Przyczyny i leczenie białego pryszcza na wardze sromowej
Zmiany na ustach - dlaczego się pojawiają?
Nasze usta są niestety podatne na występowanie wszelkiego rodzaju zmian, gdyż pokrywa je bardzo cienka i delikatna błona śluzowa. Ta cienka bariera ochronna ust ma je chronić przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, mróz czy słońce, a tymczasem łatwo ją podrażnić lub przesuszyć. Usta odzwierciedlają też czasem stan naszego zdrowia - można z nich wyczytać niektóre choroby oraz niedobory witamin, zwłaszcza A i B2.
Białe krosty (grudki) na ustach
Jeśli na ustach masz małe jasne (czasem żółtawe lub czerwone) plamki, krosty (grudki) wielkości kilku milimetrów (zwykle ok. 5 mm), są to najprawdopodobniej plamki Fordyce’a.
Plamy Fordyce’a, nazywane też granulkami Fordyce’a, mogą mieć postać skupiska grudek. Zwykle są lepiej widoczne po naciągnięciu skóry. Plamki Fordyce'a są bezbolesne, nie swędzą i nie można się nimi zarazić. Skąd się biorą?
Plamki te powstają w wyniku gromadzenia się sebum w gruczołach łojowych. Są obecne w naszej skórze od urodzenia, ale wraz z wiekiem mogą się coraz bardziej powiększać i być bardziej widoczne.
Jak się okazuje, zmiany te są bardzo powszechne - występują u około 80% społeczeństwa. Nie trzeba ich leczyć, gdyż nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Mogą jedynie stanowić problem estetyczny.
Jak im przeciwdziałać?
- zadbaj o nawilżenie skóry, pij regularnie niegazowaną wodę,
- ogranicz spożycie cukrów, soli i produktów przetworzonych,
- unikaj alkoholu i napojów gazowanych,
- rzuć palenie,
- zdrowo się odżywiaj - pamiętasz szczególnie o kwasach omega-3, witaminie A, D i witaminach z grupy B, które dobrze wpływają na naszą skórę,
- stosuj miejscowo kremy zawierające tretinoinę, która wspomaga złuszczanie się komórek blokujących ujścia mieszków włosowych,
- używaj płynów do cery trądzikowej na bazie nadtlenku benzylu i kwasu salicylowego.
Czyrak na wardze sromowej – czym jest?
Czyrak na wardze sromowej to jedna z kilku postaci, jaką może przyjmować ta zmiana skórna. Czyraki mogą pojawiać się w miejscach intymnych (tak u kobiet, jak i u mężczyzn), na pośladkach, klatce piersiowej i pod pachami. Niestety, pojawiają się one również w tak widocznych miejscach, jak twarz czy szyja. Każda taka zmiana jest wynikiem zapalenia okołomieszkowego, które bardzo często pojawia się w związku z podrażnieniem skóry przez noszone przez pacjenta ubranie. Efektem tego zapalenia jest wytworzenie się czopa martwiczego . Czyrak na wargach sromowych zalicza się do ropnych chorób skóry. Zmiana ta nie jest niebezpieczna, ale wymaga leczenia. Absolutnie zakazane jest natomiast samodzielne wyciskanie czyraków, gdyż może to doprowadzić do rozsiewu bakterii i zakażenia uogólnionego.
- stan pogorączkowy,
- złe samopoczucie,
- ogólne zmęczenie i osłabienie,
- nieznaczne powiększenie węzłów chłonnych.
Brak leczenia może prowadzić do przenoszenia się zmiany na inne części ciała. Czyrak warg sromowych może przyczynić się również do powstawania brzydkich blizn, których później trudno się pozbyć. Brak kuracji może spowodować także rozwój niebezpiecznych infekcji, a w konsekwencji – zakażeń ogólnoustrojowych.
Jak leczyć i zapobiegać pryszczom?
Ponieważ pryszcze nie są zaraźliwe, nie możesz rozprzestrzeniać ich na inne osoby lub inne obszary ciała. Poczuj się na siłach, wiedząc, że pryszcz powinien zacząć się goić w ciągu jednego dnia do tygodnia. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z pryszczami:
- Nie dłubaj ani nie wybijaj pryszcza. Wyciskanie pryszcza może znacznie pogorszyć skazę. Może również powodować blizny.
- Lód, szczególnie duże lub bolesne skazy. Owiń kostkę lodu w miękką szmatkę i trzymaj ją na pryszcz przez kilka minut na raz. Jeśli robisz to kilka razy dziennie, może to pomóc zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból.
- Zastosuj dostępny bez recepty zabieg punktowy na poszczególne pryszcze. Leczenie trądziku może przyspieszyć gojenie. Nie nakładaj ich jednak częściej niż zalecano, ponieważ mogą wysuszać i podrażniać skórę.
- Weź codziennie leki na trądzik. Jeśli często masz pryszcze lub masz je na całej twarzy lub ciele, możesz skorzystać z leków. Skuteczne leczenie trądziku zatrzyma pryszcze, zanim się uformują. Korzystanie z nich może pomóc w długotrwałym oczyszczeniu skóry.
Unikaj wszystkich dziwnych rzeczy, które mają być „cudownymi” lekarstwami na trądzik. Obejmuje to pastę do zębów, Windex i czosnek. Nie wyleczą pryszcza i mogą go bardziej podrażnić.