Beta blokery a wypadanie włosów - Przyczyny, Skutki i Sposoby Zapobiegania

Przyczyna 4. Leki

Częstym problemem jest też polekowe wypadanie włosów. Najpoważniejszym przykładem jest tutaj łysienie u pacjentów onkologicznych, którzy przechodzą radio- lub chemioterapię. Chemioterapia prowadzi do wypadania włosów, ponieważ oddziałuje na cały organizm. Radioterapia powoduje łysienie, jeśli naświetlana jest górna część ciała.

Polekowe wypadanie włosów może jednak pojawić się również w wyniku mniej radykalnych terapii. Dość często powodują je między innymi:

  • Leki przeciwzakrzepowe (np. heparyna),
  • Leki przeciwdrgawkowe,
  • Leki immunosupresyjne,
  • Beta-blokery (stosowane głównie w leczeniu choroby wieńcowej, niewydolności serca czy w nadciśnieniu tętniczym),
  • Leki na obniżenie lipidów (przyjmowane przy miażdżycy, za wysokim stężeniu cholesterolu we krwi).

Łysienie nie pojawia się oczywiście u każdej osoby przyjmującej te leki, ale jeśli występuje, warto zainwestować w zabiegi odżywiające i wzmacniające włosy (np. mezoterapię), a jeśli problem jest bardzo nasilony, porozmawiać z lekarzem o zmianie leków.

Środki antykoncepcyjne a wypadanie włosów

Preparatami zażywanymi codziennie przez miliony kobiet na świecie są tabletki antykoncepcyjne. Pomimo niewątpliwej wygody i skuteczności tej metody regulacji poczęć, nie jest ona niestety wolna od efektów ubocznych, a wiele użytkowniczek zauważa u siebie m.in. nadmierne wypadanie włosów lub osłabienie ich struktury.

Dzieje się tak, ponieważ większość stosowanych preparatów zawiera w składzie 2 składniki hormonalne: estrogeny oraz progestageny.

O ile te pierwsze słyną z ochronnego oddziaływania na skórę, włosy i paznokcie, poprawiając ich wygląd, o tyle progestageny (nazywane też w skrócie gestagenami) wykazują aktywność androgeniczną.

Oznacza to, że związki te mogą oddziaływać na mieszki włosowe tak, jak męskie hormony – androgeny – osłabiające naturalny odrost włosów i stymulujące ich utratę. Przykłady gestagenów spotykane w dwuskładnikowych tabletkach antykoncepcyjnych to np.:

  • lewonorgestrel,
  • noretisteron,
  • dezogestrel,
  • gestoden,
  • dienogest.

Szczególnie osoby o predyspozycjach genetycznych, przyjmujące preparaty oparte na działaniu progestagenów, mogą z czasem zaobserwować u siebie tzw. łysienie androgenowe. Ten typ utraty włosów widoczny jest najsilniej na czubku głowy – w postaci charakterystycznej (szczególnie dla mężczyzn) „łysinki” lub poszerzającego się przedziałka fryzury. Podobne objawy mogą wiązać się z silnym stresem u kobiet i wymagać zmiany stosowanego środka antykoncepcyjnego na np. jednoskładnikowy.

Wypadanie włosów może także wyraźnie nasilić się po odstawieniu leków antykoncepcyjnych – na stałe lub podczas robienia kilkumiesięcznej przerwy. Ten efekt uboczny nie występuje od razu, a kilka tygodni po zaprzestaniu spożywania preparatu i jest związany ze spadkiem poziomu estrogenów.

Preparaty na wypadanie włosów - ranking TOP 5

Jaki preparat wybrać przy problemie wypadających włosów? Oto 5 produktów polecanych przez trychologa, które są naprawdę skuteczne!

Odpowiednie oczyszczenie skóry głowy to kluczowy aspekt przy wzroście nowych, zdrowych włosów, który bardzo często jest pomijany w codziennej pielęgnacji. Jeśli poprawnie nie zadbamy o podłoże, nie wyrosnie na nim nic wartościowego. W tym przypadku świetną opcją będzie szampon oczyszczający firmy Vichy, który ze względu na obecność 1,3% kwasu salicylowego – pozostawiony na dłużej (5-10 minut) może sprawdzić się w roli delikatnie złuszczającego peelingu. Genialny produkt, który warto przetestować.

Przyczyna 6. Stres

Silne, przeżycia emocjonalne lub chroniczny stres również mogą prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Taki mechanizm nie pojawia się u każdego, ale jeśli masz genetyczne skłonności do łysienia, wysoki poziom kortyzolu, nazywanego też hormonem stresu, przyspiesza i nasila problemy z wypadaniem włosów.

Łysienie, jak większość problemów estetycznych, tylko z pozoru nie ma poważnych konsekwencji, ponieważ może prowadzić do kompleksów, utraty pewności siebie i złego samopoczucia we własnym ciele. Na szczęście dostępne są metody radzenia sobie z tym problemem, takie jak: karboksyterapia skóry głowy, mezoterapia skóry głowy Dr Cyj Hair Filler czy XL Hair. W najpoważniejszych przypadkach rozwiązaniem jest przeszczep włosów. Nie musisz godzić się z kompleksami związanymi z łysieniem, ten problem naprawdę da się rozwiązać.

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania.

Wypadanie włosów – dlaczego włosy wypadają?

Piękne i zadbane włosy to jeden z najważniejszych atrybutów urody. Jedni są obdarzeni przez naturę pięknymi i bujnymi włosami, inni – stale narzekają na swoją fryzurę. I jedni, i drudzy narażeni są w jednakowym stopniu na pogorszenie kondycji włosów generowane działaniem wielu czynników zdrowotnych czy środowiskowych. Jako paradoks postrzegać można fakt, że w dobie dostępu do doskonałej jakości kosmetyków i zabiegów pielęgnujących włosy, coraz większa liczba osób uskarża się na różnorodne problemy z włosami – ich matowienie, łamliwość, zbyt powolny wzrost czy nadmierne wypadanie. Jacy są główni winowajcy problemów z włosami? I czy można zapobiec ich negatywnemu wpływowi na wygląd i zdrowie włosów?

Do przeciwwskazań do laserowego usuwania owłosienia należą także epilepsja oraz niektóre choroby układu nerwowego, choroba nowotworowa, infekcje skórne, choroba alkoholowa, wszczepiony rozrusznik serca lub przebyty zawał mięśnia sercowego, przyjmowanie niektórych leków oraz ziół światłouczulających, cukrzyca, rekonwalescencja po przebytym zabiegu chirurgicznym.

Czytaj dalej...

Jeżeli chcesz mieć piękne i mocne włosy, koniecznie ogranicz picie kawy, zastąp biały cukier naturalnym słodzikiem może być stewia , jedz jak najwięcej warzyw i owoców, zastąp białe pieczywo tym pełnoziarnistym, jedz dużo ryb dostarczają kwasów omega-3.

Czytaj dalej...

Ważnym aspektem w zakresie wsparcia przechodzenia przez utratę tego atrybutu urody jest przede wszystkim przygotowanie osoby chorującej na możliwą utratę, ale również pokazanie możliwości, opcji, jakie posiada w swojej sytuacji włosowej.

Czytaj dalej...

Kluczowa może być również informacja, że przyjmujesz inne leki przeciwdepresyjne lub działające w jakikolwiek sposób na ośrodkowy układ nerwowy, a także w razie przyjmowania preparatów takich jak flekainid , metoprolol, omeprazol, cymetydyna, flekainid, propafenon.

Czytaj dalej...