Kwas hialuronowy i depilacja laserowa - Czy to bezpieczne połączenie?
Depilacja laserem a depilacja woskiem – jakie są różnice?
Co różni depilację laserem od depilacji woskiem? Główną różnicą jest trwałość. Woskowanie nie jest tak skuteczne jak laserowe usuwanie owłosienia. Depilacja woskiem pozwala uzyskać krótkotrwały efekt gładkiej skóry (2-4 tygodnie), podczas gdy już po zaledwie jednym zabiegu laserem, skóra jest gładka przez okres 4-6 tygodni. Po wykonaniu zalecanej serii zabiegów epilacji, włoski przestają odrastać całkowicie lub odrastają cienkie i słabe. Depilacja laserowa jest jedyną trwałą metodą depilacji, która pozwala pozbyć się całkowicie owłosienia.
Kolejną znaczącą różnicą są skutki uboczne. Po depilacji woskiem w miejscu zabiegowym może pojawić się podrażnienie, zasinienie, oparzenia, wrastające włoski. Ponadto wyrywaniu owłosienia może towarzyszyć ból i uczucie pieczenia. W przypadku depilacji laserowej ryzyko wystąpienia podrażnień jest zdecydowanie mniejsze. Niekiedy po zabiegu pacjent może odczuwać krótkotrwałe pieczenie. Depilacja laserowa jest zatem zdecydowanie bardziej komfortowa w stosunku do depilacji woskiem, która jest bardziej bolesna.
Bezpieczeństwo epilacji i brak skutków ubocznych mogących pojawić się po mechanicznym usuwaniu włosów sprawia, że zabieg jest polecany przede wszystkim osobom borykającym się z problemem wrastających włosków lub podrażnieniem. Depilacja laserowa jest jedyną formą depilacji, która rozwiązuje problem wrastających włosków oraz zapalenia mieszków włosowych, które pojawia się często po goleniu.
Warto dodać, że niezależnie od depilowanego obszaru (pachy, strefa bikini itd.), depilacja laserowa przebiega niemal bezboleśnie. W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać jedynie lekki dyskomfort.
Mimo że depilacja woskiem jest tańsza od laserowej depilacji, trzeba wykonywać ją systematycznie (raz w miesiącu). W związku z tym, w dłuższej perspektywie to epilacja jest zdecydowanie bardziej opłacalną metodą usuwania włosków. W Absolu Clinic cena depilacji laserem jest niezwykle atrakcyjna.
Czego nie należy robić po zabiegu wypełnienia kwasem hialuronowym
- Unikamy rozgrzewania skóry 14 dni po zabiegu, czyli nie korzystamy z sauny, solarium, opalania się.
- Unikamy masaży i wszelkiego ucisku w miejscu zabiegowym do 14 dni od wykonania zabiegu.
- Unikamy intensywnego wysiłku fizycznego do 3 dni po zabiegu
- Wskazane jest stosowanie filtrów SPF 50, nie tylko przez 14 dni po zabiegu, ale na stałe.
- Wskazane jest picie wody po zabiegu. Im lepiej nawodnisz organizm , tym dłużej utrzyma się efekt wypełnienia.
Przyjmuje się, że średni statystyczny czas utrzymywania się kwasu hialuronowego to 12 miesięcy, ale tak na prawdę długość utrzymywania się efektów usieciowanego kwasu hialuronowego jest bardzo indywidualną kwestią każdego pacjenta. Przyczyniają się do tego czynniki wewnętrzne – indywidualny metabolizm który wpływa na szybkość naturalnej degradacji kwasu hialuronowego. Znaczenie ma również genetyka, choroby przewlekłe, czy wiek.
Obszar zabiegowy również ma znaczenie. Wolumetria twarzy wystarcza zazwyczaj na 12-18 miesięcy, modelowanie i powiększanie ust 9 do 18 miesięcy. Wypełnienie lwiej zmarszczki kwasem hialuronowym czasem może wystarczyć na zaledwie kilka miesięcy, bo silne mięśnie mimiczne metabolizują kwas hialuronowy.
