Jak złagodzić zaczerwienioną starą bliznę - Porady i Metody

Jakie działania wchodzą w zakres terapii blizny?

  • terapia manualna blizny
  • terapia na poziomie energetycznym i wegetatywnym
  • terapia przyborami (bańki chińskie, banki ogniowe ,medical fllosing, pałeczka diagnostyczna, suche igłowanie, akupunktura)
  • medycyna naturalna
  • fizykoterapia blizny
  • terapia miejscowa lekami – maści, plastry
  • kinsiotaping
  • medycyna estetyczna
  • chirurgia plastyczna
  • drenaż limfatyczny
  • terapia powięziowa

Jeśli istnieje taka możliwość, praca z blizną zaczyna się jeszcze przed jej powstaniem. W gabinecie omawiamy razem z Pacjentką wszystkie aspekty dotyczące etapów gojenia blizny, pielęgnacji blizny bezpośrednio po zabiegu, postępowania po zabiegu – sposobu wstawania, poruszania się, postawy, odżywiania.

Po zabiegu, w zależności na jakim etapie gojenia się jest, blizna dopasowuje właściwe elementy terapii, które znacząco różnią się od siebie:

  • w pierwszym etapie do 6. tygodni techniki manualne są bardzo łagodne, skupiają się bardziej na okolicznych tkankach niż na samej bliźnie. Skupiamy się na mobilizacji blizny przez ruchy globalne części ciała, pracujemy przez włączanie elementów korekcji postawy, omawiamy sposoby wstawania (np. po cięciu cesarskim), sposobu poruszania się.
  • w późniejszym okresie przystępujemy do bezpośredniej mobilizacji blizny, intensyfikując z upływem czasu techniki. Włączamy także terapie miejscową maściami, kinesiotaping, terapie narzędziową, suche igłowanie (wszystko dopasowane do stanu i potrzeb blizny)
  • pacjentki zawsze otrzymują zadania domowe do wykonania, bowiem krótka, ale codzienna praca w domu jest kluczowa dla uzyskania dobrych efektów.

Autorką tekstu jest Anna Godula, mgr fizjoterapii od 2003 roku, uczestniczka wielu szkoleń z zakresu fizjoterapii dzieci, niemowląt, fizjoterapii uroginekologicznej. Od 2013 roku prowadzi własną praktykę fizjoterapeutyczną – pracując z pacjentami indywidualnie, a także prowadząc zajęcia grupowe dla Pań. Specjalizuje się w dwóch dziedzinach – w fizjoterapii uroginekologicznej i fizjoterapii niemowląt.

Jak usunąć blizny przerostowe?

Mimo tendencji do samoczynnego obkurczania się i zanikania blizn przerostowych, procesy te warto wspierać, tak by efekty nieprawidłowego zasklepiania rany były jak najmniej widoczne. Działania należy podejmować już na wczesnym etapie, co pozwoli zminimalizować skutki.

Początek treści sponsorowanej

W przypadku nieestetycznych blizn pooparzeniowych, powypadkowych czy pooperacyjnych warto sięgnąć po lek w formie żelu dostępny w aptekach. Preparat, zawiera substancje czynne, takie jak heparyna, allantoina i wyciąg z cebuli. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej, co pozytywnie wpływa na wygląd i sposób gojenia uszkodzonej skóry. Jeśli chcesz pozbyć się blizny kliknij tutaj.

Koniec treści sponsorowanej

W zależności od skali problemu, w leczeniu blizn przerostowych stosowane są takie metody, jak:

  • chirurgiczne usuwanie – wycięcie nieprawidłowo nabudowanych tkanek, wspomagane nastrzykiwaniem glikokortykosteroidami, zapobiegającymi wtórnej nadprodukcji kolagenu,
  • terapia uciskowa – silne ugniatanie blizny, powodujące niedotlenienie tkanek, czego finalnym efektem jest zmniejszenie produkcji kolagenu,
  • stosowanie opatrunków silikonowych, zmniejszających parowanie wody z rany – w ten sposób hamowany jest proces nieprawidłowego zabliźniania,
  • krioterapia – miejscowe zamrażanie komórek środowiska rany, dzięki czemu powstające włókna kolagenowe są płaskie, a ich liczba jest prawidłowa,
  • metody farmakologiczne, w tym stosowanie różnego typu żeli czy maści, przyspieszających i normalizujących gojenie ran oraz tworzenie blizn.

Do nieinwazyjnych środków, należą żele, maści czy preparaty zawierające w swoim składzie:

  • wyciąg z cebuli o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych,
  • heparynę - działa antyproliferacyjnie (przeciwzrostowo) oraz łagodzi stan zapalny. Poprawia też nawodnienie oraz rozluźnienie struktury kolagenu,
  • alantoinę - przyspiesza dojrzewanie blizny.

Jak wyglądają blizny patologiczne?

Najczęściej spotykanie blizny patologiczne to:

  • blizny przerostowe (hipertroficzne),
  • blizny zanikowe (atroficzne),
  • keloidy (bliznowce).

Blizny przerostowe powstają w wyniku nadmiernej produkcji kolagenu. Są wypukłe, często zaczerwienione i bolesne. Mogą towarzyszyć im zrosty, które powodują ograniczenie możliwości wykonywania określonych ruchów i dodatkowy ból.

Blizny zanikowe to niewielkie wklęśnięcia w skórze. Są skutkiem przebytej ospy wietrznej lub trądziku i powodują dyskomfort głównie estetyczny.

Bliznowce to blizny wypukłe, guzowate, czerwone lub sino-fioletowe, ze skłonnością do powiększania się. Powodują dyskomfort związany z wyglądem, a także często dolegliwości bólowe i przykurcze. Keloidy to blizny patologiczne tworzące się głównie u ludzi młodych – ma to prawdopodobnie związek z nadprodukcją kolagenu.

Częstą przyczyną powstawania blizn przerostowych i keloidów jest rozejście się rany w procesie gojenia się, na przykład w wyniku wtórnego urazu. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy patologiczne blizny (zrosty) tworzą się w strukturach głębokich tkanek. Może to skutkować bolesnymi przykurczami bliznowatymi.

Rodzaj skóry dojrzała każdy rodzaj skóry odwodniona sucha Działanie anti - age nawilżające przeciwzmarszczkowe regenerujące ujędrniające Składniki aktywne elastyna kolagen kwas hialuronowy masło murumuru peptydy.

Czytaj dalej...

Aromat ten nie jest syntetyczny, ale całkiem niezle odwzorowuje cytrynową lemonianę z odrobiną cukru Kosmetyk według mnie jest bardzo dobrym zdzierakiem, a intensywność tą można kontrolować trąc twarz mocniej lub delikatniej recenowanym specyfikiem.

Czytaj dalej...

Niezależnie jednak od tego, kto jest w danej sytuacji winny, gdy zwierzę szykuje się do ataku, dając wcześniej łatwo rozpoznawalne sygnały warczenie, napięte ciało, uniesiony ogon, najeżona sierść, wyszczerzone zęby, świdrujący wzrok , należy zareagować w określony sposób.

Czytaj dalej...

Oprócz wspomnianych wyżej wskazówek czyli dbałości o higienę skóry, natłuszczania oraz szybkiego wprowadzania mobilizacji blizny, u kobiet po cc ważne jest również dbanie o właściwy ruchy, podnoszenie się, czy siadanie bezpośrednio po porodzie.

Czytaj dalej...