Beta karoten a depilacja laserowa - Czy jest ryzyko? Badanie zależności

Naturalny beta karoten

Naturalny beta karoten, który jest barwnikiem roślinnym, w największych ilościach znajduje się w warzywach oraz owocach. Występowanie największych ilości tego związku stwierdzono w takich produktach, jak:

  • marchew,
  • czerwona papryka,
  • szpinak,
  • dynia.

Oprócz tego wysoką zawartością beta karotenu charakteryzują się między innymi natka pietruszki, jarmuż, szczaw i szczypiorek, produkty te jednak są gorszym źródłem dla człowieka ze względu na to, że zazwyczaj spożywane są w niewielkich ilościach.

Co jeszcze zawiera beta karoten? Wymienić należy takie warzywa, jak: pomidor, biała i czerwona kapusta, sałata, brokuły, kalafior, brukselka, zielony groszek, fasolka szparagowa, por, cykoria. Warto w tym kontekście wspomnieć także o sokach warzywnych, w szczególności marchwiowym i pomidorowym.

Jeżeli natomiast chodzi o owoce zawierające największe dawki prowitaminy A, są to:

  • mango,
  • papaja,
  • melon,
  • morela,
  • brzoskwinia,
  • śliwka.

Właściwości beta karotenu

Najważniejsze właściwości beta karotenu jako antyoksydantu i prekursora witaminy A, to:

  • działanie przeciwnowotworowe - beta karoten stymuluje syntezę komórek cytotoksycznych i cytokin, które przedostając się do komórek rakowych, niszczą guzy w fazie proliferacji (wzrostu),
  • działanie przeciwmiażdżycowe – obniżanie stężenia złego cholesterolu LDL, zapobieganie złogów w tętnicach,
  • wspieranie układu odpornościowego,
  • opóźnianie procesów starzenia organizmu,
  • warunkowanie prawidłowego rogowacenia naskórka, przyśpieszenie gojenia ran,
  • korzystny wpływ na narząd wzroku – poprawa widzenia w nocy, zapobieganie zwyrodnieniu plamki żółtej oraz uszkodzeniom soczewki,
  • ochrona przewodu pokarmowego oraz oddechowego przed infekcjami,
  • zapobieganie rozedmie płuc i zapaleniu oskrzeli,
  • przyspieszenie opalania – dzięki beta karotenowi skóra szybciej nabiera ładnej, ciemnej barwy. Związek ten jednocześnie chroni przed oparzeniami i uszkodzeniami, zwłaszcza głębszych warstw skóry.

Depilacja laserowa a antybiotyk. Kiedy trzeba przestać brać leki?

W przypadku większości antybiotyków powinieneś przestać je brać dwa tygodnie bądź tydzień przed planowaną depilacją. Jednak wiele zależy od tego, jakie leki przyjmujesz. Najdłuższa przerwa jest potrzebna wtedy, gdy stosujesz preparaty dermatologiczne na trądzik – wówczas musisz je odłożyć przynajmniej 6 miesięcy przed zabiegiem. Zwróć również uwagę na to, że istnieje zależność między zewnętrznym antybiotykiem a depilacją laserową. Szczególnie wtedy, gdy krem ma w składzie retinol. Wówczas przerwa musi wynieść przynajmniej miesiąc. Pamiętaj także o tym, że minimum 48 godzin przed zabiegiem nie możesz przyjmować leków rozrzedzających krew. Do takich substancji zalicza się m.in. gripex oraz aspiryna.

Depilacja laserowa a witaminy – na co zwrócić uwagę?

Na ok. 2 tygodnie (a najlepiej jeszcze wcześniej) przed zabiegiem należy odstawić przyjmowane zioła, leki i witaminy światłouczulające. W przeciwnym razie może dojść do powstawania rumienia na skórze, obrzęków, bolesnych pęcherzy czy uczucia “palenia” skóry. Ta reakcja to wyprysk fotoalergiczny, nazywany też wypryskiem fototoksycznym. WAŻNE! Ziół światłouczulających nie można przyjmować zewnętrznie i wewnętrznie. Chodzi głównie o dziurawiec, skrzyp polny, rumianek i nagietek.

Depilacja laserowa a witaminy – jak wygląda ta kwestia? Przyjrzyjmy się szczegółowo tym najbardziej popularnym. Główna zagwozdka pacjentów w tym temacie to witamina C, A. Depilacja laserowa nie wyklucza ich całkowicie. Poznaj jednak szczegóły na ten temat, a każdą wątpliwość skonsultuj ze specjalistą!

Depilacja laserowa witamina A

Witamina A oraz wiele jej pochodnych stanowią przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej. Trzeba pamiętać, że chodzi o dawki lecznicze, czyli przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza i sprzedawanych na receptę. Jeżeli zażywasz suplementy z witaminą A czy E to najprawdopodobniej możesz poddać się działaniu lasera. Pamiętaj jednak, aby ZAWSZE temat skonsultować ze specjalistą przed zabiegiem.

Witamina A, nazywana powszechnie witaminą młodości, doprowadza do przyspieszonego procesu rogowacenia naskórka, a co za tym idzie – szybszego złuszczania. Co to oznacza? Naturalna bariera ochronna skóra jest zatem w trakcie terapii zaburzona. Może reagować alergicznie nie tylko na światło lasera, ale też UV.

Pamiętaj, aby aż miesiąc przed depilacją laserową odstawić preparaty z witaminą C.

Depilacja laserowa a witamina C

Wielu pacjentów ma również wątpliwości co do stosowania witaminy C przed depilacją laserową. Tak naprawdę jej zażywanie nie ma wpływu na działanie lasera, czasem jednak zaleca się, aby odstawić wszelkie specyfiki z witaminą C w składzie na ok. 2 dni przed zabiegiem.

Wytyczne resuscytacji 2021 Europejska Rada Resuscytacji, Polska Rada Resuscytacji 2021, Kraków; Rozdział 5 Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne u dorosłych; 152, Rozdział 6 Zatrzymanie krążenia w sytuacjach szczególnych; 189, 214-216.

Czytaj dalej...

Lasery z serii Light Sheer firmy Lumenis zbierają dobre opinie odkąd się pojawiły, a terapia usuwania zbędnego owłosienia z ich wykorzystaniem od lat przynosi rewelacyjne efekty cenione zarówno przez laseroterapeutów, jak i przez pacjentów, którzy poddają się depilacji tym sprzętem.

Czytaj dalej...

Nowoczesny laser diodowy Primelase od światowego lidera sprzętów medycznych nie tylko efektywnie usuwa owłosienie z nóg, rąk, okolic intymnych czy pleców, niezależnie od rodzaju włosa blond, ciemne , lecz także dzięki funkcji chłodzenia Crystal Freeze zapewnia ochronę skórze oraz sprawia, że zabieg jest komfortowy i mniej bolesny.

Czytaj dalej...

Jeśli chcemy uniknąć problemów skórnych, powinniśmy wybierać dobrej jakości wosk i korzystać z usług profesjonalnych kosmetyczek, które potrafią prawidłowo nałożyć wosk i zdejmować go z naszej skóry.

Czytaj dalej...