Zaparcia a trądzik - Jak dieta może wpływać na Twoją skórę?
Jak pozbyć się trądziku - dieta w trądziku
Po raz kolejny zastanawiasz się jak pozbyć się trądziku? Dieta w trądziku jest bardzo ważnym elementem skutecznego i trwałego leczenia. Niestety mam wrażenie, że wciąż mało się o tym mówi, a jej rola dalej bywa pomijana. Podczas gdy odpowiednio dobrana dieta w trądziku może być bardzo pomocna. Zarówno w trądziku hormonalnym, jak i w przypadku zmian związanych z dysfunkcją układu pokarmowego. Niekiedy samą interwencją żywieniową i odpowiednią suplementacją możemy doprowadzić do poprawy stanu skóry. Wszystko zależy od przyczyny trądziku.
Musisz wiedzieć, że zmiany trądzikowe nie pojawiają się same z siebie i nie są jednym, oderwanym od reszty organizmu, problemem. Zmiany skórne mogą manifestować niedobory składników odżywczych lub zaburzenia gospodarki hormonalnej. Często również współwystępują z zaburzeniami pracy układu pokarmowego. Dlatego, oprócz odpowiedniej pielęgnacji i działania miejscowego, bardzo mocno zachęcam Cię do przyjrzenia się również innym objawom. Wykonania diagnostyki i działania w kierunku przyczyn problemu pozwolą trwale uporać się z uciążliwymi problemami skórnymi.
Zdarza nam się ignorować niektóre objawy, bo uważamy je za normalne – “przecież mamy tak od zawsze”. Ale często nie są normalne, tylko sygnalizują, że coś się dzieje i trzeba się temu lepiej przyjrzeć. W dalszej części artykułu dowiesz się:
- na jakie objawy zwrócić szczególną uwagę
- do jakiego lekarza się zgłosić
- w jaki sposób pomóc sobie dietą w trądziku
- jaką suplementację warto włączyć
Leczenie trądziku
Jeśli zmiany w przebiegu trądziku mają niewielkie nasilenie, często wystarcza leczenie miejscowe. Stosowane są lecznicze pudry, zawiesiny, pasty, albo aerozole. Maści nie są najlepszą formą kosmetyku w terapii trądziku, gdyż taka konsystencja doprowadza do zatykania ujść gruczołów. W miejscowej terapii zastosowanie znajdują środki bogate w witaminę A , antybiotyki , takie jak: erytromycyna, tetracyklina, neomycyna, klindamycyna, a także kwas salicylowy oraz cynk.
Jeśli trądzik jest bardzo nasilony, zaleca się leczenie ogólne tetracyklinami lub erytromycyną. Ciężkie postacie trądziku wymagają podawania 13-cis kwasu witaminy A, który silnie działa keratolitycznie i przeciwłojotokowo. W przypadku kobiet należy pamiętać, że ma on działanie teratogenne, więc podczas kuracji kobiety muszą zażywać środki antykoncepcyjne (już na 1 miesiąc przed i 2 miesiące po kuracji).
Trądzik hormonalny
Zaburzenia hormonalne są bardzo częstą przyczyną trądziku. Szczególnie ważną rolę odgrywa tu zbyt wysoki poziom androgenów. Androgeny to hormony płciowe, które w przewadze występują u mężczyzn, natomiast u kobiet występują prawidłowo w znacznie niższych stężeniach. W momencie, gdy u kobiety poziom androgenów jest wysoki mogą pojawić się problemy. Jakie objawy, oprócz trądziku, możesz zaobserwować przy podwyższonym poziomie androgenów?
- Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie pojawiające się u kobiet w miejscach, w których nie powinno występować – na twarzy, w okolicy sutków, na brzuchu lub plecach.
- Wypadanie włosów, szczególnie charakterystyczne może być wypadanie cienkich włosów pozbawionych cebulek z okolic skroniowych.
- Zaburzenia miesiączkowania – cykle skrócone (poniżej 21 dni) lub wydłużone (powyżej 35 dni) u osób dorosłych. U dziewczyn w wieku nastoletnim, miesiączkujących od niedawna cykle mogą być nieregularne i jest to całkowicie normalne.
Jednocześnie nie zawsze musimy mieć do czynienia z podwyższonym poziomem androgenów. Problemem może być lokalne zwiększenie aktywności androgenów w obrębie aparatu włosowo-łojowego, co prowadzi do stanów zapalnych, bądź wypadania włosów. Objawy hiperandrogenizmu mogą być również spowodowane zaburzeniem proporcji hormonów “kobiecych” i “męskich”. Może mieć to miejsce np. w hiperprolaktynemii lub dominacji estrogenowej.
Jeżeli obserwujesz cechy hiperandrogenizmu, czyli wymienione zmiany trądzikowe, hirsutyzm, zaburzenia miesiączkowania warto skonsultować się z ginekologiem endokrynologiem. Mogą one sugerować zespół policystycznych jajników i warto wykonać odpowiednie badania w tym kierunku.
Zaburzenia hormonalne u nastolatków
Chciałabym tutaj jeszcze raz podkreślić, że kwestie te dotyczą głównie trądziku u dorosłych. W okresie dojrzewania gospodarka hormonalna dopiero się kształtuje. Może to powodować nieregularne miesiączki, jak i zmiany skórne czy gorsze samopoczucie i zmienny nastrój. To normalny okres przejściowy wynikający z niedojrzałości osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Nie mniej, warto być pod regularną opieką ginekologa, by w porę stwierdzić, czy nie dzieje się coś niepokojącego.