Przyczyny i Sposoby Leczenia Bolącego Bąbla na Palcu
Uzrok upale palca
Uzrok boli obično je kombinacija nekoliko stvari. Često je uzrokovana mješavinom artroze, zategnutim i neispravnim mišićima i ukočenim zglobovima. Daleko najčešći uzrok takve boli su uski mišići podlaktice, trošenje zglobova i preopterećenje palca tijekom vremena. Više o mogućim dijagnozama možete pročitati kasnije u članku.
Sindrom karpalnog kanala: Čest uzrok boli palca
Srednji živac prolazi od vrata prema dolje u ruku - i odgovoran je za opskrbu živca palca, kažiprsta, srednjeg prsta i polovice prstenjaka. Ako se ovo zaglavi, to može dovesti do bolova u živcima i simptoma živaca - poput zračenja, utrnulosti i smanjene snage. Nedavna istraživanja pokazala su da često postoji nekoliko iritacija živca, uključujući vrat (skaleni sindrom), što može biti uzrok sindroma karpalnog kanala (stezanje živca u zapešću).
- Mjere koje mogu zaustaviti razvoj
Kako bi se spriječio daljnji razvoj ovog stanja koje utječe na šaku i zglob, može se koristiti takozvana šina karpalnog tunela i buka kompresije (oba Podrška za sažimanje lakat gdje mišići zgloba sjede i lokalno na zglobu).
Kompresijska odjeća - Prednosti:
- Dobra potpora i kompresija za lakatni zglob - koji mogu kontrolirati oticanje
- Osigurava smanjenje boli podupirući mišiće lakta i tetive
- Kompresija podržava povećanje cirkulacije krvi - što može značiti pojačano zacjeljivanje
- Veća cirkulacija krvi može značiti manje simptoma sindroma teniskog lakta i karpalnog kanala
- Može se koristiti ispod uobičajene odjeće za dodatnu potporu i zaštitu
- Ispis na slici čitati više
Domowe sposoby za zastrzał palca
Na spuchnięty palec przy paznokciu mogą pomóc domowe sposoby, do których zalicza się okład z sody oczyszczonej, szarego mydła, a także stosowanie maści ichtiolowej.
Sodę miesza się z niewielką ilością wody utlenionej i robi gęsta pastę, którą nakłada się kilka razy dziennie. W przypadku ropy warto moczyć palca w ciepłej wodzie z mydlinami szarego mydła, które łagodzą stan zapalny. Maść Ichtiolowa na zastrzał może być stosowana już po zakończeniu leczenia maścią neomycynową przez 2-3 dni.
O ile w przypadku zanokcicy działa tak zwane zaparzanie palca, czyli trzymanie go kilka sekund we wrzącej wodzie, o tyle nie działa w ogóle w przypadku zastrzału.
Czy zastrzał można przebić? Nie, podobnie jak nie zalecam wyciskania ropy spod skóry – jest to bardzo bolesne, a źle przeprowadzone może doprowadzić do szybkiego zakażenia kolejnych palców.
Gdy tylko zauważymy pierwsze objawy zapalenia opuszka, czyli bolesność, to lepiej od razu zastosować maść antybakteryjną, by nie zdążyła rozwinąć się pod spodem ropa i nie rozwinął stan zapalny.
Jeśli jednak powyższe rady nie przynoszą efektów, to należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Zaniedbany zastrzał palca może doprowadzić do poważnej choroby wymagającej interwencji chirurgicznej.

Jak postępować z pęcherzami na stopach?
Najważniejsza zasada dotycząca obchodzenia się pęcherzami dotyczy tego, aby ich nie przekłuwać. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że działanie takie nie przyspieszy gojenia – wręcz przeciwnie, rana zostanie narażona na negatywny wpływ środowiska i pozbawiona sąsiedztwa płynu bakteriobójczego, który zapewnia najbardziej korzystne warunki zasklepiania się rany.
