Białe pryszcze po opalaniu - przyczyny i sposoby radzenia sobie z nimi

Grzybica a oparzenie słoneczne

Jak rozróżnić, czy źródłem białych plamek jest zwykłe oparzenie słoneczne a nie grzybica? Po pierwsze, warto obejrzeć swoje ciało jeszcze przed opalaniem. Jeśli na nogach i innych partiach ciała zauważymy jakiekolwiek zmiany w postaci przebarwień czy plam, warto skonsultować to z dermatologiem. Jeśli dodatkowo skóra w miejscu plam jest sucha i zaczyna się łuszczyć, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie jest grzybica.

Jak już zostało wspomniane, białe plamki na nogach po opalaniu mogą znikać samoistnie. Jeśli stosujemy różne sposoby na pozbycie się białych plam, także te domowe, a one mimo wszystko pozostają na skórze, nie można tego lekceważyć. Najlepiej od razu umówić się na wizytę do lekarza, a jeśli czas oczekiwania jest dość długi, warto stosować na zmienioną skórę przeciwgrzybicze preparaty bez recepty.

Należy pamiętać, że leczenie infekcji grzybiczych może być długie i żmudne, dlatego trzeba stosować się do zaleceń lekarza. Przy łupieżu pstrym zalecane jest nie tylko stosowanie leków do miejscowego stosowania na skórze. Ważne jest noszenie przewiewnych ubrań, a także unikanie ekspozycji skóry na promienie słoneczne – powinno się również unikać solarium.

CZYM RÓŻNIĄ SIĘ PRYSZCZE NA PLECACH OD TYCH NA TWARZY?

Chociaż pryszcze na plecach mogą mieć podobny wygląd, istnieją trzy kluczowe różnice między nimi:

1. Rozmiar: pory skóry na plecach są większe niż na twarzy, co oznacza, że mogą łatwiej zatykać się nadmiarem sebum, martwymi komórkami skóry i bakteriami.

2. Nasilenie: pryszcze na plecach mogą być bardziej bolesne niż pryszcze na innych obszarach, ponieważ skóra pleców jest znacznie grubsza, co oznacza, że wypryski mogą tworzyć się głębiej pod powierzchnią.

3. Leczenie: skóra na plecach może być mniej wrażliwa na miejscowe leczenie trądziku ze względu na swoją grubość. Jednym z przykładów jest nadtlenek benzoilu, który może pomóc w zwalczaniu bakterii, które przyczyniają się do powstawania niektórych form pryszczy. Ponadto stosowanie zabiegów miejscowych może być kosztowne ze względu na dużą powierzchnię pleców, więc wybór leczenia doustnego może być bardziej opłacalny.

Chociaż NIVEA nie została stworzona do leczenia pryszczy na plecach, oferuje gamę specjalnie opracowaną do leczenia objawów trądziku na twarzy. Linia NIVEA Derma Skin Clear wykorzystuje silne składniki aktywne kwas salicylowy, niacynamid i kwas glikolowy, aby głęboko oczyścić i rozjaśnić pory, co może pomóc w walce z pryszczami.

Przebarwienia po opalaniu – czy można się ich pozbyć?

Ziścił się najgorszy scenariusz i po lecie widzisz na swoim ciele plamy po opalaniu? Tak się składa, że dzięki prawidłowej pielęgnacji skóry możesz zminimalizować efekty zażywania kąpieli słonecznych.

Musimy być z Tobą szczerzy – przebarwienia po opalaniu da się usunąć, jednak jest to proces, który wymaga od Ciebie systematyczności i cierpliwości. Niechciane zmiany skórne nie znikną w tydzień czy dwa. Może się również zdarzyć, że nakładane preparaty nie przyniosą pożądanego efektu. Wtedy warto rozważyć możliwości, jakie oferuje medycyna estetyczna.

Zanim jednak skusisz się na zabiegi w gabinecie kosmetycznym, daj szansę produktom ze składnikami aktywnymi. Kosmetyki na plamy po opalaniu powinny w swoim składzie zawierać kwas mlekowy, retinol, kwas azelainowy, niacynamid czy witaminę C. Na tej ostatniej substancji bazuje rozjaśniające serum od marki Hagi.

Gdy białe plamki na nogach po opalaniu są wynikiem oparzenia słonecznego, daj szansę ekstraktom z aloesu i alg morskich, które przyspieszają regenerację naskórka. Na odbarwione obszary możesz nakładać także witaminy A i E, które odbudują barierę hydrolipidową naskórka.

Jeśli białe plamy po opalaniu są wywołane przez łupież pstry, to zwykle wystarcza leczenie miejscowe. Najczęściej w tym celu stosuje się szampony przeciwłupieżowe czy kremy przeznaczone do aplikowania na chorobowo zmienioną skórę.

Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...