Przyczyny i leczenie białego pryszcza na wardze sromowej
Jak leczyć i zapobiegać pryszczom?
Ponieważ pryszcze nie są zaraźliwe, nie możesz rozprzestrzeniać ich na inne osoby lub inne obszary ciała. Poczuj się na siłach, wiedząc, że pryszcz powinien zacząć się goić w ciągu jednego dnia do tygodnia. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z pryszczami:
- Nie dłubaj ani nie wybijaj pryszcza. Wyciskanie pryszcza może znacznie pogorszyć skazę. Może również powodować blizny.
- Lód, szczególnie duże lub bolesne skazy. Owiń kostkę lodu w miękką szmatkę i trzymaj ją na pryszcz przez kilka minut na raz. Jeśli robisz to kilka razy dziennie, może to pomóc zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból.
- Zastosuj dostępny bez recepty zabieg punktowy na poszczególne pryszcze. Leczenie trądziku może przyspieszyć gojenie. Nie nakładaj ich jednak częściej niż zalecano, ponieważ mogą wysuszać i podrażniać skórę.
- Weź codziennie leki na trądzik. Jeśli często masz pryszcze lub masz je na całej twarzy lub ciele, możesz skorzystać z leków. Skuteczne leczenie trądziku zatrzyma pryszcze, zanim się uformują. Korzystanie z nich może pomóc w długotrwałym oczyszczeniu skóry.
Unikaj wszystkich dziwnych rzeczy, które mają być „cudownymi” lekarstwami na trądzik. Obejmuje to pastę do zębów, Windex i czosnek. Nie wyleczą pryszcza i mogą go bardziej podrażnić.
Jak leczyć opryszczkę?
Leczenie opryszczki wymaga cierpliwości. Z czasem się zagoi, ale kiedy czekasz, aż tak się stanie, ważne jest, aby wirus nie rozprzestrzeniał się dalej. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z opryszczką:
- Unikaj dotykania opryszczki. Pamiętaj, że wirus wywołujący opryszczkę jest zaraźliwy. Tak więc dotknięcie bólu może rozprzestrzenić wirusa na inne osoby lub inne obszary twojego ciała.
- Nie przebijaj pęcherzy. Nie pomoże to w szybszym gojeniu się bólu i może faktycznie pogorszyć wyprysk.
- Wypróbuj dostępne bez recepty (OTC) leczenie opryszczki. Większość opryszczki zagoi się sama. Niestety zazwyczaj trwa to od 10 dni do dwóch tygodni. Zabiegi OTC, takie jak Abreva, mogą pomóc skrócić czas gojenia.
- Skontaktuj się z lekarzem, aby uzyskać leki na receptę. Jeśli masz skłonność do opryszczki, Twój lekarz może przepisać leki. Te leki przeciwwirusowe na receptę należy przyjmować na samym początku wyprysku. Mogą drastycznie zmniejszyć nasilenie i czas gojenia.
- W razie potrzeby użyj balsamów i balsamów do ust. W przypadku opryszczki, która jest zaschnięta i zaschnięta, nałożenie balsamu sprawi, że opryszczka będzie nawilżona. Wilgoć może pomóc w zapobieganiu bolesnemu rozdwajaniu. Nakładaj balsamy i maści bawełnianym wacikiem, a nie palcem.
- Unikaj zanieczyszczenia. Zawsze używaj świeżego bawełnianego wacika (bez „podwójnego zanurzania”), aby uniknąć zanieczyszczenia produktu. Z tego samego powodu zawsze myj ręce przed ponownym dotknięciem balsamu, aby uniknąć jego zanieczyszczenia i przedłużenia problemu.
Jak rozpoznać pryszcz?
Pryszcze rozwijają się, gdy pory zostają zablokowane. Pory to otwory w skórze, przez które uwalniany jest olej i pot. Kiedy pory są zablokowane, normalne bakterie skóry mogą dostać się do porów, powodując czerwoną, wypukłą plamę.