Pacjenci często oczekują od lekarza deklaracji co do trwałości efektów zabiegu kwasem hialuronowym. Natomiast lekarz wykonujący zabieg nie jest w stanie zagwarantować długości utrzymywania się efektów. W niektórych przypadkach może to być 18 miesięcy, a czasem 6-12 miesięcy.
Warto wiedzieć, że wykonując regularnie zabiegi wypełnienia kwasem hialuronowym powodujemy, że utrzymuje się on dłużej. Co ciekawe, ok 15% kwasu hialuronowego pozostaje w skórze na dłużej i wspiera stymulację kolagenu.
Jakie zastosowanie ma kwas hialuronowy w medycynie estetycznej?
Kwas hialuronowy odpowiada za wiązanie wody w skórze właściwej, odpowiada za nawilżenie skóry. Sprawia, że skóra jest jędrna, napięta, elastyczna. Z upływem lat następuje jednak naturalny ubytek kwasu hialuronowego w skórze, co prowadzi do stopniowej utraty jędrności, powstawania zmarszczek, bruzd, opadania owalu czy powstawania ubytków w tkankach. Na te wszystkie problemy i efekty procesów starzenia się skóry doskonałym i szybkim remedium są zabiegi z kwasem hialuronowym.
Możliwości zabiegów kwasem hialuronowym jest bardzo dużo – od wypełnienia i zniwelowania bruzd czy zmarszczek, powiększenie czy wymodelowanie ust, uzupełnienie ubytków tkanki np. na skroniach, po wolumetryczny lifting twarzy, i modelowanie twarzy. Spektrum jest szerokie i praktycznie każdy może znaleźć zabiegi i efekty odpowiednie do swoich potrzeb.
Pomimo tego, że zabiegi z kwasem hialuronowym są bezpieczne, minimalnie inwazyjnie i praktycznie nie wymagają rekonwalescencji, to warto mieć świadomość, że mogą ( ale nie muszą) wystąpić efekty uboczne po zabiegu, które przechodzą w ciągu 1-5 dni.
Kwas hialuronowy efekty uboczne
- Po zabiegu kwasem hialuronowym mogą ( ale nie muszą) pojawić się krótkotrwałe efekty uboczne takie jak zaczerwienie czy lekka opuchlizna na leczonej okolicy przez około 2-5 dni. Nie wymaga to konsultacji lekarza, objawy samoistnie ustąpią po maksymalnie kilku dniach.
- Siniaki po kwasie hialuronowym. Czy po zabiegu może pojawić się siniak? Tak, to jest absolutnie normalne, że przy zabiegu iniekcyjnym może pojawić się mały siniaczek, bo dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Nie jest to problem zdrowotny, nie wymaga konsultacji z lekarzem, i problem zniknie samoistnie w ciągu kilku dni. W celu przyspieszenia gojenia, jeśli już siniak się pojawi, należy smarować go kremem z arniką, która przyspiesza gojenie.
- Jak zmniejszyć ryzyko powstania siniaków po kwasie hialuronowym? Przede wszystkim na około 2 tyg przed zabiegiem należy wzbogacić dietę o więcej produktów z witaminą C, lub suplementować witaminę C, która odpowiada za trwałość naczyń krwionośnych. Wzmacniając naczynia krwionośne ograniczamy i minimalizujemy ryzyko powstania siniaków po zabiegu
Zabieg z zastosowaniem kwasu hialuronowego daje natychmiastowe efekty, dlatego jest tak ceniony przez Pacjentów. Natomiast na pełen efekt końcowy należy zaczekać około 10- 14 dni od wykonania zabiegu, wynika to z faktu, że przez około 2 tygodnie kwas hialuronowy układa się pod skórą.