alantoina szczypta Faza dodatków FEOG 20k W (. ) zawartość składników na 100g balsamu. Olej sezamowy - olej o zapachu gorzkiego sezamu, zawiera ok. 40% kwasów wielonienasyconych (olej półschnący), ponadto mikro i makroelementy, witaminę E i B6. Uważamy, by nie przegrzać fazy olejowej - zaraz po rozpuszczeniu się składników przelewamy do fazy wodnej. Olej kokosowy - przez swój słodki zapach nieco osładza goryczkę sezamu, a balsam pachnie jak ciasteczka-sezamki :). Natłuszcza i odżywia skórę, zagęszcza kosmetyk i pozostawia na skórze ochronną warstwę.

Balsam stanowi pierwszy krok w oczyszczaniu dwuetapowym ma za zadanie delikatnie, ale skutecznie rozpuścić makijaż i usunąć zanieczyszczenia, zapobiegając jednocześnie przesuszeniu i podrażnieniu cery.

Czytaj dalej...

Balsam stanowi pierwszy krok w oczyszczaniu dwuetapowym ma za zadanie delikatnie, ale skutecznie rozpuścić makijaż i usunąć zanieczyszczenia, pobudzając jednocześnie cerę do regeneracji i chroniąc ją przed przesuszeniem.

Czytaj dalej...

Kosmetyk jest oparty na ekstraktach roślinnych o działaniu łagodzącym i nawilżającym, z dodatkiem srebra koloidalnego o działaniu antybakteryjnym, odświeża i pielęgnuje delikatną cerę, pozostawiając uczucie komfortu.

Czytaj dalej...

Olej doskonale usuwa ze skóry tłuste substancje do których bez wątpienia należy nasza naturalna wydzielina sebum oraz rozpuszczone w nim wszelkie zanieczyszczenia, brud, kurz, resztki pielęgnacji, makijaż.

Czytaj dalej...