Blizna po ugryzieniu psa - Przyczyny, leczenie i sposoby zapobiegania
Ugryzienie przez psa a szczepienie przeciw tężcowi
Szczepienie przeciw tężcowi wchodzi w skład szczepień obowiązkowych w Polsce. Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych każde dziecko powinno zostać zaszczepione czterema dawkami w 2,3.-4,5., i 16.-18. miesiącu życia. Są to szczepienia podstawowe. Dawki przypominające podajemy w 6. oraz 14. roku życia. Taki schemat szczepień gwarantuje uzyskanie trwałej odporności.
Dorośli w wieku 19 lat otrzymują kolejną dawkę w skojarzeniu ze szczepionką przeciw błonicy. Jeżeli osoby dorosłe w przeszłości nie były szczepione lub nie mają udokumentowanych szczepień, powinny zostać zaszczepione w schemacie: pierwsze dwie dawki w odstępie 4-6 tygodni, a trzecia po 6-12 miesiącach.
Wszystkim osobom dorosłym zaleca się także raz na 10 lat kolejną dawkę przypominającą, np. w skojarzeniu ze szczepionkami przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Oznacza to, że po ugryzieniu szczepi się głównie osoby bez pełnego schematu szczepienia lub dokumentacji medycznej.
Lekarz może również podjąć decyzję o podaniu szczepionki, jeśli:
- rana jest mocno zanieczyszczona,
- tkanki są zmiażdżone lub martwe,
- rana została oczyszczona dopiero po ponad dobie od incydentu.
Dodatkowo lekarz oceni konieczność podania antytoksyny tężcowej.
Palec opuchnięty po ugryzieniu kota
Najczęściej dzieci i młodzież cierpią na ukąszenia zwierząt, które drażnią je, nie myśląc o konsekwencjach. Statystyki klinik weterynaryjnych podają, że ugryzienia kotów stanowią około 2 przypadków na 10 zwierząt domowych lub dzikich, które miały kontakt z zębami. Porozmawiajmy o tym, co zrobić, jeśli kot ugryzł, a palec jest spuchnięty, jakie choroby można z niego przenieść na ludzi.
Słabo gojące się rany wymagają starannego leczenia, ale zwykle pozostawiają blizny, pozostawiając brzydkie konsekwencje.
Czy muszę udać się do lekarza, jeśli mam pogryziony palec?
Zapaleniu rany palca w miejscu ugryzienia kota towarzyszy zauważalny obrzęk. I tutaj nie musisz uciekać się do samoleczenia, czekając na poważne konsekwencje. Jeśli twój palec jest spuchnięty po ugryzieniu kota, zdecydowanie powinieneś udać się do lekarza. W przeciwnym razie może dojść do infekcji, która może prowadzić do martwicy tkanek prowadzącej do amputacji..
Każdy z poniższych objawów lub skutków ugryzienia palca wymaga pomocy lekarskiej:
- dostatecznie duży obszar obrażeń lub wielokrotnych obrażeń,
- krwawienie nie ustaje dłużej niż 15 minut,
- pogorszenie samopoczucia i gorączka,
- ugryzienie uderzyło w staw palca i spowodowało obrzęk,
- jakiekolwiek zapalenie rany z zaczerwienieniem, obrzękiem, a nawet ropieniem,
- ugryziony przez ulicznego kota.
Im szybciej udasz się do placówki medycznej, tym mniej poważne mogą być konsekwencje. Zwykle, gdy ugryzienie palca jest zaczerwienione i zaognione przez ponad dwa dni, lekarz przepisze antybiotykoterapię w celu wyeliminowania infekcji..
Duże zmiany chorobowe i głębokie rany palca wymagają poważniejszego leczenia surowicą przeciwtężcową. W niektórych przypadkach podaje się lek przeciw wściekliźnie.
Pogryzienie przez psa - co robić?
