Zaparcia a trądzik - Jak dieta może wpływać na Twoją skórę?

Leczenie trądziku

Jeśli zmiany w przebiegu trądziku mają niewielkie nasilenie, często wystarcza leczenie miejscowe. Stosowane są lecznicze pudry, zawiesiny, pasty, albo aerozole. Maści nie są najlepszą formą kosmetyku w terapii trądziku, gdyż taka konsystencja doprowadza do zatykania ujść gruczołów. W miejscowej terapii zastosowanie znajdują środki bogate w witaminę A , antybiotyki , takie jak: erytromycyna, tetracyklina, neomycyna, klindamycyna, a także kwas salicylowy oraz cynk.

Jeśli trądzik jest bardzo nasilony, zaleca się leczenie ogólne tetracyklinami lub erytromycyną. Ciężkie postacie trądziku wymagają podawania 13-cis kwasu witaminy A, który silnie działa keratolitycznie i przeciwłojotokowo. W przypadku kobiet należy pamiętać, że ma on działanie teratogenne, więc podczas kuracji kobiety muszą zażywać środki antykoncepcyjne (już na 1 miesiąc przed i 2 miesiące po kuracji).

Trądzik hormonalny

Zaburzenia hormonalne są bardzo częstą przyczyną trądziku. Szczególnie ważną rolę odgrywa tu zbyt wysoki poziom androgenów. Androgeny to hormony płciowe, które w przewadze występują u mężczyzn, natomiast u kobiet występują prawidłowo w znacznie niższych stężeniach. W momencie, gdy u kobiety poziom androgenów jest wysoki mogą pojawić się problemy. Jakie objawy, oprócz trądziku, możesz zaobserwować przy podwyższonym poziomie androgenów?

  • Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie pojawiające się u kobiet w miejscach, w których nie powinno występować – na twarzy, w okolicy sutków, na brzuchu lub plecach.
  • Wypadanie włosów, szczególnie charakterystyczne może być wypadanie cienkich włosów pozbawionych cebulek z okolic skroniowych.
  • Zaburzenia miesiączkowania – cykle skrócone (poniżej 21 dni) lub wydłużone (powyżej 35 dni) u osób dorosłych. U dziewczyn w wieku nastoletnim, miesiączkujących od niedawna cykle mogą być nieregularne i jest to całkowicie normalne.

Jednocześnie nie zawsze musimy mieć do czynienia z podwyższonym poziomem androgenów. Problemem może być lokalne zwiększenie aktywności androgenów w obrębie aparatu włosowo-łojowego, co prowadzi do stanów zapalnych, bądź wypadania włosów. Objawy hiperandrogenizmu mogą być również spowodowane zaburzeniem proporcji hormonów “kobiecych” i “męskich”. Może mieć to miejsce np. w hiperprolaktynemii lub dominacji estrogenowej.

Jeżeli obserwujesz cechy hiperandrogenizmu, czyli wymienione zmiany trądzikowe, hirsutyzm, zaburzenia miesiączkowania warto skonsultować się z ginekologiem endokrynologiem. Mogą one sugerować zespół policystycznych jajników i warto wykonać odpowiednie badania w tym kierunku.

Zaburzenia hormonalne u nastolatków

Chciałabym tutaj jeszcze raz podkreślić, że kwestie te dotyczą głównie trądziku u dorosłych. W okresie dojrzewania gospodarka hormonalna dopiero się kształtuje. Może to powodować nieregularne miesiączki, jak i zmiany skórne czy gorsze samopoczucie i zmienny nastrój. To normalny okres przejściowy wynikający z niedojrzałości osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Nie mniej, warto być pod regularną opieką ginekologa, by w porę stwierdzić, czy nie dzieje się coś niepokojącego.

Trądzik różowaty - czy to ta sama choroba?

Nie . Trądzik różowaty to rumieniowe, grudkowe zmiany na podłożu łojotoku połączone z zaburzeniami naczynioruchowymi, polegającymi na łatwym czerwienieniu się twarzy pod wpływem emocjonalnych bodźców. Umiejscawia się wyłącznie na twarzy, dotyczy dojrzałych, dorosłych osób.

