Trądzik różowaty - Objawy, Przyczyny i Skuteczne Metody Leczenia Ocznego
Co to jest trądzik różowaty?
Po raz pierwszy trądzik różowaty został opisany przez francuskiego chirurga Guya de Chauhae w XIV wieku. Pozostawił on dokładny opis objawów choroby i nazwał ją couperose, co oznacza w tłumaczeniu „czerwona kropelka”. Do czasów współczesnych nazwa ta pozostała w języku potocznym i medycznym we Francji. Według różnych statystyk na trądzik różowaty choruje od 0,5 do 10 pro. populacji. Najczęściej pierwsze objawy występują po 30 roku życia. Chorują głównie kobiety, stanowią aż 75 proc. chorych z rozpoznaniem trądziku różowatego, jednak to u mężczyzn zwykle przebieg choroby jest najcięższy.
Kto choruje na trądzik różowaty?
Na trądzik różowaty chorują osoby o celtyckim typie urody, prezentujące I i II fototyp skóry. Obserwuje się też rodzinne występowanie choroby, często chorzy to osoby nerwowe i nadpobudliwe. Z badań wynika, że postać rumieniowo-grudkowo-krostkowa u kobiet pojawia się na tle zaburzeń hormonalnych. Wzmożona zapadalność występuje również w okresie ciąży, pokwitania, owulacji i menstruacji. Ryzyko zachorowania na trądzik różowaty jest większe u osób ze zdiagnozowanym łojotokowym zapaleniem skóry oraz u tych, które przeszły trądzik młodzieńczy.
Początkowe objawy trądziku różowatego
W początkowym stadium rozwoju choroby charakterystyczne jest występowanie na twarzy przemijającego rumienia. W późniejszym czasie pojawiają się zmiany grudkowe, krosty i rozszerzone naczynia krwionośne, co jest objawem różnicującym chorobę.
W zaawansowanym stadium rozwoju trądziku różowatego pojawiają się zmiany przerostowe. U mężczyzn często dochodzi do przerostu gruczołów łojowych, powstawania guzów i nacieków. Objawom głównym może towarzyszyć pieczenie i świąd skóry.
Zmiany najczęściej lokalizują się w centralnej części twarzy (czoło, broda, nos, policzki). Zmiany mogą umiejscawiać się również na plecach i dekolcie, mogą zajmować okolice zauszne i brzegi powiek.
- Postać rumieniowa – u osób dotkniętych tym rodzajem trądziku występuje rumień przelotny lub przetrwały, zmiany lokalizują się na twarzy. Okresowo dochodzi do rozwoju grudek i krostek.
- Postać grudkowo-krostowa – w tej postaci choroby rumień występuje przetrwale. Zwykle obejmuje środkową część twarzy. Okresowo na skórze chorego pojawiają się krostki i grudki.
- Postać przerostowo-naciekowa – skóra u osób chorujących na postać przerostowo-naciekową jest pogrubiała, jej powierzchnia jest nieregularna. Obecne są zmiany guzowate. Postać przerostowo-naciekowa najczęściej manifestuje się w postaci zmian w okolicy nosa, czoła, policzków i brody. U chorych dochodzi do zapalenia mieszków włosowych w obrębie zmian przerostowych.
- Postać oczna – jest najtrudniejsza do zdiagnozowania. Pacjenci najczęściej trafiają do okulisty, zgłaszają przewlekłe stany zapalne brzegów powiek, rogówek i spojówek. Choroba objawia się łzawieniem, przekrwieniem spojówek, swędzeniem, pieczeniem oczu. Może występować światłowstręt i uczucie ciała obcego w oku. Objawy towarzyszące to zapalenie gruczołów Meiboma, nawracające jęczmienie i gradówki. Może występować infekcja gronkowcowa.
- Postać ziarniniakowa – objawia się występowaniem żółtych, brązowych, czerwonych grudek i guzków, które mogą prowadzić do bliznowacenia. Zmainy występują wraz z niewielkim stanem zapalnym lub w skórze niezmienionej.
Trądzik różowaty – przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie
Trądzik różowaty to przewlekła choroba dermatologiczna skóry twarzy. Zmiany zapalne związane z trądzikiem różowatym rzadko występują m.in. na owłosionej skórze głowy. Trądzik różowaty częściej diagnozowany jest u kobiet. Jak objawia się ta dermatoza i jak leczyć trądzik różowaty? Wyjaśniamy.