Gdy pies zaczyna atakować, a w pobliżu nie ma miejsca, gdzie można by się przed nim uchronić, należy stanąć nieruchomo i zasłonić dłońmi kark, tak aby ramiona ciasno przyległy do szyi - wówczas łokcie będą zasłaniały twarz. W żadnym wypadku nie należy uciekać, gdyż obudzi to w zwierzęciu instynkt łowiecki i może nasilić jego agresję.
Jeśli jest taka możliwość, ranę należy przemywać przez ok. 5 minut wodą z mydłem (najlepiej antybakteryjnym). Kolejnym krokiem jest dezynfekcja rany i owinięcie jej bandażem. Następnie należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Jeśli nie ma dostępu do wody i mydła, ranę należy oczyścić ze śliny psa i pozwolić jej krwawić przez kilka minut. W ten sposób można pozbyć się bakterii, które dostały się do ciała w wyniku pogryzienia.
Postępowanie po ugryzieniu przez psa
Co robić, gdy ugryzie pies ? W jaki sposób zająć się raną po ugryzieniu? Kiedy trzeba udać się do lekarza – czy powierzchowne, lekkie ugryzienie przez psa tego wymaga? Jakie zagrożenia niesie za sobą takie zranienie?
Wiedza na temat pierwszej pomocy przy ugryzieniu przez psa, na szczęście, nie przydaje się aż tak często, jak na przykład ta dotycząca postępowania w przypadku oparzeń , ale z pewnością warto wiedzieć, co zrobić również w takiej sytuacji. Oto najważniejsze zasady – na początek kilka słów o profilaktyce, a potem o działaniach, które należy podjąć po zdarzeniu.
Pogryzienie przez psa - profilaktyka wścieklizny
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w załączniku do Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 31 października 2013 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2014, po pogryzieniu przez psa szczepionkę przeciw wściekliźnie podaje się wg następującego schematu:
Rodzaj kontaktu ze zwierzęciem | W chwili narażenia | Stan zdrowia psa podczas 15-dniowej obserwacji weterynaryjnej | Zapobieganie |
Oślinienie uszkodzonej skóry, lekkie pogryzienia i zadrapania | 1. zwierzę zdrowe 2. zwierzę podejrzane o wściekliznę 3. zwierzę wściekłe, dzikie, nieznane, niezbadane | 1. objawy wścieklizny 2. zwierzę zdrowe (niepotwierdzone objawy) 3. - | 1. rozpoczęcie podawania szczepionki z chwilą zaobserwowania objawów wścieklizny u zwierzęcia 2. natychmiastowe rozpoczęcie podawania szczepionki – przerwać, gdy zwierzę okaże się zdrowe 3. natychmiastowe rozpoczęcie podawania szczepionki |
Głębokie pogryzienia, zadrapania, oślinienie błon śluzowych | 1. zwierzę zdrowe 2. zwierzę podejrzane o wściekliznę 3. zwierzę wściekłe, dzikie, nieznane, niebadane | 1. objawy wścieklizny 2. zwierzę zdrowe (niepotwierdzone objawy) 3. - | 1. natychmiastowe rozpoczęcie podawania szczepionki + swoistej immunoglobuliny (lub surowicy) 2. natychmiastowe rozpoczęcie podawania szczepionki + swoistej immunoglobuliny (lub surowicy) – przerwać, gdy zwierzę okaże się zdrowe 3. natychmiastowe rozpoczęcie podawania szczepionki + swoistej immunoglobuliny (lub surowicy) |
Rozpoczęcie postępowania poekspozycyjnego można odłożyć do czasu potwierdzenia wścieklizny u psa, jeśli zwierzę nie wykazywało objawów choroby podczas ekspozycji. Dlatego ważne jest ustalenie, czy pies był szczepiony przeciw wściekliźnie. Jeśli właściciel nie chce okazać dokumentu, który by to potwierdzał, należy wezwać na pomoc straż miejską albo policję. Zwierzę musi być natychmiast zbadane przez weterynarza.