Przebieg różni się od standardowych zmian trądziku pospolitego. Tu zmiany początkowo mają rumieniowaty charakter, obserwuje się liczne zmiany naczyniowe, a dopiero w późniejszym czasie rozwijają się wykwity grudkowe i krostkowe, które mogą doprowadzić do przerostowych zmian nosa. Podłoże trądziku różowatego również jest inne.

Może on wynikać z niedokwaśności żołądka albo różnych zaburzeń hormonalnych, dlatego też leczenie powinno być najpierw przyczynowe, a dopiero później wprowadza się leki modyfikujące przebieg choroby, jak: metronidazol, tetracyklina, erytromycyna.

Dieta w trądziku - dieta przeciwzapalna

Drugim najważniejszym założeniem diety w trądziku jest jej charakter przeciwzapalny. Zmiany trądzikowe związane są ze stanem zapalnym w skórze. Dlatego zależy nam na wyeliminowaniu z diety produktów, które mogą ten stan zapalny zaostrzać. W zamian staramy się dostarczać jak największe ilości składników przeciwzapalnych.

Założenia diety przeciwzapalnej

W diecie przeciwzapalnej skupiamy się na jak największym dowozie składników o działaniu przeciwzapalnym, przy jednoczesnej eliminacji składników prozapalnych.

Opieramy się tu przede wszystkim na produktach nieprzetworzonych, dużej ilości warzyw i owoców, najlepiej w formie surowej lub poddawanych krótkiej obróbce termicznej. Ważne jest regularne spożywanie ryb i owoców morza, przy jednoczesnym ograniczeniu tłustego mięsa i nabiału. Korzystne jest zwiększenie udziału roślinnych źródeł białka i tłuszczu – orzechy, nasiona, warzywa strączkowe, przy jednoczesnym ograniczeniu źródeł odzwierzęcych.

Dodatkowo, poza produktami bazowymi warto zwrócić uwagę na regularne wykorzystywanie dodatków o charakterze przeciwzapalnym. Mam tu na myśli zieloną czy białą herbatę, napary ziołowe, stosowanie różnorodnych ziół i przypraw do gotowania. Szczególnie warte uwagi są kurkuma, imbir, papryka lub cynamon, jednak im większa różnorodność tym lepiej. Wartościowym dodatkiem do diety w trądziku mogą być też pyłek pszczeli czy sok z aloesu.

Tłuszczami o szczególnym działaniu antyoksydacyjnym są kwasy tłuszczowe omega-3. Jednocześnie są to kwasy tłuszczowe, których w naszej diecie jest na ogół niewiele. Żeby dostarczyć sobie ich odpowiednią ilość ważne jest regularne jedzenie tłustych ryb ok. 1-2 razy w tygodniu. Do takich ryb należą łosoś, makrela, sardynki, pstrąg, śledź. Dodatkowo na co dzień warto włączać do diety orzechy włoskie, siemię lniane, nasiona chia lub nasiona konopii.


Warto mieć na uwadze, że trądzik młodzieńczy to przede wszystkim problem z rozchwianą gospodarką hormonalną, która w tym okresie wpływa nie tylko na nasze ogólne samopoczucie, ale również na nasz wygląd.

Czytaj dalej...

Codziennie nakładaj krem z wysokim faktorem SPF promieniowanie UV może zaostrzyć przebieg choroby ; jeśli po nałożeniu kosmetyku z filtrem pojawi się podrażnienie, spróbuj użyć produktów zawierających jedynie tlenek cynku lub dwutlenek tytanu.

Czytaj dalej...

Ponadto zawiera niezliczoną ilość antyoksydantów, zapobiegających nie tylko procesom zapalnym, ale też negatywnemu oddziaływaniu wolnych rodników, a co za tym idzie pozytywnie wpływa na ogólną kondycję skóry.

Czytaj dalej...

wykwity rumieniowe zaczerwienione, dobrze odgraniczone, powstają w wyniku zwiększenia lokalnego przepływu krwi, są jednocześnie odzwierciedleniem toczącego się procesu zapalnego; stanowią zwykle pierwszy objaw choroby oraz podłoże, na którym lokalizują się inne zmiany; rozmieszczone symetrycznie w obrębie skóry twarzy, utrzymują się latami;.

Czytaj dalej...