Zaparcia a trądzik - Jak dieta może wpływać na Twoją skórę?

Z zaparciami u lekarza – przyczyny zaparć i badania do wykonania

Kiedy udać się do lekarza? Nie czekaj! To bardzo ważne, by podkreślić, że jeśli doświadczasz powracających zaparć, wizyta u lekarza jest konieczna, by wykluczyć niebezpieczne dla Twojego zdrowia choroby np. choroby zapalne jelit, nowotwory przewodu pokarmowego. Wśród niepokojących objawów towarzyszących zaparciom są: krwawienie z odbytu, podwyższona temperatura, niewyjaśniony spadek masy ciała. Do natychmiastowej wizyty u lekarza powinien skłonić także brak wypróżnienia trwający dłużej niż 7 dni. Poza tym zaparcia mogą być także związane z innymi schorzeniami, które da się skutecznie leczyć, tym samym ograniczając uciążliwość zaparć. Należą do nich:

  • stwardnienie rozsiane,
  • cukrzyca,
  • choroba Parkinsona,
  • niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto,
  • endometrioza,
  • hemoroidy,
  • nieprawidłowa praca mięśni dna miednicy i mięśni odbytu,
  • twardzina układowa,
  • zespół jelita drażliwego, podtyp C (tzw. IBS-C), z dominującymi zaparciami.

Bardzo często przyczyny zaparć są związane ze stylem życia i sposobem żywienia. Do ich wystąpienia przyczynia się:

  • dieta uboga w błonnik pokarmowy,
  • niedostateczna ilość wypijanych płynów,
  • pośpiech w trakcie wypróżnienia,
  • siedzący tryb życia.

Zaparcia bywają także konsekwencją stresu i mogą pojawiać się „z nerwów”, nawet pomimo zdrowej diety. Dlatego tak ważne jest, by spojrzeć na problem zaparć jak na sygnał z ciała i spróbować zastanowić się, co doprowadziło do ich wystąpienia. Najczęściej nie jest to jeden czynnik, a zespół czynników.

Z tego powodu najważniejszym zadaniem lekarza jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego, który pozwoli stworzyć plan dalszego postępowania. W pierwszej kolejności zostaną Ci zlecone podstawowe badania laboratoryjne – morfologia i CRP. Ich wyniki pozwalają ocenić, czy w ciele toczy się proces zapalny i czy istnieje ryzyko, że w przewodzie pokarmowym doszło do krwawienia. Dzięki tym badaniom można wstępnie wykluczyć najniebezpieczniejsze przyczyny zaparć. Na podstawie wyników lekarz będzie w stanie zdecydować, czy potrzebna jest dalsza diagnostyka (np. kolonoskopia, badania tarczycy), jakie inne badania wykonać, do jakiego specjalisty się udać. Lekarz przy pomocy dłoni zbada także Twój brzuch i wykona proste badanie per-rectum – przez odbyt. Nie są to badania bolesne, jednak ze względów higienicznych i dla poczucia komfortu warto wiedzieć, że takie badanie będzie miało miejsce, by móc się do niego przygotować.

Domowe sposoby na zaparcia

Zaparcie – jak rozpoznać nieprawidłowe wypróżnianie?

Zaparcia mogą pojawić się z różnych przyczyn – najczęściej przez zmianę sposobu odżywiania się. Problemy z zaparciami mogą jednak wystąpić również przez inne czynniki, jak podróżowanie albo… stres. Wyróżnia się trzy rodzaje zaparcia:

  • krótkotrwałe – miesza się z etapem prawidłowego wypróżniania się.
  • przewlekłe – są wówczas albo nawykowe, albo atoniczne.
  • idiopatyczne – spowodowane zaburzeniami funkcjonowania przewodu pokarmowego. Właśnie ten ostatni rodzaj zaparcia diagnozuje się najczęściej.

Jak błyskawicznie rozpoznać, że nasze prawidłowe wypróżnianie uległo zaburzeniu? Wystarczy przyjrzeć się organizmowi, aby zweryfikować następujące objawy:

  • wydalanie twardego kału (z uczuciem bólu),
  • wzdęcia i brak apetytu,
  • mdłości i zawroty głowy,
  • odbijanie,
  • uczucie sytości,
  • krew w kale,
  • nocne bóle brzucha.

