Bolące pryszcze pod skórą - przyczyny, leczenie i porady pielęgnacyjne
Podsumowując…
Trądzik podskórny i różnego rodzaju krosty na twarzy powstają z przeróżnych przyczyn. Czasami jest to nieodpowiednia dieta, innym razem źle dobrana pielęgnacja czy czynniki, na które nie do końca mamy wpływ (na przykład zaburzenia gospodarki hormonalnej). Niezależnie jednak, czy są to krostki na czole, policzkach, brodzie czy innej części twarzy, bardzo ważne jest, aby znaleźć przyczynę ich powstawania.
W leczeniu pomóc może nam między innymi taki specjalista jak dermatolog. Może on przepisać specjalistyczne maści na trądzik podskórny, których nie kupimy bez recepty, ale zapewne zaleci nam też zmianę codziennego stylu życia, a przede wszystkim stosowanie diety oraz dopasowanie pielęgnacji do potrzeb skóry.
Podskórne gule rzadko znikają same, a mogą też przerodzić się w znacznie poważniejsze problemy. Podczas próbowania domowych sposobów na trądzik pamiętajmy, że nie wszystkie z nich są bezpieczne. Zacznijmy raczej od trzymania się zaleceń dermatologa oraz wprowadzenia do pielęgnacji kosmetyków zapobiegających powstawaniu niedoskonałości.
Twarz z pryszczami może powodować obniżenie naszej pewności siebie. Nikt z nas nie lubi, gdy na skórze pojawiają się trudne w usuwaniu niedoskonałości. Pamiętajmy jednak, że ich powstawanie ma swoją przyczynę, którą powinniśmy jak najszybciej odkryć. Nie jest to natomiast powód do wstydu. Z problemami skórnymi zmaga się bardzo wiele osób, tylko często są one ukrywane pod warstwą makijażu lub odpowiednio leczone.
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Co może powodować pryszcze na twarzy?
Nikt z nas nie chce zmagać się z niedoskonałościami pojawiającymi się na twarzy. Warto jednak wiedzieć, że przyczyn ich powstawania jest tak wiele, że praktycznie u każdego z nas, na pewnym etapie życia, pojawią się pewnego rodzaju wypryski czy grudki. Dbanie o skórę wcale nie jest takie proste, a niektóre czynniki wywołujące pryszcze są niezależne od nas. Na samym początku należy wiedzieć, że pewne choroby i dolegliwości, z którymi zmaga się nasz organizm, mają realny wpływ na to, jak wygląda cera. Ale co jeszcze może wywoływać nie tyle trądzik, ile po prostu wypryski na twarzy?
Grudki na skórze mogą powstawać z różnych przyczyn, ale mogą też przybierać różne formy. Niektóre z nich są wręcz nieszkodliwe, a zmiany szybko znikają z naszej twarzy, inne natomiast mogą przerodzić się nawet w stany zapalne, trudne w gojeniu i grożące powstawaniem przebarwień oraz blizn. Dlatego też warto bliżej poznać rodzaje niedoskonałości, które mogą wystąpić na naszej skórze, a następnie dowiedzieć się, jak możemy przeciwdziałać ich powstawaniu.
Czarne grudki na skórze, czyli zaskórniki otwarte
Zaskórniki otwarte wyglądają jak niewielkie, czarne kropki ulokowane na naszej skórze. Najczęściej widoczne są w okolicach nosa, jednak równie dobrze mogą też występować na innych fragmentach naszej twarzy. Ich charakterystyczny wygląd związany jest z efektem utleniania sebum zatykającego ujścia gruczołów łojowych. Są najprostsze w usuwaniu, ale jednocześnie pojawiają się bardzo często. Jeżeli nieodpowiednio oczyszczamy skórę, to w efekcie możemy spodziewać się właśnie powstawania zaskórników otwartych.
Białe pryszcze, czyli zaskórniki zamknięte
Tak zwane białe pryszcze na twarzy to potoczna nazwa niedoskonałości znanych nam jako zaskórniki zamknięte. Ten rodzaj zmian skórnych jest nieco trudniejszy w usuwaniu, ponieważ w przeciwieństwie do wągrów grudka znajduje się pod skórą. Na tego rodzaju niedoskonałości świetnie zadziała dobrze dobrana pielęgnacja, jednak na efekty musimy często poczekać trochę czasu. Nie są to jednak bolące gule podskórne.