Bólące pryszcze na czole - Przyczyny, Leczenie i Skuteczne Sposoby Zapobiegania

Jak można zapobiegać trądzikowi na skroniach i czole?

Pielęgnacja

W celu zapobiegania zmianom trądzikowym należy stosować odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy i włosów. Najlepszym wyborem będą delikatne płyny lub pianki myjące przeznaczone do cery tłustej i mieszanej.

Odpowiednie będą też dermokosmetyki zawierające substancje złuszczające takie jak kwas salicylowy lub mlekowy oraz peelingi enzymatyczne, które pomogą usunąć nadmiar martwego naskórka bez niepotrzebnego podrażniania skóry.

W walce z trądzikiem kluczowa będzie ochrona skóry przeciw promieniowaniu UV. Zaleca się nakładanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SFP 50+. Dodatkowe działanie ochronne wykazują preparaty z witaminą C stosowane na dzień.

Nawilżenie

Wzorowa pielęgnacja cery trądzikowej nie jest kompletna bez odpowiedniego nawilżenia. Wbrew obiegowej opinii osoby posiadające cerę tłustą lub mieszaną powinny stosować kremy do twarzy. Pomagają one w odbudowaniu bariery hydrolipidowej.

Pod żadnym pozorem nie powinno się wyciskać ropnych krost. Takie postępowanie może skutkować powstaniem blizn oraz nadkażeniem rany.

Dieta

Z dodatkową pomocą w eliminacji zmian trądzikowych może pomóc modyfikacja diety. Uważa się, że spożywanie jedzenia o niskim indeksie glikemicznym może zapobiegać trądzikowi. Do przykładowych produktów należą:

  • chude mięso, ryby,
  • chleb oraz makaron pełnoziarnisty,
  • warzywa.

Krosty na głowie - skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Przyczyny i leczenie

Krosty na głowie mogą świadczyć o rozwoju groźnych infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych, a także innych schorzeń, jak łuszczyca czy trądzik. Jakie są inne przyczyny powstawania tego typu wykwitów? Sprawdź, co stosować na swędzące i bolesne wypryski pojawiające się między włosami.

  • Krosty na głowie nie są problemem, który należy ignorować. O czym świadczą?
  • Wśród potencjalnych przyczyn wykwitów skórnych na głowie wymienić można: infekcje bakteryjne, grzybicze lub wirusowe, trądzik, czy łuszczycę. Co jeszcze?
  • Leczenie krost skóry głowy zaczyna się od diagnozy. Do jakiego lekarza najlepiej się udać?
  • Od czego robią się krosty we włosach? Przyczyny
  • Ropne krosty na głowie we włosach
  • Krosty z tyłu głowy i strupy w okolicach skroni
  • Czy swędząca skóra głowy i krostki to ospa wietrzna?
  • Czerwone krosty na głowie to może być łuszczyca
  • Czym leczyć krosty na skórze głowy?

Jak pozbyć się trądziku na czole i skroniach?

Łagodne postaci trądziku, szczególnie te ograniczone do jednej okolicy, np. czoła lub skroni, można wyleczyć za pomocą odpowiedniej codziennej pielęgnacji skóry. Świetnie sprawdzą się preparaty bez recepty do stosowania miejscowego. Na szczególną uwagę zasługują kosmetyki zawierające w swoim składzie:

  • kwas salicylowy – pomaga usunąć martwe komórki naskórka z powierzchni skóry,
  • kwas azelainowy – działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie,
  • retinoidy np. adapalen – regulują procesy odnowy naskórka, zmniejszają łojotok, usuwają przebarwienia skóry, działają przeciwstarzeniowo.

W przypadku niepowodzenia tej metody, należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem - specjalistą z dziedzin chorób skóry. Decyzja lekarza do radykalności zastosowanego leczenia powinna uwzględniać nasilenie zmian oraz ich ewolucję w czasie.

O ile redukcję łagodnego trądziku można uzyskać już za pomocą preparatów OTC (bez recepty) lub dermokosmetyków, to często jednak trwałe wyleczenie można osiągnąć jedynie dzięki lekom miejscowym lub doustnym dostępnym wyłącznie na receptę (recepta online).

Leczenie farmakologiczne zmian trądzikowych rozpoczyna się od zastosowania preparatów miejscowych zawierających antybiotyki, takie jak erytromycyna czy klindamycyna. Działają przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Stosuje się je jedynie w skojarzeniu z preparatami miejscowymi zawierającymi nadtlenek benzoilu lub retinoidy.

W leczeniu ogólnym wykorzystuje się antybiotyki doustne oraz retinoidy. Te drugie cieszą się dużą popularnością wśród dermatologów ze względu na wysoką skuteczność.

Kuracja pochodnymi witaminy A w zależności od nasilenia zmian może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. W trakcie terapii należy bezwzględnie stosować kremy z filtrem, aby uniknąć podrażnień oraz oparzeń skóry. Ze względu na działanie teratogenne retinoidów, kobiety powinny dodatkowo przyjmować doustną antykoncepcję przez cały czas trwania terapii i miesiąc po jej zakończeniu.

Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

wypróbować domowe sposoby na ropne pryszcze maseczki na bazie glinki, delikatne złuszczanie za pomocą peelingów enzymatycznych, stosowanie octu jabłkowego lub leków dostępnych bez recepty zawierających kwas salicylowy i azelainowy oraz nadtlenek benzoilu,.

Czytaj dalej...

fibromialgia choroba często charakteryzuje się różnym przebiegiem, jednak w większości przypadków, wspólnym mianownikiem jest ból, który najczęściej rozpoczyna się w obszarze krzyża i promieniuje aż do potylicy.

Czytaj dalej...