Zdiagnozowałeś u siebie przynajmniej jedną z dolegliwości? Koniecznie sięgnij więc po domowe sposoby na zatwardzenie, które uzupełnią późniejsze leczenie się u doktora! A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zgagę?

Sposób pierwszy – zmiana nawyków

Aby problemy z wypróżnianiem nie były już nigdy zmorą, warto zmienić swój styl życia. Należy wprowadzić do diety możliwie dużo błonnika, który występuje w otrębach czy razowym chlebie. Błonnik jest niezwykle istotny przy problemach z zaparciami, ponieważ powiększa on objętość kału i sprawia, że jelita znacznie lepiej funkcjonują. Warto także spróbować codziennie oddawać kał o… tej samej porze. Takie domowe sposoby na zaparcia powinny pomóc w uregulowaniu pracy jelit i przyzwyczaić je do codziennej pracy.

Ważne jest także, aby zacząć więcej się… ruszać! Pamiętaj, że posiłki nieregularne i zjadane w pośpiechu będą prowadziły do nielubianych zaparć. Jeśli niedokładnie pogryziesz jedzenie, to będzie ono automatycznie wolniej przetrawiane i zalegnie w jakiejś części jelita. Postaraj się więc ustalić regularne pory spożywania swoich posiłków i jedz je wówczas powoli oraz starannie. Nie zapominaj też, że siedzący tryb życia znacznie osłabia mięśnie brzucha – a to one są przecież odpowiedzialne za prawidłowe wydalanie. Postaraj się codziennie spacerować, jeździć na rowerze, uprawiać gimnastykę, biegać albo pływać. Zobaczysz, że aktywność i ćwiczenia będą doskonałym sposobem na trawienie zarówno u dorosłych, jak i u dzieci!

Trądzik - objawy, przyczyny i jak się go pozbyć? Jakie są skuteczne metody leczenia?

Trądzik pospolity to częsta przypadłość osób młodych, choć może wystąpić w każdym wieku. W leczeniu stosowane są liczne zawiesiny, tabletki i kremy łagodzące zmiany skórne. Wiele produktów w diecie może zaostrzać zmiany skórne, dlatego istotna jest też odpowiednia dieta.

Trądzik należy do grupy chorób gruczołów łojowych. Trądzik pospolity dotyczy przede wszystkim młodych osób , u których występuje nadczynność gruczołów łojowych. Charakteryzuje się występowaniem zaskórników, wykwitów grudkowo-krostkowych i torbieli ropnych. Zmiany te są umiejscowione w okolicach łojotokowych, czyli głownie na twarzy i plecach.


W przypadku trądziku, skuteczne leczenie zwykle obejmuje regularne oczyszczanie skóry, stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry, unikanie czynników zaostrzających takich jak stres, niezdrowa dieta, brak snu oraz w niektórych przypadkach stosowanie leków przeciwbakteryjnych lub przeciwzapalnych.

Czytaj dalej...

Dermaquest DermaMinerals Breathable Coverage Mineral Foundation SPF 30 Terapeutyczny podkład kryjący SPF 30 - kolor 2W, 29,6 ml KUP TERAZ Dermaquest DermaMinerals Breathable Coverage Mineral Foundation SPF 30 Terapeutyczny podkład kryjący SPF 30 - kolor 3N 29.

Czytaj dalej...

Dzięki złuszczaniu wierzchnich warstw skóry, a jednocześnie pobudzenia podziałów komórkowych i syntezy włókien kolagenowych, możliwe jest zredukowanie widoczności takich defektów skórnych jak drobne zmarszczki, przebarwienia, blizny potrądzikowe czy rozstępy, a także rozszerzone pory i zaskórniki.

Czytaj dalej...

wykwity rumieniowe zaczerwienione, dobrze odgraniczone, powstają w wyniku zwiększenia lokalnego przepływu krwi, są jednocześnie odzwierciedleniem toczącego się procesu zapalnego; stanowią zwykle pierwszy objaw choroby oraz podłoże, na którym lokalizują się inne zmiany; rozmieszczone symetrycznie w obrębie skóry twarzy, utrzymują się latami;.

Czytaj dalej...