Możesz poczuć pryszcz, zanim go zobaczysz. Na przykład obszar tuż pod skórą może być wrażliwy lub możesz wyczuć niewielki guzek pod skórą. Dość często jednak pryszcze pojawiają się bez ostrzeżenia. Możesz iść spać jednej nocy i obudzić się z dużym pryszczem. Niektóre rzeczy, które odróżniają pryszcz od opryszczki to:
- Pryszcze mogą rozwijać się na całej twarzy, w tym na granicy wargi. Kiedy pryszcze pojawiają się na granicy wargi, można je łatwo pomylić z opryszczką, zwłaszcza we wczesnych stadiach.
- Pryszcze nigdy nie pojawiają się bezpośrednio na samej wardze. Jeśli masz skazę pośrodku warg, prawdopodobnie jest to opryszczka.
- Pryszcze tworzą wypukły czerwony guzek, a nie pęcherz. W miarę postępu pryszcza może rozwinąć się zaskórnik, który ma szczyty w środku czerwonego guza. Ale nadal wyraźnie nie jest to pęcherz. Większość pryszczy ma pojedynczą zaskórnik, ale niektóre stają się tak duże, że rozwijają kilka głów.
- Trądzik nie jest zaraźliwy. W przeciwieństwie do opryszczki, pryszcze nie są zaraźliwe. Możesz więc przytulać, całować i dzielić się balsamem do ust z kimś, kto ma pryszcz i nigdy sam go nie dostaniesz.
- Może tworzyć się bezpośrednio na wardze
- Tworzy pęcherz lub skupisko pęcherzy
- jest zaraźliwy
- Nigdy nie występuje bezpośrednio na samej wardze, ale może znajdować się na granicy warg
- Tworzy wypukły, czerwony guzek, na którym może pojawić się zaskórnik, ale nie pęcherz
- nie jest zaraźliwy
Zmiany na ustach - dlaczego się pojawiają?
Nasze usta są niestety podatne na występowanie wszelkiego rodzaju zmian, gdyż pokrywa je bardzo cienka i delikatna błona śluzowa. Ta cienka bariera ochronna ust ma je chronić przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, mróz czy słońce, a tymczasem łatwo ją podrażnić lub przesuszyć. Usta odzwierciedlają też czasem stan naszego zdrowia - można z nich wyczytać niektóre choroby oraz niedobory witamin, zwłaszcza A i B2.
Białe krosty (grudki) na ustach
Jeśli na ustach masz małe jasne (czasem żółtawe lub czerwone) plamki, krosty (grudki) wielkości kilku milimetrów (zwykle ok. 5 mm), są to najprawdopodobniej plamki Fordyce’a.
Plamy Fordyce’a, nazywane też granulkami Fordyce’a, mogą mieć postać skupiska grudek. Zwykle są lepiej widoczne po naciągnięciu skóry. Plamki Fordyce'a są bezbolesne, nie swędzą i nie można się nimi zarazić. Skąd się biorą?
Plamki te powstają w wyniku gromadzenia się sebum w gruczołach łojowych. Są obecne w naszej skórze od urodzenia, ale wraz z wiekiem mogą się coraz bardziej powiększać i być bardziej widoczne.
Jak się okazuje, zmiany te są bardzo powszechne - występują u około 80% społeczeństwa. Nie trzeba ich leczyć, gdyż nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Mogą jedynie stanowić problem estetyczny.
Jak im przeciwdziałać?
- zadbaj o nawilżenie skóry, pij regularnie niegazowaną wodę,
- ogranicz spożycie cukrów, soli i produktów przetworzonych,
- unikaj alkoholu i napojów gazowanych,
- rzuć palenie,
- zdrowo się odżywiaj - pamiętasz szczególnie o kwasach omega-3, witaminie A, D i witaminach z grupy B, które dobrze wpływają na naszą skórę,
- stosuj miejscowo kremy zawierające tretinoinę, która wspomaga złuszczanie się komórek blokujących ujścia mieszków włosowych,
- używaj płynów do cery trądzikowej na bazie nadtlenku benzylu i kwasu salicylowego.