Blizny przerostowe po trądziku - Jak się ich pozbyć?
Spis treści
- Jak dochodzi do powstawania blizn potrądzikowych?
- Wygląd i rodzaje blizn po trądziku
- Czy blizny po trądziku mogą zniknąć samoistnie?
- Co przyczynia się do powstawania blizn po trądziku?
- Jak pozbyć się blizn za pomocą pielęgnacji skóry?
- Popularne zabiegi kosmetyczne redukujące blizny
- Wsparcie medycyny estetycznej w leczeniu blizn
Trądzik, szczególnie trądzik różowaty , jest przewlekłym schorzeniem objawiającym się wykwitami skórnymi często o sporych rozmiarach, wypełnionych surowiczą wydzieliną, a nawet w postaci torbieli ropnych. Zmiany występują na twarzy, szyi, dekolcie, ramionach i plecach. Mieszki włosowe, w których powstają wykwity, zagłębione są w warstwach skóry właściwej. Często towarzyszy im stan zapalny i nadkażenie bakteryjne, przez co nawet gdy wypryski się zagoją, a stan skóry ulegnie ogólnej poprawie, mogą występować zmiany potrądzikowe w postaci blizn.
Blizny potrądzikowe powstają na skutek uszkodzenia skóry właściwej i głębokich warstw naskórka. Są one wynikiem naturalnych reakcji naprawczych organizmu. Ubytek powstały po wykwicie zostaje w pierwszej kolejności zastąpiony tkanką łączną włóknistą. Z czasem miejsce krosty ulega wygojeniu, do tego potrzebne są jednak nowe komórki włókien kolagenowych. Gdy ilość kolagenu jest niedostateczna, mowa o niepełnym procesie regeneracyjnym, co skutkuje powstawaniem blizn.
Jak powstają blizny przerostowe?
Najczęściej powstają blizny przerostowe po trądziku, cesarskim cięciu, operacji tarczycy i innych zabiegach chirurgicznych, a także po oparzeniu. Stanowi to efekt zaburzeń rozkładu i syntezy kolagenu - białka będącego głównym składnikiem tkanki łącznej oraz najważniejszym budulcem wykorzystywanym w procesie gojenia rany.
W rezultacie nadprodukcji, ilość kolagenu w bliźnie przerostowej jest kilkukrotnie większa, niż w zdrowej skórze. Patomechanizm ten nie został do końca wyjaśniony, naukowcy wyodrębnili jednak wiele czynników, które hipotetycznie mogą prowadzić do tworzenia się nieprawidłowych rozrostów.
Wymienia się w tym kontekście między innymi uwarunkowania genetyczne i indywidualne predyspozycje, czy napięcie skóry wokół rany, związane z charakterem urazu i umiejscowieniem. Zauważa się też, że blizny przerostowe częściej powstają u osób w wieku nastoletnim i młodych dorosłych, gdy organizm wykazuje największą zdolność do wytwarzania kolagenu (z biegiem lat funkcja ta stopniowo zanika).
Wygląd i rodzaje blizn po trądziku
Warto wiedzieć, że beżowe lub różowe plamki na skórze nie są bliznami, a przebarwieniami pozapalnymi, które również należą do częstych powikłań po trądziku. Powstają one, ponieważ w przebiegu schorzenia dochodzi do zaburzeń melanogenezy. W konsekwencji wokół ogniska zapalnego wykwitu gromadzą się komórki barwnikowe skóry odpowiedzialne za zmianę jej zabarwienia. Zmiany takie są najczęstszymi powikłaniami po trądziku, ale zwykle są płytkie i łatwo można się i pozbyć.
Z kolei typowe blizny po trądziku dzieli się na:
- Blizny zanikowe - to najczęstszy rodzaj blizn po wykwitach trądzikowych. Są to nieregularne wgłębienia w skórze. Początkowo mogą mieć różowy odcień, z czasem stają się białawe. Często otacza je beżowa otoczka wynikająca z zaburzeń pigmentacyjnych.
- Blizny przerostowe - występują rzadziej niż blizny zanikowe. Zwykle są wypukłe i przypominają niewielkie guzki. Przyczyną ich powstawania jest nadmierny rozrost komórek w następstwie przebytego stanu zapalnego.
Czynniki wpływające na wygląd blizn po trądziku
Przebieg prawidłowego procesu gojenia się uszkodzeń skóry z pozostawieniem trwałego śladu na skórze w formie blizny, zależy od wielu czynników. Wyróżniamy czynniki ogólne oraz czynniki miejscowe.
Czynniki ogólne:
- wiek pacjenta,
- kolor skóry,
- stan ogólny pacjenta oraz choroby współtowarzyszące,
- choroby nerek i wątroby,
- cukrzyca,
- zaburzenia hormonalne,
- sposób odżywiania,
- niedobory witamin, głównie A i E oraz białka,
- zaburzenia krążenia,
- przyjmowane leki, g,ównie sterydy i cytostatyki,
- nikotynizm,
- geny,
- skłonności indywidualne do powstawania blizn przerosłych i keloidów.
Czynniki miejscowe:
- umiejscowienie rany (np. twarz, klatka piersiowa, plecy, ramiona),
- kształt, szerokość i głębokość rany,
- nieprawidłowe ukrwienie rany,
- neuropatia,
- zakażenia w miejscu tworzenia się blizny,
- niekorzystne mikrośrodowisko,
- stosowanie leków w obrębie rany,
- pielęgnacja rany.

Czy blizny po trądziku znikną?
Niestety, samoistne zniknięcie blizn potrądzikowych jest bardzo mało prawdopodobne i dotyczy jedynie potrądzikowych przebarwień. Pozostałe blizny potrądzikowe nie zmniejszają się z wiekiem. Wgłębienia i wypukłości mogą nawet z czasem uwydatniać się.
Aby zapobiegać tworzeniu się blizn, należy odpowiednio dbać o cerę trądzikową. Po pierwsze należy starać się nie doprowadzać do stanów zapalnych, a więc odpowiednio oczyszczać i złuszczać skórę, a na etapie jej zaczerwienienia (początek stanu zapalnego) działać przeciwzapalnie.
W tym celu można raz w miesiącu wykonać peeling np. kwasem salicylowym lub zabieg delikatnej mikrodermabrazji. Warto również przejść na odpowiednią dietę bogatą w witaminy i antyutleniacze oraz ograniczyć spożywanie pikantnych posiłków. Nie należy także przesuszać skóry, ponieważ spowoduje to jedynie wzmożenie pracy gruczołów łojowych, które będą chciały ją nawilżyć, a przy tym dodatkowo pozatykają pory i przyśpieszą rozwój trądziku.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
