Blizna po ugryzieniu psa - Przyczyny, leczenie i sposoby zapobiegania
Zwichnięte lub rozciągnięte łapy u psa: objawy i leczenie
Najczęstszą konsekwencją urazów kończyn lub nadmiernego obciążenia aparatu więzadłowego jest zwichnięcie lub rozciągnięcie przedniej łapy (barku), stawu biodrowego lub kolanowego psa. Te patologie są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ jednej z nich prawie zawsze towarzyszy druga. Jednocześnie istnieją istotne różnice między zwichnięciem a skręceniem, zarówno pod względem stopnia uszkodzenia stawu i nasilenia objawów, jak i złożoności leczenia..
- traumatyczne - związane z &nieśmiałe urazy w wyniku upadków z dużej wysokości, wypadków drogowych, aktywnych gier lub uszkodzeń podczas porodu,
- wrodzony - spowodowany patologiami rozwoju wewnątrzmacicznego płodu w czasie ciąży.
Ponadto, zgodnie z etiologią, zwichnięcia kończyn dzieli się na następujące typy:
- paralityk &nieśmiały - spowodowany zanikiem mięśni podtrzymujących staw.
- patologiczny - jest konsekwencją chorób układu mięśniowo-szkieletowego,
- „Zwykłe” - gdy rozciągnięte więzadła nie są w stanie w pełni podeprzeć stawu i przy najmniejszym wzroście obciążenia następuje ponowne zwichnięcie.
Skręcenia mogą być lekkie do umiarkowanych. Ciężkie jest już zerwanie więzadeł, któremu zwykle towarzyszy zwichnięcie i wyróżnia się jako odrębny rodzaj urazu.
Jeśli mówimy o patogenezie, to zwichnięcie lub rozciągnięcie przedniej łapy u psa ma z reguły traumatyczne pochodzenie, a naruszenie integralności stawu biodrowego jest najczęściej spowodowane wewnętrznymi zmianami patologicznymi. Ponadto takie naruszenia anatomicznej geometrii i integralności aparatu więzadłowego mogą wystąpić z różnych powodów na każdym stawie każdej kończyny..
Palec opuchnięty po ugryzieniu kota
Najczęściej dzieci i młodzież cierpią na ukąszenia zwierząt, które drażnią je, nie myśląc o konsekwencjach. Statystyki klinik weterynaryjnych podają, że ugryzienia kotów stanowią około 2 przypadków na 10 zwierząt domowych lub dzikich, które miały kontakt z zębami. Porozmawiajmy o tym, co zrobić, jeśli kot ugryzł, a palec jest spuchnięty, jakie choroby można z niego przenieść na ludzi.
Słabo gojące się rany wymagają starannego leczenia, ale zwykle pozostawiają blizny, pozostawiając brzydkie konsekwencje.
Czy muszę udać się do lekarza, jeśli mam pogryziony palec?
Zapaleniu rany palca w miejscu ugryzienia kota towarzyszy zauważalny obrzęk. I tutaj nie musisz uciekać się do samoleczenia, czekając na poważne konsekwencje. Jeśli twój palec jest spuchnięty po ugryzieniu kota, zdecydowanie powinieneś udać się do lekarza. W przeciwnym razie może dojść do infekcji, która może prowadzić do martwicy tkanek prowadzącej do amputacji..
Każdy z poniższych objawów lub skutków ugryzienia palca wymaga pomocy lekarskiej:
- dostatecznie duży obszar obrażeń lub wielokrotnych obrażeń,
- krwawienie nie ustaje dłużej niż 15 minut,
- pogorszenie samopoczucia i gorączka,
- ugryzienie uderzyło w staw palca i spowodowało obrzęk,
- jakiekolwiek zapalenie rany z zaczerwienieniem, obrzękiem, a nawet ropieniem,
- ugryziony przez ulicznego kota.
Im szybciej udasz się do placówki medycznej, tym mniej poważne mogą być konsekwencje. Zwykle, gdy ugryzienie palca jest zaczerwienione i zaognione przez ponad dwa dni, lekarz przepisze antybiotykoterapię w celu wyeliminowania infekcji..
Duże zmiany chorobowe i głębokie rany palca wymagają poważniejszego leczenia surowicą przeciwtężcową. W niektórych przypadkach podaje się lek przeciw wściekliźnie.
Czy po ugryzieniu przez psa trzeba iść do lekarza?
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ryzyko zakażenia jest najwyższe w przypadku ugryzienia w okolicach głowy, szyi, twarzy i genitaliów, ponieważ są to miejsca o dużym ukrwieniu. Wizyta u lekarza jest konieczna z kilku powodów. Przede wszystkim ważna jest tzw. profilaktyka poekspozycyjna. W przypadku rany kąsanej podobnie jak rany mocno zabrudzonej ziemią czy np. rozległego oparzenia konieczne może być przyjęcie szczepionki przeciw tężcowi. Przy pogryzieniu przez zwierzę pacjent dodatkowo powinien zostać zaszczepiony przeciw wściekliźnie.
Poza zleceniem szczepień ochronnych lekarz oczyści ranę z martwicy i biofilmu bakteryjnego. Często użycie antyseptyku i specjalistycznego opatrunku o funkcji czyszczącej nie wystarczy, a lekarz będzie musiał opracować ranę chirurgicznie. Zadecyduje on też, czy konieczne będzie wykonanie posiewu z rany, a następnie podanie antybiotyku doustnego. Umożliwi to rozpoznanie drobnoustrojów oraz wybór leku przeciwbakteryjnego.
Lekarz dobierze również rodzaj opatrunku. Zostanie on zmieniony przez pielęgniarkę lub pacjent będzie zmieniać go samodzielnie w domu. Wybór opatrunku zależy od wielkości wysięku, potrzeby oczyszczenia, głębokości i stanu skóry dookoła rany oraz jej umiejscowienia.
Od 2007 roku specjaliści nie zalecają stosowania antybiotykoterapii miejscowej. Oznacza to, że nie wolno stosować na ranę maści czy aerozolu z antybiotykiem. Preparaty te zwiększają mechanizmy obronne bakterii (oporność drobnoustrojów), pogarszając tym samym proces leczenia. Przez takie działanie terapia doustna może być nieskuteczna.