Blizna po ugryzieniu psa - Przyczyny, leczenie i sposoby zapobiegania

Pogryzienie przez psa - profilaktyka wścieklizny

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w załączniku do Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 31 października 2013 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2014, po pogryzieniu przez psa szczepionkę przeciw wściekliźnie podaje się wg następującego schematu:

Rodzaj kontaktu ze zwierzęciem W chwili narażenia Stan zdrowia psa podczas 15-dniowej obserwacji weterynaryjnej Zapobieganie
Oślinienie uszkodzonej skóry, lekkie pogryzienia i zadrapania 1. zwierzę zdrowe
2. zwierzę podejrzane o wściekliznę
3. zwierzę wściekłe, dzikie, nieznane, niezbadane
1. objawy wścieklizny
2. zwierzę zdrowe (niepotwierdzone objawy)
3. -
1. rozpoczęcie podawania szczepionki z chwilą zaobserwowania objawów wścieklizny u zwierzęcia
2. natychmiastowe rozpoczęcie podawania szczepionki – przerwać, gdy zwierzę okaże się zdrowe
3. natychmiastowe rozpoczęcie podawania szczepionki
Głębokie pogryzienia, zadrapania, oślinienie błon śluzowych 1. zwierzę zdrowe
2. zwierzę podejrzane o wściekliznę
3. zwierzę wściekłe, dzikie, nieznane, niebadane
1. objawy wścieklizny
2. zwierzę zdrowe (niepotwierdzone objawy)
3. -
1. natychmiastowe rozpoczęcie podawania szczepionki + swoistej immunoglobuliny (lub surowicy)
2. natychmiastowe rozpoczęcie podawania szczepionki + swoistej immunoglobuliny (lub surowicy) – przerwać, gdy zwierzę okaże się zdrowe
3. natychmiastowe rozpoczęcie podawania szczepionki + swoistej immunoglobuliny (lub surowicy)

Rozpoczęcie postępowania poekspozycyjnego można odłożyć do czasu potwierdzenia wścieklizny u psa, jeśli zwierzę nie wykazywało objawów choroby podczas ekspozycji. Dlatego ważne jest ustalenie, czy pies był szczepiony przeciw wściekliźnie. Jeśli właściciel nie chce okazać dokumentu, który by to potwierdzał, należy wezwać na pomoc straż miejską albo policję. Zwierzę musi być natychmiast zbadane przez weterynarza.

Pogryzienie przez psa - co robić?

Gdy pies zaczyna atakować, a w pobliżu nie ma miejsca, gdzie można by się przed nim uchronić, należy stanąć nieruchomo i zasłonić dłońmi kark, tak aby ramiona ciasno przyległy do szyi - wówczas łokcie będą zasłaniały twarz. W żadnym wypadku nie należy uciekać, gdyż obudzi to w zwierzęciu instynkt łowiecki i może nasilić jego agresję.

Jeśli jest taka możliwość, ranę należy przemywać przez ok. 5 minut wodą z mydłem (najlepiej antybakteryjnym). Kolejnym krokiem jest dezynfekcja rany i owinięcie jej bandażem. Następnie należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Jeśli nie ma dostępu do wody i mydła, ranę należy oczyścić ze śliny psa i pozwolić jej krwawić przez kilka minut. W ten sposób można pozbyć się bakterii, które dostały się do ciała w wyniku pogryzienia.

Postępowanie po ugryzieniu przez psa

Co robić, gdy ugryzie pies ? W jaki sposób zająć się raną po ugryzieniu? Kiedy trzeba udać się do lekarza – czy powierzchowne, lekkie ugryzienie przez psa tego wymaga? Jakie zagrożenia niesie za sobą takie zranienie?

Wiedza na temat pierwszej pomocy przy ugryzieniu przez psa, na szczęście, nie przydaje się aż tak często, jak na przykład ta dotycząca postępowania w przypadku oparzeń , ale z pewnością warto wiedzieć, co zrobić również w takiej sytuacji. Oto najważniejsze zasady – na początek kilka słów o profilaktyce, a potem o działaniach, które należy podjąć po zdarzeniu.

Jak wygląda rana po ugryzieniu psa?

Ranę, która powstała w wyniku pogryzienia przez psa, nazywamy kąsaną. Chociaż podział ran na rodzaje jest ważny dla personelu medycznego, głównie ze względu na odmienne zasady ich odkażania i opatrywania, może być przydatny także dla nas. To pomoże nam zrozumieć, że rana ranie nierówna. Uraz po ugryzieniu może być niewielki lub rozległy i dotyczyć wielu struktur takich jak skóra, ścięgna, nerwy czy kości. W wyniku szarpnięć może dojść do odgryzienia fragmentu ciała lub nawet całej kończyny.

Nie zawsze jednak powinniśmy kierować się tylko stopniem obrażeń.

Małe rany przypominające jedynie ukłucie mogą być trudniejsze do wyleczenia.

Nieleczona infekcja może przenieść się na otaczające dookoła tkanki i doprowadzić do ich martwicy, a nawet amputacji kończyny lub zagrażającej życiu infekcji ogólnoustrojowej.


Oprócz wspomnianych wyżej wskazówek czyli dbałości o higienę skóry, natłuszczania oraz szybkiego wprowadzania mobilizacji blizny, u kobiet po cc ważne jest również dbanie o właściwy ruchy, podnoszenie się, czy siadanie bezpośrednio po porodzie.

Czytaj dalej...

Kiedy objawy swędzącego czoła z wysypką lub czerwonymi plamami lub bez nie reagują na leczenie lub środki zapobiegawcze takie jak wyeliminowanie substancji drażniących lub gdy objawy są na tyle poważne, że zakłócają codzienną rutynę, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem dostawca.

Czytaj dalej...

Blizny u dzieci są niechcianą pamiątką po różnego typu urazach mechanicznych oraz oparzeniach termicznych i chemicznych, na które maluchy są narażone w czasie zabawy i innych aktywności w domu, przedszkolu czy szkole.

Czytaj dalej...

Niekorzystnie działa długie unieruchomienie, nadwyrężenie świeżej rany, brak wystarczającej ilości tlenu docierającego do blizny, podrażnienia mechaniczne, niedobory żywieniowe, zbyt mała podaż wody oraz zbyt szybko wprowadzona i zbyt mocna mobilizacja.

Czytaj dalej...