Jeśli powstały pęcherz jest niewielki i stosunkowo bezbolesny należy zapewnić mu dodatkową osłonę w postaci plastra – tradycyjnego lub specjalistycznego, które powinny być usuwane na noc – dostęp powietrza do pęcherza jest bardzo ważny, przyspiesza gojenie i zapobiega powstawaniu dodatkowych komplikacji.
W miarę możliwości należy też na pewien czas zrezygnować z twardego lub ścisłego obuwia, które mogłoby pogłębić problem. Po pewnym czasie pęcherz przyschnie, co będzie równoznaczne z zagojeniem się podrażnienia.
W niektórych przypadkach, gdy pęcherz jest bardzo bolesny lub wręcz utrudnia chodzenie, jego przekłucie może okazać się konieczne. Nie należy czynić tego jednak pochopnie, a odpowiednio się do tego przygotować. Poniżej zawarto wskazówki, o jakich należy pamiętać:
- pęcherze najlepiej jest przebijać igłą lub szpilką jednorazową
- sprzęt wykorzystywany podczas przebijania pęcherza powinien być odpowiednio zdezynfekowany spirytusem
- przed przystąpieniem do zabiegu należy zdezynfekować również sam pęcherz
- po przekłuciu płyn powinien samoistnie wypłynąć z pęcherza, pozostałości można usunąć przy pomocy sterylnych rękawiczek specjalistycznych lub jałowej gazy
- nie należy odrywać cienkiej skóry, która tworzyła pęcherzyk – stanowi ona naturalną barierę osłaniającą ranę i sprawia, że gojenie jest szybsze, można ją docisnąć do rany, a następnie zakleić opatrunkiem usuwanym na noc, podobnie jak w przypadku mniejszych pęcherzy, które nie były przekłuwane
Saveti za prevenciju bola u palcu
Izbegavajte ponavljajuće pokrete koji naprežu vaše prste
Jedan od najčešćih uzroka bol u palcu su povrede koje se ponavljaju. Ovo se dešava kada se bavite aktivnostima koje zahtevaju da koristite prste na isti način iznova i iznova.
Na primer, kucanje na tastaturi satima svakog dana ili sviranje muzičkog instrumenta ponavljajućim pokretima prstiju može dovesti do bol u palcu. Da biste sprečili ove vrste povreda, važno je da pravite redovne pauze u ovim aktivnostima.
Pokušajte da pravite kratke pauze svakih 30-ak minuta da istegnete prste i odmorite ih. Takođe možete pokušati da promenite način na koji držite ili koristite predmete kako ne biste previše opterećivali nijedan prst.
Nosite zaštitnu opremu kada se bavite aktivnostima koje ugrožavaju vaše prste
Ako učestvujete u aktivnostima koje dovode vaše prste u opasnost od povrede, važno je da nosite zaštitnu opremu. Ovo može uključivati rukavice sa podstavom ili potporom za zglob kako bi se sprečila naprezanja i uganuća.
Na primer, ako se bavite sportom poput košarke ili odbojke, nošenje rukava za prste može pomoći u zaštiti prstiju od zaglavljivanja ili povrede tokom igre. Slično tome, ako radite sa alatima poput čekića ili testera, nošenje zaštitnih rukavica može pomoći u sprečavanju posekotina i drugih povreda.
Zdrava ishrana bogata hranljivim materijama koje podržavaju zdravlje kostiju
Stalno konzumiranje zdrave ishrane je važan deo prevencije bola u palcu jer pomaže u održavanju zdravlja kostiju. Кonzumiranje hrane bogate kalcijumom i vitaminom D može pomoći u jačanju kostiju i smanjenju rizika od preloma. Neki dobri izvori kalcijuma uključuju mlečne proizvode poput mleka i sira, kao i lisnato zeleno povrće poput spanaća i kelja.
Vitamin D se prirodno nalazi u nekim namirnicama kao što su masna riba i žumanca, ali možete ga dobiti i provođenjem vremena na suncu ili uzimanjem suplemenata. Prateći ove savete za prevenciju, možete pomoći u smanjenju rizika od razvoja bol u palcu i drugih povreda prstiju.