Trądzik różowaty to uciążliwa dermatoza, która obejmuje przede wszystkim skórę twarzy. Zmiany związane z trądzikiem różowatym mają podłoże zapalne. Ten i inne rodzaje trądziku wymagają specjalistycznego leczenia.
W przypadku długo utrzymujących się objawów trądziku różowatego mogą na skórze pojawić się także tzw. zmiany wtórne, do których zaliczamy obrzęk twarzy, popękane naczynka, grudki i krosty, a także zmiany przerostowe. Trądzik różowaty to dermatoza, która rozwija się w drugiej i trzeciej dekadzie życia. Zmiany związane z trądzikiem różowatym nie powstają w okresie nastoletnim. Charakterystyczne dla przebiegu trądziku różowatego jest pojawienie się w początkowym okresie choroby rumienia oraz niezbyt licznych wykwitów skórnych, a także zaostrzenie się objawów chorobowych pomiędzy czwartą i piątą dekadą życia.
Trądzik różowaty powoduje nie tylko dyskomfort związany ze stanem zapalnym oraz występowaniem rumienia, ale także jest defektem kosmetycznym, który obniża samoocenę. Warto dowiedzieć się więcej na temat jego objawów, przyczyn i sposobów leczenia, a także czynników, które mogą wpływać na pogorszenie się stanu cery.
Jak wyleczyć trądzik różowaty? Przyczyny i objawy
Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry o przykrych objawach w postaci piekących zaczerwienień, krostek i pajączków, które niestety mogą powodować duży dyskomfort. Nieleczony oraz traktowany nieodpowiednią pielęgnacją może trwale zagościć na naszej twarzy. Aby tego uniknąć należy go prawidłowo zdiagnozować i leczyć, najlepiej w początkowej fazie. Jak wygląda leczenie trądziku różowatego?
Trądzik różowaty jest chorobą zapalną skóry twarzy o charakterze przewlekłym. Początkowo obejmuje centralną część twarzy, ale może rozprzestrzeniać się na brodę, uszy, czoło. W jej przebiegu występuje rumień, grudki, krosty oraz pajączki naczyniowe. Symptomy te mogą się różnić w zależności od postaci choroby. Jej podłoże nie jest do końca poznane, jednak wśród czynników wymienia się między innymi ekspozycję na słońce, stres, zaburzenia hormonalne. Trądzik hormonalny pojawia się u około 10% populacji w wieku 30-55 lat, głównie u osób z bardzo jasną skórą, oczami i włosami.
Trądzik różowaty nie jest zaraźliwy, nie stanowi też zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Jednak stałe zaczerwienienie twarzy może być bardzo uciążliwe i znacząco obniżyć jakość życia osoby zmagającej się z tą przewlekłą chorobą. Obecnie istnieją skuteczne sposoby redukcji objawów trądziku różowatego.

Trądzik różowaty: diagnostyka i leczenie
Doświadczony specjalista nie będzie miał problemu z rozpoznaniem choroby na podstawie oględzin zmian skórnych. Lekarz zapyta także o historię choroby pacjenta i członków jego rodziny. Sposób leczenia i zastosowane preparaty zależne są od pacjenta i dobierane indywidualnie. Leczenie choroby polega głównie na unikaniu pewnych zachowań i używek. Lekarze zalecają unikać alkoholu, słońca, kawy, papierosów, czekolady, stresu, gwałtownych zmian temperatury, gorących kąpieli i intensywnych ćwiczeń fizycznych. Leczenie miejscowe obejmuje antybiotyki: erytromycyna, klindamycyna, metronidazol.
Stosuje się też leczenie ogólne polegające na podaniu antybiotyków np. retinoidów. Choroby nie da się całkiem wyleczyć, a celem leczenia jest powstrzymanie jej rozwoju. Dość rzadko wykorzystywane jest leczenie chirurgiczne, które polega na usunięciu zmian skórnych za pomocą noża chirurgicznego lub lasera. Na co dzień należy stosować kosmetyki przeznaczone do skóry naczyniowej, a zaleca się unikać silnych kosmetyków zawierających dużo substancji chemicznych. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i w razie wątpliwości udać się na wizytę kontrolną. Leczenie wymaga systematyczności i przestrzegania wszystkich zaleceń.
