Przyczyny i leczenie białego pryszcza na wardze sromowej

Czyrak warg sromowych – leczenie

Czyraka warg sromowych dość łatwo zdiagnozować. Czasami wymaga się jedynie diagnostyki różnicowej ze względu na podobieństwo do niesztowicy, choć zmiany skórne spowodowane przez tę chorobę występują przede wszystkim na kończynach dolnych i pośladkach.

Sposób, w jaki leczy się czyraka warg sromowych, w dużej mierze zależy m.in. od chorób towarzyszących tej zmianie skórnej i stopnia jej rozrostu. Czasami czyraki znikają same. Zdecydowanie natomiast nie można ich wyciskać, ponieważ może to prowadzić do wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Najgroźniejszy scenariusz to ewentualne przedostanie się gronkowca do krwi, co w ostateczności może się skończyć nawet śmiercią pacjentki. Zawsze więc w przypadku pojawienia się takiej zmiany jak czyrak, należy udać się do dermatologa, zamiast samodzielnie usuwać zmianę.

Leczenie czyraka warg sromowych nastawione jest na usunięcie zmiany skórnej. Chodzi również o złagodzenie bólu. W tym celu stosuje się środki antyseptyczne, które jednocześnie zapobiegają roznoszeniu się bakterii. Jeśli czyrak nie pęka samoistnie, wykonuje się nacięcie martwiczych tkanek. Czasami stosuje się również antybiotykoterapię w celu zwalczenia zakażenia bakteryjnego. Dodatkowo, można sięgnąć po naturalne metody leczenia wspomagające walkę z czyrakiem. Regularnie pita mikstura na bazie kurkumy, czosnku i mleka stanowi bardzo dobrą profilaktykę przeciwczyrakową. Nie zaleca się natomiast przemywania czyraka warg sromowych różnego rodzaju płynami. Rozwiązania takie jak mikstura z czosnku lub olejek herbaciany można natomiast stosować przy analogicznych zmianach na plecach szyi czy pośladkach.

Powiększający się guzek na wardze sromowej – torbiel zastoinowa

Torbiel zastoinowa, popularnie zwana kaszakiem, to efekt nagromadzenia wydzieliny w gruczołach łojowych i potowych. Może pojawiać się w obrębie całej skóry ciała, również na wargach sromowych. Ma tendencję do powolnego powiększania się. Może nie sprawiać dolegliwości do momentu wtórnego nadkażenia zmiany. Najczęściej kaszak znika samoistnie. Leczenie go polega na nakłuciu w warunkach sterylnych oraz opróżnieniu jego zawartości.

Bolesny guzek na wardze sromowej większej z obrzękiem oraz obecnością podwyższonej temperatury ciała świadczy najprawdopodobniej o zapaleniu gruczołu Bartholina (przedsionkowego większego). Choroba utrudnia chodzenie oraz siadanie, stanowi duży problem dla pacjentki, a dyskomfort nią spowodowany często skłania do szybkiej wizyty u lekarza. Dolegliwości są wynikiem zablokowania ujścia tych struktur przez bakterie, zazwyczaj Escherichia coli, gronkowce, paciorkowce. Objawy schorzenia zaostrzają się zazwyczaj po stosunku seksualnym. Leczenie wymaga często podjęcia interwencji chirurgicznej oraz antybiotykoterapii.

Jak rozpoznać pryszcz?

Pryszcze rozwijają się, gdy pory zostają zablokowane. Pory to otwory w skórze, przez które uwalniany jest olej i pot. Kiedy pory są zablokowane, normalne bakterie skóry mogą dostać się do porów, powodując czerwoną, wypukłą plamę.

Możesz poczuć pryszcz, zanim go zobaczysz. Na przykład obszar tuż pod skórą może być wrażliwy lub możesz wyczuć niewielki guzek pod skórą. Dość często jednak pryszcze pojawiają się bez ostrzeżenia. Możesz iść spać jednej nocy i obudzić się z dużym pryszczem. Niektóre rzeczy, które odróżniają pryszcz od opryszczki to:

  • Pryszcze mogą rozwijać się na całej twarzy, w tym na granicy wargi. Kiedy pryszcze pojawiają się na granicy wargi, można je łatwo pomylić z opryszczką, zwłaszcza we wczesnych stadiach.
  • Pryszcze nigdy nie pojawiają się bezpośrednio na samej wardze. Jeśli masz skazę pośrodku warg, prawdopodobnie jest to opryszczka.
  • Pryszcze tworzą wypukły czerwony guzek, a nie pęcherz. W miarę postępu pryszcza może rozwinąć się zaskórnik, który ma szczyty w środku czerwonego guza. Ale nadal wyraźnie nie jest to pęcherz. Większość pryszczy ma pojedynczą zaskórnik, ale niektóre stają się tak duże, że rozwijają kilka głów.
  • Trądzik nie jest zaraźliwy. W przeciwieństwie do opryszczki, pryszcze nie są zaraźliwe. Możesz więc przytulać, całować i dzielić się balsamem do ust z kimś, kto ma pryszcz i nigdy sam go nie dostaniesz.
  • Może tworzyć się bezpośrednio na wardze
  • Tworzy pęcherz lub skupisko pęcherzy
  • jest zaraźliwy
  • Nigdy nie występuje bezpośrednio na samej wardze, ale może znajdować się na granicy warg
  • Tworzy wypukły, czerwony guzek, na którym może pojawić się zaskórnik, ale nie pęcherz
  • nie jest zaraźliwy

często nakładam go od serca, jako maskę - moja skóra pije go z radością, co najwyżej trochę się potem świeci ; Nie zapycha, nie podrażnia nawet nałożony po mocnym peelingu, pozostawia skórę odpowiednio nawilżoną i odżywioną ale zaznaczę, że mam skórę nosorożca.

Czytaj dalej...

Zbieranie na powierzchni skóry twarzy, bakterii, motyli, eksfoliowanych komórek naskórka, pozostałości kremu lub kosmetyków może sztucznie zatykać kanały, powodując reakcje zapalne w postaci trądziku.

Czytaj dalej...

kompleks łagodzący - dzięki zawartości kwasu bosweliowego łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia oraz zmniejsza skłonność do ich występowania, głęboko regeneruje naskórek opóźniając procesy starzenia się skóry, likwiduje uczucie nieprzyjemnego napięcia i ściągnięcia.

Czytaj dalej...

The Ordinary Natural Moisturising Factors HA to krem, którego skład składa się z naturalnych czynników nawilżających występujących w skórze, między innymi aminokwasów, kwasów tłuszczowych, mocznika, ceramidów, kwasu hialuronowego.

Czytaj dalej...